نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare – بازگشتی پرشکوه

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare – بازگشتی پرشکوه

احمد هاتفی ۲۴ آبان ۱۳۹۸ نظرات

در این مقاله به نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare می پردازیم که به نوعی یک جمع بندی کامل از سری مدرن وارفر می باشد. همراه گیمر باشید.

نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare

آغاز جنجالی و تهدیدآمیز بازی

مدرن وارفر از همان ابتدا غافلگیرتان می کند

سری Modern Warfare یکی از خاطره انگیزترین مجموعه های اکشن دنیای بازی های ویدیویی می باشد که علاوه بر محتوا و داستان های بی نظیرش دارای شخصیت های خاطره انگیز و عمیقی بود که باعث میشد گیمر به خوبی با آن رابطه برقرار کند و بازی را برای چندین بار به پایان برساند.

کمپانی اکتیویژن در سال های گذشته سعی کرده تا بیشتر به سمت مبارزات فضایی برود و کمی از واقعیت دور شود اما سری Black Ops آنطور که انتظار می رفت موفق نشد و نتوانست رسالت خود را بجای آورد و به همین منظور بود که اکتیویژن به ریشه های خود بازشگت و عنوان WWII را ساخت که در زمان جنگ جهانی دوم روایت می شد و از قضا هم توانست موفق شود.

دو نسخه قبلی سری Call of Duty

یکی آنلاین یکی بسیار قوی در بخش داستانی

سال گذشته بود که بازهم نسخه جدیدی از Black Ops منتشر شد که تماما آنلاین بود و فاقد بخش داستانی بود و همین باعث شد تا کمتر طرفداری از این موضوع احساس رضایتمندی کند و به دنبال آن استودیو Infinity Ward به این فکر افتاد تا نسخه جدیدی از مدرن وارفر را بسازد که دوباره اکتیویژن را سر زبان ها بیندازد.

Call of Duty: Modern Warfare در واقع ریبوتی از ۳ نسخه منتشر شده این سری می باشد که در زمان حال روایت می شود و جنگ های مدرن دنیای امروزی را به تصویر می کشد و در ضمن شخصیت های مختلف و معروف این سری هم در این ریبوت حضور دارند.

مدرن وار ریبوت این سری می باشد

Modern Warfare ریبوتی از ۳ نسخه اصلی این سری بازی ها می باشد

 

داستان بازی

داستان بازی از این قرار است که گروهی از نیروهای آمریکایی وارد منطقه ای می شوند تا گازی شیمیایی را که در آن جا نگهداری می شود را بدست بیاورند اما گویا این سربازها تنها نیستند و دشمنی ناشناخته به آن ها حمله کرده و مانع از این می شود که گازها بدست سربازان بیافتد.

مراحل بازی Call of Duty: Modern Warfare

شروع داستان بازی با این مرحله

حال نیروهایی آمریکایی از چهره شناخته شده و محبوب سری مدرن وارفر یعنی کاپتان پرایس کمک می گیرند تا بتوانند این گازهای کشنده را پیدا کنند.

قابلیت های مختلف در بازی Modern Warfare

بازهم مخفی کاری های شبانه

Modern Warfare قصد دارد روی دیگری از جنگ های امروزی را نشان دهد و به خوبی می توان درک کرد که در جنگ و مواقع سخت هیچ چیزی از هیچ کسی بعید نیست و ممکن است معصوم ترین افراد در آن واحد تغییر کنند و با شلیک گلوله ای از وقوع فاجعه ای جلوگیری کنند.

 

شخصیت پردازی

اگر سری مدرن وارفر را تجربه کرده باشید حتما متوجه این موضوع شده اید که سازندگان اهمیت والایی به شخصیت پردازی داشته اند و برای هریک از کاراکترهای بازی روایت به خصوص و منحصر به فردی را در نظر گرفته اند تا بازیکن بهتر بتواند با آن ها رابطه ایجاد کند.

همانطور که انتظار می رفت در نسخه جدید هم این موضوع به وضوح دیده می شود و حتی این بار دشمنان هم دارای ایدئولوژی و هدف های خاصی هستند که گاهی وقت ها حق را به آن ها می دهید ولی نه به شیوه ای که پیش می روند!

حضور دوباره کاپتان پرایس

یکی از نقش های کلیدی مدرن وارفر در اختیار کاپتان پرایس می باشد

بازی با سخنان سرکرده گروه تروریستی «القتلة» آغاز می شود که اعضایش در شهر لندن ایجاد رعب و وحشت می کنند و در نقاط مختلف آن حمله های انتحاری و بمب گذاری را تدارک می بیینند؛ این به دنبال تجاوز کشورهای ابرقدرتی است که امروزه با چشم خود شاهدش هستیم و حال اکتیویژن آن را به تصویر کشیده است تا یکی از معضلات بزرگ کشورهای در حال توسعه و خاورمیانه را نشان دهد.

این گروه تروریستی در اعتراض به تجاوز کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس به کشورشان یعنی اورزیکستان این کارها را انجام می دهند؛ این کشور کاملا خیالی است.

مناطق بازی Call of Duty Modern Warfare 2019

Urzikstan کشوری خیالی است که گروهک القتله و داستان بازی به آن مربوط می شوند

با این که شخصیت هایی همچون الکس (عضو CIA) و کایل به خوبی معرفی نمی شوند اما کاریزما و جدیت سرکرده گروه تروریستی و دستیارش که ولف و بوچر نام دارند باعث می شوند تا آن ترس و رعب از آن ها در دلمان ایجاد شود و همین دلیلی می شود تا برای نابودی شان تمام تلاش خود را بکنیم.

همچنین ژنرال بارکوف هم در این نسخه حضور دارد اما شخصیت وی در بازی در حد انتظار کار نشده و یک آنتاگونیست سطحی و کلیشه ای است که بهتر است بگوییم در همان حد تهدید زبانی است.

شخصیت های منفی مدرن وارفر

برخی شخصیت های منفی بازی بسیار سطحی و به نوعی لب و دهن هستن!

در کل بخش شخصیت پردازی بازی عملکرد خوبی دارد و گیمر به واسطه شخصیت های خاطره انگیز و همچنین اعضای جدیدی که اضافه شده اند می تواند حس خوبی را تجربه کند.

 

بخش های بازی

همانطور که در قسمت اولیه این نقد و بررسی اعلام شد بازی Call of Duty: Modern Warfare دارای کمپین غنی و بسیار درگیر کننده ای است که اصلی ترین بخش تلقی می شود.

اما اکتیویژن از بازخوردهای نسخه های قبلی این مسئله را متوجه شده است که در کنار بخش داستانی باید به بخش های آنلاین و Co-Op هم توجه کند تا بازیکنان پس از کسب تجربه در کمپین وارد بخش آنلاین شوند و به انجام ماموریت ها باهمدیگر بپردازند یا این که رو در روی هم قرار بگیرند.

جزئیات بخش Space Ops

در حالت Space Ops با همکاری دوستانتان ماموریت ها را به پایان برسانید

Spec Ops باری دیگر در مدرن وارفر حضور پیدا کرده و اتفاقات این بخش بعد از حالت داستانی روایت می شود که باید با دوستان خود به انجام برخی ماموریت ها بروید. با وجود جذابیت هایی ک این حالت دارد اما برخی نکات باعث می شوند تا فعلا کمتر سراغ آن برویم و منتظر ارائه آپدیت هایی برای بهبودش باشیم.

البته اگر تیم ۴ نفره خوب و هماهنگی دارید توصیه می کنم حتما این بخش را تجربه کنید چرا که بسیار جذاب و درگیرکننده است.

اما فعلا توصیه من این است برای این که از بازی زده نشوید فعلا این بخش را پلمپ نگه دارید چرا که پس از گذشت دقایق اولیه بازی که چندان سخت نیست به یک باره به طور غیرمنطقی میزان سختی و تعداد دشمنان بالا می رود؛ جوری که خود را در میان انبوهی از دشمنان مشاهده می کنید و همینطور دوستان خود را نمی توانید پیدا کنید چرا که آن ها هم ممثل شما در گوشه ای گیر افتاده اند و سرانجام مبارزه تان به طور اعصاب خوردکنی به باخت ختم می شود.

دیگر حالت های بخش چند نفره

حالت های کلاسیک هم در بازی وجود دارند تا بیشتر سراغ خاطرات بروید

بخش چندنفره بازی مثل همیشه جذاب است و همان یک پارچگی خود را دارا است و برای این که گیمر حس خوبی را تجربه کند حالت های کلاسیکی همچون Team Deathmatch یا Domination هم داخلش قرار داده شده است.

 

حالت های بازی

اکتیویژن در ساخت Call of Duty: Modern Warfare همه جوانب را در نظر گرفته و نوعی می توان گفت موفق هم شده است. در بازی حالت های جدید و همیشگی وجود دارند تا گیمرها دایره انتخاب وسیعی را برای مبارزه باهم اشته باشند.

جزئیات حالت Gun Fight

گان فایت یک حالت مبارزه با زمانی اندک و قوانین تغییرپذیر می باشد

یکی از حالت های جدید Gunfight می باشد که ۲ در برابر ۲ می باشد و در نقشه ای کوچک جریان دارد. در این بخش قوانین عجیب و جدیدی وجود دارند که برنده بازی را کاملا نامعلوم می کند. شما ابتدا ۴۰ ثانیه وقت دارید تا تیم حریف را نابود کنید اگر این فرصت را از دست بدهید قوانین جدیدی وضع می شود که شرایط را پیچیده می کند.

در این حالت نمی توان هم تیمی خود را زنده کرد و اگر بمیرد باید به تنهایی با تیم حریف رویارویی کنید.

جزئیات بخش Ground War

در بخش Ground War با تعداد زیادی از دوستان خود می توانید وارد مبارزه شوید

Ground War نام حالت جدید دیگری است که جمع بزرگی از بازیکنان را دور هم جمع می کند و به جد می توان گفت که از بخش هایی بود که نبودش در Call of Duty بسیار حس میشد.

به لطف این بخش می توانید با جمعیت بزرگی از دوستان خود به مبارزات بروید و حتی استفاده از ماشین های جنگی هم در آن ممکن است.

البته این حالت هم فعلا مشکلات ریز و درشتی دارد که در ادامه امیدواریم اکتیویژن تدابیری را برای برطرف کردنشان در نظر بگیرد. یکی از مشکلات این حالت این است که کمپرها به راحتی می توانند در جای جای نقشه ساکن شوند و منتظر طعمه بمانند و ممکن است که مدت زیادی را برای پیدا کردن دشمنان صرف کنید و حتی موفق به کشتن یکی هم نشوید!

در ادامه نیز می توانید حالت های مختلف بخش چندنفره را ببینید که برخی جدید هستند و برخی دیگر هم از نسخه های پیشین وجود داشته اند و در این نسخه هم حاضر هستند:

 • Team Deathmatch
 • Cyber Attack
 • Search & Destroy
 • Domination
 • Headquarters
 • Ground War
 • Gunfight
 • Free-For-All
 • Realism
 • Defender
 • Demolition
 • Drop Zone
 • Hardpoint
 • One In The Chamber
 • Search & Rescue
 • Invasion

 

گان پلی، همان همیشگی

بعضی وقت ها در طول بازی حس می کردم بجای شخصیت بازی خودم دست به اسلحه شده ام، حتی نحوه تعویض خشاب و در دست گرفتن تفنگ ها به گونه ای است که می خواهید تنها چندین ساعت را صرف شخصی سازی آن ها بکنید تا در طول بازی اعتماد به نفستان را بالا ببرد.

در بازی Call of Duty: Modern Warfare اسلحه های سبک و سنگین متنوعی وجود دارد که تک تک آن ها جذابیت خاص خود را دارند.

گیم پلی Call of Duty: Modern Warfare

مراحل بازی Call of Duty: Modern Warfare

یکی از جذابیت های بازی تعویض خشاب است که اگر نیمه پر باشد یا گلوله ای در آن باقی مانده باشد اگر دکمه تعویض خشاب را بزنید دیگر آن را روی زمین نخواهد انداخت بلکه نگهش می دارد ولی اگر خشاب شما کاملا خالی باشد با زدن دکمه خشاب روی زمین می افتد که این را می توان به توجه و اهمیت سازندگان به جزئیات نسبت داد.


بیشتر بدانید: معرفی حالت Gunfight بازی COD: Modern Warfare


مثالی دیگر را می زنم تا خوب با بخش زیبای گان پلی بازی Modern Warfare آشنا شوید؛ در این اثر اسلحه های متنوعی وجود دارد و هرکدام صداگذاری منحصر به فرد خود را دارند که کاملا طبیعی کار شده اند و دلتان می خواهد مدام بین اسلحه هایتان سوییچ کنید تا آن حس خوب را تجربه کنید.

سلاح های متنوع

متناسب با مراحل و ماموریتتان اسلحه های متنوعی در اختیارتان قرار داده خواهد شد

در بخش چندنفره هم می توانید به طور اختصاصی ویژگی ها و ظاهر اسلحه های خود را شخصی سازی کنید؛ البته این ویژگی از ابتدا در دسترس نیست و باید در بخش چندنفره پیش روی کنید و از اسلحه های خاصی استفاده کنید تا بتوانید به شخصی سازی دست بیابید.

کالاف دیوتی همیشه نشان داده که گان پلی جذاب جزو تخصص هایش است و من هم نمی توانم ایرادی را برای این بخش در نظر بگیرم.

 

نه به لوت باکس!

پس از اعتراضات شدیدی که یک دوره به وجود لوت باکس ها در بازی های ویدیویی شد کمتر عنوانی را می بینیم که امسال از این ویژگی استفاده کند و اکتیویژن هم از Black Ops 4 درس خوبی گرفته و حال سیستم ارتقا تنها متکی به پیش روی در بازی است.

مدرن وارفر لوت باکس ندارد

تنها راه ارتقای سطح در مدرن وارفر پیشروی در بازی است

هرچه در بازی مراحل بیشتری را پشت سر بگذارید اسلحه ها و لوازم جانبی متنوعی را در اختیار خواهید داشت. سازندگان ماموریت هایی را هم در دل بازی گنجانده اند تا با انجامشان بتوانید XP بیشتری را بدست بیاورید و هم چنین آیتم های خوبی را هم به شما می دهند که می توانید در ادامه برای ارتقای سطح خود استفاده کنید.

 

گرافیک بی برو برگرد عالی

Call of Duty: Modern Warfare در بخش گرافیک و جلوه های بصری همانند نسخه های پیشین بسیار عالی و چشم نواز است که هر علاقه مندی را مجذوب خود می کند.

در برخی از بخش های گیم پلی حس می کردم واقعا به یک فیلم سینمایی نگاه می کنم و همینطور کنترلر را رها می کردم و چند دقیقه ای محو تماشای شلیک گلوله ها و انفجارهایی می شدم که در طول بازی بسیار شاهدش خواهید بود.

گرافیک خوب بازی Modern Warfare

مدرن وارفر ریبوت بی نقصی در زمینه گرافیک و جلوه های بصری می باشد

حتی جزئیات اسلحه ها که بیشتر با آن ها سر و کار داریم به قدری با حوصله و دقیق کار شده اند که بخش شخصی سازی اسلحه را به یکی از جذاب ترین و سرگرم کننده ترین بخش های بازی تبدیل می کند.

 

 جمع بندی

در کل Call of Duty: Modern Warfare قدم بزرگی برای استودیو Infinity Ward بوده تا بتواند دوباره روزهای در اوج بودن را تجربه کند. برای اتمام بخش داستانی بازی به ۶ الی ۷ ساعت زمان لازم خواهید داشت که بی شک یکی از جذاب ترین ۷ ساعت های زندیگتان خواهد بود؛ اما در این بین مشکلاتی وجود دارند که بهتر بود بیشتر روی آن کار میشد.

پایان بندی شتاب زده

با وجود استحکام در بخش های مختلف، مدرن وارفر میتوانست طولانی باشد

یکی از بزرگ ترین مشکلات بازی پایان بندی است که به نوعی شتاب زدگی در آن دیده می شود و همانند خلق اثری هنری و نقاشی زیبایی است که در نهایت حوصله نقاش به سر می رسد و تنها در صدد آن است تا تابلو را تحویل دهد و از شرش خلاص شود!

این شتاب زدگی را به عینه خواهید دید، بازی از ابتدا خوب آغاز می شود و تک تک کاراکترها را در متن قرار می دهد و داستان و روایت هرکدام را به خوبی به تصویر می کشد اما در اواخر بازی تنها شاهد نتیجه کار هستیم و نمی توانیم این مسیر پر تلاطم را با آن ها همراه باشیم.

با تمام نکاتی که در نقد و بررسی Call of Duty: Modern Warfare گفته شد باز هم اعتقاد دارم که این عنوان یکی از بهترین و برترین عناوین اکشن چندساله اخیر است که حتی توانسته نقص های نسخه های پیشین را هم برطرف کند.

در انتهای مقاله نقد و بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare می توانید تریلر بخش داستانی این اثر را تماشا کنید.

دانلود این ویدیو از آپارات گیمر

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare تمام آن چیزی که یک عنوان باید برای تبدیل شدن به یک شاهکار را دارا باشد را در اختیار دارد اما نقص های کوچکی همچون پایان بندی شتاب زده یا وجود برخی کاراکترهای سطحی و کلیشه ای صد البته وجود مشکلات متعدد در بخش آنلاین و چندنفره مانع از این امر می شوند.

9.1 از 10

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات