نگاهی نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass

نگاهی نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass

امیر پورمحمد ۲۰ مهر ۱۳۹۸ نظرات

تجربه ترس از فضاهای بسته در محیط کاملاً باز یک مزرعه حسی که فقط با دیدن فیلم ترسناک در چمن‌زار بلند (In the Tall Grass) به آن دست خواهید یافت. با گیمر همراه باشید.

 

نگاهی نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass

استیفن کینگ (Stephen King)، نامی که این روزها بیش از حوضه ی اصلی و تخصصی حیطه کاری مربوطه اش یعنی نویسندگی کتاب‌های بلند در صنعت سینما شنیده می شود. شاید نام کتاب‌های این نویسنده ی زبر دست سال‌ها قبل یعنی زمانی که به شهرت امروزه اش نریسیده بود فقط و فقط توسط افراد عاشق کتاب، که ماهانه چندین کتاب را تمام می کنند آشنا بود. اما یک فیلم بر اساس این رمان‌ها با موفقیت جهانی اش نام آقای استیفن کینگ را امروزه بر سر زبان‌ها انداخته است.

قسمت اول فیلم ایت (It) که چند سال پیش از روی رمانی با همین نام از آقای استیفن کینگ ساخته شد، علی رقم بودجه محدود ۳۰ میلیون دلاری خود در عین ناباوری‌ها نه تنها توانست فروشی ۷۰۰.۵ میلیون دلاری را به دست آورد بلکه به قدری معروف و محبوب شد که ساخت قسمت دوم اش را در دستور کاری فوری و اولویت سازندگانش قرار داد.

فیلم ترسناک In the Tall Grass

فیلم ترسناک In the Tall Grass

قسمت دوم فیلم ایت (It Chapter Two) برای اکران در تاریخ ۲۶ اوت امسال برنامه ریزی شده است، یعنی دقیقاً دو سال پس از انتشار قسمت اولش.

در ادامه موفقیت فیلم ایت که اقتباسی از کتاب آقای کینگ بود، شرکت‌های فرصت طلب صنعت سینما به فکر خرید حق امتیاز ساخت فیلم‌هایی از رمان‌های دیگر آقای استیفن افتادند. در این میان شرکت تلویزیونی و چند رسانه ای نتفلیکس (Netflix) که در حال حاضر می توان گفت از هر ده فیلم محبوب جهان یکی در سلطه آن قرار دارد، را می توان موفق‌ترین کمپانی فیلم سازی در رقابت به دست آوردن حق امتیاز رمان‌های آقای استیفن کینگ دانست.

کمپانی نتفلیکس علاوه بر فیلم ترسناک In the Tall Grass، تا کنون دو فیلم ۱۹۲۲ و بازی جرالد (Gerald’s Game) را نیز از دنیای رمان‌های آقای کینگ روانه پرده نقره ای کرده است.

جالب است بدانید فیلم ۱۹۲۲ را می توان اوج قدرت نمایی شرکت نتفلیکس در تبدیل رمان‌ها به آثار سینمایی پر فروش دانست، چرا که قبل از ساخته شدن این فیلم توسط شبکه نتفلیکس گفته می شد کتاب ۱۹۲۲ به قدری از پیچیدگی داستانی برخوردار است که هیچ گاه قابلیت وصف و گنجاندن در قاب یک فیلم سینمایی را ندارد.

آقای استیفن کینگ نویسنده فیلم ترسناک In the Tall Grass

آقای استیفن کینگ نویسنده فیلم ترسناک In the Tall Grass

فیلم ۱۹۲۲ علاوه بر کسب رضایت منتقدین و کسب در آمدی مناسب برای شبکه نتفلیکس، مورد تحسین و تشویق آقای استیفن کینگ و فرزندش نیز قرار گرفته است. آقای کینگ طی مصاحبه ای در مورد این فیلم این چنین گفته است:

«اگر از همان ابتدا قادر به ساخت این فیلم می بودم، هیچ گاه داستان را به صورت یک کتاب روایت نمی کردم.»

حال در آخرین تلاش جان بخشی به رمان‌های ترسناک آقای کینگ توسط شبکه نتفلیکس نوبت به رمان در فیلم ترسناک In the Tall Grass که به عقیده بسیاری از کتاب بازان، ترسناک‌ترین رمان نوشته شده توسط استیفن کینگ هست رسیده است.

ولی خوب همین جا باید بگویم که اساتید حاضر در میان عوامل سازنده این فیلم به یک نفر یعنی آقای کینگ ختم نمی شود. اگر سنتان قد بدهد و از بینندگان فیلم‌های نیمه شب شبکه چهار در روزهای پنج شنبه باشید، بی شک یکی از فیلم‌های مرموز پخش شده از این شبکه تلویزیونی را که مو بر تن هر بیننده ای را در آن زمان سیخ کرده است را به یاد دارید.

محیط فیلم برداری فیلم ترسناک In the Tall Grass

محیط فیلم برداری فیلم ترسناک In the Tall Grass

درست است منظورم سری فیلم‌های مکعب (Cube) است. سری فیلم‌های مکعب با کمک گیری از عناصری همچون ایجاد ترس از فضاهای بسته (کلاستروفوبیا) در کنار بهره گیری از داستانی مرموز و معمایی علی رقم محبوبیت کمشان به خوبی توانسته اند ژانری خواصی از فیلم‌های ترسناک را پایه گذاری کنند که امروزه فیلم‌های تازه ساخت و جوان پسندی همچون دونده هزار تو (The Maze Runner) که نیز اقتباسی از رمانی با همین نام نوشته جیمز داشنر (James Dashner)، را نیز می توان زیر شاخه این ژانر حساب کرد.


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین فیلم های تابستان ۲۰۱۹


شاید بگویید فیلم مکعب چه ربطی به بحث ما دارد، خوب قضیه دقیقاً همینجا جالب می شود. رمان In the Tall Grass کاملاً به سبک داستانی فیلم‌های مکعب در محیطی متفاوت‌تر با المانت های خاص نوشته شده است.

اینجا بود که شبکه نتفلیکس تیر را به هدف زد. استخدام کارگردان سازنده سری فیلم‌های مکعب برای ساخت فیلمی بر اساس رمان در چمن‌زار بلند، که داستانی مشابه فیلم‌های مکعب دارد. چه حرکت زیرکانه و حساب شده ای.

بازیگران فیلم In the Tall Grass

بازیگران فیلم In the Tall Grass

این فیلم تمام آنچه را که برای تبدیل شدن به یک اثر بلاک باستری نیاز مند است را در اختیار دارد.

از همان سکانس اول فیلم می توان دریافت که با یک اثر کاملاً متفاوت با آنچه در بازار کنونی سینما وجود دارد رو برو هستیم. صدای خورده شدن یک همبرگر مک دونالد به نوعی از نو طراحی شده است که بر روی مغز تان راه می رود. در این فیلم علاوه بر روایت یک داستان مرموز و وجود لحظات واقعاً ترسناک و اضطراب آور، به صورت اشانتیون در برخی سکانس‌ها به قدری آزار خواهید دید که مجبور به جلو زدن فیلم خواهید شد. این فیلم از سبک فیلم سازی آزار دهنده (Disturbing) سینما پیروی می کند و به معنی واقعی تاریک است.

فیلم با سکانسی عادی از بحث برادر و خواهری در ماشینی شروع می شود، ولی چندی نمی گذرد که اولین فاز ترسناک فیلم آغاز می شود. کمک خواستن یک کودک مرموز از داخل یک بوته زار با چاشنی کلاستروفوبیا تمام آن چیزی است که یک فیلم ترسناک عالی برای شروع به آن نیاز دارد.

نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass

نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass

حال شاید بگویید در یک چمن‌زار خالی که خبری از هیچ مکان بسته همچون ساختمان و حتی سرپناهی نیست، ترس از فضای بسته دیگر چه معنی دارد؟ خوب مسئله دقیقاً همین جاست. گویا دیگر عناصر کلاسیک و وحشت ساز در فیلم‌های ترسناک از مد افتاده اند و امروزه فیلم‌های ترسناک به دنبال هرچه بیشتر خم کردن این چهار چوب‌های باستانی هستند.


بیشتر بدانید: موشکافی تریلر فصل ۴ Rick & Morty


آن از فیلم مید سامر (Midsummer) که ترس را در محیطی زیبا و دل نشین یک باغ پر گل و در روشنایی کامل روز به بینندگان القا می کند و این هم از فیلم ترسناک In the Tall Grass که حس گم گشتگی و ترس از فضاهای بسته را در دو قدمی یک جاده در یک چمن‌زار و در طول روز روشن ایجاد می کند. گویا تمام قوانین کلاسیک سینما در حال تغییر هستند.

نقد فیلم ترسناک In the Tall Grass

نقد فیلم ترسناک In the Tall Grass

پس از گذشت یک ششم از فیلم که ترس از فضای بسته را در بینندگان دیرینه می کند، یک اتفاق فرا طبیعی داستان را وارد مرحله ای جدید از ایجاد وحشت می کند. اولین جرقه‌های این ایده از زمانی آغاز می شود که یکی از شخصیت‌های فیلم در میان چمن‌های بلند صدای یک نفر دیگر را از دور دنبال می کند تا به او برسد، ولی ناگهان مسیر صدا ۱۸۰ درجه تغییر می کند.

در این جاست که استفاده اغراق شده از افکت‌های صوتی در فیلم به ثمر می نشیند. اگر فیلم را با هدفون تماشا کرده باشید می دانید که این سکانس مرموز با صدای دالبی واقعاً حس تغییر مسیر را به شکل وحشت انگیزی تداعی می کند. ابتدا صدا از سمت راست شنیده می شود و نگهان کانال‌های هدفون از سمت راست به سمت چپ انتقال داده می شود.

نقد و بررسی فیلم In the Tall Grass

نقد و بررسی فیلم In the Tall Grass

در ادامه، فیلم با نمایان کردن مسائل فرا طبیعی همچون خم شدن چهار چوب‌های فیزیکی همچون تغییر مفهوم زمان و مکان هر چه بیشتر بیننده را به عمق داستان ترسناک خود می برد. البته اصلی‌ترین ایراد فیلم نیز در همین جاست، در میانه‌های فیلم داستان به قدری پیچیده می شود که سر رشته افکار از دست هر بیننده ای رها می شود.

البته نباید منکر این شد که تمام این اتفاقات فرا طبیعی و عجیب در فیلم به طرز بسیار قانع کننده ای جلوه می کنند، تا جایی که هیچ بیننده ای به خود اجازه زیر سؤال بردن هسته داستانی و منطق خواص فیلم را به خود نمی دهد. لازم به ذکر است این پیچیدگی داستانی تا حدی با کم بودن شخصیت‌های فیلم جبران شده است. در کل فیلم فقط هفت نفر نشان داده می شود که از این هفت نفر، دو نفرشان هیچ نقش اثاثی در داستان فیلم ندارند.

فیلمی بر اساس رمان In the Tall Grass

فیلمی بر اساس رمان In the Tall Grass

از همین رو همزاد پنداری با شخصیت‌های فیلم بسیار آسان شده و شخصیت‌ها از پس زمینه داستانی بسیار قوی و قدرتمندی برخوردار هستند. به معنی ساده‌تر شخصیت‌ها به آسانی قابل درک می شوند.

در فاز سوم فیلم تمام عناصر فرا طبیعی بنا به عادی شدنشان در طول فیلم کنار گذاشته می شوند و خانم ناتالی همانند فیلم‌های مکعب اش دست به دامان ترس‌های ذاتی و غریزی انسان یعنی وحشت از یک دشمن هم نوع می شود. فرار از دست یک انسان دیوانه در یک هزار توی بی پایان، کاری قابل پیش بینی از خانم ناتالی کلاسیک. ولی خوب از آنجایی که عناصر بصری موجود در این فیلم تازه و خاص هستند، این کلیشه قدیمی تا حدی قابل تحمل و در مواقعی خواص جذاب می شود.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Endgame – انتقام جویان: آخرین بازی


در مورد جلوه‌های ویژه مورد استفاده در فیلم باید گفت درست است این جلوه‌های ویژه در حد و حدود آنچه امروزه در فیلم‌های پر زرق و برق هالیوودی شاهد آن‌ها هستیم نیستند، ولی در جایگاه خود تمام خواسته‌های فیلم را به خوبی بر آورده می کنند. فیلم برداری و لوکیشن استفاده شده در این فیلم را می توان تا حدی بی نقص و یک حرکت بسیار خلاقانه در نظر گرفت. لحظاتی که دوربین از ارتفاع چند ده متری زمین وارد چمن‌زار می شود، القای حس وحشت از گم گشتگی در فیلم را چند ده برابر می کند.

موشکافی فیلم ترسناک In the Tall Grass

موشکافی فیلم ترسناک In the Tall Grass

در بین بازیگران محدود فیلم، آقای پاتریک ویلسون (Patrick Wilson) که در پیشه هنری نیز از سایرین چند پیراهن بیشتر پاره کرده است به شکل زیبایی می درخشد. تکامل شخصیتی مورد بازی توسط آقای ویلسون تا حد بسیار بالایی استادانه خلق شده است و دیدن آن با بازی بی نظیر آقای ویلسون به صورت عجیبی لذت بخش است. لازم به ذکر است سایر بازیگران نیز در حد مورد قبولی قرار دارند.

 

نتیجه گیری:

در پایان باید گفت فیلم با کمک گیری از یک داستان قدرتمند و پر جذبه در کنار انتخاب کارگردانی مناسب، به خوبی توانسته است یک اثر تازه و خواص را در ژانر فیلم‌های ترسناک خلق کند. اثری که به خوبی ترس را در روح هر انسانی می تواند ایجاد کند.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به سریال چرنوبیل


در فیلم ترسناک In the Tall Grass چندین و چندین لحظه خوف ناک و تکان دهنده خواهید دید که در این دور و زمانه در سایر فیلم‌های ترسناک هم رده سطحی به هیچ وجه عادی نیستند. این لحظات ناب خوف انگیز آن چیزی است که شما را وادار به دیدن فیلم خواهند کرد.

تنها دلیلی که این فیلم امروزه جایگاهی همچون فیلم ایت از نظر محبوبیت و فروش جهانی ندارد، عامه پسند نبودن و پیچیدگی داستانی است که در تار و پودش نهادینه شده است. شاید اگر فیلم به طوری دیگر از رمان بهره می جست و روایت داستانی خود را به سبک عامه پسند‌تری به صورت قابل درکی برای عموم مردم ارائه می کرد می توانست در رتبه بالاتری از آن چه امروز قرار دارد بنشیند.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات