بهترین و بدترین فیلم‌های سینمایی تابستان ۲۰۱۹

بهترین و بدترین فیلم‌های سینمایی تابستان ۲۰۱۹

امیر پورمحمد ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ نظرات

نگاهی به بهترین و بدترین آثار سینمایی منتشر شده در فصل تابستان سال ۲۰۱۹ از نظر فروش جهانی و نظر طرفداران به همراه لیست فیلم‌های مناسب منتشر شده در این فصل. با گیمر همراه باشید.

 

بهترین و بدترین فیلم‌های سینمایی تابستان ۲۰۱۹

با رسیدن به میانه‌های ماه سپتامبر سال ۲۰۱۹، تقریباً می شود گفت که تقویم فیلم‌های تابستانی صنعت سینما به صورت رسمی به پایان خود رسیده است. به قول معروف تمام فیلم‌های سینمایی بلاک باستری و پر هزینه هالیوودی که سال گذشته ساخته شده بودند در تابستان امسال اکران شده اند و پس از این در سایر ماه‌های سال تنها چندین فیلم دیگر بلاک باستری منتشر خواهند شد.

حال زمان آن شده است تا به بررسی بهترین و بدترین فیلم‌های سینمایی اکران شده در میان این چند ماهه از نگاه سایت گیمر بپردازیم. فیلم‌های اکران شده از ابتدای ماه آوریل و اواخر ماه اوت که به تابستان فیلم‌های بلاک باستری تقویم سینما معروف است در این لیست مورد بررسی خواهند بود.

لیست فیلم‌های تابستان 2019

لیست فیلم‌های تابستان ۲۰۱۹

لازم به ذکر است بنا به اکران فیلم‌های بسیار زیاد و متنوع در این تابستان، سایت گیمر تنها به معرفی گلچینی از آثار پرداخته است. اگر شما هم فیلمی را مد نظر دارید و در این لیست ذکر نشده است، نام آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا در آپدیت فصل بعد این مقاله اشاره ای کوتاه به آنان شود (با عنوان چند فیلم از یاد رفته فصل قبل).


بیشتر بدانید: تعطیلات عید امسال چه فیلمی ببینیم؟


البته بهتر است قبل از پرداختن به بدترین و بهترین فیلم‌های این فصل، لیستی کامل از آثار قابل قیاس و به قول معروف نامزدهای نهایی این ماه اشاره ای کوتاه کنیم. لیست بیست فیلم برتر تابستان سال ۲۰۱۹ عبارت اند از:

همان گونه که مشاهده می کنید در این لیست تنوع بالایی از ژانرهای سینمایی مشاهده می شود. از همین رو در لیست بهترین فیلم‌های این فصل سعی شده است حداقل یک فیلم از ژانرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. البته همان گونه که می دانید تابستان امسال فیلم‌های کامیک بوکی و به قول معروف قهرمانی از موفقیت بسیار بالایی برخوردار بوده اند و می توان گفت که تابستان امسال توسط این فیلم‌های قهرمانی به طور کامل به تسخیر در آمده است. اما خوشبختانه چندین فیل بسیار موفق دیگر نیز در ژانر اکشن و ترسناک نیز در این لیست مشاهده می شوند.

لیست بهترین فیلم‌های فصل تابستان از نظر سایت گیمر به شرح زیر است:

 

انتقام جویان: آخرین بازی

نقد و بررسی فیلم انتقام جویان: آخرین بازی (Avengers: Endgame)

نقد و بررسی فیلم انتقام جویان: آخرین بازی (Avengers: Endgame)

 • امتیاز IMDb از عدد ده: ۸.۶
 • امتیاز مردمی به در صد: ۹۴%
 • بودجه ساخت: ۲۵۶ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۲.۷ میلیارد دلار

می توان گفت این فیلم به صورت بی چون چرا نه تنها بهترین فیلم تابستان امسال است، بلکه می توان آن را بهترین فیلم سال ۲۰۱۹ نیز نام گذاری کرد. فروش باور نکردنی این فیلم که در آخرین آپدیت خبری به رقم ۲.۷۶ میلیارد دلار سیده است از یک سو و نظر مساعد طرفداران از سویی دیگر باعث شده است این فیلم در هر عرصه ای موفق ظاهر شود. جالب است بدانید که حدود نیمی از منتقدین سینما به این فیلم امتیاز کامل داده اند و آن را بزرگ‌ترین دست آورد صنعت سینما در چند سال گذشته نامیده اند.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Endgame – انتقام جویان: آخرین بازی


این فیلم که نتیجه و حاصل سرمایه گذاری ده ساله کمپانی مارول (Marvel) و در واقع اوج دنیای سینمای مارول (MCU) پس از انتشار نزدیک به سی فیلم و سریال است، با جمع آوری تیمی از بازیگران مطرح در سطح جهانی توانسته است تمام رقبا را در تابستان امسال کنار زده و تقریباً ۶۰ در صد از سود کلی فروش فیلم‌ها بلاک باستری امسال را به خود اختصاص دهد.

صحنه ای از فیلم انتقام جویان: آخرین بازی (Avengers: Endgame)

صحنه ای از فیلم انتقام جویان: آخرین بازی (Avengers: Endgame)

داستان فیلم که در ادامه قسمت قبلی یعنی فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت (Avengers: Infinity War)  به وقوع می پیوندد، روایت کننده سر نوشت قهرمانان مارول است که در قسمت قبلی توسط تانوس از بین رفته اند است. داستان چندین سال پس از اتفاقات قسمت قبلی رخ می دهد و به گرد همایی قهرمانان باقی مانده و سفرشان به گذشته برای تغییر آن چه در فیلم قبلی اتفاق افتاده است می پردازد.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Infinity War – انتقام جویان: جنگ بی نهایت (قسمت اول)


از بازیگران سر شناس حاضر در این فیلم که لیستی بلند بالا را شکل می دهد می توان به صورت کوتاه به رابرت داونی (Robert Downey Jr.)، کریس ایوانز (Chris Evans)، مارک رافولو (Mark Ruffalo)، کریس همسورث (Chris Hemsworth)، اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson)، جرمی رنر (Jeremy Renner)، بری لارسون (Brie Larson) و  بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) اشاره کرد.

 

مرد عنکبوتی: دور از خانه

نقد و بررسی فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

نقد و بررسی فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۷.۹
 • امتیاز مردمی به در صد: ۹۰%
 • بودجه ساخت: ۱۶۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱.۱۲ میلیارد دلار

به جرئت می توان گفت تابستان امسال بهترین سال برای فیلم‌های کامیک بوکی بوده است. به نظر می رسید انتشار فیلم انتقام جویان: آخرین بازی به تنهایی برای فرمانروایی ژانر فیلم‌های قهرمانی کافی بوده است، ولی انتشار دومین فیلم اختصاصی مرد عنکبوتی از سری سوم ریبوت شده این شخصیت این بار غوغایی به پا کرد.


بیشتر بدانید: Spider-Man: FFH پر فروش‌ترین فیلم مرد عنکبوتی شد


این فیلم با فروش سر سام آور خود توانست چندین و چندین رکورد فروش در هفته‌های اول را بشکند و در نهایت فروش ۱.۱ میلیون دلاری آن در باکس آفیس جهانی با کنار زدن قسمت اول فیلم آواتار (Avatar) توانست لقب پرفروش‌ترین فیلم سینمایی کمپانی سونی (Sony) را به خود اختصاص دهد. این فیلم که اولین فیلم از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول است، در بخش آرای مردمی نیز به خوبی ظاهر شد و توانسته نظر مثبت بسیاری به خود جلب کند.

صحنه ای از فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

صحنه ای از فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home)

داستان فیلم دقیقاً در ادامه اتفاقات فیلم انتقام جویان: آخرین بازی به وقوع می پوند، اکنون که تونی استارک (نام واقعی شخصیت مرد آهنی) مرده است، پیتر پارکر (نام واقعی مرد عنکبوتی) بدون هیچ سرپرستی در دنیای قهرمانان رها شده است. از سویی نیز نیک فوری  به علت کم آوردن قهرمانان حاضر در صحنه، از شخصت مرد عنکبوتی برای همکاری با یک قهرمان جدید برای شکست دادن یک موجود شرور که در لندن است کمک می خواهد، ولی متأسفانه اوضاع همان گونه که انتظار می رفت پیش نمی رود و…


بیشتر بدانید: ۱+۳ دلیل برای ماندن Spider-Man در مارول


از بازیگران حاضر در این فیلم که آخرین حضور شخصیت مرد عنکبوتی در زیر سایه کمپانی مارول است می توان به تام هولند (Tom Holland)، ساموئل ال جکسون (Samuel L. Jackson)، جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal) و زندیا (Zendaya) اشاره کرد.

 

روزی روزگاری در هالیوود

نقد و بررسی فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon A Time in Hollywood)

نقد و بررسی فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon A Time in Hollywood)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۸
 • امتیاز مردمی به در صد: ۸۵%
 • بودجه ساخت: ۹۰ الی ۹۶ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۳۱۰.۶ میلیون دلار

لیست سری فیلم‌های آقای کوئنتین تارانتینو (Quentin Tarantino) را می توان یکی از مسائل داغ و همیشه جذاب سینما دانست. چندین سال قبل بود که آقای تارانتینو آثار خود را مجموعه از آثار عجیب و قریب به نام کال معرفی کرده، و اعلام کرد در حال ساخت لیستی معدود از این فیلم‌ها است. از همین رو طرفداران آثار وی در این چندین ساله به صورت دیوانه واری در جست و جوی تعداد دقیق این آثار و زمان و اکران آن‌ها بوده اند. اصطلاح فیلم‌های کالت در صنعت سینما به مجموعه ای از فیلم‌ها با محتوا، داستان، سبک فیلم برداری بسیار عجیب و غریب اشاره دارد که با هیچ استاندار ژانر شناسی و فیلم شناسی قابل بررسی نیست. در واقع فیلم‌های کالت هیچ گاه برای عموم مردم ساخته نمی شود. این فیلم‌ها معمولاً طرفداران خاص خود را دارند و به تدریج و گذشت سالیان بسیار معروف می شوند مانند فیلم پرتقال کوکی.

صحنه ای از فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon A Time in Hollywood)

صحنه ای از فیلم روزی روزگاری در هالیوود (Once Upon A Time in Hollywood)

این فیلم نیز که در واقع نهمین فیلم از لیست یاد شده است، روایت کننده داستان یک هنر پیشه تازه کار ولی نسبتاً معروف به همراه بدلکارش است که به دنبال ساخت فیلمی انقلابی با محتوایی عجیب هستند.


بیشتر بدانید: حواشی ساخت فیلم Quentin


علاوه بر درخشیدن نام آقای تارانتینو در صدر این فیلم، حضور سه بازیگر مطرح سینمایی هالیوود یعنی آقای لئوناردو دی‌کاپریو (Leonardo DiCaprio)، برد پیت (Brad Pitt) و مارگو رابی (Margot Robbie) در لیست بازیگران این فیلم، دیدن آن را دو چندان می کند. از سایر بازیگران این فیلم می توان به امیل هرش (Emile Hirsch)، مارگارت کوالی (Margaret Qualley) و الپاچینو (Al Pacino) اشاره کرد.

 

شیر شاه

نقد و بررسی فیلم شیر شاه (The Lion King)

نقد و بررسی فیلم شیر شاه (The Lion King)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۷.۱
 • امتیاز مردمی به در صد: ۵۳%
 • بودجه ساخت: ۲۵۰ الی ۲۶۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱.۶ میلیارد دلار

چند سالی است که کمپانی دیزنی (Disney) شروع به ساخت فیلم های لایو اکشنی از اثار کارتونی کلاسیک خود که در گذشته درخشده اند و به قول معروف نام دیزنی را بر سر زبان ها انداخته اند کرده است. البته موفقیت اولین تلاش برای ساخت این فیلم های لایو اکشن، یعنی فیلم دیو و دلبر (Beauty and the Beast) با بازی خانم اما واتسون (Emma Watson) را نیز نباید در سرعت گرفتن این پروژه چندین ده قسمتی مارول از از یاد برد.


بیشتر بدانید: شیر شاه، پلنگ سیاه را در فروش جهانی شکست داد


فیلم لایو اکشن نیمه موزیکال دیو و دل بر با اکرانش در سال ۲۰۱۷ نه تنها توانست نظر مسائد بسیاری از طرفداران دنیای والت دیزنی را به دست آورد بلکه فروش ۱.۲ میلیاد دلاری آن، تامام معیار های فیلم های لایو اکشن را نیز جابه جا کرد.

پس از انتشار فیلم دیو و دل بر، کمپانی دیزنی شروع به ساخت چندین فیلم لایواکشن همچون دانبو (Dumbo)، کتاب جنگل (Jungle Book)، علاءالدین ، آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland)، مولان (Mulan)، بانو و ولگرد (Lady and the Tramp) و چندین فیلم دیگر کرد. اما همان گونه که مشاهده می کنیم تعداد کمی از این فیلم ها توانستند به موفقیت فیلم دیو و دلبر دست یابند.

صحنه ای از فیلم شیر شاه (The Lion King)

صحنه ای از فیلم شیر شاه (The Lion King)

تابستان امسال، دو فیلم از این لیست یعنی فیلم علاءالدین و شیر شاه نیز منتشر شدند. فیلم علاءالدین که در ابتدا با مخالفت شدید طرفداران مواجه شده بود پس از گذشت اولین هفته به فروش مناسبی دست یافت. اما داستان فیلم لایواکشن شیر شاه که به صورت کامل با جلوه های ویژ ساخته شده بود، باکس آفس را چند هفته ای به تسخیر خود در آورد.


بیشتر بدانید: تریلر فیلم The Lion King منتشر شد


این فیلم با فروش باور نکردنی خود در هفته های اول و باکس افیس جهانی، به سرعت از فیلم دیو و دل بر فاصله گرفته و لقب بهترین فیلم لایو اکشن کمپانی دیزنی را به خود اختصاص داد. فروش ۱.۶ میلیارد دلاری این فیلم نشان داد کمپانی دیزنی در مورد بازسازی اثار کارتونی خود، در مسیر کاملا صحیحی قرار دارد.

 

داستان اسباب بازی ۴

نقد و بررسی فیلم داستان اسباب بازی 4 (Toy Story 4)

نقد و بررسی فیلم داستان اسباب بازی ۴ (Toy Story 4)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۸.۱
 • امتیاز مردمی به در صد: ۹۷%
 • بودجه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱.۰۵ میلیون دلار

سری انیمیشن‌های داستان اسباب بازی را می توان انقلابی‌ترین انیمیشن‌های کامپیوتری صنعت سینما نامید. این سری انیمیشن‌ها را می توان اولین اقدام سازندگان انیمیشن‌ها برای خارج شدن از سبک کارتونی و نقاشی کلاسیک نیز دانست. قسمت اول انیمیشن داستان اسباب بازی با اکرانش در سال ۱۹۹۵ به همگان نشان داد چگونه فقط با کمک گیری از جلوه‌های ویژه کامپیوتری می‌توان اثری را خلق کرد که برای تمام سنین، از کودکان تا بزرگ سالان جذاب باشد. در واقع این انیمیشن بود که درام را به صنعت انیمیشن سازی وارد کرد.


بیشتر بدانید: حضور Keanu Reeves در انیمیشن Toy Story 4


در طول این سال‌ها دو قسمت دیگر از این انیمیشن با فاصله‌های زمانی چند ساله منتشر شد، تا این که قسمت سوم با اکرانش در سال ۲۰۱۰ به نوعی کتاب این سری انیمیشن‌ها را بست. قسمت سوم را می توان یک پایان کامل و بدون هیچ جای سؤالی برای این مجموعه انیمیشن‌ها دانست.

صحنه ای از فیلم داستان اسباب بازی 4 (Toy Story 4)

صحنه ای از فیلم داستان اسباب بازی ۴ (Toy Story 4)

اما گویا کمپانی دیزنی که در حال حاضر می توان آن را بزرگ‌ترین کمپانی صنعت سینما و دارنده حق امتیاز تقریباً اکثر آثار محبوب سینمایی دانست، باز هم حرف‌هایی برای گفتن در مورد این انیمیشن دارد.


بیشتر بدانید: برترین انیمیشن های ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر


در این قسمت دیگر خبری از رقابت برای محبوبیت در میان اسباب بازی‌ها نیست، کسی قرار نیست دور انداخته شود، در واقع این قسمت نشان دهنده اوج همبستگی میان عروسک‌هاست که در یک چهارم قرن و طی سه قسمت به آن دست یافته اند. وودی دیگر ترسی از کنار گذاشته شدن ندارد، بلکه این بار او فرشته محافظی شده است که از افراد تازه وارد گروه حمایت می کند.

از صدا پیشگان این اثر که در این ۲۵ سال این سری فیلم‌ها را هیچ گاه رها نکرده اند و در این قسمت از مجموعه نیز حضوری درخشان داشته اند می توان به تام هنکس (Tom Hanks)، تیم آلن (Tim Allen)، آنی پاتس (Annie Potts) و تونی هال (Tony Hale) اشاره کرده.

 

جان ویک: فصل سوم

نقد و بررسی فیلم جان ویک: فصل سوم (John Wick: Chapter 3)

نقد و بررسی فیلم جان ویک: فصل سوم (John Wick: Chapter 3)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۷.۷
 • امتیاز مردمی به در صد: ۹۰%
 • بودجه ساخت: ۷۵ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۳۲۱.۷ میلیون دلار

شاید قبل از اکران قسمت اول سری فیلم‌های جان ویک، آقای کیانو ریوز (Keanu Reeves) تنها با سری فیلم‌ها اکشن و علمی تخیلی ماتریکس (Matrix) شناخته می شود. سال‌های اکران سری فیلم‌های ماتریکس یعنی حدود سال‌های ۲۰۰۰، زمانی بود که نام آقای ریوز در همه جا دیده می شد. ولی اتمام این سری فیلم‌ها در سال ۲۰۰۳ شروعی بود برای پایان محبوبیت نام آقای کیانو ریوز. حتی یک سال قبل  از اکران قسمت اول فیلم جان ویک، را می توان تاریک‌ترین دوره برای برند ریوز دانست.


بیشتر بدانید: ساخت فیلم Matrix 4 با بازی Keanu Reeves تائید شد


اما خوشبختانه فیلم‌های جان ویک کاری با آقای ریوز کرد که حتی سری فیلم‌های ماتریکس نکرده بود. امروز یعنی در سال ۲۰۱۹ می بینیم که نام آقای کیانو ریوز در همه جا از بازی‌های رایانه ای تا صنعت مد و لباس نیز شنیده می شود. حتی آقای ریوز به بازی در فیلم‌های اکشن بسنده نکرده و این بار شاهد حضور او در چندین سری بازی ویدیویی همچون فروتنایت (Fortnite) و سایبرپانک ۲۰۷۷ (cyberpunk 2077) خواهیم بود. جالب است بدانید حتی آقای ریوز در انیمیشن داستان اسباب بازی ۴ نیز به صدا پیشگی پرداخته است.

صحنه ای از فیلم جان ویک: فصل سوم (John Wick: Chapter 3)

صحنه ای از فیلم جان ویک: فصل سوم (John Wick: Chapter 3)

موفقیت قسمت‌های قبلی باعث شد تا قسمتی دیگر از این سری فیلم‌ها تابستان امسال اکران شود. از همین رو قسمت سوم سری فیلم‌های جان ویک با دو ساعت اکشن بدون توقف در انتظار شماست. این بار نیز قسمت دیگری از سری فیلم‌های جان ویک توانست در مقایسه با بودجه نسبتاً کم خود در مقیاس فیلم‌های بلاک باستری به فروشی مناسب دست یابد. البته فروش جهانی این فیلم در کنار نقدهای مناسب و نمرات بالای طرفداران است که ارزش می ابد.


بیشتر بدانید: اسکین John Wick برای Fortnite منتشر خواهد شد + ماد Wick’s Bounty


قسمت سوم این سری فیلم‌ها این بار نیز توانست به رضایت ۹۰ درصدی طرفداران دست یابد. از سایر بازیگران این قسمت علاوه برای آقای کیانو ریوز می توان به  هالی بری (Halle Berry)، لارنس فیشبرن (Laurence Fishburne)، ایان مک شان (Ian McShane) و آسیا کیت دیلون (Asia Kate Dillon) اشاره کرد.

 

سریع و خشن: هابز و شاو

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن: هابز و شاو (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw)

نقد و بررسی فیلم سریع و خشن: هابز و شاو (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۶.۸
 • امتیاز مردمی به در صد: ۶۶%
 • بودجه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۷۲۱ میلیون دلار

دنیای سینمایی سریع و خشن یکی از پر درآمدترین دنی‌ای‌های سینمایی خلق شده در صنعت سینماست که قدمتی بیش از سایر فیلم‌های هم رده خود دارد. این دنیای سینمایی چندی قبل توانست از رقم ۵.۸ میلیارد دلار فروش کل در جهان عبور کند. البته وجود هشت فیلم جداگانه در لیست این دنیای سینمایی را می توان علت این فروش سر سام آور جهانی دانست.


بیشتر بدانید: تریلر جدید فیلم The Fate of the Furious  


قسمت سوم این دنیای سینمایی با ۱۵۸ میلیون دلار فروش کم درآمدترین فیلم این لیست و قسمت هفتم این مجموعه فیلم‌ها با فروش ۱.۵۱ میلیارد دلاری پرفروش‌ترین فیلم این دنیای سینمایی است.

خوب تابستان امسال نیز قسمتی دیگر از این دنیای سینمای البته این بار به صورت یک اسپیناف فرعی با حضور آقای داون جانسون (Dwayne  Johnson) و جیسون استاتهام (Jason Statham) منتشر گشت تا راه فیلم‌های قبلی را ادامه دهد و این دنیای سینمایی را گسترش دهد.

صحنه ای از فیلم سریع و خشن: هابز و شاو (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw)

صحنه ای از فیلم سریع و خشن: هابز و شاو (Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw)

این بار هابز (داوین جانسون) مأمور جان سخت سری فیلم‌های سریع و خشن و شاو (جیسون استاتهام) شخصیت منفی قسمت هفتم، مجبور به همکاری به هم می شوند تا علیه شخصیت منفی این فیلم فرعی با بازی آقای ادریس البا (Idris Elba) ایستادگی کنند.


بیشتر بدانید: فیلم Fast & Furious: H&S معیارهای باکس آفیس را تغییر داد


این فیلم تا کنون ۷۲۱ میلیون دلار فروش داشته است  که تقریباً نصف چندین قسمت قبلی است. از همین رو انتظار می رود پس از انتشار نسخه‌های خانگی این فیلم، فروش این قسمت نیز حداقل از رقم یک میلیارد دلار عبور کند.

 

شب گذشته

نقد و بررسی فیلم شب گذشته (Late Night)

نقد و بررسی فیلم شب گذشته (Late Night)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۶.۵
 • امتیاز مردمی به در صد: ۸۰%
 • بودجه ساخت: ۴ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱۹.۹ میلیون دلار

نوبتی هم که باشد، نوبت فیلم‌های مستقل کمدی و کم بودجه ای است که با انتشار خود در این تابستان، تمام انتظارات در مورد خود را نا دیده گرفته و فروشی چند ده برابری بودجه خود به همراه نظر مساعد و مثبت طرفداران کسب کرده اند.

فیلم شب گذشته به کارگردانی خانم نیشا گاناترا (Nisha Ganatra)، که تنها چندین فیلم انگشت شمار را در کارنامه کاری خود دارد حدوداً از دو سال پیش  در حال ساخت بوده تا این که بالاخره تابستان امسال پس از چندین بار تخییر خوردن اکران شد.

صحنه ای از فیلم شب گذشته (Late Night)

صحنه ای از فیلم شب گذشته (Late Night)

این فیلم کمدی توسط یک کارگردان مدافع حقوق زنان ساخته شده است، روایت کننده داستان زنی با بازی اما تامپسون (Emma Thompson) است که برای حفظ برنامه تلویزیونی آخر شب خود نیاز به تغییراتی کلی در محتوای برنامه دارد. لازم به ذکر است این برنامه تلویزیونی، آخرین برنامه ای است که مجری آن یک زن است و تقریباً تمام تیم نویسندگی آن را آقایان تشکیل می دهند.

از همین رو خانم تامپسون برای ایجاد تغییرات، یک زن را به تیم نویسندگان اضافه می کند. جالب است بدانید این زن سیاه پوست با باز خانم میندی کالینگ (Mindy Kaling) در وقع نویسنده اصلی اثر نیز است.

این فیلم با بودجه ناچیز چهار میلیون دلاری تاکنون توانسته است ۲۰ میلیون دلار فروش داشته باشد.

 

دیروز

نقد و بررسی فیلم دیروز (Yesterday)

نقد و بررسی فیلم دیروز (Yesterday)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۷
 • امتیاز مردمی به در صد: ۶۳%
 • بودجه ساخت: ۲۵ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱۳۸ میلیون دلار

یکی دیگر از فیلم‌های کمدی که تابستان امسال منتشر شده و توانست نظر مساعد بسیاری را به خود جلب کند، فیلم «دیروز» است که با روایت داستانی متفاوت خود در کنار لحظه‌های کمدی بسیار خنده دار توانسته است علی رقم بودجه ناچیز خود فروشی باور نکردنی را کسب کند.

این فیلم با بودجه ۲۵ میلیون دلاری تا کنون توانسته است ۱۳۸ میلیون دلار فروش جهانی را به خود اختصاص دهد.

متأسفانه فیلم‌های کمدی در چند سال گذشته صرفاً تلاش کرده اند با خلق لحظات خنده دار و به قول معروف تنها به کمک کمدی موقعیت سعی به خنداندن بینندگان کنند. آنچه در این چند ساله کمبود آن بسیار احساس می شد، فیلمی کمدی با داستانی متفاوت بود که نه صرفاً به خاطر جوک‌ها و موقعیت‌های خنده دارش شما را به خنده به اندازد، بلکه داستان کلی آن به قدری ناب و خنده دار باشد که حتی فکر کردن به آن نیز خنده را بر لب بینندگان به ارمغان آورد.

صحنه ای از فیلم دیروز (Yesterday)

صحنه ای از فیلم دیروز (Yesterday)

خوب شاید این فیلم به قدری که انتظار می رفت خوش ساخت و استادانه نبود، ولی به قدر کافی و حتی کمی بیش‌تر از فیلم‌های هم رده استعداد خنداندن شما را دارد.


بیشتر بدانید: برترین فیلم های کمدی ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر


داستان فیلم حول شخصیت جک مالیک با بازی آقای همیش پاتل (Himesh Patel)، یک خواننده رده پایین است که در کافه و رستوران‌های معمولی به خوانندگی می پردازد. ولی یک روز پس از تصادفی که برای وی رخ می دهد، وی درمیابد که هیچ کس تا به حال نام گروه راک بیتلز (Beatles) را نشنیده است (گروه راک بیتلز به عنوان پرفروش‌ترین گروه موسیقی کل تاریخ جهان شناخته می شود). گویا این گروه موسیقی هیچ گاه وجود نداشته است.

حال تنها کاری که جک باید انجام دهد، بازسازی تمامی ترک‌ها و آلبوم‌های موسیقی گروه بیتلز است تا به شهرتی جهانی برسد.

 

مید سامر

نقد و بررسی فیلم مید سامر (Midsommar)

نقد و بررسی فیلم مید سامر (Midsommar)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۷.۶
 • امتیاز مردمی به در صد: ۸۳%
 • بودجه ساخت: ۸ الی ۱۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۳۵.۹ میلیون دلار

سال پیش بود که فیلم موروثی (Hereditary) اکرانش شد، موفقیت این اثر در باکس آفیس و فروش خوب آن در مقایسه با بودجه ناچیز و به قول خودمان دانشجویی اش این سؤال را به وجود آورد که موفقیت آن از کجا سرچشمه گرفته است؟

خوب بی شک موفقیت این فیلم تنها و تنها به واسطه کارگردان آن یعنی خانم آری استر (Ari Aster) بوده است. ولی خوب چگونه؟ بیاید سابقه کاری خانم استر را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم قبل از این چه فیلم‌هایی ساخته است. داستان دقیقاً این جا جالب می شود، هیچ فیلم دیگری در کارنامه کاری خانم استر وجود ندارد. این فیلم با تمام پختگی و عظمتش اوین فیلم این کارگردان بوده است.


بیشتر بدانید: سری فیلم‌های Resident Evil ریبوت خواهند شد


خوب اینجا یک سؤال دیگر نیز مطرح می شود، آیا فیلم سازی نابغه در ژانر وحشت متولد شده است؟

بسیاری موفقیت فیلم موروثی را کم بیش یک تصادف می دانستند، تا این که تابستان امسال فیلمی دیگر از خانم استر منتشر شد. فیلم مید سامر را می توان به معنی کامل یک سنت شکنی بزرگ در ژانر وحشت دانست، که فقط برای ثابت کردن استعدادهای کارگردانش به این شکل در آمده است.

صحنه ای از فیلم مید سامر (Midsommar)

صحنه ای از فیلم مید سامر (Midsommar)

شباهت‌های بسیاری میان دو اثر وجود دارد، گویا خانم استر راه دست یابی به ایجاد وحشت در مخاطبین را یافته است. اما این بار همان گونه که گفته شد، به هیچ وجه با یک اثر کلاسیک و نرمال مواجه نیستید. بله درست است فیلم‌های ترسناک قبل‌تر از این فیلم دیگر کلاسیک خوانده می شوند.

یکی از تغییرات غیر عادی در این فیلم استفاده کامل از نور و لحظات دل نشین است. معمولاً در هر فیلم ترسناکی انتظار داریم که تمام اتفاقات فیلم در محیط‌های کم نور و بعضاً کاملاً تاریک رخ دهد. دیدن محیط‌های خون آلود، کثیف و دور افتاده نیز یکی دیگر از عنصری است که فیلم سازان ژانر وحشت همیشه از آن‌ها استفاده برده اند.


بیشتر بدانید: برترین فیلم های ترسناک ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر


اما این فیلم یک سنت شکن به تمام عیار است. تمام فیلم در روشنی روز و حتی کنتراست بسیار روشن اتفاق می افتد. لوکیشن فیلمبرداری نیز یک باغ پر گل است که در نوع خود از نظر زیبایی بی همتاست. حتی شخصیت اصلی فیلم نیز در اکثر موارد در جمع دوستانش قرار دارد و هیچ خبری از تنها شدنش نیست.

ولی با وجود تمام این موارد فیلم به قدری مرموز و ترسناک است که نفستان را در سینه تان حبس خواهد کرد. در نتیجه در جواب باید گفت آری یک نابغه بی چون چرا در ژانر وحشت پا به میدان گذاشته است.

 

راکتمن

نقد و بررسی فیلم راکتمن (Rocketman)

نقد و بررسی فیلم راکتمن (Rocketman)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۷.۵
 • امتیاز مردمی به در صد: ۸۹%
 • بودجه ساخت: ۴۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱۹۲.۴ میلیون دلار

می توان گفت اکران فیلمی همچون بوهمین راپسودی (Bohemian Rhapsody) در سال پیش که بیوگرافی از گروه موسیقی کویین (Queen) بود، تقریباً تمام شک و سؤالات را در مورد چگونگی ساخت یک بیوگرافی خاکستری را پاسخ داد. فیلم بوهمین راپسودی که بیشتر بر روی شخصیت فردی مرکوری (Freddie Mercury) با بازی آقای رامی مالک (Rami Malek) تمرکز داشت، همه چیز را از سیاه تا سفید در مورد این شخصیت گفت.


بیشتر بدانید: بازیگر نقش الویس در فیلم Elvis Biopic مشخص گردید


به نظر شخصی من، قبل از این فیلم بیشتر سازندگان آثار بیوگرافی (زندگی نامه) همیشه در ساخت آثار خود کمی اغراق می کرده اند و در واقع می توان گفت همیشه شخصیت‌ها در این سبک فیلم‌ها، به قدری خوب و بی نقص بودند که گویا به زندگی نامه یک فرشته پرداخته شده است.

اما فیلم بوهمین راپسودی تمام این سنت‌های قدیمی را کنار گذاشت و شخصیت فردی مرکوری را با تمام خوبی‌ها و بدی‌ها آن گونه که بود به نمایش در آورد. این بی آلایش بودن و نشان دادن دوره‌های سیاه زندگی آقای مرکوری، نه تنها طرفداران میلیاردی این گروه موسیقی را خشمگین نکرد، بلکه توانست توجه بسیاری را نیز به خود جلب کند.

صحنه ای از فیلم راکتمن (Rocketman)

صحنه ای از فیلم راکتمن (Rocketman)

فیلم بوهمین راپسودی که با بودجه ۵۰ میلیون دلاری ساخته شده بود در بخش فروش جهانی فقط چندین ده میلیون دلار از رقم فروش ۱ میلیارد دلاری کم آورد. از سویی نیز موفقیت این فیلم سایرین را برای خلق آثاری مشابه تشویق کرد.


بیشتر بدانید: Taron Egerton بازیگر جدید شخصیت رابین‌هود


از همین رو فیلم راکتمن را که تابستان امسال اکران گشت می توان دقیقاً هم سبک و هم رده فیلم بوهمین راپسودی دانست. این فیلم که در مورد سوپر استاری به نام جان التون با بازی تایرون اگرتون (Taron Egerton) است، تمام آنچه را که این فرد در زندگی هنری و تقریباً شخصی خود انجام داده است را بدون دست کاری‌های هالیوودی به نمایش در می آورد. حتی فیلم از جایی آغاز می شود آقای جان التون برای ترک اعتیاد خود به یک مرکز ترک اعتیاد مراجعه می‌کند.

البته بر خلاف فیلم بوهمین راپسودی این فیلم از هر لحاظ بی نقص نیست و در برخی عناصر کمی کمبود احساس می شود. البته با کمی خوش بینی و ارفاق می توان از این اشکالات چشم پوشی کرد و تمام لذت را از فیلم برد.

از سایر بازیگران این فیلم علاوه بر آقای اگرتون می توان به جیمی بل (Jamie Bell)، ریچارد مادن (Richard Madden) و دالاس هاوارد (Dallas Howard) اشاره کرد.

در بررسی بدترین فیلم‌های این لیست تلاش شده است فیلم‌های پر خرجی مورد بررسی قرار گیرند که علی رقم صرف بودجه‌های کلان و وجود تیم بازیگری معروف و تیم پشت صحنه قهار، باز هم نتوانسته اند به موفقیت خوبی دست یابند و بودجه صرف شده خود را به طور کامل به هدر داده اند.

لیست بدترین فیلم‌های تابستان ۲۰۱۹ از نظر منتقدین، طرفداران و فروش جهانی به قرار زیر است:

 

ققنوس سیاه

نقد و بررسی فیلم ققنوس سیاه (Dark Phoenix)

نقد و بررسی فیلم ققنوس سیاه (Dark Phoenix)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۵.۹
 • امتیاز مردمی به در صد: ۲۳%
 • بودجه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار (با توجه به برخی شایعات رقم صحیح ۳۲۰ میلیون دلار می باشد)
 • فروش جهانی: ۲۵۴ میلیون دلار

چند وقتی است که کمپانی دیزنی به دنبال خرید حق امتیاز فیلم‌های کمپانی فاکس (Fox) است. این مذاکرات که اکنون نزدیک به چهار سال است به طول انجامیده اند، بالاخره چندی پیش به نتیجه رسیدند و کمپانی دیزی به صورت قانونی تمام دارایی‌های شرکت فاکس را خریداری کرد.


بیشتر بدانید: قرارداد Disney و Fox نهایی شد


از همان ابتدا این سؤال به وجود آمده بود که چه اتفاقی بر سر فیلم‌های این شرکت پس از انتقال به کمپانی دیزنی خواهد افتاد. خوب کمپانی زبر زرنگ دیزنی نیز، دقیقاً چند هفته پس از نهایی شدن قرارداد، طی نمایشگاه سالانه خود تمام این سؤالات را پاسخ داد. گویا این کمپانی فکرهای بلند پروازانه ای برای آثار این کمپانی همچون سری فیلم‌های آواتار، مردان ایکس (X-Men) و سیاره میمون‌ها (Planet of the Apes) دارد.


بیشتر بدانید: Dark Phoenix آخرین فیلم کمپانی Fox


از سویی نیز قرار بود آخرین فیلم ساخته شده توسط کمپانی فاکس از دنیای کامیک مردان ایکس یعنی ققنوس سیاه نیز دقیقاً در آخرین لحظات این انتقالات نه از سوی شرکت دیزنی بلکه از سوی کمپانی فاکس منتشر شود. بی شک آنچه از دنیای سینمایی مردان ایکس امروزه در صنعت سینما وجود دارد، توسط کمپانی فاکس در یک دهه گذشته ساخته و پرداخته شده است.

صحنه ای از فیلم ققنوس سیاه (Dark Phoenix)

صحنه ای از فیلم ققنوس سیاه (Dark Phoenix)

این گونه بگویم که فیلم ققنوس سیاه قرار بود یادبودی برای کمپانی از بین رفته فاکس باشد، که متأسفانه هیچ گاه به موفقیت مقرر نرسید.

مشکلات این فیلم از چندین قسمت قبل تر شروع شده اند. تغییر خطوط زمانی از یک سو، و نبود برخی شخصیت‌ها از سوی دیگر باعث شد این فیلم این بار به معنی کامل شکست بخورد. خطوط زمانی به قدری پیچیده شده اند که باید برای درک اتفاقات فیلم به تحلیل فیلسوفانه ای بپردازید. خوب مسلم است که در صورت تغییراتی غیر قابل پیش بینی در محتوای داستان، هیچ بیننده ای با فیلم‌های قبلی و قسمت‌ها نخست هم خو نخواهد شد، و این به معنی دور انداخت پنج قسمت قبلی این مجموعه در یک لحظه است.


بیشتر بدانید: Dark Phoenix آخرین قسمت سری فیلم های X-Men خواهد بود  


در نهایت می توان گفت این فیلم علی رقم کمک گیری از بازیگران محبوبی همچون جیمز مک آووی (James McAvoy)، مایکل فاسبندر (Michael Fassbender)، جنیفر لارنس (Jennifer Lawrence)، نیکولاس هالت (Nicholas Hoult) و سوفی ترنر (Sophie Turner) این بار به شکل کاملی شکست خورد.

 

مردان سیاه پوش: اینترنشنال

نقد و بررسی فیلم مردان سیاه پوش: اینترنشنال (Men in Black: International)

نقد و بررسی فیلم مردان سیاه پوش: اینترنشنال (Men in Black: International)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۵.۶
 • امتیاز مردمی به در صد: ۲۲%
 • بودجه ساخت: ۹۴ الی ۱۲۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۲۵۰ میلیون دلار

متأسفانه چند وقتی است که فیلم‌های بی نقص هالیوودی قدیمی که به معنی واقعی ناب و یاد ماندنی هستند به نوعی افت مبتلا شده اند. این افت خطرناک نیز سود جویی سازندگان نام دارد و هر روزه سری فیلم‌های بیشتری را به خود مبتلا می کند.

مبتلایان به این نوع افت یا به صورت چشم پوشیده و کورکورانه ای ریبوت می شوند و یا آن قدر بی محتوا و رگباری قسمت‌های جدیدی از آنان ساخته می شود که نه تنها به موفقیت فیلم‌های پایین رده نیز نمی رسند بلکه نام قسمت‌های اصلی خود را لکه دار می کنند.


بیشتر بدانید: ریبوت فیلم Men in Black ساخته می شود


متأسفانه سری فیلم‌های مردان سیاه پوش که به عنوان یکی از خلاقانه‌ترین فیلم‌های صنعت سینما نیز شناخته می شوند چند قسمتی است که بدون فکر و برنامه ریزی صحیح ادامه میابند. باید گفت دو قسمت ابتدایی این مجموعه فیلم‌ها با بازی ویل اسمیت (Will Smith) جوان، بهترین دوران این سری فیلم‌ها بوده است. البته قسمت سوم مجموعه نیز با اکرانش در سال ۲۰۱۰ به شکل مناسبی توانست پایانی بر داستان دو قسمت قبلی باشد. البته باز هم اشکالات اساسی در این قسمت مشاهده می شد که نباید از آنان چشم پوشی کرد.

صحنه ای از فیلم مردان سیاه پوش: اینترنشنال (Men in Black: International)

صحنه ای از فیلم مردان سیاه پوش: اینترنشنال (Men in Black: International)

ولی متأسفانه داستان به این جا ختم نشده و سازندگان این اثر این بار با تغییر تمام عناصر داستانی و جایگزین کردن شخصیت‌های جدید، در صدد ساخت قسمتی جدید صرفاً از روی سود آور کردند. بی شک استفاده از هنر پیشه‌های مشهوری چون کریس همسورث و خانم تسا تامپسون (Tessa Thompson) از یک سو و همایت از جنبش همایت از زنان در صنعت سینما نیز از سویی دیگر در این اثر صرفاً برای سود دهی بوده است و نباید آنان را از نظر خیرخواهانه ای مورد بررسی قرار داد.


بیشتر بدانید: بازیگران Thor: Ragnarok به اسپیناف Men In Black پیوستند  


ولی خوشبختانه بینندگان امروزی صنعت سینما بیش از آنچه که سازندان فیلم‌ها فکر می کنند تیز و نکته سنج شده اند. دقیقاً همان گونه که این فیلم صرفاً برای سودهی و به دور از هر گونه خلاقیتی ساخته شده است، طرفداران نیز این اثر تحریم کردند. فروش ۲۵۰ میلیون دلاری این فیلم در مقایسه با بودجه ۱۲۰ میلیون دلاری آن که تازه هم شبهه‌های زیادی در آن وجود دارد و احتمال می رود رقمی بالاتر از این‌ها باشد از یک طرف و دریافت رضایت ۲۲% بینندگان از طرفی دیگر، به خوبی نشان داد سازندگان فیلم‌ها باید بیشتر از این‌ها خلاقیت را خمیر مایع کارشان قرار دهند و صرفاً از روی داغی بازار و سود دهی شروع به ساخت قسمت‌ها و روبیت‌هایی جدید برای آثار موفق همچون این فیلم نکنند.

 

گودزیلا: پادشاه هیولاها

قد و بررسی فیلم گودزیلا: شاه هیولاها (Godzilla: King of the Monsters)

نقد و بررسی فیلم گودزیلا: شاه هیولاها (Godzilla: King of the Monsters)

 • امتیاز IMDB از عدد ده: ۶.۲
 • امتیاز مردمی به در صد: ۴۱%
 • بودجه ساخت: ۱۷۰ الی ۲۰۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۳۸۵.۹ میلیون دلار

دقیقاً همان گونه که در مورد فیلم مردان سیاه پوش: انترنشینال گفته شد، ساخت دنباله‌های کورکورانه ای برای آثار قدیمی و اصیل سینما در چند سال گذشته به صورت انبوهی افزایش داشته است. این افت در حال گسترش سری فیلم‌های گودزیلا را نیز چند سالی است که دچار خود کرده است.


بیشتر بدانید:داستان فیلم Godzilla 2


قسمتی جدید که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد علی رقم فروش نسبتاً قابل قبول خود در گیشه، از مشکلات فروانی برخوردار بود و آن هم وجود نداشتن داستانی مناسب برای اثر بود. علاوه بر آن داستان فیلمی به قدری بی سر ته بود که هر بیننده ای را گیج می کرد. ولی متأسفانه سود دهی این قسمت سازندگان را به طور کامل کور کرده و سود به دست آمده آنان را برای ساخت قسمتی دیگر تشویق کرد.

صحنه ای از فیلم گودزیلا: شاه هیولاها (Godzilla: King of the Monsters)

صحنه ای از فیلم گودزیلا: شاه هیولاها (Godzilla: King of the Monsters)

بالاخره پس از جنجال‌های تبلیغاتی که در این چند وقت شاهد آن بودیم، قسمت دوم ریبوت این مجموعه، تابستان امسال منتشر گشت. ولی چه باید گفت!


بیشتر بدانید: تریلر فیلم Godzilla


تقریباً می توان گفت این فیلم به صورت صد در صدی یک شکست به تمام معنی بود. باز هم چاله عظیم در بخش داستانی مشاهده می شد. فقدان در بخش داستان سرایی به قدری بزرگ است که می توان گفت فیلم دقیقاً دو ساعت مبارزه میان هیولاهاست و داستانی بی سر ته در این میان روایت می شود.

شاید موفق نماندن این سبک فیلم‌ها در تابستان امسال، سازندگان را از این تصمیم نادرست خود آگاه کند. شاید در سال‌های بعدی دیگر شاهد آثاری کم کیفیت از فیلم‌های ناب قدیمی نباشیم.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات