بررسی قسمت سوم فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty

بررسی قسمت سوم فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty

امیر پورمحمد ۱۰ آذر ۱۳۹۸ نظرات

نگاهی موشکافانه به تمام جنبه‌های قسمت سوم فصل چهارم سریال انیمیشنی ریک و مورتی (Rick and Morty) به همراه بررسی تمام نکات مخفی و ایستر اگ‌های نهفته در این قسمت. با گیمر همراه باشید.

 

بررسی قسمت سوم فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty

در این وهله باید همه مان یک اعتراف صادقانه کنیم، بدون هیچ  شک و تردیدی وقفه دو ساله میان آخرین قسمت فصل سوم انیمیشن ریک و مورتی با آغاز فصل چهارم علی رغم زمان طولانی و غیر قابل تحمل اش و با تمام سختی‌هایش ارزش اش را داشته است.

آغاز فصل چهارم با یک قسمت بسیار جذاب و نکته سنجی شده و در ادامه انتشار قسمت دوم با تمام آن ایستر اگ‌ها از یک سو و وای قسمت سوم، چه چیزی در مورد آن بگویم.

بررسی قسمت سوم فصل چهارم Rick and Morty

بررسی قسمت سوم فصل چهارم Rick and Morty

در این قسمت تمام ژانر فیلم‌های سرقت به سبکی استادانه به سخره گرفته می شوند. حداقل در این قسمت ۲۰ دقیقه ای بیش از ۳۰ فیلم از این ژانر به طرق مختلفی با شوخی‌های ریز و درشت به چالش در خواهند آمد. البته سر چشمه این اتفاقات را باید در تنفر آقای دن هارمون، کارگردان اصلی انیمیشن ریک و مورتی از ژانر فیلم‌های سرقت و صد البته فیلم‌های قهرمانی دانست.


بیشتر بدانید:  بررسی قسمت اول فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty


آقای دن هارمون طی فیلم کوتاه پشت صحنه ای که از فصل سوم به این ور یک روز پس از انتشار قسمت‌های اصلی منتشر می شود، در مورد این تنفر خود از سبک فیلم‌های سرقت این چنین گفته است:

«من نیاز شدیدی به اختصاص دادن یک قسمت برای به سخره در آوردن فیلم‌های مسخره ژانر سرقت داشتم، حال که ساخت این سریال انیمیشنی کم کم برای ۶۰ قسمت دیگر تائید شده است، وقت آن است که نقشه ام را پیاده سازی کنم.»

نقد و بررسی قسمت سوم فصل چهارم Rick and Morty

نقد و بررسی قسمت سوم فصل چهارم Rick and Morty

با توجه به گفته‌های آقای هارمون در این فیلم مستند، گویا کینه وی با فیلم‌های ژانر سرقت فرای آن چیزی هست که تصور می کردیم و این کینه توزی ریشه ای چندین و چند ساله در جان او دارد. آقای هارمون تا حد ممکن در این قسمت، فیلم‌های این ژانر را به سخره گرفته است و شوخی‌های ریز درشتی با چندین ده عدد از آن‌ها کرده است. از همین رو بررسی و کشف نکته‌های مخفی و ایستر اگ‌های این قسمت به شدت سخت گشته است، چرا که تعداد اشارات به ‌قدری بالا است که به جرئت می توان گفت این قسمت ایستر اگ خیز‌ترین قسمت مجموعه است که تا کنون منتشر است.

به همین جهت وقت را تلف نکرده و به بررسی این نکات سری و ایستر اگ‌ها می پردازیم:

 

اشاره به دنیای سینمایی استار ترک در انیمیشن Rick and Morty

اشاره به دنیای سینمایی استار ترک در انیمیشن Rick and Morty

اشاره ای به دنیای سینمایی استار ترک

سکانس آغازی این قسمت که در تریلر اولیه فصل چهار با یک طراحی دیگر نیز وجود داشت، در واقع یک اشاره تمام عیار به فصل پنجم سریال افسانه و پر طرفدار استار ترک (Star Trek) که در دهه‌های ۵۰ الی ۹۰ آمریکا بی شک به ژانر فیلم‌های تخیلی حکم فر مایی می کرد است.

در قسمتی از فصل پنجم سریال استار ترک در سکانسی مشابه اسپک (Spock) شخصیت معروف سریال، در حالی که یکی از خدمه در حال بالا رفتن از یک سخره در یک سیاره بیگانه به صورت کاملاً ریلکسی همچون ریک با استفاده از چکمه‌های پرنده در هوا معلق بود.

اشاره به فیلم Blade Runner در انیمیشن Rick and Morty

اشاره به فیلم Blade Runner در انیمیشن Rick and Morty

نماد سرقت

در یکی از سکانس‌ها، ریک در حال سرقت از یک مقبره با یک اسب اوریگامی روبرو می شود که در واقع نشان آقای نایت بوده و به معنی سرقت یافتن این مقبره توسط او دارد. این اسب اوریگامی را اول می توان به نماد مجسمه سارق شب در فیلم یازده یار اوشن (Ocean’s Eleven) که یکی از فیلم‌های محبوب ژانر سرقت است ربط داد.


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین فیلم های تابستان ۲۰۱۹


ثانیاً یک اسب تک شاخ اوریگامی شده در فیلم علمی تخیلی بلید رانر (Blade Runner) نیز وجود دارد که نمادی دیگر از به کاه دان زدن دزدان در فیلم دارد. البته منظورم از فیلم بلید رانر، ورژن باز سازی شده و ریبوت این فیلم که سال گذشته منتشر شد نیست، این سکانس اشاره شده مربوط به فیلم اصلی بلید رانر محصول سال ۱۹۸۲ است.

نمایشگاه کامیک کان 2019

نمایشگاه کامیک کان ۲۰۱۹

کامیک کان یا اچ کان مسئله این است

بی شک نمایشگاه اچ کان طراحی شده در این قسمت اشاره ای تیز و برنده به نمایشگاه‌های کامیک کان (Comic-Con) است که هر ساله برای معرفی آثار کامیک و فیلم‌های این ابر صنعت تفریحی بر گذار می شود.

جالب است بدانید در سکانسی از این قسمت، پنل خبری و بخش اچ هال که بزرگ‌ترین غرفه در نظر گرفته شده در نمایشگاه واقعی کامیک کان است نیز طراحی شده است.

اشاره به سری فیلم های اوشن در انیمیشن Rick and Morty

اشاره به سری فیلم های اوشن در انیمیشن Rick and Morty

اشاراتی زیاد به سری فیلم‌های اوشن

اولین اشاره به این فیلم همان گونه که قبلاً نیز گفته شد، اسب اوریگامی بود که در مقبره وجود داشت. اشاره ای دیگر نام خانم کاترین زیدا جونز بود که می توانید آن را در سکانسی که مورتی در حال خواندن برنامه‌های نمایشگاه بود بیابید. خانم کاترین زیدا جونز بازیگر دو قسمت از چهار گانه فیلم‌های اوشن است.

صحنه‌های مونتاژ شده در هنگام جمع آوری گروه توسط ریک نیز اشاراتی خنده دار و مسخره به سبک هنری خاص این سری فیلم‌ها دارد.

داستان تعریف شده توسط آقای نایت در مورد سرقت وسایل در لباس پلیس نیز اشاره ای واضع به انتهای فیلم یازده یار اوشن است.

علاوه بر تمام این نکات، در انتهای این قسمت ریک دقیقاً همانند برد پیت در انتهای فیلم هشت یار اوشن (Ocean’s 8)، منتظر مورتی است.

اشاره به فیلم Baby Driver در انیمیشن Rick and Morty

اشاره به فیلم Baby Driver در انیمیشن Rick and Morty

اشاره ای به فیلم بی بی درایور

زمانی که ریک با سخره گرفتن فیلم بی بی درایور (Baby Driver) که علارقم تبلیغات گستره حتی نتوانست پول خرج شده در راستای ساخت فیلم را جبران کند، مورتی را به عنوان یک راننده فرار معلول معرفی می کند، می توان تنفر آقای دن هارمون از این ژانر را به خوبی درک کرد.

حضور خانم انجلینا جولی در انیمیشن Rick and Morty

حضور خانم انجلینا جولی در انیمیشن Rick and Morty

اشاره به فیلم‌های تام رایدر

شخصیت انجی فلنجی به طور قطع اقتباسی از خانم آنجلینا جولی (Angelina Jolie) در نقش لارا کرافت (Lara Croft) در فیلم‌های تام رایدر (Tomb Raider) است.

پیش بینی داستان انیمیشن Rick and Morty

پیش بینی داستان انیمیشن Rick and Morty

دقت به نشانه‌ها برای پیش بینی فیلم

همان گونه که می دانید فیلم‌های سرقت همیشه در انتها با افشای داستان اصلی خود همه را دست در دهان رها می کنند. مشخصه اصلی این غافل گیری نیز وجود تمام شواهد در راستای یافتن این غافل گیری هست.


بیشتر بدانید: بررسی قسمت دوم فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty


این قسمت نیز در واقع علاوه بر پایان خود که هیچ کس انتظار آن را نداشت، قسمتی را که نایت ریک را دور خواهد زد را می توان با توجه به خرده نان‌های ریخته شده در سکانس‌های فیلم قبل از وقوع اش پیش بینی کرد.

سکانسی را که ریک پس از جمع کردن گروه خود، برای دریافت کارت‌های نمایشگاه اقدام می کند به یاد آورید. حال به نماد اسب اوریگامی بر روی کارت اعضای گروه ریک دقت کنید!

نویسندگی دن هارمون در فیلم دکتر استرنج

نویسندگی دن هارمون در فیلم دکتر استرنج

عقده آقای هارمون از MCU

چند سال پیش بود که آقای دن هارمون برای ایده پردازی برای فیلم دکتر استرنج (Doctor Strange) که یکی از قهرمانان دنیای سینمایی مارول (MCU) است انتخاب شد. ولی متأسفانه علا رقم تلاش‌های صورت گرفته توسط آقای هارمون، هیچ کدام تکرار می کنم هیچ کدام حتی یکی از ایده‌های ارائه شده توسط آقای هارمون در این فیلم استفاده نشد.

حال شاید علت به سخره گرفتن شنل دکتر استرنج توسط ریک را درک کنید.

اشاره به فیلم کینگزمن در انیمیشن ریک و مورتی

اشاره به فیلم کینگزمن در انیمیشن ریک و مورتی

اشاره به فیلم کینگز من

سکانس مبارزه شخصیت پرفسور پوپی بات هول با عصا در میانه‌های این قسمت اشاره ای به امضای شخصی سری فیلم‌های کینگز من (Kingsman) دارد. در سری فیلم‌های کینگز من حداقل چندین و چندین سکانس وجود دارد که در آن شخصیت‌های اصلی فیلم در حال مبارزه با عصا و چتر با گروهی از شخصیت‌های منفی هستند.

لازم به ذکر است که سری فیلم‌های کینگز من نیز رگه‌های از ژانر سرقت را در خود دارند.

حضور آقای ایلان ماسک در انیمیشن ریک و مورتی

حضور آقای ایلان ماسک در انیمیشن ریک و مورتی

ایلان ماسک

شاید باور نکنید شخصیت کمدی ایلان تاسک که در این قسمت وجود داشت توسط خود آقای ایلان ماسک ، رئیس شرکت پیش رو تسلا دوبله شده است. حتی آقای ایلان ماست، حدود یک ماه پیش نام اکانت خود را برای چند روز به ایلان تاسک تغییر داد که کنجکاوی بسیاری را به خود جلب کرد. گویا شوخی‌های این انیمیشن، تمام افراد جهان را به خود جلب می کند.

لازم به ذکر است آقای ایلان ماسک با انتشار گروهی جدید از ماشین‌های یدک کش برقی در چند هفته گذشته مورد تمسخر و نقد تند ماشین دوستان قرار گرفته است.

نماد شخصیت بیل سایفر در انیمیشن ریک و مورتی

نماد شخصیت بیل سایفر در انیمیشن ریک و مورتی

اشاره ای به انیمیشن سریالی گرویتی فالز

سیاره ای با نشان شخصیت منفی سریال انیمیشنی گرویتی فالز (Gravity Falls) به نام بیل سایفر، تا کی سازندگان این دو اثر ارتباط دو سریال را با هم تکذیب خواهند کرد؟

اشاره ای به فیلم بازی جنگ در انیمیشن ریک و مورتی

اشاره ای به فیلم بازی جنگ در انیمیشن ریک و مورتی

اشاره ای به فیلم بازی جنگ

مرگ هایستو تران و دیالوگ نهایی او، اشاره ای واضع به فیلم بازی جنگ (WarGames) که در واقع یکی از قدیمی‌ترین آثار ژانر سرقت به شمار می رود است.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات