نگاهی نزدیک به سریال Watchmen

نگاهی نزدیک به سریال Watchmen

امیر پورمحمد ۰۷ آبان ۱۳۹۸ نظرات

نقد و بررسی سریال ابرقهرمانی Watchmen با توجه به کامیک بوک ها و خود سریال. با گیمر همراه باشید.

 

نگاهی نزدیک به سریال Watchmen

زمان شروع فصل اول: ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹

امتیاز: ۶.۸

امتیاز مردمی : ۹۸%

بازیگران: Regina King ،Don Johnson ،Tim Blake Nelson  و Yahya Abdul-Mateen II

کارگردان: Damon Lindelof

نویسنده: Alan Moore و Dave Gibbons

 

خلاصه داستان با استفاده از کامیک بوک‌ها:

داستان کامیک‌های Watchmen در دنیایی متفاوت و غیر مرتبط با سایر قهرمانان دی سی (DC) در جریان است. در این دنیای موازی، تیمی از قهرمانان از سوی دولت ایالات متحده آمریکا مأمور شده اند تا از صلح جهانی محافظت کنند. ولی با گذشت حدود به صد سال از شروع کار این تیم قهرمانی و با جایگزین شدن افراد قدیمی با وارثین جدید، انسجام این لیگ قهرمانی متزلزل شده و خشونت برخی از اعضا از جمله شخصیت قهرمانی کمدین (The Comedian) موجب از هم پاشیدن این گروه از هم می شود.

فیلم سینمایی Watchmen

فیلم سینمایی Watchmen

از سویی نیز امضای رأی منع فعالیت‌های قهرمانی از سوی سازمان جهانی، نیز تأییدی بر باز نشسته شدن قهرمانان می شود، ولی در این میان یکی از اعضای گروه با نام قهرمانی روشاک (Rorschach) همچنان به فعالیت‌های قهرمانی خود ادامه می دهد.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم وسترن The Kid  


داستان اصلی سریال کامیک Watchmen نیز در همین دوره از کامیک‌ها در جریان است. جنگ سردی که میان آمریکا و شوروی در جریان است، دانشمندان را وادار به آزمایشاتی خطر ناک در حوضه مواد رادیو اکتیو می کند. در بحبوحه این جنگ، و در طی یک حادثه آزمایشگاهی قهرمانی جدید به نام دکتر منهتن (Doctor Manhattan) متولد می شود.

شخصیت Doctor Manhattan

شخصیت Doctor Manhattan

این قهرمان جدید دارای قدرت‌هایی فرا تر از آن چه در دنیای قهرمانی دی سی دیده ایم است. دکتر منهتن قادر به نابودی تمام موجودات زنده هستی در یک حرکت همانند تانوس از سری فیلم‌های دنیای سینمایی مارول (MCU) است. این قدرت‌های بی نهایت، روشاک را وادار به ایجاد جنگی میان قهرمانان برای نابودی دکتر منهت می کند، ولی…

 

نقد سریال:

تجربه این چند ساله در حوضه فیلم‌های کامیک بوکی این قضیه را که فیلم‌هایی با محتوای خواص تر داستانی همیشه در بازار رقابت بسیار پیش‌تر بوده اند به شکل کاملی به اثبات رسیده است. به عنوان مثال فیلم‌های کامیکی همچون لیگ قهرمانان (Justice League) و فیلم سوپرمن علیه بتمن (Batman v Superman) که از محتوای سطحی یک کامیک بوک استفاده کرده اند و تنها صرفاً یک نبرد کلیشه ای کامیک بوکی را این بار در قاب پرده نقره ای به تصویر کشیده اند در رقابت بازار عظیم فیلم‌های بلاک باستری در ژانر قهرمانی شکستی بزرگ برای سازندگانشان به وجود آورده اند.

در نقطه مقابل فیلم‌هایی همچون ددپول (Deadpool) و لوگان (Logan)  با تبدیل شخصیت‌های کامیک به ستارگان سینمایی چه به کمک ژانر کمدی و چه به کمک ساخت یادبودی برای یک اسطوره، توانسته اند علی رقم انتقال یک داستان از کتاب‌های مصور به دنیای سینما یک اثر مناسب و قابل تقدیر در حوضه و ژانر مربوطه خود نیز خلق کنند.

فیلم تأثیر گذار Logan

فیلم تأثیر گذار Logan

لازم به ذکر است این اصل اساسی تائید شده فیلم‌های قهرمانی امروزه با ساخت فیلم متفاوت و تاریک جوکر (Joker) هر چه بیشتر خود نمایی می کند. فیلم جوکر با زیر پا گذاشتن تقریباً تمام چهار چوب‌های ساخته یک فیلم کامیک بوکی علی رقم تصور بسیاری از افراد، حتی در این چند هفته ی ابتدایی اکرانش توانسته است بازار باکس آفیس فروش جهانی را از آن خود کند.


بیشتر بدانید:  موشکافی تریلر فیلم Joker


سازندگان فیلم کامیک جوکر با زیر پا گذاشتن داستان اصلی روایت شده از شخصیت جوکر در این چند ساله، و شکستن خط زمانی آثار قبلی جوکر، با استفاده از عناصر داستانی و روایتی یک فیلم درام تاریک توانسته اند اثری خوف ناک در حوضه فیلم‌های قهرمانی خلق کنند. اثری به یادماندنی که تمام معیارهای استاندارد یک فیلم کامیک بوکی را چندین پله جا به جا کرده است.

صحنه ای از سریال Watchmen

صحنه ای از سریال Watchmen

حال که بحث از فیلم‌ها و کامیک‌های غیر متعارف صنعت کامیک بوک‌ها شده است، جا دارد (به نظر شخصی من) نا متعارف‌ترین کامیک بوک تاریخ این صنعت را معرفی کنیم.

بی شک سری کامیک‌های Watchmen نوشته آقای الن مور (Alan Moore) و دیو گیبون (Dave Gibbon) چیزی از یک رمان تاریک و درام تمام عیار کم ندارند. حتی جالب است بدانید این کامیک‌ها در میان صد کتاب رمان بر تر سال ۲۰۰۵ نیز جایی برای خود یافته اند.

از افتخارات این کامیک‌ها علاوه بر تنهاترین کامیک تلقی شده به عنوان یک رمان، می توان به رتبه یازدهم پرفروش‌ترین کامیک بوک‌های شرکت دارنده حق امتیازشان یعنی شرکت دی سی اشاره کرد.

شخصیت روشاک از سریال Watchmen

شخصیت روشاک از سریال Watchmen

رتبه فروش این کامیک بوک‌ها در حالی به دست آمده است که حجم و تعداد این کتاب‌ها قابل مقایسه با آثاری همچون کامیک‌های سوپرمن که نزدیک به یک قرن است منتشر می شوند نیست.


بیشتر بدانید:  چرا شخصیت‌های Netflix در فیلم Avengers: Endgame حضور نداشتند؟


اما متأسفانه چندین سال قبل آقای زک اسنایدر (Zack Snyder) با خلق فیلم سینمایی Watchmen به معنی واقعی همه را از این دنیای کامیک بوکی زده کرد. فیلم سینمایی Watchmen با انتشارش در سال ۲۰۰۹ نه تنها نتوانست نظر منتقدین و طرفداران را به خود جلب کند، بلکه فروش بسیار کم‌تر از بودجه ساختش نیز شکستی تمام عیار برای کمپانی دی سی به ارمغان آورد.

صحنه ای از سریال True Detective

صحنه ای از سریال True Detective

اما خوب شبکه معروف اچ بی او (HBO) که در چند دهه اخیر آثار خوش ساخت و محبوبی همچون سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) و کارآگاه واقعی (True Detective) را به دوستداران سریال‌ها تقدیم کرده است پا به میدان گذاشته، تا جهان در حال مرگ کامیک‌های Watchmen را که در حال کشیدن آخرین نفس هایش است را نجات دهد. جالب این که امروزه با لغو سریال‌های قهرمانی شبکه نتفلیکس (Netflix) همچون سریال‌های لوک کیج (Luke Cage)، بی‌باک (Daredevilجسیکا جونز (Jessica Jones)، مشت آهنین (Iron Fist) و… نیازی شدید به یک سریال قهرمانی خوب و خوش ساخت احساس می شود.

نقد و بررسی سریال Watchmen

نقد و بررسی سریال Watchmen

اولین قسمت این سریال چند روز قبل از شبکه اچ بی او پخش شد. حال سؤال اساسی این است، آیا اولین قسمت منتشره این سریال می توان این جهان سینمایی را به روزهای پر رونق خود باز گرداند و لکه فیلمی سینمایی Watchmen را از کارنامه این دنیای کامیک پاک کند؟

در مورد داستان و سبک رواتی سریال باید گفت، این سریال تیر را به هدف زده است. شاید بسیاری لغو سریال‌های کامیک شبکه نتفلیکس را دور از انتظار و یک حرکت اشتباه بپندارند، ولی بی شک همان گونه که در ابتدای مقاله اشاره شد آثاری که به صورت سطحی تنها یک مبارزه قهرمانی را از اجداد کاغذی خود روایت می کنند، هیچ شانسی برای رقابت در بازار بی رحم امروزه را ندارند.

صحنه ای از سریال Legion

صحنه ای از سریال Legion

آثاری همچون فیلم سینمایی جوکر، سریال پسرها (The Boys) و سریال لیجن (Legion) با هدف قرار دادن یک سبک روایتی و یا محتوایی متفاوت‌تر از سایر رقبا به خوبی توانسته اند در این ژانر بدرخشند، از همین رو سریال کامیک Watchmen نیز با پیروی از این آثار به خوبی توانسته است داستانی جدید را پشتوانه موفقیت خود کند.


بیشتر بدانید:تریلر فصل دوم سریال Legion


فضای تاریک و خشن کامیک بوک اصلی در سریال کامیک Watchmen به شکل زیبایی بازسازی شده است. از همین قسمت اول می توان  حس خشونت بیش از اندازه و فضای بسیار تاریک حاکم بر سریال را حس کرد. لحظات ابتدایی سریال که نشان دهنده جمعی از اجساد در حال تعفن است از همان آغاز کار به این نکته اشاره دارد که در این فیلم هیچ خبری از سانسور و حذف لحظات حال به هم زن و یا لحظات خشونت آمیز نیست.

نگاهی نزدیک به سریال کامیک Watchmen

نگاهی نزدیک به سریال کامیک Watchmen

سبک فیلم برداری این اثر نیز به خوبی بر روی تم خشن و تاریک حاکم در محیط داستانی پیاده شده است و حس زیبای فیلم‌های جنایی قدیمی را به خوبی منتقل می کند.

موفقیت بی حد و مرد این سریال حتی پس از انتشار قسمت اولش، می تواند سندی برای ادامه این سریال باشید. در نتیجه با توجه به سابقه شبکه اچ بی او در ادامه آثار پول ساز، می توان گفت هیچ گونه جای نگرانی در مورد کنسل شدن این سریال همانند آنچه از سوی شبکه نتفلیکس شاهد بودیم نیست.

 

نتیجه گیری:

این سریال با ایده گیری از فیلم‌ها و سریال‌های موفق قهرمانی در دو ساله گذشته و تقریباً با قرار دادن پای خود در رد پای این آثار توانسته است به فرمول موفقیت آثار کامیک بوکی در این دوره و زمانه دست یابد، ولی متأسفانه و یا خوشبختانه این فرمول موفقیت دارای یک فاکتور به نام خشونت و اشاره به نیمه تاریک قهرمان کامیک است.

نقدر سریال کامیک Watchmen

نقدر سریال کامیک Watchmen

در یک کلام، این سریال برای گروه سنی بالای ۱۸ سال طراحی شده است در نتیجه اگر تحمل دیدن کمی خشونت را ندارید به هیچ وجه به سراغ این سریال نروید. ولی اگر از لحظات خشونت آمیز و مبارزات واقع گرایانه لذت می برید این سریال به زودی به لیست بهترین فیلم‌هایتان وارد خواهد شد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات