نگاهی نزدیک به فیلم The King

نگاهی نزدیک به فیلم The King

امیر پورمحمد ۱۹ آبان ۱۳۹۸ نظرات

نقد و بررسی فیلم The Kingبه همراه تفسیر سبک فیلم برداری خواص استفاده شده در فیلم. با گیمر همراه باشید.

 

نگاهی نزدیک به فیلم The King

امتیاز: ۷.۴

امتیاز مردمی: ۷۱%

ستارگان: Timothée Chalamet ،Joel Edgerton ،Sean Harris ،Lily-Rose Depp و Robert Pattinson

کارگردان: David Michôd

تهیه کننده: Brad Pitt

نویسنده: David Michôd و Joel Edgerton

بودجه ساخت: ۳۵میلیون دلار

فروش تا این لحظه: ۱۰ میلیون دلار

 

خلاصه داستان

فیلم روایت کننده داستان چگونگی به ارث رسیدن سلطنت به هنری پنجم یکی از پادشاهان انگلستان کبیر در قرن نوزدهم میلادی است. هنری که بنا به مشکلات خانوادگی خود با پدرش به شکلی مخفیانه در انزوا و در میان مردم عادی زندگی می کند، پس از مرگ پدر و برادرش به ناچار مجبور به قبول کردن تاج گذاری و سلطنت بر کشور انگلستان که در دوره ای تاریک از تاریخ به سر می برد می شود.

بررسی داستان فیلم The King

بررسی داستان فیلم The King

کشور که بر اثر سلطنت نا خردانه و بی رحمانه پدرش تا مرز نابودی کشیده شده است، اکنون از جنگی داخلی نیز رنج می برد. حال هنری ناگزیر به اداره کشور و بهبود خرابی‌هایی که از سوی پدرش برایش به ارث گذاشته شده، است، ولی در این میان خیانت برخی از درباریان به هنری و آغاز جنگی ناخواسته با کشور انگلستان ادامه مسیر را برای او غیر ممکن می کنند ولی هنری…

 

نقد فیلم

بی شک شبکه نتفلیکس (Netflix) با گسترش رسانه خود به فضای مجازی و پخش فیلم‌ها و سریال‌های محبوب به صورت آنلاین علی رقم سلطنت به شبکه‌های تلویزیونی و کابلی، توانسته است تمام صنعت سینما را به بردگی خود در آورد. امروزه به لطف شبکه تلویزیونی و ابر کمپانی نتفلیکس، کم‌تر شرکتی جرئت قدم نهادن در عرصه پخش و انتشار فیلم‌های سینمایی و سریال‌های دنباله دار را دارد. در یک جمله می توان گفت در حال حاضر قدرت کمپانی نتفلیکس در پخش و انتشار آثار سینمایی غیر قابل مقابله است.

بررسی فیلم The King

بررسی فیلم The King

این موفقیت بی نظیر و بی رقیب شرکت نتفلیکس در عرصه سود آوری و انتشار فیلم‌های در امدی چند صد میلیونی را هر ماه روانه جیب این شرکت می کند. از همین رو این شبکه با توجه به این در آمد سر سام آور راهی برای خرج آن به شکی که دو طرف برد باشد برای خود یافته است.

این کمپانی در چند ساله اخیر با گسترش و بسط بخش فیلم‌سازی خود به قدر به سرعت رشد کرده است که امروزه در هر عرصه و ژانری سخنی برای گفتن دارد. به عنوان مثال کمپانی فیلم سازی مارول (Marvel) را در نظر بگیرید که تمرکز اصلی خود را در راه ساخت فیلم‌های قهرمانی کامیک بوکی با نام مستعار دنیای سینمایی مارول (MCU) نهاده است و یا شبکه تلویزیونی اچ بی او (HBO) را در نظر بگیرید که به ساخت سریال‌هایی ناب شهرت دارد.

بهترین فیلم تاریخ شبکه نتفلیکس

بهترین فیلم تاریخ شبکه نتفلیکس

اما کمپانی نتفلیکس به یک یا چند ژانر و عرصه بسنده نکرده و امروز در لیست فیلم‌ها و سریال‌های خود آثاری کامیک، ترسناک، کمدی، دارم، مسابقات ورزشی و فیلم‌های مستند و ده‌ها ژانر دیگر را گنجانده است.


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین فیلم های تابستان ۲۰۱۹


این رقابت طلبی شبکه نتفلیکس در چند ماهه اخیر به قدری شدت یافته است که به لجبازی کودکانه مبدل شده است.

بگذارید عمق فاجعه را برایتان شرح دهم. هر چند هفته یک بار با انتشار فیلمی نسبتاً موفق در صنعت سینما، فیلمی تقریباً مشابه و هم سبک توسط شرکت نتفلیکس منتشر می شود که فیلم اولیه را کاملاً زیر سایه و سلطه خود می برد. این ماه نیز فیلم The King از سوی شبکه نتفلیکس برای رقابت با فیلم Outlaw King منتشر گشته است. و باید همین اول گفت که نه تنها فیلم The King  یک سر گردن از رقیب نگون بخت خود یعنی فیلم Outlaw King والا‌تر است، بلکه امکان دارد جز بهترین فیلم‌های بلند امسال شبکه نتفلیکس نیز منتخب شود.

بازیگران فیلم تاریخی The King

بازیگران فیلم تاریخی The King

این فیلم به کارگردانی آقای دیوید میشاد (David Michôd) که آثاری همچون فیلم ماشین جنگی (War Machine) را دارد به شکلی هنری یک واقعه تاریخی را به تصویر کشیده شده است. جالب است بدانید بازی گر معروف هالیوودی یعنی آقای برد پیت (Brad Pitt) در این فیلم در نقش تهیه کننده ظاهر شده است.

در مورد عوامل بازیگری فیلم باید گفت تیم مورد استفاده شده در فیلم را می توان یکی از بزرگ‌ترین نقاط مثبت فیلم در نظر گرفت. تقریباً می شود گفت تمام تیم هنری در این فیلم به شکل قابل قبولی وظیفه خود را به انجام رسانده اند ولی هنرمندی سه بازیگر اصلی این فیلم یعنی آقای Timothée Chalamet، Joel Edgerton و Robert Pattinson را نمی توان با یک تشویق ساده و لفظ قابل قبول رها کرد. این سه بازیگر به معنی واقعی گل کاشته اند و پیشه بازیگری را در این فیلم یک پله ارتقا داده اند.

نقد و بررسی فیلم تاریخی The King

نقد و بررسی فیلم تاریخی The King

خیر خواهی و شخصیت بی منت بازی شده توسط آقای  Joel Edgertonاز یک سو و حالات روحی و چهره سرد شخصیت بازی شده توسط آقای Timothée Chalamet از سویی دیگر فیلم را به شکی اعتیاد آور جذاب کرده اند. البته علی رقم بازی قابل قبول این تیم بازیگری، در فیلم یک ایراد کوچک فنی به محتوای داستانی شخصیت‌ها، الخصوص شخصیت‌های فرعی وارد است.


بیشتر بدانید:  موشکافی تریلر فیلم Joker


سریالی همچون بازی تاج تخت (Game of Thrones) را که عناصر داستانی نسبتاً مشابهی را با فیلم The King دارد را در نظر بگیرید. تمام شخصیت‌های فرعی و اصلی در این سریال حداقل دارای یک پس زمینه کوتاه داستانی هستند که درک حرکات و تصمیماتشان را برای بیننده قابل درک و هضم می کند.

Timothée Chalamet آقای در فیلم The King

Timothée Chalamet آقای در فیلم The King

اما در این فیلم علی رقم زمان طولانی فیلم، خبر چندانی از توجه به پس زمینه داستانی شخصیت‌های فرعی و در برخی موارد اصلی نمی شود. ترکیب این ایراد با لحظات پر جمعیت که در آن‌ها چندین ده نفر در حال جر بحث با هم هستند به سردرگمی سرگیجه آور برای بینندگان مبدل شده است که درک مسیر روایتی داستان را در اکثر موارد تیره و تار می کند. این مشکل تا جایی ادامه دارد که در برخی سکانس‌ها سر رشته مطالب از دست بیننده رها شده و فیلم معنی خود را از دست می دهد.

صحنه ای از فیلم The King

صحنه ای از فیلم The King

علاوه بر این زمان بیش از دو ساعته فیلم در برخی مواقع به صورت دردناکی حوصله بر و طولانی می شود. به جرئت می توان گفت حدود ۳۰ در صد از فیلم را می توان بدون وارد کردن کوچک‌ترین لطمه ای به محتوای داستانی و مسر عادی فیلم حذف کرد. در همین ابتدا باید گفت، برای لذت بردن از این اثر باید دو ساعت از زندگی خود را بدون داشتن هیچ گونه چشمداشتی به فیلم تقدیم کنید. در ضمن باید از صبر ایوب بهره‌مند باشید، چرا که فیلم به شکل کشنده ای به آرامی به جلو پیش می رود.

علاوه بر این مشکلات فنی ذکر شده، بزرگ‌ترین نقطه ضعف فیلم را می توان بی توجهی و نادیده گرفتن تاریخ واقعی اروپا دانست. خط  زمانی استفاده شده در این فیلم به همراه اکثر شخصیت‌ها به شکل نا باورانه و عجیبی ساخته و پرداخته تخیل خلاقانه نویسنده اثر یعنی آقای Joel Edgerton که در فیلم در نقش بازیگر نیز حضور دارد، هستند.

نقد و بررسی فیلم The King به همراه تفسیر سبک فیلم برداری

نقد و بررسی فیلم The King به همراه تفسیر سبک فیلم برداری

البته همان گونه که در نقد مجموعه کوتاه سریالی چرنوبیل (Chernobyl) نیز به آن اشاره کردیم، ساخت محتوای داستانی بر اساس وقایع واقعی بی شک به شکلی غیر قابل تحملی حوصله بر خواهد بود، در نتیجه استفاده از چاشنی اغراق و شاخ و برگ دادن به واقع تاریخی در چنین آثاری نا گزیر است. البته اگر به تاریخ واقعی اروپا علاقه‌مند هستید و به آن اشراف کامل دارید، شک نکنید که دیدن این فیلم برایتان از نظر انحرافات تاریخی که در آن وجود دارد زجر آور خواهد بود.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم In the Tall Grass


خوب شاید حال بگویید با وجود تمام این مشکلات چه ارزشی در دیدن این فیلم وجود دارد؟

علاوه بر هنرمندی بی نظیر بازیگران این اثر که یک نقطه مثبت است، سبک فیلم برداری این فیلم به شکلی کاملاً هنری پیاده سازی شده است. این جا است که آقای Adam Arkapaw پا به میدان می گذارد. وی که در کارنامه خود آثاری شاهکار همچون فصل اول سریال True Detective را دارد، این بار نیز با سبکی مشابه آن چه را که در سریال تحسین شده True Detective شاهد آن بودیم در فیلمی سینمایی پیاده سازی کرده است.

نگاهی نزدیک به فیلم The King

نگاهی نزدیک به فیلم The King

لحظات ناب از سیاهی لشکران واقعی آن هم در عصر جلوه‌های ویژه امروزه در کنار فیلم برداری هنری و استفاده از لنزهای نا متعارف دوربین تمام لحظات فیلم را تبدیل به شاهکاری بصری کرده است. بی شک تا زمانی که فیلم را ندیده اید این حجم از خلاقیت را در استفاده از لنزهای عجیب را درک نخواهید کرد.

 

نتیجه گیری:

فیلم The King در کنار مشکلاتی همچون استفاده از شخصیت‌های  نا پخته فرعی در کنار تحریف آشکار تاریخ اروپا، به زیبایی توانسته است با بهره گیری از تیم بی نقص بازیگری و هنر بی حد و رز آقای Adam Arkapaw در عرصه فیلم برداری اثری در خور بهترین‌های صنعت سینما خلق کند.

خلاصه داستانی فیلم The King

خلاصه داستانی فیلم The King

در کل می توان گفت این فیلم در کنار ضربه ای که به تاریخ انگلستان زده است، به علت زیبایی بصری اش ارزش چندین و چندین بار دیدن را دارد. شاید ایراد تحریف تاریخ در فیلم‌های امروزه در سالیان بعد بنا به رشد سطح فکری بینندگان و منتقدین به فراموشی سپرده شود و این گونه فیلم‌ها سر آغازی برای این تغییر باشند.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات