نقد و بررسی بازی Warframe – نینجاهای فضایی

نقد و بررسی بازی Warframe – نینجاهای فضایی

علیرضا زمانی ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ نظرات

بازی Warframe یکی از بهترین بازی‌های اکشن رایگان در کل صنعت بازی‌های رایانه‌ای است. با گیمر همراه باشید تا به این بازی نگاهی بیندازیم.

 

نقد و بررسی Warframe – نینجاهای فضایی

منتشر و ساخته‌شده در سال ۲۰۱۳ توسط شرکت Digital Extremes بازی Warframe تغییرات زیادی را به خود دیده است. سیستم‌های بازسازی‌شده، آپدیت‌های بزرگ و صدها مرحله‌ی جدید در طول این هفت سال به بازی اضافه‌شده‌اند که بازی Warframe را به یک بازی پیچیده‌ی چندبعدی تبدیل کرده‌اند. از مراحل داستانی با شخصیت‌ها و صحنه‌های جذاب تا یک قسمت Multiplayer رقابتی که می‌تواند یک گیمر را برای ساعت‌ها به خود مشغول کند، Warframe  یک بازی رایگان است که می‌توانید برای هزاران ساعت بازی کنید و حتی یک تومان هم‌ خرج نکنید.

Prime Warframe ها واقعا باحال به نظر میان!

Digital Extremes واقعاً با آپدیت‌های خود Warframe را تبدیل به یک بازی فوق‌العاده کرده است. Warframe همیشه در طول این هفت سال در حال گسترش و پیشرفت بوده است. به همین دلیل گفتنی است که این نقد Warframe را در سال ۲۰۱۹ بررسی کرده است. چون‌که در سال ۲۰۱۳ بازی Warframe چندان بازی جالبی نبود ولی امروزه تبدیل به یکی از بهترین‌ها شده است.

Vor یکی از اولین Boss های بازی است.

بازی Warframe یک بازی آنلاین، اکشن شوتر سوم شخص و co-op است که شمارا در نقش یک نینجا قرار می‌دهد و از همان ابتدای شروع بازی شمارا در برابر دشمنانی که قصد کنترل شمارا دارند قرار می‌گزارد. سیستم مبارزه‌ی بازی Warframe واقعاً عالی است. چه از یک شمشیر در مبارزات خود استفاده کنید و یا از یک شاتگان مبارزات بازی واقعاً روان، سریع و جذاب هستند. اکثر مأموریت‌های بازی کوتاه و بسیار سرعتی هستند که با سیستم حرکتی سریع بازی کاملاً همخوانی دارد.

بازی در برخی از مراحل واقعا گرافیکی زیبا دارد.

اسم بازی Warframe همان اسم زره‌هایی است که شما در بازی می‌پوشید هر Warframe ویژگی‌های خاص خود را دارد که کاملاً از یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت‌ها در هر Warframe شیوه‌ی بازی کردن جدیدی به بازی اضافه می‌کند. بعضی از Warframe  ها تقریباً ساده هستند مثل Frost که از توانایی‌های یخی خود استفاده می‌کند و یا Warframe عجیب‌وغریب مثل Titania که می‌تواند تبدیل به یک پروانه‌ی کوچک شود.

 

بازی دارای سه نوع دشمن اصلی هست که هرکدام ویژگی و نیروهای خاص خود را دارند. Grineer فرقه‌ی نظامی بازی است که نیروی‌هایی با سبک ارتشی دارد، Corpus فرقه‌ای از سربازهایی با تکنولوژی پیشرفته و رباتیک هستند و درنهایت Infested که ارتشی از هیولاهای کشنده می‌باشند.

Excalibur یکی از Warframe های آغازین بازی است.

بااینکه تقریباً با هر سه نوع این فرقه‌ها به یک روش می‌جنگید ولی هرکدام سربازهای خاص خود را دارند که روند مراحل را تغییر می‌دهد. در پایان بعضی از مراحل هم با Boss هایی مواجه می‌شوید که توانایی‌های جنگی شمارا به چالش خواهند کشید.

بازی همچنین دارای مراحل بسیار بزرگی است که به خود حس جهان باز بودن دارند.

بازی Warframe روند خاص خود را دارد به نوعی که اگر بخواهید مأموریت‌های بازی را ادامه دهید به نوعی با انبوهی از محتواهای گوناگون مواجه می‌شوید که می‌توانند هر گیمری را گیج کنند. بهترین و لذت‌بخش‌ترین روش برای بازی کردن Warframe هدف‌گذاری برای خودتان است و خود بازی نیز این روند را تشویق می‌کنند. هدف‌هایی مثل باز کردن سیاره‌های جدید، ساخت یک اسلحه باحال و یا ساخت یک Warframe جدید لذت بازی را چند برابر می‌کنند و از پیچیدگی بازی نیز کم می‌کنند.

نمای یکی از شهر های بازی.

بازی Warframe در هرلحظه شمارا به چند جهت می‌کشد و این چند جهتی بودن بازی می‌تواند برای تازه‌کارها واقعاً کار را سخت کند. دوست داشته باشید یا نه برای بازی کردن Warframe نیاز به ویکی بازی و تحقیق کردن از اینترنت دارید. خوشبختانه Warframe  یکی از بهترین جامعه‌ها را در میان بازی‌های آنلاین را دارد. هر وقت که درجایی از بازی گیر کردید می‌توانید از ویکی‌های اینترنتی استفاده کنید یا از چت داخل بازی کمک بگیرید. حتماً مطلبی پیدا خواهید کرد یا یک بازیکن دیگری به شما کمک خواهد کرد تا مشکل شما حل شود.

متاسفانه آیتم های تزیینی بازی فقط فروشی هستند.

در حالی که مأموریت‌های پایانی بازی وارد داستانی عمیق با cutscene هایی عالی می‌شوند ولی اکثر زمان هر بازیکنی در Warframe صرف انجام مأموریت‌ها، جمع‌کردن منابع، پیدا کردن نقشه‌هایی برای آیتم‌های مختلف و ساخت آن‌ها می‌شود.


بیشتر بدانید: وقتی که نوب ها بازی ویدیویی انجام می دهند!


بااینکه اضافه شدن لایه‌های مختلفی از سیستم‌ها Warframe را واقعاً پیچیده کرده است ولی گیم پلی اکشن سرعتی اصلی بازی واقعاً جذاب و عالی است. سیستم حرکتی بازی در طول سال‌ها بازسازی و بهتری شده است و این تلاش Digital Extremes این سیستم را تبدیل به یک سیستم سرعتی و هیجانی کرده است. هر تفنگ، تیرکمان، شمشیر، چکش و هر نوع سلاح دیگر حس خاص خود را دارد و اینکه بازیکنان می‌توانند سلاح‌های خود را با سلیقه‌ی خود و آنچه را که دوست دارند انتخاب کنند و همه‌چیز به اعداد و مقدار ضربه‌ی اسلحه بستگی ندارد واقعاً عالی است و عمق این سیستم را نشان می‌دهد.

بازی را می‌توانید با دوستان خود هم بازی کنید.

Warframe در مرکز خود یک بازی PvE است به نوعی که مأموریت‌هایی را با افراد دیگر و یا به‌صورت تک‌نفره انجام می‌دهد بااین‌حال Warframe یک سیستم PvP نیز دارد که شمارا در مقابل بازیکنان دیگر قرار می‌دهد. این بخش از بازی نیز طرفداران خود را دارد ولی من در کل هیچ‌وقت احساس نکردم که نیازی به بازی کردن این قسمت وجود دارد.

نمایی از چهار مود PvE بازی

هر اسلحه،Warframe، شمشیر و تقریباً هر چیزی که با خود به مأموریت‌ها می‌برید دارای ده‌ها ماد مختلف است که می‌توانید با استفاده از آن‌ها هرکدام از این موارد را با سلیقه‌ی خود تغییر دهید. سیستم مادهای بازی یک سیستم پیچیده است که حتی بازیکنان حرفه‌ای نیز از آن فاصله می‌گیرند. مادها به‌گونه‌ای تغییراتی در ویژگی‌های هر آیتم می‌دهند. می‌توانید هرکدام از مادها را با واحد پول مخصوص مادها یعنی Endo توسعه دهید یا چهار ماد را انتخاب کنید و از آن‌ها یک ماد کم یاب بسازید. هر ماد مقدار مشخصی انرژی مصرف می‌کند و این مصرف انرژی با هر توسعه افزایش پیدا می‌کند. همچنین هر آیتم نیز دارای مقدار انرژی خاصی است که این مقدار انرژی بستگی به سطحی دارد که آن آیتم در آن قرار دارد.

از همان ابتدای بازی جنگ شروع می‌شود.

متأسفانه این سیستم مهم به‌خوبی به بازیکنان تازه‌وارد آموزش داده نمی‌شود؛ و بعدها وقتی مراحل سخت‌تر می‌شوند اکثر بازیکنان به مشکل برمی‌خورند. خوشبختانه در منوی مادها دکمه‌ی برای چیدن خودکار مادها وجود دارد. من خودم در اکثر مواقع از این دکمه استفاده می‌کردم و بعد تغییراتی که خودم می‌خواستم را انجام می‌دادم.

بازی کردن با افراد دیگر هم خیلی ساده است و هم روند بازی را به‌خصوص در مراحل سخت‌تر بسیار جذاب می‌کند. حتی Warframe قسمت مخصوصی در چت دارد برای افرادی که می‌خواهند تیمی برای خود بسازند.

تعدادی از مرحله‌ها شما را در فضا قرار می‌دهند.

بازی Warframe یک بازی رایگان است و می‌توانید آیتم‌های بازی را با پرداخت پول بخرید. مدل درآمدی Warframe یک مدل فوق‌العاده است که هیچ‌وقت جلو بازی کردن را نمی‌گیرد و تقریباً می‌توانید کل بازی را تمام کنید بدون اینکه حتی یک دلار هم خرج کرده باشید. تقریباً تمام آیتم‌های بازی به‌غیراز مواردی که برای تزیینات استفاده می‌شوند را می‌توانید از طریق خود بازی به دست بیاورید.

 

یک مورد جالب درباره Warframe  این است که تقریباً همه‌ی آیتم‌هایی که به دست می‌آورید بسیار ضعیف هستند پس اگر کسی برای آیتمی پول پرداخت کرده باشد هیچ‌گونه برتری در برابر کسی که آن آیتم را به‌صورت رایگان دریافت کرده است ندارد.

بازی دارای ۵۹ عدد Warframe می‌باشد.

تنها مشکلی که مدل درآمدی رایگان Warframe ایجاد می‌کند فضای نگهداری برای آیتم‌ها است. مثلاً هر بازیکن دو خانه برای نگهداری Warframe های خود به‌صورت رایگان دریافت می‌کند و اگر بخواهید Warframe های دیگری داشته باشید باید پول پرداخت کنید. جالب است بدانید که بازی دارای ۵۹ عدد Warframe مختلف است و شما فقط دو خانه دریافت می‌کنید.

این بازی اسکیت برد هم داره!

در کل باید گفت کن بازی Warframe اصلاً شبیه یک بازی رایگان نیست و رایگان بودن این بازی هیچ مشکلی در روند گیم ایجاد نمی‌کند. بازی دارای یک گیمپلی روان و سرعتی کاملاً جذاب است که در طول ده‌ها ساعت گیمپلی به‌هیچ‌وجه کند یا حوصله سر بر نمی‌شود. Warframe پر از محتوای جذاب از مأموریت‌های داستانی گرفته تا سیارات و شهرهای مختلف و تا مأموریت‌های زمان‌بندی‌شده ایونت مانند است. بااینکه Warframe یک بازی پیچیده است ولی اگر بتوانید از این مانع رد شوید یک بازی بزرگ فوق‌العاده در انتظار شما است.

 

Warframe هم‌اکنون بر روی چهار پلتفرم Switch ،PS4 ،Xbox 360 ،PC قابل دانلود است.

 

 

Warframe

بازی Warframe یک از بهترین بازی های رایگانی است که می توانید بازی کنید. Warframe یک بازی سرعتی فوق العاده است که شما را در نقش یک نینجا با اسلحه های فضایی قرار میدهد. Warframe دریایی از محتویات و مراحل جذاب دارد که می تواند هر گیمر را برای صد ها و حتی هزاران ساعت به خود مشغول کند. به هر حال Warframe رایگان است و اگر از بازی خوشتان نیامد چیزی از دست نداده اید پس حتما نگاهی به Warframe بیندازید.

8 از 10

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات