بررسی قسمت اول فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty

بررسی قسمت اول فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty

امیر پورمحمد ۲۱ آبان ۱۳۹۸ نظرات

نقد و بررسی قسمت اول فصل چهارم سریال انیمیشنی ریک و مورتی (Rick and Morty)، به همراه اشاره به تمام نکات مخفی و ایستر اگ‌های این قسمت. با گیمر همراه باشید.

 

بررسی قسمت اول فصل چهار انیمیشن Rick and Morty

به شما تبریک می گوییم، چرا که پس از انتشار آخرین قسمت فصل سوم سری انیمیشن‌های ریک و مورتی در سال ۲۰۱۷ و سپری شدن بیش از دو سال انتظار، بالاخره شب گذشته اولین قسمت جدید فصل چهارم این انیمیشن مفهومی و پر طرفدار منتشر گشت. شاید بسیاری این وقفه طولانی مدت را یک پس رفت و باز درنده برای محبوبیت و افزایش طرفداران این اثر به حساب آورند، ولی بی شک این وقفه و حس تعلیق ایجاد شده توسط شبکه تلویزیونی ادالت سویم (Adult Swim) یک حرکت استراتژیکی برای جلب هر چه بیشتر توجه مردم بوده است.

موشکافی اولین قسمت فصل چهار Rick and Morty

موشکافی اولین قسمت فصل چهار Rick and Morty

چرا که فصل چهارم انیمیشن ریک و مورتی در چند ماه گذشته بیشترین میزان گفت و گو ها را در اکثر محافل سینمایی به خود اختصاص داده بود. در این چند وقتِ حدس و گمان‌ها در مورد محتوای داستانی پنج قسمت منتشر شده از فصل چهارم در سال ۲۰۱۹ به قدری پر و بال گرفت که اکثر چت روم‌ها قانونی مبنی بر عدم و گفت و گو در مورد محتوای داستانی این سریال را در قوانین خود به ثبت رساندن.


بیشتر بدانید: موشکافی تریلر فصل چهارم انیمیشن Rick and Morty


خوشبختانه با توجه به قسمت اول منتشر شده از فصل چهار سریال ریک و مورتی می توان به این نتیجه رسید که این صبر دو ساله به معنی واقعی ارزش آنچه را که امسال (البته نیمی از فصل امسال منتشر خواهد شد) به آن دست خواهیم یافت را داشته است.

نقد و بررسی انیمیشن Rick and Morty

نقد و بررسی انیمیشن Rick and Morty

بی شک قسمت اول این فصل از هر لحاظ نسبت به سایر قسمت‌هایی که تا کنون از این سریال دیده ایم دیوانه‌وار‌تر و خلاقه‌تر بوده است. این شروع طوفانی بی شک نوید یک فصل شیرین و دل چسب را به تمام طرفداران این اثر می دهد. فصلی دیوانه وار و غنی از اشارات و ایستر اگ‌ها (نکات مخفی) که خستگی این دو سال صبر بی منت را از تن دوستداران این دنیای انیمیشن بیرون خواهد کرد.

از همین رو سایت گیمر با انتشار هر قسمت از این سریال در هر هفته به بررسی نکات مخفی و اشارات این سریال به سایر آثار سینمایی خواهد پرداخت تا لذت چندین و چندین بار دیدن قسمت‌های این فصل را نصیب دوستداران انیمیشن‌ها مفهومی کند.

نکات مخفی و اشارات قسمت اول فصل چهارم سریال انیمیشنی ریک و مورتی به شرح زیر است:

 

ریک در لبه فردا

اشاره انیمیشن ریک و به مورتی به فیلم Edge of Tomorty

اشاره انیمیشن ریک و به مورتی به فیلم Edge of Tomorty

نام انتخاب شده برای این قسمت از انیمیشن بی شک یکی از خلاقانه‌ترین شوخی‌هایی است که در آن‌ها نام‌هایی مسخره از روی آثار واقعی و جدی برای فیلم‌های کمدی انتخاب می شود. نام Edge of Tomorty اشاره ای آشکارا به فیلم در لبه فردا (Edge of Tomorrow) با بازی آقای تام کروز (Tom Cruise) است.


بیشتر بدانید: انیمیشن Rick and Morty برای ۷۰ قسمت دیگر تمدید شد


داستان این فیلم که بر اساس یک مانگانی (کامیک بوک‌های ژاپنی) به نام کافی است بمیری نوشته شده است، روایت کننده زندگی بی پایان و جاودانه یک سرباز است که با هر باز مرگش روز را از نو شروع می کند. قبل از این مستند محبوب تور بزرگ (The Grand Tour) یا همان سری جدید تاپ گیر (Top Gear) محصول شبکه آمازون نیز چندین شوخی با نمک با فیلم در لبه فردا کرده بود، ولی آنچه انیمیشن ریک و مورتی در آغاز این فصل با مرگ‌های پیاپی ریک انجام داد، دست تمام کمدی‌های صورت گرفته با فیلم لبه فردا را بست.

 

تیزر آغازی جدید

اشاره انیمیشن ریک و به مورتی به فیلم ترمیناتور

اشاره انیمیشن ریک و به مورتی به فیلم ترمیناتور

تیزر آغازی استفاده شده در ابتدای هر قسمت از فصل اول تا کنون چندین و چندین بار دست خوش تغییراتی اساسی شده است، ولی خوب همه می دانیم که تقریباً نیمی از تصاویر نشان داده شده در این تیزر بی مصرف بوده و هیچ وقت در سریال اصلی شاهد آن‌ها نبوده ایم.


بیشتر بدانید:  تجزیه و تحلیل تریلر فصل چهارم Rick and Morty


ولی خوب با توجه به مصاحبه ای که چندی قبل با آقای جاستین رولند (Justin Roiland) انجام شد، این سکانس‌ها کوتاه معنی دوباره به خود گرفتند. آقای رولند در این مصاحبه در مورد این تصاویر این چنین گفتند:

«خوب این درست است که نیمی از این ویدیوهای کوتاه هیچ گاه در قسمت‌های اصلی اتفاق نمی افتند، ولی خوب قرار شده است به اضافه فصل چهارم، ۷۰ قسمت دیگر نیز از این سریال انیمیشنی ساخته شود. در نتیجه انتظار به وقوع پیوستن تمام این تصاویر را در قسمت‌های آینده داشته باشید.»

با توجه به گفته‌های آقای جاستین رواند می توان گفت تنها چیزی که برای کشف محتوای داستانی این تصاویر نیاز داریم، صبر بیشتر است. در تیز آغازی این فصل علاوه بر سکانس تعقیب و گریز ریک، مورتی و سامر از دست یک اختاپوس فضایی که سه فصل تمام است در تیزر نگه داشته شده است شاهد چندین سکانس جدید همچون اشاراتی به فیلم ترمیناتور (The Terminator) که قسمت جدید آن این هفته منتشر شده است هستیم.

 

اسکوئانچی بر علیه ریک خواهد شد

نقد انیمیشن ریک و مورتی

نقد انیمیشن ریک و مورتی

در سکانسی از قسمت اول فصل چهارم سریال که در آن ریک با استفاده از کریستال‌های مرگ آینده و احتمالات چگونگی مرگ خود را می بیند، اسکوئانچی دوست و رفیق قدیمی ریک که در قسمت آخر فصل دوم جان خود را فدای نجات ریک کرده بود دیده می شود.

ولی این بار او در حال کشتن ریک است. با توجه به وقایع فصل دوم و سوم این سریال که در آن دوست قدیمی دیگر ریک یعنی مرد پرنده ای تبدیل به یک سایبورگ می شود تا ریک را بکشد و با توجه به قلاده ای که در این سکانس بر گردن اسکوئانچی هست، می توان به این نتیجه رسیده که اسکوئانچی جان خود را در قسمت آخر فصل دوم از دست نداده است، بلکه او اسیر شده و تیمی (یکی از دشمنان ریک) او را به مبارزه بر علیه ریک مجبور کرده است.

البته لازم به ذکر است حضور شخصیت اسکوئانچی در فصل چهارم انیمیشن چندین ماه قبل توسط عوامل سازنده سریال به صورت رسمی تائید شده بود.

 

جسیکا و مورتی هیچ گاه به هم نمی رسند

بررسی داستان قسمت فصل چهار انیمیشن Rick and Morty

بررسی داستان قسمت فصل چهار انیمیشن Rick and Morty

کراش شخصیت مورتی که از قسمت اول سریال نیز به آن اشاراتی چند شده است هیچ گاه وارد رابطه ای با مورتی نخواهد شد. میگویید چرا؟

با توجه به تصاویری که در این قسمت و با کمک کریستال‌های مرگ از آینده احتمال مورتی نشان داده شد، آینده مورتی به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شود. مرگی هول ناک در کنار ریک و مرگی آرام در بیمارستانی که در آن جسیکا یک پرستار است.

 

مروتی تبدیل به اکیرا می شود

اشاره انیمیشن ریک و مورتی به انیمه آکیرا

اشاره انیمیشن ریک و مورتی به انیمه آکیرا

اگر این قسمت را دیده باشید می دانید که در انتها به علت استفاده بی رویه مورتی از کریستال‌ها مرگ، او به موجودی شرور تبدیل می شود و در نهایت جری (پدر مورتی) او را به اکیرا تشبیه می کند. ولی خوب اکیرا چیست؟


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین فیلم های تابستان ۲۰۱۹


اکیرا یک انیمه ژاپنی است که در آن نوجوانی با دست یابی به قدرت‌های فرا طبیعی و سو استفاده از آن‌ها تبدیل به موجودی دقیقاً همانند آنچه در این قسمت بودیم می شود. در واقع پروسه تبدیل شدن مروتی به مورتی شرور در اثر استفاده از کریستال‌های مرگ اشاره ای کامل به این انیمه ژاپنی است.

 

رقابت برای نویسندگی

مسابقه عوامل سازنده انیمیشن ریک و مورتی

مسابقه عوامل سازنده انیمیشن ریک و مورتی

شاید سکانس مبارزه مورتی شرور در این قسمت با زور گو های مدرسه به نظرتان از لحاظ جلوه‌های بصیر در بخشی بسیار خلاقانه و در بخشی بسیار خشن جلوه کند. تبدیل انسان‌ها به کپه ای لاشه در اثر تغیر ژنتیکی در مولکول‌های دی ان ای از یک سو و استفاده خلاقانه از جعبه آقای می سیکس که در فصل اول شاهد روایتی کامل از آن‌ها بودیم از سویی دیگر. چه تلاش بی حد اندازه ای، آن هم برای یک سکانس کوتاه.

خوب باید بگویم این خلاقیت بی حد مرز در اثر یک پدیده طبیعی نبوده و سازندگان از روی عمد آن را خلق کرده اند. با توجه به مصاحبه‌ها، مسابقه ای چند صد دلاری میان سازندگان انمیشین برای خلق این سکانس صورت گرفته است. در واقع چندین بخشی که در این سکانس کوتاه می بینیم سکانس‌های تیکه تیکه از برندگان شرکت کننده در این مسابقه هستند. گفته می شود حدود سی نویسنده و انیمیشن ساز از شبکه ادالت سویم در این مسابقه شرکت کرده اند.

 

تبلیغات واقعی بیشتر

تبلیغات واقعی در انیمیشن ریک و مورتی

تبلیغات واقعی در انیمیشن ریک و مورتی

بی شک تبلیغی که در فصل سوم برای بازی واقعیت مجازی ریک و مورتی شد را به یاد دارید، این بار نیز در بخشی از انیمیشن تبلیغی از بازی ترور جهان را نجات داد (Trover Saves the Universe) را می بینم. لازم به ذکر است بازی ترور جهان را نجات داد هیچ ربطی به دنیای انیمیشنی ریک و مورتی ندارد، ولی کارگردان مجموعه یعنی آقای جاستین رولند نویسنده و سازنده آن است.

جالب است بدانید این گونه تبلیغ‌ها مختص به سریال ریک و مورتی نبوده و تا کنون انیمیشن‌های محبوبی همچون سیمپسون‌ها (Simpsons) و پارک شمالی (South Park) نیز تبلیغ بازی‌های ویدیویی خود را در انیمیشن اصلی خود کرده اند.

 

به یاد خاطر مایک مندل

کارگردان انیمیشن ریک و مورتی جان خود را از دست داد

کارگردان انیمیشن ریک و مورتی جان خود را از دست داد

تصویر به نمایش در آمده در انتهای انیمیشن که نشان دهنده مردی با سگ اش است برای یاد بود کارکردان مجموعه یعنی آقای مایک مندل بود که در وقفه طولانی میان فصل سوم و چهارم جان خود را از دست داده است. آقای مندل دو سال قبل برای کارگردانی قسمت ریک خیاری، جایزه بهترین کارکردانی انیمیشن را از جشنواره امی (Emmy) از آن خود کرد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات