۱+۳ دلیل برای ماندن Spider-Man در مارول

۱+۳ دلیل برای ماندن Spider-Man در مارول

امیر پورمحمد ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ نظرات

چرا نباید مرد عنکبوتی (Spider-Man) زادگاه خود یعنی دنیای سینمایی مارول (MCU) را برای پیوستن به اموال کمپانی سونی (Sony) ترک کند. با گیمر همراه باشید.

 

۱+۳ دلیل برای ماندن Spider-Man در مارول

می توان گفت سه ساله اخیر یکی از دوره‌های بحرانی در صنعت سینمای جهان بوده است، چرا که تغییرات بسیاری عمیقی در سیاست‌های شرکت‌های فیلم سازی در کنار برخی مشکلات باعث گردیده اند که سهام شرکت‌های محبوب و بزرگ فیلم سازی همچون کمپانی فاکس قرن بیست و یکم (Fox) که بی شک دارای مجموعه از فیلم‌های بی نظیر تاریخ سینما است به چوب حراج زده شوند.

خبر بیکار شدن بیش از دو هزار نفر در حاشیه این نقل و انتقالات از یک سو و آینده مبهم برخی شخصیت‌ها از سویی دیگر در کنار خریداری اکثر فیلم‌ها، سریال‌ها و شخصیت‌ها از طرف شرکت دیزنی و شبکه نتفلیکس (Netflix) باعث گردید این چند ساله جز پر تنش‌ترین سال‌های تاریخ سینما محسوب شود. البته تغییرات به همین جا محدود نشده اند، در این بازه زمانی چند ساله حق امتیاز و انحصار برخی از شخصیت‌های دنیای کامیک بوک مارول (Marvel) که در کنار دنیای کامیک دی سی (DC) بزرگ‌ترین جهان شخصیت‌های کامیک است نیز جنجالی به پا کرده است.

فروش کمپانی فاکس به دیزنی

فروش کمپانی فاکس به دیزنی

در حال حاضر آینده شخصیت‌هایی همچون ددپول (Deadpool)، ولورین (Wolverine)، مرد عنکبوتی و… در هاله از ابهام به سر می برد. بی شک خبر انتقال شخصیت مرد عنکبوتی از دنیای سینمایی مارول به کمپانی سونی در چند هفته گذشته موج عظیمی از اعتراضات را به همراه داشت. اما آیا این تصمیم یک طرفه و بدون هیچ هماهنگی بوده است و یا سیاست‌های سودجویانه ای در پشت پرده این اتفاق وجود دارند؟


بیشتر بدانید: فیلم Spider-Man سانسور خواهد شد


قبل از بررسی این مسئله نیاز است کمی در مورد قوانین فروش حق انحصار و حق امتیاز در صنعت رسانه بدانید. فروش حق امتیاز و انحصار شخصیت‌ها در صنعت سینما به معنی انتقال صرفاً یک فیلم یا یک بازیگر نیست، بلکه در صورت خریداری حق انحصار یک شخصیت توسط یک کمپانی، هیچ شرکت، شبکه و یا هرگونه رسانه ای حق استفاده از طرح، لوگو و حتی نام شخصیت را در محصولات خود ندارد. این اصل صنعتی به این معنی است که پس از انتقال شخصیت مرد عنکبوتی به کمپانی سونی با توجه به سیاست‌های تند و بی رحمانه این شرکت دیگر هیچ گاه شاهد شنیده شدن حتی نام مرد عنکبوتی در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول همچون فیلم‌های انتقام جویان نخواهیم بود.

چرا نباید مرد عنکبوتی MCU را ترک کند

چرا نباید مرد عنکبوتی MCU را ترک کند

خوب اول باید متذکر این نکته شد که فروش انحصار شخصیت مرد عنکبوتی به کمپانی سونی چندین سال قبل حتی قبل‌تر از این که این شخصیت به محبوبیت دوباره ای که امروز نصیبش شده است برسد اتفاق افتاده است. تقریباً ۷ سال پیش زمانی که فیلم‌های مرد عنکبوتی در حال ریبوت (باز ساخت) دوباره بودند، قرار دادی میان دو کمپانی مارول و سونی بسته شد.


بیشتر بدانید: Tobey Maguire در نقش یک ابر قهرمان دیگر


طبق این قرار داد شخصیت مرد عنکبوتی پس از پنج بار حضور در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول به صورت تمام و کمال به کمپانی سونی داده خواهد شد. علت این قرارداد را در آن سال‌ها می توان در نا موفق ماندن ریبوت دوباره شخصت مرد عنکبوتی و برخورد بی رحمانه طرفداران با سری فیلم‌های بازسازی شده دانست.

Tobey Maguire در نقش مرد عنکبوتی

Tobey Maguire در نقش مرد عنکبوتی

سری فیلم‌های مرد عنکبوتی تا کنون در بیست ساله اخیر سه بار به طور کامل از نو ساخته شده اند. سه قسمت اول این سری فیلم‌ها که به ترتیب طی سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۴ و ۲۰۰۴ اکران شده اند، توانسته اند با بهره گیر از بازی بی نقص آقای توبی مگوایر (Tobey Maguire) به محبوبیت نسبتاً بالایی دست یابند. ولی در ادامه ریبوت قسمتی در سال  ۲۰۱۴ با تغییرات بسیار شدید و یک طرفه خود باعث گردید شخصیت مرد عنکبوتی با نقد تند طرفداران رو برو شود. اما خوشبختانه کمپانی مارول با ریبوت دوباره سری فیلم‌ها، این بار با استفاده از ستاره ای همچون تام هولند (Tom Holland) توانست نام جاودانه مرد عنکبوتی را باری دیگر بر سر زبان‌ها به اندازد.

تمام بازیگران شخصیت مرد عنکبوتی

تمام بازیگران شخصیت مرد عنکبوتی

به هر حال در آن سال‌ها با توجه اخذ قرار دادی میان دو شرکت مارول و سونی، شخصت مرد عنکبوتی پس از پنج حضور در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول به شرکت سونی باز پس داده شد. در این سال‌ها مرد عنکبوتی در فیلم‌های کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America Civil War)، مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man Homecoming)، انتقام جویان: جنگ بی نهایت (Avengers Infinity War) و انتقام جویان: آخرین بازی (Avengers Endgame) حضور پیدا کرد. از این چهار فیلم فقط یک فیلم به صورت کامل به شخصیت مرد عنکبوتی اختصاص داده شده است.


بیشتر بدانید: Spider-Man پر فروش‌ترین فیلم مرد عنکبوتی شد


این قرارداد تا امسال یعنی زمانی که دومین فیلم اختصاصی مرد عنکبوتی منتشر شد ادامه داشته است. بی شک این فیلم یک موفقیت بسیار بزرگ  و عظیم برای سازندگانش بوده است. فروش باور نکردی این فیلم در هفته‌های اول و در باکس آفیس جهانی باعث گردید این فیلم نه تنها چندین رکورد فروش را بشکند بلکه باعث گردی این فیلم لقب پرفروش‌ترین فیلم کمپانی سونی را نیز به دست آورد.

چرا نباید مرد عنکبوتی کمپانی مارول را ترک کند

چرا نباید مرد عنکبوتی کمپانی مارول را ترک کند

خوب بسیاری از افراد در این باور بوده اند که فروش و موفقیت فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far From Home) باعث شده که کمپانی مارول دست به فروش این شخصیت به شرکت سونی بزند و در واقع این فروش ناگهانی حاصل سود جویی و طمع کمپانی مارول در ادامه موفقیت این شخصیت بوده است. ولی اصل داستان این بوده است که شرکت سونی چندین سال قبل تله ای را که امروز نمایان گشته است را پهن کرده بود.

به هر حال اکنون طبق قوانین فروش حق امتیاز، شخصت مرد عنکبوتی باید دنیای سینمایی مارول را به مقصد کمپانی سونی ترک کند. ولی این نقل انتقالات چه تأثیری در آینده این شخصیت پر سود و صد البته چه تأثیری در دنیای سینمایی مارول خواهد داشت. در ادامه این مقاله به چهار دلیلی که چرا نباید این شخصیت دنیای سینمایی مارول را ترک کند و چه اتفاقاتی پس از این نقل انتقالات رخ خواهد داد، اشاره ای کوتاه کرده ایم:

 

مرد عنکبوتی در تیم انتقام جویان

مرد عنکبوتی در تیم انتقام جویان

بی توجهی سونی به آینده این شخصیت

خوب بیایید کمی به برسی ابر شخصیت‌های قهرمانی بپردازیم. به طور مثال شخصت مرد آهنی (Iron Man)، که در واقع اولین فیلم متمرکز دنیای سینمایی مارول بوده است. خوب تا کنون چند فیلم اختصاصی از او دیده ایم؟ سه عدد. خوب پس چرا نباید این شخصیت علی رقم موفقیت‌ها و طرفداران دو آتیشه خود، چندین و چندین فیلم اختصاصی داشته باشد؟

خوب جواب را باید در کسل کننده شدن یک شخصیت تک و تنها یافت. بی شک اگر به بررسی تمام قهرمانان دنیای سینما بپردازیم، خواهیم دید که در وهله ای با چندین قهرمان دیگر هم تیم شده اند و هیچ گاه بیش از چند عدد فیلم اختصاصی نداشته اند. به عنوان مثال سوپرمن (Superman) پس از دو فیلم اختصاصی به تیم لیگ عدالت (Justice League) پیوست. یا خود کاپیتان آمریکا (Captain America) پس از چند فیلم اختصاصی انگشت شمار به طور کامل دنیای سینمایی مارول را ترک کرد.


بیشتر بدانید: فروش باور نکردنی فیلم Spider-Man


حال کمپانی سونی اگر چند فیلم بسیار عالی این شخصت را هم بسازد پس از آن چه خواهد کرد. هیچ قهرمان دیگری از دنیای موازی این شخصیت به جز ونوم (Venom) در انحصار شرکت سونی نیست، از همین رو در صورت باز نگشتن شخصیت مرد عنکبوتی به دنیای سینمایی مارول، هیچ گاه شاهد گردهمایی مرد عنکبوتی با سایر قهرمانان همانند آنچه در فیلم‌ها انتقام جویان بودیم نخواهیم بود.

خوب باید کاملاً این نکته را درک کنید که این شخصیت برای شرکت سونی فقط یک سود دهی کوتاه مدت خواهد بود. با توجه به این که شرکت سونی در چند ساله اخیر فقط و فقط سودهایی پنج در صدی (و در برخی موارد هیچ سودی) از شخصیت مرد عنکبوتی نبرده است، این سود دهی را می توان به نوعی یک انتقام از کمپانی مارول دانست.

حال انتظار می رود شرکت سونی با ساخت چندین فیلم مناسب همانند فیلم ونوم، تا جایی که امکان دارد سود خود را از این شخصیت کسب کند.

 

سازندگان فیلم Spider-Man Homecoming

سازندگان فیلم Spider-Man Homecoming

زحمت را چه کسی می کشد و چه کسی سود می کند

اگر مرد عنکبوتی از همان ابتدا در سلطه کمانی سونی می ماند، نه تنها به موفقیت امروز اش نمی رسید بلکه شاید کاملاً فراموش می شد. جالب است بدانید فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز (The Amazing Spider-Man) که به طور تقریباً کلی توسط کمپانی سونی ساخته شد بود به قدری نا موفق و ضعیف عمل کرد که احتمال می رفت هیچ گاه این شخصیت به دوران طلایی اش باز نگردد.

ولی کمپانی مارول در این چند ساله با سیاست‌های خود توانست این شخصیت را حتی به مرتب بالاتری نیز ببرد. بی شک اگر شرکت مارول تمام این پنج شانس استفاده از این شخصیت را در فیلم‌های اختصاصی استفاده می کرد، می توانست از این قرار داد مسخره بیشترین بهره را ببرد.


بیشتر بدانید: برنامه‌های فاز چهارم مارول معرفی شدند


ولی در عوض این شرکت با استفاده مناسب از این شخصیت حتی در حد چندین ده دقیقه در برخی از فیلم‌ها توانست این شخصیت را به صورت مناسبی به مخاطبان ارائه دهد.

حال که این شخصیت به دوران اوج خود رسیده است معلوم نیست سونی چه کاری با این شخصیت خواهد کرد. آیا این بار نیز این شخصیت همانند آنچه در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز دیدیم به گند کشیده خواهد شد؟

تمام این اتفاقات در حال رخ می دهد که بخشی از سود این شخصیت به جیب کمپانی مارول خواهد رفت. مسلماً نا موفق ماندن این فیلم باری دیگر ضربه ای به کمانی مارول خواهد زد.

 

تام هولند آخرین بازیگر نقش مرد عنکبوتی

تام هولند آخرین بازیگر نقش مرد عنکبوتی

چه بلایی بر سر تام هولند خواهد آمد؟

بسیاری از طرفداران دنیای سینمایی مارول و صد البته طرفداران کامیک بوک‌های مرد عنکبوتی معتقد هستند که آقای تام هولند بهترین گزینه برای ایفای نقش مرد عنکبوتی است. البته درست است که آقای توبی مگوایر نیز با بازی بی نقصش در سه قسمت اصلی نشان داد برای این فیلم مناسب است ولی تفاوت سنی باعث گردیده است که آقای هولند برای این نقش مناسب‌تر باشند.

در کامیک بوک‌ها مرد عنکبوتی یک جوان ۲۰ ساله است که به تازگی از دوره نو جوانی به دوره جوانی‌اش پا گذشته است. آقای مگوایر در زمان ایفای نقش مرد عنکبوتی ۳۲ سال سن داشتند ولی با استفاده از گریم سن او در فیلم کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر آقای مگوایر در سن ۴۴ سالگی به سر می برند که بازگشت وی را به این نقش کمی غیر ممکن می کند. البته لازم به ذکر است در سینما هیچ چیزی غیر ممکن نیست و امکان دارد شاهد بازگشت آقای مگوایر به فیلم‌های مرد عنکبوتی باشیم.

از همین رو منطق حکم می کند حتی با وجود خروج شخصیت مرد عنکبوتی از دنیای سینمایی مارول، آقای تام هولند کماکان به ایفای این نقش ادامه دهند. هیچ گاه کمپانی سونی هیچ بازیگر دیگری با انرژی و پتانسیل آقای هولند پیدا نخواهند کرد. آقای تام هولند نیز طی چندین مصاحبه ای که با وی صورت گرفته است، حضورش در این نقش را پس از این نقل و انتقالات تائید کرده اند.

 

آقای کوین فیجی در کنار آقای تام هولند

آقای کوین فیجی در کنار آقای تام هولند

مارول سر چشمه خلاقیت

خوب از همین ابتدا باید گفت این کمپانی مارول بوده است که شخصیت مرد عنکبوتی را تراش داده است. کمپانی سونی در زمان بحران، یعنی زمانی که ریبوت مرد عنکبوتی شگفت انگیز تمام آنچه از مرد عنکبوتی‌های قدیمی را در دل طرفداران باقی مانده بود را به آتش می کشید، با جا زدن و کنار کشیدن، این شخصیت را به کمپانی مارول اجاره داد.

کمپانی مارول نیز در این چند ساله این پنج شانس استفاده از شخصیت را به طور کاملاً استادانه ای استفاده کرد و تونست این شخصیت را به اوج ببر.


بیشتر بدانید: چرا شخصیت‌های Netflix در فیلم Avengers: Endgame حضور نداشتند؟


اگر طرفداران فیلم‌های مارول باشید بدون هیچ برو برگردی نام آقای کوین فیجی (Kevin Feige) را شنیده اید. آقای فیجی اسطوره سری فیلم‌های مارول است که تقریباً تمام اتفاقات پشت صحنه داستان  فیلم‌ها از سوی وی و به طریقی توسط او انجام می شود. در این ده ساله که آقای فیجی در حال طراحی فیلم‌های مارول بوده است می توان گفت تمام لحظات ناب فیلم‌های انتقام جویان، ثور (Thor) و… توسط وی ساخته و پرداخته شده است. بهتر است به او لقب استن لی (Stan Lee) کوچک را بدهیم، چرا که تمام شخصیت‌های سینمایی که از دل کامیک بوک‌ها پا به پرده نقره ای گذاشته اند توسط آقای فیجی و به کمک وی شکل گرفته اند.

حال فکر کنید این خلاقیت ناب از سری فیلم‌های مرد عنکبوتی گرفته شود. مانند روز روشن است که این شخصیت به منجلابی که چندین سال قبل در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز رخ داده بود گرفتار خواهد شد.

 

نتیجه گیری:

این قرارداد شوم با تمام بایدها و نبایدها در زمانی بحرانی بسته شده است. حال با توجه به قوانین صنعت سینما حق امتیاز همان گونه که در قرار داد ذکر شده بود باید به شرکت سونی بازگردانده شود. حال کمپانی سونی برای نجات یافتن از این  مشکل دو راه بیشتر ندارد. اول اینکه با اخذ قرار دادی جدید با کمپانی مارول و افزایش حق سود خود از پنج در صد به رقمی قابل ملاحظه باری دیگر این شخصیت را به آغوش دنیای سینمایی مارول باز گرداند. در این صورت هم کمپانی مارول و هم کمپانی سونی سود خواهند کرد و هم طرفداران راضی خواهند شد. و یا اینکه با پرداخت مبلغ مناسبی از متخصصین این رشته همچون آقای فیجی برای گسترش مستقلانه خودش استفاده برد.

در غیر این صورت، سری فیلم‌های مرد عنکبوتی با توجه به این که شرکت سونی فقط یک قهرمان دیگر را از دنیای مرد عنکبوتی (ونوم) دارد پس از چندین سال بنا به تکرار فیلم‌های اختصاصی با پوچی غیر قابل حلی ربرو خواهند شد. البته تمام این ها در صورتی است که کمپانی سونی بتواند حتی یک فیلم موفق مستقل از این شخصیت را بسازد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات