برترین فیلم های ترسناک ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر

برترین فیلم های ترسناک ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر

امیر پورمحمد ۰۷ دی ۱۳۹۷ نظرات

نگاهی بر بهترین فیلم های ترسناک منتشر شده در سال ۲۰۱۸. با گیمر همراه باشید.

 

برترین فیلم های ژانر ترسناک در سال ۲۰۱۸

همانند هر سال وقت آن رسیده است که سایت گیمر به معرفی بهترین های سال میلادی رو به پایان یعنی سال ۲۰۱۸ بپردازد. امسال نیز بنا به سنت قدیمی سایت گیمر، در چندین مقاله کلی نگر به بررسی بهترین فیلم ها در ژانر های مختلف سینما، بهترین سریال ها از نظر رأی گیری و تعداد تماشاگر و بهترین عوامل سینمایی و بازیگرانی که امسال درخشیده اند خواهیم پرداخت.

در این نوشته به بررسی سه فیلم برتر سینما در ژانر فیلم های ترسناک خواهیم پرداخت. لیست سه گانه ای که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت با توجه به نظر بینندگان ، نمرات دریافتی از سوی منتقدان و صد البته نظرات عمومی سینما دوستان و چاشنی و دخالت ناچیز نویسنده انتخاب گردیده است.

امیدواریم از آنچه امسال سایت گیمر برای سینما دوستان انتخاب کرده است راضی و خشنود باشید. سال نو میلادی تان هم مبارک.

فیلم های برتر در ژانر وحشت (Horror):

 

۳. ارثی (Hereditary)

 • تاربخ انتشار: ۷ ژوئن ۲۰۱۸
 • بودجه ساخت: ۱۰ میلیون دلار
 • کمپانی سازنده: PalmStar Media
 • امتیاز رای مردمی: ۸۹%
 • امتیاز IMDb از عدد ۱۰: ۷.۳
فیلم,سینما,برترین فیلم ها,برترین فیلم های سال 2018,برترین فیلم های ترسناک در سال 2018,بهترین فیلم های ترسناک در سال 2018,ترسناک ترین فیلم سال 2018,نقد و بررسی فیلم سوسپیریا,نقد و بررسی فیلم جایی ساکت,نقد بررسی فیلم وراثتی, Suspiria, A Quiet Place, Hereditary, Best Horror Movies 2018

برترین فیلم های ترسناک ۲۰۱۸

امسال را می توان یکی از بهترین سال ها برای ژانر فیلم های ترسناک در نظر گرفت. امسال فیلم های بسیاری در ژانر فیلم های ترسناک منتشر شده اند. امسال تعداد  فیلم های باز سازی شده قدیمی، فیلم های دنباله دار از آثار محبوب قدیمی همچون هالووین (Halloween)، فیلم هایی در ژانر علمی تخیلی که در عین عالی بودنشان در ژانر علمی تخیلی به حد کافی نیز ترسناک بوده اند و حتی فیلم های کلیشه ای ترسناک همچون راهبه (The Nun) از تعداد هر ساله شان بیشتر بوده است.

 

رتبه سوم لیست سه فیلم برتر امسال را نیز علی رقم وجود فیلم های نوآورانه ای در این ژانر که امکان قرار گیری در این جایگاه را نیز دارند به فیلمی اختصاص داده ایم که توانسته است تمام عناصر کلاسیک یک فیلم ترسناک را به بهترین شکل در کنار هم قرار دهد.


بیشتر بدانید: Comic Con Experience: اولین تیزر فصل هشتم سریال Game of Thrones منتشر شد


فیلم وراثتی یک اثر تمام عیار ترسناک است. درست است این فیلم در برخی سکانس ها شما را در جای خود از ترس خشک خواهد کرد و در کل می توان آن را قابل قبول در نظر گرفت اما هیچ نوآوری در آن وجود ندارد. اگر ماشین زمانی در اختیار داشتیم و فیلم نامه این فیلم را به ده سال و حتی بیشتر به عقب فکس می کردیم (و حتی پست می کردیم)، اثر ساخته شده در آن زمان تفاوت خاصی با فیلم ساخته شده امسال نداشت.

 

فیلم نامه این فیلم که توسط آری استر نوشته شده است تمام عناصر و المنت های یک فیلم ترسناک را داراست. این عمر یک پارادوکس با نمک را خلق کرده است. وجود تمام آنچه از یک فیلم ترسناک انتظار می رود در این فیلم باعث گردیده است فیلم بی نقص باشد و از سویی تنها کافی بودن این عناصر باعث محدود بودن آن نیز شده است. همان گونه که قبلاً نیز به آن اشاره کرده ایم صنعت سینما امروزه بیش از هر چیزی نیاز به نوآوری دارد و نه تکرار.

در کل باید گفت رتبه سوم این لیست با کمی ارفاق و صرفاً بی نقص بودن این فیلم از لحاظ ساخت به فیلم وراثتی می رسد.

 

۲. جایی ساکت (A Quiet Place)

 • تاریخ انتشار: ۱۸ آوریل ۲۰۱۸
 • بودجه ساخت: ۱۷ میلیون دلار
 • کمپانی سازنده: Paramount Pictures
 • امتیاز رای مردمی: ۹۵%
 • امتیاز IMDb از عدد ۱۰: ۷.۶

فیلم,سینما,برترین فیلم ها,برترین فیلم های سال 2018,برترین فیلم های ترسناک در سال 2018,بهترین فیلم های ترسناک در سال 2018,ترسناک ترین فیلم سال 2018,نقد و بررسی فیلم سوسپیریا,نقد و بررسی فیلم جایی ساکت,نقد بررسی فیلم وراثتی, Suspiria, A Quiet Place, Hereditary, Best Horror Movies 2018

در دهه گذشته و الخصوص پس از سال ۲۰۱۲ شاهد آثار زیادی با مضمون آخر زمانی در صنعت سینما و صد البته بازی های رایانه ای بوده ایم. وجود وجه مشترک و هسته داستانی مشترک تمام این آثار باعث گردیده اند که بینندگان امروزی کمی از این سبک دل زده شوند. آثاری با مضمون به پایان رسیدن دنیا به وسیله موجودات بیگانه و یا زامبی ها در چند ساله اخیر نیز بیداد کرده اند و به جرئت می توان گفت از هر ده اثر ساخته شده در صنعت سینما و بازی های رایانه ای حداقل یک اثر با همین مضمون ساخته می شود.

 

همان گونه که در رتبه قبلی نیز به آن اشاره شد در حال حاضر صنعت سینما نیاز شدید به چارچوب شکنی و تغییر دارد. خوب حال شاید این سؤال در ذهنتان به وجود اید که چرا من دارم در مورد سبک فیلمی که در رتبه دوم این لیست قرار گرفته است بد گویی می کنم؟

خوب باید بگویم این فیلم در حد خود آن چهارچوب شکنی را انجام داده است و خود را محدود به المنت های کلیشه ای ژانر و سبک خود نکرده است.


بیشتر بدانید: آیا فیلم Quiet Place دنباله فیلم Cloverfield است؟


سری فیلم های کلورفیلد که از چند ساله اخیر شروع به ساخت و اکران کرده اند، توانسته اند خود را در دل سینما دوستان جای کنند. فیلم کلاورفیلد ۱۰ نیز که توانست سال پیش در لیست بهترین فیلم های ترسناک گیمر قرار گیرد از تمام لحاظ همانند فیلم جایی ساکت است.

البته درست است سازندگان فیلم جایی ساکت علا رقم وجود شایعات و خبر هایی از ارتباطش با سری فیلم های کلورفیلد آن را اثری جدا معرفی کرده اند ولی این فیلم نیز از فرمول سری فیلم های کلورفیلد پیروی می کند. انتخاب یک سبک و هسته داستانی آشنا و اضافه کردن یک نوآوری و روایت خاص داستان.

در این فیلم علا رقم وجود هسته داستانی کلیشه ای، همچون آخرالزمانی رقم خورده به دست موجودات فرازمینی و تلاش برای بقا از سوی بازماندگان، وجود عنصر داستانی سکوت باعث شده است فیلم پای خود را یک پله فرا تر بگذارد. از همان ابتدای فیلم، حسی عجیب و البته ناراحت کننده شما را در بر خواهد گرفت. استرسی که این فیلم در میانه ها و در اواخر فیلم الخصوص در سکانس های وضع حمل بازیگر اول زن (و همسر واقعی کارگردان فیلم) شما را در بر خواهد گرفت با هیچ فیلم دیگری قابل مقایسه نیست.

 

۱. سوسپیریا (Suspiria)

 • تاریخ انتشار: ۲ نوامبر ۲۰۱۸
 • بودجه ساخت: ۲۰ میلیون دلار
 • امتیاز رای مردمی: ۷۳%
 • امتیاز IMDb از عدد ۱۰: ۷.۳

فیلم,سینما,برترین فیلم ها,برترین فیلم های سال 2018,برترین فیلم های ترسناک در سال 2018,بهترین فیلم های ترسناک در سال 2018,ترسناک ترین فیلم سال 2018,نقد و بررسی فیلم سوسپیریا,نقد و بررسی فیلم جایی ساکت,نقد بررسی فیلم وراثتی, Suspiria, A Quiet Place, Hereditary, Best Horror Movies 2018

خوب باید بگویم اگر همان گونه که من که از کثافت کاری های سینمایی و به راه افتادن رود هایی از خون و پخش شدن امعاء و احشاء مردم بر کف زمین در فیلم ها، البته نه به سبک فیلم های رده پایین که صرفاً از عناصر مشمئز کننده برای ایجاد حس ترس، همچون فیلم های دور اشتباه (Wrong Turn) استفاده می کنند لذت می برم، لذت نمی برید این فیلم شاید برایتان کمی مسخره به نظر برسد. همانند بحثی که در فیلم شمشیر جاودان (Blade of the Immortal) به ام پرداختیم، نشان دادن برخی صحنه های به صورت بدون سانسور و واقع گرایانه در سینما ضروری است. مثلاً فکر کنید تصادفی که در آن فرد به دو نیم تقسیم می شود همیشه در فیلم ها به علت وجود برخی از محدودیت ها همچون نا زیبا شدن بیش از صحنه و صد البته برچسب بزرگ ساله خوردن فیلم و از دست دادن رنج بالایی از تماشاگران احتمالی به صورت کامل سانسور شده و فرمالیته نشان داده می شود، فیلم هایی همچون خاستگاه چشم (I Origins) نیز که دست به نشان دادن صحنه ای مشابه آنچه به آن اشاره کردیم می زنند همیشه کنار گذاشته می شوند.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم Blade of the Immortal 


خوب باید بگویم زمان آن رسیده است تا شما را با یکی دیگر از کارگردان های سینما که هیچ ترس و ابایی از نشان دادن صحنه های خون ریزی ندارد آشنا کنم. البته بهتر است از فیلم به سازنده اش رسید تا اینکه این که اول کارگردان فیلم را مورد نکوهش قرار داد (بهتر است به سر مقاله دقت کنید، بهترین فیلم ها!)

نسخه اصلی این فیلم که توسط آقای گلادیو ارجتنتینو ساخته شده است در سال ۱۹۷۷ منتشر شده است. نسخه اصلی فیلم را می توان یک فیلم با تمام عناصر یک فیلم ترسناک دانست. آغازی مناسب طرح یک معما و پایانی مبهوت کننده با خرده ریز هایی از سکانس ها هول ناک و استرس آور که بیننده را تا حدودی جذب خود می کند. اما هیچ گاه این فیلم در محافل سینما دوستان شانسی برای مطرح شدن نداشت در واقع باید گفت صرفاً فیلم خوبی بود و بس.

حال باز گردیم به نسخه ساخته شده توسط آقای لوکا گواداگینو، در این جا باید آپدیتی برای گفته های سال قبل خود داشته باشم. جمله:

«فیلم بیرون برو (Get Out) را می توان به جرئت بهترین فیلم ترسناک در یک دهه پیش در نظر گرفت.»

را کاملاً از ذهنتان پاک کنید. فیلم سوسپیریا بهترین است. آقای گواداگینو یک اثر هنری آفریده است. این فیلم نه تنها تمام عناصر یک فیلم درجه بالای ترسناک را داراست بلکه این عناصر را در بشقابی از جنس طلا در بهترین رستوران شهر به شما ارائه می دهد. این فیلم آن چیزی است گه سال ها به دنبال آن بوده ایم. دیوانه‌وار ترین فیلمی که تا کنون دیده ایم. ابتدای فیلم آرام شروع می شود ولی در دقیقه ۱۵ فیلم متوجه می شوید فیلمی که در حال تماشای آن هستید تا چندین ماه در ذهنتان باقی خواهد ماند البته فکر نکنید این فیلم در ذهنتان تأثیری مثبت خواهد گذاشت.


بیشتر بدانید: اسپویل داستانی فیلم جدید Hellboy با توجه به کامیک بوک ها


تعداد صحنه هایی مشمئز کننده در فیلم بیداد می کنند، صحنه هایی که کابوس های شبانه می توانند تلقی شوند. آقای گواداگینو در این فیلم تا مرز جنون پیش رفته است، بر روی کلمه جنون تکرار می کنم. این فیلم را نه می توان یک زیاده روی در نظر گرفت و نه یک اتفاق تصادفی، جنون بهترین کلمه برای واقعیت درونی این فیلم است.

البته باید گفت فیلم قوانین خاص خود را نیز داراست. معمایی که از همان ابتدای فیلم مطرح می شود تا آخرین لحظه فیلم ادامه دارد و در هر مرحله علی رقم مشخص شدن بخشی از قضیه سؤالاتی جدید را مطرح می کند تا این که در آخر همه چیز روشن می گردد. علاوه بر آن فیلم از عناصر خود برای مطرح مسائلی دیگر نیز بهره می برد. در آخر باید گفت این فیلم با تمام شایستگی در رتبه اول این لیست قرار می گیرد.

 

 


بیشتر بخوانید:

برترین بازی های ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر

برترین بازی های موبایل ۲۰۱۸ به انتخاب گیمر

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات