نگاهی نزدیک به فیلم وسترن The Kid

نگاهی نزدیک به فیلم وسترن The Kid

امیر پورمحمد ۳۰ مهر ۱۳۹۸ نظرات

نقد و بررسی فیلم وسترن The Kid، به همراه نگاهی دقیق به سبک روایتی و خلاصه داستانی این اثر. با گیمر همراه باشید.

 

نگاهی نزدیک به فیلم وسترن The Kid

سال ساخت: ۲۰۱۹

امتیاز: ۵.۹

بودجه ساخت: ۱.۵ میلیون دلار

فروش جهانی: تا کنون ۷ میلیون دلار

بازیگران: Ethan Hawke ،Dane DeHaan،Jake Schur و Leila George

کارگردان: Vincent D’Onofrio

نویسنده: Vincent D’Onofrio

خلاصه داستان

فیلم وسترن The Kid که از دیدگاه یک کودک ۱۳ ساله روایت می شود، گویای داستان قدیمی میان بیلی کوچیکه و کلانتر پرت است. ریو جوان و خواهر بزرگ‌تر اش که به تازگی پدر خود را در تلاشی برای نجات جان مادرشان به ناچار به قتل رسانده اند، توسط عموی شرور خود در تعقیبی خون طلبانِ به سر می برند.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass


تا اینکه دست سرنوشت آن دو را به معدنی متروکه در میانه‌های راه می رساند. در این معدن ریو و خواهرش با گروهی مرموز به سر کردگی یک مرد کم سن و سال رو برو می شوند که به آن‌ها قول محافظت را به شرط همراهی گروه و کمک به آنان را می دهند.

آقای دین دی‌هان در فیلم وسترن The Kid

آقای دین دی‌هان در فیلم وسترن The Kid

ولی چندی نمی گذرد که داستان واقعی پشت این پیشنهاد و گروه مرموز نمایان می شود. نگهان یکی از اعضای گروه که برای سر زدن به اسب‌ها بیرون رفته بود، توسط چندین تفنگ دارد کشته می شود. سپس مردی با لحن تندی خود را معرفی کرده و تقاضای تسلیم شدن بیلی کوچیکه را که در آن زمان معروف‌ترین تبهکار غرب وحشی است را می کند.

آری ریو و خواهرش باری دیگر ناخواسته در میان جنگی که بین دو جبهه غرب در حال وقوع است گیر افتاده اند. بیلی که بر خلاف گفته‌ها فردی معقول، منطقی و حتی صلح طلب به نظر می رسد، برای نجات جان ریو و خواهرش خود را تسلیم کلانتر پرت می کند.

داستان فیلم وسترن The Kid

داستان فیلم وسترن The Kid

جالب است بدانید در تاریخ نوشته شده آمریکا، بیلی و کلانتر پرت دو دشمن قسم خورده هستند.

ادامه فیلم روایت کننده داستان‌هایی است که در نقل و انتقال بیلی برای انجام محاکمه صورت می گیرد. در این راه اتفاقات بسیاری رخ می دهد که زندگی ریو را برای همیشه تغییر می دهد. می توان داستان کلی این فیلم را در تصمیم ریو برای انتخاب یکی از این دو جبهه برای محافظت خود و خواهرش در مقابل عموی شرور خود خلاصه کرد که در ادامه مقاله به تفاوت‌های ساختاری و دیدگاهی خاص آن اشاره ای چند خواهد شد.

 

نقد فیلم

داستان فیلم وسترن The Kid را می توان اقتباسی از داستان واقعی میان دو جبهه‌ی مخالف و تشنه به خون هم در غرب وحشی دانست که به سبک و سیاقی متفاوت روایت شده است. بی شک تا کنون داستان‌های بسیاری چه از نقطه نظر یک کتاب و چه از دیدگاه یک اثر سینمایی هول این دو شخصیت روایت شده اند، حتی شخصیت‌های افسانه ای بیلی کوچیکه و کلانتر پرت در چندین بازی ویدیویی همچون Red Dead Redemption و Call of Juarez نیز حضوری مؤثر داشته اند.


بیشتر بدانید: موشکافی تریلر فیلم Breaking Bad: El Camino


ولی خوب سؤال اصلی نیز دقیقاً همین جاست، حضور دوباره این دو شخصیت زیر سقف پرده نقره ای آن هم در سال ۲۰۱۹ چه تفاوتی با آثار قبلی که در یک قرن گذشته ساخته و پرداخته شده اند دارد؟

خوب شاید بگویید قدرت موتورهای طراحی گرافیکی و جلوه‌های ویژه امروزه حتی با دو سال گذشته در حد غیر قابل وصفی فرق کرده اند. اما نه، همین ابتدا خیالتان را راحت کنم در این فیلم خبری از جلوه‌های ویژه خیره کننده و آن چنانی نیست.

نگاه نزدیک به فیلم The Kid

نگاه نزدیک به فیلم The Kid

پس نقطه قوت این فیلم در مقابل سایر فیلم‌های وسترن هم رده در چیست؟

باید گفت داستان و سبک روایتی مورد استفاده در فیلم وسترن The Kid را می توان بزرگ‌ترین مزیت و بخش پر رنگ در جذب بینندگان در این فیلم دانست. معمولاً فیلم‌های کلاسیک وسترن در صنعت سینما، روایت کننده داستان‌های یک طرفه ای هستند که این آثار را در اکثر موارد به قدری شبیه هم می کند که اگر بر روی نام شخصیت‌های این فیلم‌های وسترن خطی کشیده شود، این آثار تفاوت چندانی با یک دیگر نخواهند داشت.


بیشتر بدانید:  ۳+۱ فیلم ماجراجویی که شما را به دل طبیعت میبرند


به زبان ساده‌تر فیلم‌های کلاسیک وسترن معمولاً دارای یک جبهه خوب و یک جبهه بد در داستان خود هستند. بهترین مثال برای این قضیه فیلم معروف وسترن سینما یعنی فیلم خوب بد و زشت (The Good, the Bad and the Ugly) است، که دارای دو جبهه کلی خوب و بد است. و یا فیلم جسی جیمز (The Assassination of Jesse James) که در مورد یک تبهکار افسانه ای دیگر غرب وحشی است. این فیلم کاملاً یک طرفه به قاضی رفته و شخصیت جسی جیمز را به عنوان طرف حق ماجرا نشان می دهد.

آقای آیثن هالک در فیلم وسترن The Kid

آقای آیثن هالک در فیلم وسترن The Kid

تفاوت اصلی داستانی فیلم وسترن The Kid در مقابل اکثر آثار هم رده نیز در همین یک نکته است. شخصیت تبهکار فیلم یعنی بیلی کوچیکه و مأمور دولت یعنی کلانتر پرت به اندازه مساوی از رذایل اخلاقی و شخصیتی برخوردار هستند. در واقع هر کدام از آن‌ها علی رقم تفاوت‌های شخصیتی که با هم دارند، در جایگاهی خود کاملاً معقول به نظر می رسند.

اصلاً باید گفت فیلم The Kid به صورت ویژه ای  و از روی عمد این دو شخصیت را نه به صورت سفید و سیاه، بلکه به شکل کاملاً خاکستری ساخته و طراحی کرده است. ضربه آخر برای القای این طراحی خنثی شخصیتی نیز وجود یک داور معصوم برای انتخاب فرد خوب از بد در فیلم به نام ریو است.

نقد و بررسی داستان فیلم وسترن The Kid

نقد و بررسی داستان فیلم وسترن The Kid

شخصیت ریو از همان ابتدای فیلم دقیقاً میان این دو شخصیت قرار داده می شود تا بین آن‌ها داوری کند. ریو در ابتدا بیلی را ترجیح داده و با او خو می گیرد، ولی در ادامه شخصیت کلانتر پرت نیز به شکل معجزه آسایی به عنوان یک شخصیت مثبت توسط ریو منتخب می شود.

این جدال برای انتخاب به قدری پیش می رود که به جرئت می توان گفت، دیگر داستان جنگ میان بیلی و پرت رنگ می دهد و این تصمیم ریو برای انتخاب فرد شایسته است که به صدر جدول آمده و فیلم با توجه به آن جلو می رود.

 

سخن آخر

باید گفت فیلم وسترن The Kid با اکرانش در سال ۲۰۱۹ و موفقیت‌های کسب شده اش باری دیگر نشان داد هیچ کدام از سبک‌ها و ژانرهای سینما هیچ گاه پیر، فرسوده و یا از مد نمی افتند. بلکه معیار موفقیت یک فیلم در هر ژانری استفاده درست از عوامل و عناصر سینمایی است.

نقد و بررسی فیلم The Kid

نقد و بررسی فیلم The Kid

این فیلم با داشتن سبک روایتی متفاوت‌تر از سایر رقبا در کنار استفاده از بازیگران محبوب سینمایی همچون آیثن هالک (Ethan Hawke) و دین دی‌هان (Dane DeHaan) که او را از سریال محبوب بازی تاج و تخت (Game of Thrones) در یاد داریم به خوبی نشان داد سبک وسترن باز هم در صنعت سینما حرفی برای گفتن دارد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات