نقد و بررسی بازی زولا – رایگان ولی به چه قیمتی؟

نقد و بررسی بازی زولا – رایگان ولی به چه قیمتی؟

علیرضا زمانی ۰۴ مهر ۱۳۹۸ ۷

بازی Zula تنها بازی شوتر اول شخص رایگان و آنلاین فارسی می‌باشد که این روزها تبلیغ آن را در همه جا به چشم می بینیم. با گیمر همراه باشید تا به بررسی بازی زولا بپردازیم.

 

نقد و بررسی بازی زولا – رایگان ولی به چه قیمتی؟

منتشر شده در سال ۲۰۱۶ بازی آنلاین Zula از رایگان بودن خود به خوبی استفاده کرد و خود را خیلی سریع در بازار بزرگ بازی‌های رایانه‌ای ایران که خلأ یک بازی رقابتی خوب را احساس می‌کرد جای داد. ساخته شده به دست MadByte Games و منتشر شده به زبان فارسی در ایران به دست Sourena Game Studio که بازی‌هایی مثل Travian را نیز در رزومه‌ی خود دارد. بازی Zula با گیم پلی قوی خود توانست بازیکنان ایرانی را به خود جذب کند ولی در این مسیر اشتباهاتی نیز انجام داد که بازی را خیلی سریع از چشم می‌اندازد.

از همین ابتدا باید گفت که بازی Zula با استفاده از سرورهای پایدار داخل کشور مشکل اساسی تأخیر در اتصال و پینگ بالای بازیکنان ایرانی را حل کرده است و به گیمر های ایرانی این اجازه را داده است که با اتصالی قوی به مبارزه و رقابت با یکدیگر بپردازند.

 

بازی Zula شما را در دو تیم Zula و Gladyo که همان گروه‌های ضربت و تبهکار هستند قرار می‌دهد. این دو تیم در مدهای مختلف بازی، از خراب کاری گرفته تا مبارزه‌ی تیمی در مقابل هم قرار می‌گیرند. بازی کمبودی از تعداد مپ های مختلف هم ندارد که بعضی شباهت بسیار زیادی به نقشه‌های بازی Counter Strike دارند ولی بعضی از مپ های دیگر چندان خوب نیستند.

 

هسته‌ای بسیار قوی

بازی Counter Strike با عمری نزدیک به ۲۰ سال یکی از بهترین بازی‌های سبک شوتر اول شخص می‌باشد و شباهت Zula به این بازی غیر قابل انکار می‌باشد حتی مپ شهر قدیمی بازی Zula برداشتی مستقیم از مپ مشهور Dust 2 است.

هر اسلحه ای حس خوب خودش را دارد!

هر اسلحه ای حس خوب خودش را دارد!

اگر از طرفداران بازی‌های شوتر باشید حتماً می دانید که این بازی‌ها باید یک کار را تا حد ممکن به خوبی انجام دهند و آن کار شلیک کردن است. سلاح‌های Zula به خوبی عمل می‌کنند و لگد آنها هنگام شلیک کردن به هر گیمری حس خوبی می‌دهد صداگذاری آنها به خوبی انجام شده است که به مبارزات تیمی بازی حس یک میدان جنگ را می‌دهند.

 

بازی Zula هسته‌ی گیم پلی خوبی دارد که در مدی مثل خرابکاری می‌تواند یک تجربه‌ی استراتژیک و تاکتیکی را ایجاد کند و همچنین در مدی مثل مبارزه‌ی تیمی نیز هرج‌ومرج کافی برای هیجان دادن به بازی را هم فراهم کند.

 

بازی لیستی بلند از سلاح‌ها و سایر موارد مثل نارنجک‌های مختلف را که در میدان جنگ به آنها نیاز خواهید داشت را دارا می‌باشد ولی متأسفانه همه‌ی سلاح‌ها به غیر از سلاح‌های ابتدایی بازی قفل هستند و باید آنها را با پول واقعی یا پول مجازی بازی، ZP، اجاره کنید.

مد بازی اسکورت

مد بازی اسکورت

همان طور که گفتم بازی با برداشتی مستقیم از بازی‌هایی مثل Counter Strike توانسته است تجربه‌ای عالی برای بازی کنان ایجاد کند و این هسته‌ی قوی می‌تواند هر علاقه مندی را به خود جذب کند. ولی متاسفانه عدم نوآوری و یک سیستم تجاری بسیار سختگیرانه به بازی آسیب بسیاری می‌زند.

 

آغازی نه‌چندان خوب!

اگر برای اولین بار وارد بازی شوید و در بازی‌های شوتر در این سبک تجربه‌ی کمی داشته باشید متأسفانه خیلی از بازی لذت نخواهید برد. بازی تقریباً هیچ گونه راهنمایی به بازی کنان تازه وارد نمی‌کند و UI ضعیف بازی هم بر این مشکل می‌افزاید.

 

مهم‌ترین خلائی که بازی با عدم راهنمایی ایجاد می‌کند نبود هیچ گونه آموزش برای مدهای مختلف بازی است. برای مثال مد خرابکاری که یکی از پیچیده‌ترین و تاکتیکی‌ترین مدهای بازی است نیاز به آموزش اولیه دارد تا بازی کنان تازه وارد بتوانند با قوانین و شیوه‌های بازی و نقش هر تیم آشنایی پیدا کنند ولی متأسفانه هیچ گونه راهنمایی اولیه در بازی وجود ندارد.

بازی به شما اجازه می دهد تا چهار دسته اسلحه از قبل آماده کنید

بازی به شما اجازه می دهد تا چهار دسته اسلحه از قبل آماده کنید

شیوه‌ی اتصال به مسابقات بازی به صورتی است که بازی به شما اجازه می‌دهد به هر سرور از بازی و به هر اتاقی که بازی فعال دارد وصل شوید و یا اتاق‌های خود را بسازید و حتی به آنها رمز بدهید. با اینکه این شیوه به بازیکن آزادی عمل بسیار زیادی می‌دهد ولی متأسفانه بازی هیچ گونه سیستم Matchmaking ندارد تا توازن بین بازی کنان را برقرار کند.

 

فرض کنید بازی کنی با سطح ۱۱ هستید دیدن چهار نفر با سطحی بالای ۳۰ در تیم مقابل نه تنها توازن بازی را به هم خواهد زد تجربه‌ی یک بازی رقابتی عالی را نیز از شما خواهد گرفت. همچنین فرض کنید بازیکنی با سطح ۴۰ هستید دیدن افرادی با سطح ۱۱ که شیوه‌ی درست بازی را بلد نیستند و در حین مبارزات سخت گیج می‌زنند، تجربه‌ی یک مسابقه‌ی شیرین رقابتی را از شما خواهد گرفت.

 

با این حال توازن در تعداد افراد تیم نیز برقرار نیست. اگر در مد مبارزه‌ی تیمی، تیم مقابل دو عضو از تیم شما بیشتر داشته باشد احتمال باخت تیم شما بسیار بالا می‌رود. متأسفانه بازی Zula کم‌ترین تلاش ممکن را برای ایجاد توازن در بین مسابقات عادی بازی انجام می‌دهد و این تجربه‌ی تمام بازی کنان را به خراب می‌کند.

 

کیفیت ساخت!

انتظار کیفیت ساخت یک بازی AAA را از بازی Zula نداشته باشید. با اینکه بازی ساخت سال ۲۰۱۶ است گرافیک بازی در مقایسه با گرافیک‌های آن دوره چندان جالب نیست. مدل‌های کاراکترها و سلاح‌ها چندان کیفیت بالایی ندارند و به جزئیات آنها چندان دقت نشده است. با این حال اکثر بازیکنان بازی‌های رقابتی به گرافیک چندان اهمیت نمی‌دهند، آن چیزی که مهم است Performance و شیوه‌ی اجرای بازی می‌باشد.

 

بازی Zula روی گرافیک کارت‌های Intel HD قابل اجرا می‌باشد. این یعنی تقریباً هر سیستم مدرن امروزی توانایی اجرای این بازی را دارد. همچنین نرخ فریم بازی کاملاً پایدار است، بازی در تمام لحظات حتی در مبارزات تیمی بزرگ کاملاً پایدار بوده و ۶۰ فریم را به خوبی حفظ می‌کند.

بازی به شما اجازه می دهد تا بازی دیگر افراد را نیز تماشا کنید

بازی به شما اجازه می دهد تا بازی دیگر افراد را نیز تماشا کنید

با اینکه گفته شد بازی مشکل پینگ را با سرورهای داخل کشور به خوبی حل کرده است ولی به نظر می‌رسد که بازی Zula دارای NetCode چندان خوبی نیست. اگر پینگتان بالای ۱۷۰ باشد یا اگر بازیکنانی با پینگ بالای ۱۷۰ ببینید متوجه این مشکل می‌شوید. بازیکنان با این چنین پینگی از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر تلپورت می‌شوند و انیمیشن‌های کاراکتر آنها کاملاً قفل می‌شود.

 

آن چیزی که باید Sourena Game Studio را برای آن تحسین کرد ایجاد سرورهای کاملاً پایدار داخلی است که هر لحظه آماده برای بازی هستند. در مدت زمانی که به بازی Zula مشغول بودم حتی یک بار هم مشکل اتصال به سرور نداشتم و اتصال بازی کاملاً پایدار بود.

تصویری از اسلحه های مختلف در ابتدای بازی

تصویری از سلاح های مختلف در ابتدای بازی

 

قبل از Zula همچین کاری با زیرساخت اینترنت ایران غیر ممکن به نظر می‌رسید با این حال Sourena Game Studio به ما نشان داد که متصل کردن گیمر های ایرانی چندان هم سخت نیست و امیدواریم این کار آنها زمینه‌ی حضور بازی‌های آنلاین دیگر را هم ایجاد کند.

 

یک اشتباه بزرگ

بازی‌های رایگان چیز جدیدی نیستند. حضور آنها در فروشگاه‌های مختلف و موفقیت تجاری آنها برای اکثر گیمر ها چندان پنهان نیست. بازی‌های رایگان یک مزیت بسیار مهم دارند آن‌ هم پول خرج کردن است. این بازی‌ها به گیمر ها اجازه می‌دهند تا هر چه قدر که خواستند روی بازی پول خرج کنند، چه صد تومان و چه ده میلیون تومان. با این حال یک سؤال بزرگ مطرح می‌باشد.


بیشتر بدانید: نحوه کسب درآمد از بازی کردن


یک بازی چه قدر می‌تواند رایگان باشد؟ پاسخ گویی به این سؤال برای هر سازنده‌ی بازی حیاتی است. اگر به این سؤال اشتباه پاسخ داده شود می‌تواند خیلی ساده به فرایند گیم پلی بازی صدمه بزند، بازیکنان را رنجیده کند و در نهایت به شکست بازی منجر شود. بازی Warframe مدتی است که به عنوان بهترین بازی رایگان شناخته می‌شود. دلیل موفقیت سیستم تجاری بازی Warframe در عدم دخالت این سیستم در گیم پلی بازی می‌باشد. یعنی اینکه اگر بخواهید می‌توانید تا صدها ساعت از این بازی لذت ببرید بدون اینکه حتی یک دلار هم خرج کنید.

 

سیستم تجاری که برای بازی Zula ساخته شده است تقریباً سعی می‌کند همه چیز را به شما بفروشد. سیستم‌های کارتی با کمیابی‌ها مختلف، Loot Box های اسلحه‌ای مختلف و حتی فروش سلاح‌های بازی و در نهایت سیستم ناعادلانه‌ی ارتقای سلاح‌ها.

خرید از فروشگاه بازی زولا

نمایی از فروشگاه داخل بازی زولا

بازی منابعی مثل آهن و کروم دارد و با استفاده از این منابع اسلحه‌ی خود را ارتقا می‌دهید. جمع کردن این منابع کار سختی است بخصوص اگر تصمیمی داشته باشید برای همچنین مواردی پول پرداخت نکنید.

 

سیستم ارتقا سلاح‌ها به این گونه است که احتمالی وجود دارد که ارتقا شکست بخورد و شما ۵۰ درصد منابع خود را از دست دهید. این اتفاق کاملاً شانسی است و کاملاً شانسی بازی تمام تلاش و زمان ارزشمندی را که برای جمع آوری این منابع صرف کرده‌اید را از پنجره بیرون می‌اندازد.

ارتقا اسلحه در بازی زولا

محل ارتقا اسلحه در بازی زولا

و این داستان در تمام نقاط بازی دیده می‌شود. بازی تقریباً هیچ موقعیتی را برای پول سازی از دست نداده است تا حدی که تمام سلاح‌ها و آیتم‌های بازی برای اجاره هستند. در حالی که نسخه‌ی منتشر شده‌ی بازی Zula توسط IDC/GAMES حداقل گزینه‌ی خرید دائمی سلاح‌ها را دارد.

مد خرابکاری یکی از بهترین مد های بازیه!

مد خرابکاری یکی از بهترین مد های بازیه!

شباهت بازی Zula و Counter Strike به هم غیر قابل انکار است. اگر با بازی CSGO آشنایی داشته باشید می دانید که در طول هر مسابقه از این بازی یک بازی کن حداقل سه بار اسلحه‌ی خود را تغییر می‌دهد که هر کدام از این سلاح‌ها موقعیت و طرز استفاده خود را دارند.

 

یک بازی کن معمولی باید چند اسلحه در بازی Zula اجاره کند تا بتواند برای تمام موقعیت‌های ممکن بازی آماده شود؟ فرض کنید یک بازی کن یکی از سلاح‌های بازی را به مدت سی روز اجاره کند و این اسلحه را چند سطحی نیز ارتقا دهد. این اسلحه برای مدت زیادی اسلحه‌ی دائمی این بازی کن خواهد بود.

اسنایپ کردن رقیبا مثل همیشه حس خوبی داره

اسنایپ کردن رقیبا مثل همیشه حس خوبی داره

اگر به لیست اتاق‌های هر سرور بازی دقت کنید یک نوع بازی در همه‌ی آنها در اکثریت قرار دارد، مد خرابکاری در مپ شهر قدیمی.

یک اسلحه، یک مد، یک نقشه، این بزرگ‌ترین مشکل بازی Zula می‌باشد، بازی هیچ گونه تلاشی برای ایجاد نوآوری و تنوع در بازی نمی‌کند. به همین دلیل است که بازی باید هر روز یک بسته کارت و یک Loot Box جدید رایگان به بازی کنان بدهد تا آنها را وارد بازی کند.

 

منتظر باشید

اگر به سایت MadByte Games سری بزنید متوجه می‌شوید که این تیم ترکیه‌ای در حال ساخت مد Battle Royale برای بازی Zula هستند. با اینکه هنوز اطلاعاتی درباره‌ی این مد و یا اینکه این مد کی و چگونه به درست ما خواهد رسید در دست نیست باید منتظر ماند و دید بازی Zula در گذر زمان چگونه تکامل خواهد یافت. بررسی بازی زولا کمی همراه با ریسک است چراکه از یک طرف ناشران و سازندگان آینده خوبی را برای زولا پیش بینی می کنند و از طرفی دیگر منتقدین آن را یک بازی توخالی دانسته و تمرکز روی آن را غیرموجه می دانند.

بازی Zula هم اکنون به صورت رایگان و از طریق سایت خود بازی برای پلتفرم PC قابل دریافت است.

Zula

بازی Zula یک بازی بد نیست ولی یک بازی عالی هم نیست. بازی با یک هسته ی گیم پلی قوی، پتانسیل سرگرم کردن بازیکنان برای صدها ساعت را دارد. ولی سیستم تجاری بازی بسیار مخرب است و به گیم پلی رقابتی بازی آسیب جدی می زند. کیفیت ساخت بازی نیز چندان بالا نیست با این حال بازی کاملا رایگان است و امتحان آن هزینه ای ندارد.

6.5 از 10

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات
 1. amir seyedi گفت:

  عالی بود،مرسی بابت نقدوبررسی

 2. saeed گفت:

  سلام یه سری نکات هس که باید گفته شه اینکه این بازی از نظر من بهترین مود نایف رو بین بازی هایی توی این سبک داره میشه توی بازی گروه ساخت با گروهت بری وار بزنی لول کلنتو ببری بالا و کلی هم کیف میده اخیرا هم یه ایتمای اضافه تری اومدن مثل زولا پس هم قسمت رایگان داره هم پولی هروز بازی کلی جایزه رایگان میده یکی دیگه از جنبه های مثبتش که بقیه بازی ها ندارن امکان ارتقا گان ها هس که این خیلی بازی رو جذاب میکنه امکان شخصی سازی کامل گان ها وجود داره که باید دسته کارت های مورد نظرتون رو خریداری کنید و اسلحتون رو شخصی سازی کنید
  ممنون از سایت خوبتون

  • بله ممنون از نظر کاملتون

   زولا در کنار ایراداتی که امیدواریم اصلاح بشن، خوبی هایی رو هم داره

   ما در بررسی ها بیشتر به نکات کلیدی می پردازیم، در آینده سعی می کنیم دوباره در مورد زولا مطلب بنویسیم و گفته های شما رو اضافه کنیم

   شاد باشید.

  • علیرضا زمانی گفت:

   سلام

   زولا یه بازی خیلی بزرگه که ویژگی های زیادی داره و هر آپدیت هم آیتم های بیشتری به بازی اضافه می کنه با این حال درست میگین مد نایف بازی واقعا مد جالبیه و همچنین زولا یک سیستم شخصی سازی عالی داره البته، بعد از پرداخت مقدار زیادی پول و درباره ی زولا پس باید بگم که این ویژگی بیشتر برای کاربرانی هستش که حاظر به پرداخت پول هستند و جوایز رایگانش چندان جالب نیستن.

   وقتی بازی رو تازه شروع می کردم جوایز رایگانی که زولا هر روز بهم میداد جالب به نظر می اومد، ولی متاسفانه تفنگی که امروز بهتون جایزه میده فردا ازتون میگیره و اسلحه ای که دریافت می کنید کاملا شانسیه. ممکنه امروز یه تفنگ تک تیر انداز جایزه بگیرید فردا بازی اون تفنگ رو ازتون بگیره و یه چاقو بهتون بده!

   ولی در رابطه با اینکه سیستم ارتقا تفنگ ها رو نقطه ی مثبت می دونید جای تعجب داره! من از این قسمت تو مقاله کلی انتقاد کردم ولی در کل زولا در ایجاد برابری بین بازیکنانش مشکل داره و این سیستم هم این مشکل رو بدتر میکنه با این حال بحث اینکه بازی پنجاه درصد منابعی رو که با تلاش زیاد به دست آوردید به طور کاملا شانسی ازتون میگیره خیلی سخت گیرانه و ناعادلانه هستش.

   ولی در کل ممنون از نظر خوبتون.

 3. پوریا گفت:

  با سلام به نظرم چنین بازی هایی مثل بازی زولا برای دنیا گیم و گیم پلر ها مخربه
  تو این بازی در شروع گیم پلی شما اصلا مطرح نیست فقط و فقط سلاح و ایتم های فول حرف اول میزنه
  بیایین در نظر بگیریم بازی هایی مثل كانتر و كال اف دیوتی سبك این دوتا كاملا جداس ولی وجه مشتركی كه دارن سلاح فوللل و… نیست گیم پلی حرفه ای یه تو كال اف دیوتی با لول اپ كلس درست می كنی و دلخاه و بدون پرداخت هزینه ای كانتر هم كه همه سیستمش رو میدونید
  ولی بازی مثل زولا یكی وضع مالیش خیلی خوبه می یاد همون اول یه اسلحه فوووول،ایتم هایی مثل كیت ۵۰% جلیغه فلان و…. میگیره و تو یه دوئل با یه گیمر حرفه ای ولی بی پول راحت می تونه شكستش بده و همین موضوع باعث میشه عجیب غریب ضده بشی،واقعیت اینه بازی زولا داره به روشنی روز به ما اعلام می كنه ما حتی تو بازی های ایرانی یا تحت نظر ایرانی باید مثل زندگی تو خود ایران سختی بكشیم حسرت پول و شرایط برابر باشیم همون طور كه تو خود ایران كسی به توانایی هات اهمیت نمیده و پول باعث برد پیروزی میشه این بازی هم دقیقا همین واقعیت تلخ رو داره تو یه بازی ایرانی اجرا می كنه
  بازی به این معنی نیست كه به دقدقه و ناراحتی هامون اضافه كنه ما به بازی پناه می بریم تا بتون از ناراحتی فشار و مشكلات اطرافمون دور بشیم و ارامش و لحظات خوش داشته باشیم نه كه از یك جنگ به یك جنگ دیگه بریم
  ممنون كه خوندین و ممنون از سایت خوبتون

  • علیرضا زمانی گفت:

   سلام و ممنون از نظر جالبتون

   بله، در زولا نابرابری بین بازیکنان به خوبی دیده میشه ولی بازهم میشه با اسلحه های رایگان بازی زمان خوشی داشت. همونطور که خودتون بازی رو با زندگی واقعی مقایسه کردید باید بگم که همه چی به دیدگاه و طرز تفکر برمیگرده!