نقد و بررسی بازی Death Stranding – داستان یک کولبر آخرالزمانی

نقد و بررسی بازی Death Stranding – داستان یک کولبر آخرالزمانی

احمد هاتفی ۲۰ آذر ۱۳۹۸ نظرات

Death Stranding جدیدترین دستپخت کوجیما می باشد که توانسته نظرات کاملا متفاوتی را دریافت کند و در این مطلب قصد داریم نگاهی به این اثر مرموز بیندازیم. با گیمر همراه باشید.

 

نقد و بررسی بازی Death Stranding

منوی بازی Death Stranding

رشته ها دنیا را دگرگون خواهند کرد

Death Stranding از آن دست عناوینی است که نه می توانید بگویید ازش متنفر هستید و نه می توان گفت عاشقش هستید! کوجیما تقریبا از زمانی که آخرین نسخه Metal Gear را کارگردانی کرد دیگر خبری از وی نبود تا چند سال قبل که مشخص شد در حال احداث استودیو اختصاصی اش می باشد و قرار است اثر جدیدش را نیز در آن رقم بزند.

بله Death Stranding ساخته استودیو Kojima Productions می باشد که کوجیما برای جمع آوری آن کل دنیا را سفر کرده و یکی از بهترین تیم ها را تهیه کرده است.

لوگوی استودیو کوجیما پروداکشنز

Death Stranding اولین بازی ساخته شده در استودیو اختصاصی هیدئو کوجیما می باشد

شاید همیشه تغییر مناسب نباشد و باید منتظر ماند تا زمانش برسد و فکر می کنم کوجیما در درست ترین زمان ممکن از اثر جدیدش پرده برداری کرد که سبک نوینی را به بازی های ویدیویی معرفی می کند.

کوجیما در اثر جدیدش به نبرد خیر و شر پرداخته اما داستان و کلیت بازی را جوری روایت کرده است که کمتر کسی می تواند اظهار کند که کلیشه ای و تکراری می باشد.

 

جهان از هم گسیخته

داستان بازی در جهانی روایت می شود که به دنبال انفجارهایی موسوم به Voidout، ارتباط نقاط مختلفش از هم قطع شده و حال نیاز دارد تا برای جلوگیری از انقراض نسل بشر باری دیگر به هم بپیوندد.

آمریکای آینده میزبان این اتفاقات است که البته کلا با آمریکای فعلی شکل و شمایل متفاوت تری دارد و گاهی در کوهستان ها و گاهی در برف و بوران روایت می شود.

سفر سریع در Death Stranding

موتورسیکلت یکی از ابزاری است که می توانید در دنیای Death Stranding بوسیله آن سریع تر جابجا شوید

نقش اصلی بازی سم پورتر بریجز نام دارد که مسئولیت برقراری ارتباط دوباره مناطق مختلف آمریکا را برعهده گرفته است.

سم از طرف رئیس جمهور وقت آمریکا مامور می شود تا باری دیگر ارتباط از بین رفته بین شهرها را برقرار کند. او عضو سازمانی بنام Bridges می باشد.

سم پورتر

سم نقش اصلی بازی است که بیشتر گیم پلی اش را حمل بار و رساندن بسته ها پر می کند

Strands هم نام این ارتباط ها می باشد که در نهایت شبکه کایرال را به وجود می آورند. این شبکه بسیار کارآمد است و حکم اینترنت دنیای امروزی را دارد و کمک می کند افراد بیشتری باهم در ارتباط باشند و بتوانند از ترس و انزوا دربیایند.

برای این که پس زمینه داستانی BTها را بدست بیاورید می توانید به شبکه کایرال وصل شوید و از آن طریق به مطالعه آن ها بپردازید، همچنین انتقال دیتاها از این راه ممکن است.

 


بیشتر بدانید: نوزاد درون Death Stranding با شما صحبت خواهد کرد


Death Stranding یعنی چه؟

نام بازی هم همانند دیگر بخش هایش بسیار زیبا و در نوع خود هوشمندانه می باشد.

در دنیای طبیعت، مخصوصا در اقیانوس ها اتفاقی وجود دارد که همیشه در دلفین ها و نهنگ ها شاهدش هستیم و آن هم خودکشی این حیوانات می باشد.

BTها در بازی Death Stranding

همه مرده ها بازخواهند گشت!

بنا به تحقیقاتی که انجام شده نشان داده می شود که این موجودات برای رسیدن به مرگی آرام خود را به محیط خارجی می رسانند و این سررشته تمامی اتفاقات می باشد.

در دنیای بازی هم انسان هایی هستند که خود را به دل سرزمین مرده ها برده اند و به آرامش ابدی رسیده اند اما نیروهای شیطانی با این ها سیر نمی شوند و سعی در پیشروی بین انسان ها و محیط هایشان دارند تا تمامی آن ها را به اعماق تاریکی ببرند.

 

ارتباط برای بقا

در دنیایی که زندگی می کنیم کمی ارتباطات فیزیکی کاهش پیدا کرده و انسان ها بیشتر سرگرم فضای مجازی و اینترنت شده اند اما هنوز هم مهربانی و کمک به هم نوع در این جهان پیدا می شود و کوجیما هم در اثر جدیدش به این نکته اشاره کرده است.

سیستم لایک بازی Death Stranding

سعی کنید از سازه های دیگر کاربران استفاده کنید و آن ها را لایک کنید

در بازی Death Stranding بدون کمک دوستان و سایر پورترها، سم نمی تواند به راه خود ادامه دهد یا این که از شرایط سخت جان سالم به در ببرد.

در این بازی، گیمرها باید همکاری و کمک به هم نوع را به خوبی یاد بگیرند و برای همدیگر سازه هایی را به جای بگذارند که در شرایط خاص از آن ها استفاده شود که همه این ها در سایه شبکه کایرال می باشد.

سیستم کایرال Death Stranding

توسط سیستم کایرال می توانید حجم عظیمی از اطلاعات را در بین نقاط از هم گسیخته پخش کنید

توسط این شبکه می توانید نقشه، خانه های امن و تدارکات را در اختیار همدیگر بگذارید و برای پیشرفت یکدیگر کمک کنید.

 

 

شخصیت پردازی عالی تا ضعیف

همیشه کوجیما داستان بازی هایش را طوری روایت می کند و میان پرده های سینمایی را جوری قرار می دهد که گیمر یک دل نه صد دل عاشق شخصیت اصلی و اطرافیانش می شود.

در عنوان Death Stranding شاهد بازیگران مشهوری همچون Norman Reedus در نقش سم و Mads Mikkelsen در نقش کیلیف هستیم که به خوبی می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد و به شما قول می دهم زمانی که مدس میکلسن وارد داستان می شود دوست ندارید اتفاقاتی که با وی رخ می دهد را ترک نکنید چرا که با حضور او بازی جذاب تر می شود و به نوعی می توان گفت از یکنواختی خارج می شود.

نورمن ریداس

سم فوبیای ارتباط فیزیکی دارد و حتی از دست دادن هم امتناع می کند

کیلیف شبحی است که از گذشته آمده و می تواند لشکری از مرده ها را فرماندهی کند.

اما در طرف مقابل شخصیت پردازی قوی شخصیت اصلی و کیلیف شاهد یک آنتاگونیستی هستیم که می توان گفت تهدیدهایش آبکی است و شرارت هایش چنگی به دل نمی زنند.

هیگس منفی ترین شخصیت داستان است که در اوایل به خوبی به او پرداخته می شود اما در ادامه کارهایش به نوعی قابل پیشبینی می شود و آن پیچش داستانی موجود در بازی در نقش او دیده نمی شود و به نوعی ضعف بزرگی در بازی نمایان می گردد.

نقش منفی بازی Death Stranding

شخصیت پردازی های منفی کمی آبکی و سطحی هستند

علاوه بر این ها کوجیما بر اساس رابطه نزدیکی که با گیرمو دل تورو دارد از او هم برای نقش آفرینی در اثر جدیدش استفاده کرده و شاهد این هستیم که به وی نقش دانشمندی بنام ددمن را داده است که تخصص بالایی در حوزه «بی بی ها» دارد.

ماما دیگر متخصص زمینه «بی بی ها» می باشد که توسط مارگارت کوالی نقش آفرینی شده است و می توان گفت وی این کار را به زیبایی تمام انجام داده و از جمله شخصیت هایی است که دوست داشتم در بازی بیشتر با وی ارتباط برقرار می کردم.

شخصیت ماما در بازی Death Stranding

ماما یکی از متخصصین BB می باشد که مدام به سم کمک می کند

در کل شخصیت پردازی بازی حد تعادل ندارد و برخی کاراکترها دیوانه وار دوست داشتنی و عمیق هستند اما برخی دیگر قابل پیشبینی هستند که به شخصه از شخصی همچون کوجیما انتظار نداشتم.

 


بیشتر بدانید: سیستم Like بازی Death Stranding را بیشتر بشناسید


 

گیم پلی یا فیلم سینمایی؟!

بازی با صحنه های بسیار زیبایی از محیط بازی آغاز می شود و دیگر در ادامه شاهدش نیستیم و کوجیما قصد دارد آن تجربه دست نخورده در ذهن گیمر باقی بماند.

گیم پلی بازی بیشتر شامل مخفی کاری، حمل بار و لحظات اکشن می شود که در کل ۶۰ ساعت بی نظیر را رقم می زنند. این ۶۰ ساعت خیلی کم به اکشن و زد و خورد می پردازد و بیشتر در نقش کولبری هستید که باید محموله هایش را به موقع و سالم به مقصد برساند؛ این شاید خوشایند هرگیمری نباشد.

مدت زمان گیم پلی Death Stranding

Death Stranding یکی از طولانی ترین بازی های نسل حاضر است که البته در کنار آن شامل میان پرده های سینمایی هم می شود

بگذارید رک بگویم بازی در ۳ فصل اول ممکن است حوصله تان را به شدت سر ببرد و بیشتر افراد هم به همین دلیل یا بازی را فروخته اند یا دیگر سراغش نرفته اند اما توصیه می کنم این ۳ فصل را تحمل کنید و بعد از آن است که بازی خود واقعی اش را نشان می دهد و می توانید غرق لذت در دنیای Death Stranding شوید.

بیشتر اسلحه ها و ابزارهای مورد نیاز هم بعد از این برهه زمانی در دسترس سم قرار می گیرد که با انجام هرچه بیشتر مراحل فرعی می توان زودتر به آن ها دست یافت.

گیم پلی بازی Death Stranding

هنگامی که بار سم بیش از حد باشد کنترلش را از دست می دهد که با فشردن دکمه ها باید به حفظ تعادلش کمک کنید

یکی از نکات مورد توجه در گیم پلی بازی اسکلت خارجی است که سم به تن می کند و توسط آن می تواند محموله های سنگین را حمل کند اما باید این اسکلت را رفته رفته بروزرسانی کنید و همچنین وسایل غیرضرور را در جای جای نقشه رها کنید تا بازیکنان دیگر در صورت نیاز از آن ها استفاده کنند.

همچنین سم در طول گیم پلی نیاز به استراحت دارد و اگر استراحت نکند نمی تواند از کوهستان های بلند عبور کند یا این که در هنگام عبور از رودخانه با کمترین موج به زمین زده می شود.

سیستم ارتقا در بازی Death Stranding

در جاهای امن و پایگاه ها می توانید ابزار و توانایی های خود را ارتقا دهید

در طول بازی دو روش کلی برای عبور وجود دارد، یا اینکه از مسیرهای سخت بروید و دشمنان کمتری را ببینید و از طریق مخفی کاری آن ها را دور بزنید؛ راه دیگر استفاده از مسیرهایی که پر از میول‌ ها و اردوگاه هایشان می باشد که عین مور و ملخ به سرتان هوار می شوند.

نکته بسیار جالب دیگر درباره گیم پلی بازی مربوط می شود به باران تایم فال که فکر می کنم یکی از نشانه های آخرالزمان است که کوجیما به زیبایی به تصویر کشیده و نشان می دهد که آلودگی هوا در آینده چه بلاهایی می تواند سرمان بیاورد.

دشمنان بازی Death Stranding

BTها شدیدا به صدا حساس هستند و حتی می توانند از روی نفس هایتان پیدایتان کنند

این باران عمر ابزاری که سم به همراه خود دارد را کاهش می دهد و وی باید با استفاده از سازه های دیگر کاربران به ترمیم آن ها بپردازد یا این که با استفاده از اسپری های مخصوص روند آن را آهسته تر بکند تا به مقصد برسد.

سم هر بار که می میرد می تواند به منطقه کشته شدنش بازگردد ولی دیگر محموله ها و اسلحه هایش دزدیده شده اند و باید برای پس گرفتنشان سراغ کچرها و میول ها برود.

 

راز کودک درون محفظه

همانطور که در بالا گفته شد شخصیت های Dead Man و ماما دو نفر از متخصص هایی هستند که بر روی بی بی ها کار می کنند و از آن ها برای کمک به پورترها استفاده می کنند.

بی بی ها به نوعی نقش رادار پورترها را دارند که در هنگام حضور دشمنان به ویژه BT ها از خود واکنش نشان می دهند و باعث می شوند پورترهایی مثل سم قبل از اینکه دچار دردسر شوند از دست آن ها فرار کنند.

نوزاد در بازی Death Stranding

BB می تواند به شما در هنگام نزدیک شدن دشمنان کمک کند ولی باید گاهی اوقات او را آرام کنید

حضور نوزاد به عنوان راهنما در بازی Death Stranding شایدا می تواند نماد پاکی روح و درون آن ها باشد که هنوز کامل وارد دنیای واقعی نشده اند و خود را درگیر مسائل نکرده اند و شاید همین باعث می شود تا علائم دنیای مردگان را دریافت کنند و به سم و دیگر پورترها کمک کنند.

سم باید در مواقع مختلف رفتار متنوعی با بی بی داشته باشد و گاهی اوقات او را آرام کند و همانند یک کودک طبیعی به نیازهای روحی اش جواب دهد.

 

دشمنان بازی

Death Stranding همه چیزش با سایر بازی هایی که تا به امروز تجربه کرده بودم متفاوت است حتی دشمنانی که در طول بازی با آن ها مواجه شدم هم هیچ گاه برایم تکراری نشدند و عبور از سد آن ها چالش لذت بخشی بود که بازی جلوی راهم می گذاشت.

مهم ترین دشمنان سم BTها هستند که در واقع انسان ها می باشند و زمانی که ظاهر می شوند زد و خورد مفصلی به راه می افتد.

ارواح در Death Stranding

Gazers جالب ترین دشمنان بازی هستند که با رشته هایی به دنیای مردگان وصل هستند

این انسان ها با از بین رفتن سرزمین های شمالی گروه هایی را ایجاد کرده اند که قصد دارند سایر سرزمین ها را غارت کنند و در جاده های اصلی به وفور یافت می شوند.

The Beached Things نام کامل این موجودات است که در دنیای موازی زندگی می کنند و هر چیزی را که سر راهشان می بینند می خواهند به دنیای مرده ها ببرند.

ارواح بازی Death Stranding

هنگامی که Gazerها نزدیک می شوند کاملا بی حرکت و ساکت بمانید

Gazers گروهی از BTها هستند که همانند ارواح تاریک در هوا نمایان می شوند و با استرندزهای مخصوصشان به دنیای مردگان وصل شده اند که هنگام به کار افتادن رادار سم به سمتش حرکت می کنند و بر روی زمین از خود ردپا بجای می گذارند.

این بی تی ها پس از شکست سم او را به دنیای مردگان می برند و سم باری دیگر در نقطه ای که مرده زنده می شود و باید برای بازپس گرفتن ابزارش به راه بیافتد.

 

تلفیق تصویر و صدا وحشتناک زیبا است

اگر صفحه های اجتماعی هیدئو کوجیما را دنبال کنید متوجه شده اید که وی شدیدا به فیلم و دنیای سینما علاقه مند است و حتی آثار این علاقه در بازی جدیدش مشهود است.

کوجیما سعی کرده بیشتر لحظات بازی را با موسیقی های مرتبط خاطره انگیز کند و به نظر من در این راه هم بسیار موفق بوده است.

موسیقی بازی Death Stranding

موسیقی و تصویر بازی کاملا همراه هم هستند و کاری می کنند که میخ کوب شوید

موسیقی بازی چه در صحنه اول که بازی آغاز می شود یا در لحظات حساسی که با دشمنان روبرو می شوید چنان گیمر را در خود غرق می کند که لذت بازی کردن را چند برابر می کند.

به جد می توان گفت که بخش صداگذاری و موسیقی هایش یکی از نقاط قوت Death Stranding می باشد.

 

سیستم شخصی سازی

کوجیما در بازی سیستم خوبی را برای شخصی سازی قرار داده که با رجوع به مکان های امنی مثل پایگاه Bridges یا پناه گاه های موجود در نقشه بازی می توانید شروع به ارتقا یا تعمیر کنید و حتی در پایگاه خود می توانید چهره و اتاق سم را هم شخصی سازی کنید.

سیستم شخصی سازی بازی Death Stranding

در بازی می توانید ابزار و حتی اتاق خود را شخصی سازی کنید

البته این را بگویم که شخصی سازی مربوط به تغییر رنگ ابزار و اسلحه ها می شود و مورد چندان خاصی در این زمینه دیده نمی شود.

همچنین می توانید موتور سیکلت خود را هم شخصی سازی کنید که یکی از ابزار جابجایی سریع در بازی محسوب می شود.

 

دو فصل آخر پاپ کورن به همراه داشته باشید!

بازی در ۳ فصل ابتدایی کمی کسل کننده است و بعد از آن داستان و اتفاقات همانند آوار به سر گیمر می ریزند که البته جذاب هستند و کم کم خود واقعی بازی نشان داده می شود اما اثر جدید کوجیما هم همانند بیشتر عناوین امروزی از پایان بندی ضعیف رنج می برد.

البته این را بگویم که پایان بندی از نظر داستانی فوق العاده است ولی دیگر خبری از گیم پلی نیست و تقریبا می شود گفت که شاهد فیلم سینمایی هستیم.

پایان بازی Death Stranding

با این که پایان بندی گیم پلی خیلی کمی دارد ولی تماشای آن همانند یک فیلم سینمایی لذت بخش و جذاب است

با این وجود این هم در نوع خود سبکی است که کوجیما پیش گرفته و امیدواریم اخبار بیشتری از وی درباره بازی آینده اش بشنویم که بی شک تنها وجود نام وی برای خریدش کافی خواهد بود.

در ادامه می توانید به تماشای گیم پلی متفاوت و جذاب بازی Death Stranding بنشینید و بیشتر با دنیای این عنوان آشنا شوید

دانلود ویدیو از آپارات گیمر 

Death Stranding

Death Stranding عنوانی داستان محور با جلوه های بصری و گرافیک خیره کننده و سبک جدیدی از گیم پلی می باشد که باب میل همه نیست! ای کاش کوجیما گیم پلی بیشتری را به پایان بندی بازی اختصاص می داد و همینطور روی شخصیت های منفی بیشتر تمرکز می کرد ولی با این حال تجربه Death Stranding حس جدید و جالبی دارد که به خوبی می تواند نکات منفی اش را بپوشاند.

9 از 10

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات