۹+۱ سلاح پرقدرت دنیای مارول

۹+۱ سلاح پرقدرت دنیای مارول

امیر پورمحمد ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ۴

با پایان یافتن چهار فاز از پروژه دنیای سینمایی مارول (MCU) و گذشت نزدیک به ده سال از انتشار اولین فیلم این دنیای سینمایی، تا حدودی می توان گفت که این دنیای سینمایی بزرگ‌ترین چند گانه و فرنچایز صنعت سینما حساب می شود. از این همین رو دست به تحلیل برخی از دست آورد های محتوایی این دنیای سینمایی که تا به حال (فاز چهارم) تولید شده اند زده ایم. با گیمر همراه باشید.

 

۹+۱ سلاح پرقدرت دنیای مارول

محتوای این دنیای سینمایی با در نظر گرفتن فیلم‌های انتقام جویان (Avengers)، فیلم‌های اختصاصی شخصیت‌ها و صد البته سریال‌هایی که حاصل همکاری این دنیای سینمایی با شرکت‌های تلویزیونی همچون نتفلیکس (Netflix) است به جزئت به چند صد ساعت نزدیک است. محتوایی پر بار که گلچینی از بازیگران هالیوودی را در کنار طراحان صحنه‌های ویژه و نویسندگان ماهر را به چالش کشیده است.

توجه: متن این مقاله ممکن است قسمتی از داستان فیلم ها را اسپویل کند (لو بدهد).

 

 • نارنجک سیاه چاله ای (Black Hole Grenade)

موجود در فیلم: Thor: The Dark World

نارنجک سیاه چاله ای

نارنجک سیاه چاله ای

نارنجک‌های سیاه رنگ به شکل تخم مرغ که به مدت چندین ثانیه یک سیاه چاله را باز می کنند. افرادی که در محدوده دو الی سه متری انفجار قرار دارند به داخل کشیده شده و ناپدید می شوند. البته تا کنون هیچ اطلاعاتی در کامیک بوک‌ها یا فیلم در مورد مکان انتقال این افراد وجود ندارد و همیشه فرض می شود دشمنانی که وارد این سیاه چاله می شوند، به طور کامل نیست و نابود می شوند.


بیشتر بدانید: داستان احتمالی قسمت دوم فیلم Doctor Strange  


در کامیک بوک‌ها الف‌های سیاه و فراست جاینت‌ها که دشمن اصلی ثور و ملت آزگارد (Asgard) هستند از این نوع سلاح استفاده می برند. در فیلم ثور (Thor)، در انتهای فیلم، ثور دشمن اصلی را که به صورت تن به تن قادر به مقابله با وی نبود را با استفاده از این سلاح نابود کرد. از اشکالات این سلاح می توان به کوچک بودن سیاه چاله و غیر قابل مصرف بودنش در مقابل دشمنان بزرگ جثه و یا برد کوتاه آن که در حد پرتاب کردن است اشاره کرد.

در کامیک‌ها نارنجک‌هایی که پس از نابودی آزگارد به زمین منتقل شده بودند توسط گروهی به سرکردگی جکسون بریس دزدیده شده و در عملیات تروریستی لندن مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 • حلقه‌های قدرت (Sling Ring)

موجود در فیلم‌های: Avengers: Endgame و Doctor Strange

حلقه‌های قدرت

حلقه‌های قدرت

این حلقه که چندی قبل و در فاز سوم این دنیای سینمایی معرفی شدند قادر به باز کردن پورتال‌های در میان کهکشان هستند. جادوگران این حلقه‌های دو انگشتی را در دست چپ خود قرار داده و با دست راست شروع به حرکاتی دورانی می کنند. جالب است بدانید در کامیک بوک‌ها این حلقه‌ها قادر به باز کردن دروازه‌های میان زمانی نیز هستند. همان گونه که می دانید دنیای کامیک مارول دارای خطوط زمانی بسیاری است. همانند آنچه در انیمیشن مرد عنکبوتی: به سوی جهان‌های موازی (Spider-Man: Into the Spider-Verse) شاهد آن بودید.

پورتال ها در فیلم اخرین بازی

پورتال ها در فیلم اخرین بازی

یکی از دلایلی که باعث شده است این سلاح در این لیست قرار گیرد امکان استفاده همه از آن است. در فیلم Avengers: Endgame تنها دلیلی که باعث پیروزی ارتش انتقام جویان علیه تانوس شد، حضور به موقع افراد در صحنه نبرد به کمک پورتال‌های ایجاد شده توسط این سلاح بود.

 

 • تیر یاکا (Yaka Arrow)

موجود در فیلم‌های: Guardians of the Galaxy Vol.1 و Guardians of the Galaxy Vol.2

تیر یاکا

تیر یاکا

این سلاح که از ماده ای به نام یاکا توسط آهنگران سنتورین ساخته شده است توانایی کنترل توسط  صوت (در این مورد سوت زدن) را داراست. این سلاح که در دنیای سینمایی مارول توسط یوندا (Yondu) مورد استفاده است علی رقم محدودیت‌هایی که دارد در برخی سکانس‌ها به قدری قدرتمند ظاهر شده است که توانسته است در این رتبه قرار گیرد.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Endgame – انتقام جویان: آخرین بازی


یوندا در فیلم محافظین کهکشان دو از این سلاح برای کشتن نزدیک به صد نفر در کم‌تر از چند دقیقه استفاده می برد. متأسفانه در دنیای سینمایی مارول پس از مرگ یوندا، هیچ کس قادر به استفاده از این سلاح نیست، چرا که استفاده از این سلاح نیازمند قدرت‌های ذهنی بسیار بالایی می باشد. نیاز به ذکر است در کامیک بوک‌ها یوندا توسط ذهنش این سلاح را کنترل می کند ولی در فیلم سلاح توسط صدای سوت کنترل می گردد.

این سلاح علی رقم سرعت، دقت و زیاد بودن بردش بدون شخصیت یوندا کاملاً بی مصرف است. با توجه به اینکه این شخصیت در دنیای سینمایی مارول جان خود را از دست داده است، به احتمال زیاد دیگر شاهد حضور این سلاح در دنیای سینمایی مارول نباشیم.

 

 • سپر کاپیتان آمریکا (Captain America’s Shield)

موجود در فیلم‌های: Avengers: Endgame ،The Avengers ،Captain America: Civil War و…

کاپیتان آمریکا در فیلم اونجرز

کاپیتان آمریکا در فیلم اونجرز

به جرئت می توان گفت نمادی‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین سلاح مورد استفاده در دنیای سینمایی مارول، این سلاح می باشد. سلاحی که به معنی واقعی نماد شخصیت کاپیتان آمریکا است.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Infinity War – انتقام جویان: جنگ بی نهایت (قسمت اول)


در ابتدا زمانی که استیو راجر تبدیل به یک ابر سرباز شده بود و شخصیت کاپیتان آمریکا در حال شکل گیری بود، سپری از جنس استیل شبیه به سپرها قدیمی جنگی به او داده شد بود، سپر اصلی در هنگام جنگ با هایدرا که به شکل دیسک بود به وی اهدا شد. این سپر که از جنس وایبریوم بود توسط پدر تونی استارک به کاپیتان داده شد.

سپر کاپیتان آمریکا

سپر کاپیتان آمریکا

در ادامه پس از انجماد کاپیتان آمریکا و حضورش در قسمت اول انتقام جویان این سپر باری دیگر به وی داده می شود در ادامه پس از گم شدن سپر باری دیگر تونی استارک سپری از جنس وایبریوم را به وی اهدا می کند. وایبریوم همان ماده ای است که توسط گروهی از فضایی‌ها برای اولین بار به زمین آورده شده است و قدرتی فرا زمین و استحکامی بسیار زیاد دارد. جالب است بدانید در کامیک بوک‌ها چنگال‌های ولورین (Wolverine) از دنیای کامیک مردان ایکس (X Men’s) نیز از همین جنس است.


بیشتر بدانید: چرا شخصیت‌های Netflix در فیلم Avengers: Endgame حضور نداشتند؟


در جنگ داخلی دیدیم که این سپر در مقابل ضربات مرد آهنی مقاومت کرد و خراشی هم بر نداشت، ولی همانگونه که می دانید در فیلم انتقام جویان: آخرین بازی تانوس به راحتی توانست این سپر را خرد کند. به همین علت است که رتبه این سلاح این چنین در این لیست پایین آمده است.

مرد آهنی علیه کاپیتان آمریکا

مرد آهنی علیه کاپیتان آمریکا

از استفاده‌های این سپر علاوه بر حفاظت می توان به قدرت پرتاب شدن و بازگشتش به صورت بومرنگ به دست استیو راجر اشاره کرد. علاوه بر این راجر در برخی سکانس‌ها با پرش‌های بلندی که انجام می دهد توسط فرود آمدن بر روی این سپر جان سالم به در می برد.

جالب است بدانید در کامیک بوک‌ها شوخی کوچکی میان مرد عنکبوتی (Spider Man) و کاپیتان آمریکا در مورد مالکیت این سپر وجود دارد که به صورت زیرکانه ای در دنیای سینمایی مارول به تصویر کشیده شده است.

 

 • شمشیر نکرو (Necroswords)

موجود در فیلم: Thor: Ragnarok ،Thor: The Dark World ،Thor

مرگ ارتش والکری توسط هلا

مرگ ارتش والکری توسط هلا

بی شک یکی از جذاب ‌ترین سلاح‌های که در دنیای سینمایی مارول وجود دارد این سلاح است. در واقع شمشیر نکرو یک شمشیر خاص و معمولی نیست، بلکه مجموعه از شمشیرهاست که توسط شخصیت هلا (Hela) خواهر ثور به صورت جادویی در دستانش ظاهر می شوند. گفته می شود قدرت استفاده از این شمشیرها توسط کلاه خود جنگی که هلا بر سر دارد به وجود می آید.


بیشتر بدانید: در آمد زایی MCU از ۱۸ میلیارد دلار عبور کرد


هلا قادر است این سلاح‌های ظاهر شده را به عنوان هدیه به سربازان مافوقش بدهد. همانند آنچه در فیلم ثور: رگنراک شاهد بودیم.

شمشیر نکرو

شمشیر نکرو

البته قدرتی که این سلاح دارد در هاله ای از ابهام قرار دارد چرا که در مورد آن تناقضات بسیاری وجود دارد. اولاً هلا به راحتی توانست به وسیله این شمشیرها ثور را شکست دهد ثانیاً در یک فلش بک می بینیم که تمام مبارزان افسانه ای والکری که محافظین قدیمی آزگارد بوده اند توسط هلا به وسیله این شمشیرها در چند ثانیه سلاخی می شوند.

نابودی آزگارد توسط آتش جاودان

نابودی آزگارد توسط آتش جاودان

از سویی نیز آتش جاودان (Eternal Flame) در فیلم ثور: رگنراک به راحت از شمشیرهای قول پیکری که توسط هلا به سمتش پرتاب می شود جان سالم به در می برد.


بیشتر بدانید: آیا کاپیتان آمریکا Thanos را شکست خواهد داد؟


جالب است بدانید خنجرهای مخفی لوکی (Loki) نیز دارای خاصیت مشابه هستند و می توانند هر وقت که لوکی اراده کند در دستانش ظاهر شوند. البته بر خلاف کامیک بوک‌ها به این نکته توجه چندانی در دنیای سینمایی مارول نشده است.

 

 • گانجیر (Gungnir)

موجود در فیلم‌های: Thor: Ragnarok و Thor: The Dark World

اودن در فیلم ثور

اودن در فیلم ثور

در ابتدا باید گفت این سلاح در دنیای سینمایی مارول بسیار دست کم گرفته شده است. حتی در سکانسی که ثور با این نیزه در مقابل هلا ایستادگی کرد به طور مسخره ای کوتاه و نا امید کننده است. اما اگر به فلش بک‌های سری فیلم‌های ثور توجه کنید خواهید دریافت که این نیزه تاریخچه ای طولانی دارد.

گانجیر

گانجیر

صاحب اصلی این نیزه اودن یعنی پدر ثوراست و این نیزه از پدرش یعنی بور به او ارث رسیده است. از قابلیت‌های این نیزه می توان به پرتاب اشعه همانند دستکش بی نهایت اشاره کرد. اودن از این سلاح برای پیروز شدن دو جنگ علیه فورست جاینت‌ها و الف‌های سیاه استفاده کرده است. نیاز به ذکر است ثور در مبارزه ای که علیه فورست جاینت‌ها داشت به سختی توانست پیروز شود ولی اودن در گذشته با یک حرکت این نیزه توانست این جنگ را پیروز شود.

 

 • گونر (Mjölnir)

موجود در فیلم‌های: Thor: Ragnarok ،The Avengers و…

پرتاب صاعقه توسط گونر

پرتاب صاعقه توسط گونر

نوبتی هم باشد نوبت این سلاح محبوب و کلید حکم فرمایی بر آزگارد است. این سلاح به وسیله کوتوله‌های ستاره در حال مرگ ساخته شده است و گفته می شود تنها مالک آزگارد قادر به بلند کردن این چکش است. البته با توجه به اتفاقات فیلم آخرین بازی کاپیتان آمریکا نیز قادر به بلندکردن این سلاح می باشد.


بیشتر بدانید: چه کسانی تانوس را شکست خواهند داد؟


البته نظریه‌های بسیاری در این مرد وجود دارند که این اتفاق را توجیه می کنند. مثلاً برخی می گویند چون آزگارد توسط آتش جاودان نابود شده است و دیگر مملکتی وجود ندارد که شاه شایسته اش را منتخب کند کاپتان آمریکا قادر به بلند کردن این چکش است. برخی نیز به تعالی و قدرت روحی کاپتان اشاره کرده و او را شاه منتخب آزگاردی‌ها می دانند.

گونر در فیلم ثور

گونر در فیلم ثور

از قدرت های این چکش می توان به پرتاب صاعقه اشاره کرد. ثور به وسیله این نیرو در فیلم انتقام جویان یک به راحتی توانست مرد آهنی را از پای در آورد. البته در ادامه همین مبارزه ضربه ای که به سپر کاپتان آمریکا توسط این چکش وارد شد باعث گشت ثور به گوشه ای پرتاب شود.

کاپیتان آمریکا علیه ثور

کاپیتان آمریکا علیه ثور

علاوه بر این ثور به وسیله تاب دادن این چکش می تواند پرواز کند. نیاز به ذکر است این سلاح هر وقت که ثور اراده کند به سمتش پرواز می کند. در نتیجه خاصیتی بومرنگی همانند آنچه در بخش سپر کاپتان آمریکا گفته شد نیز دارد.

شکسته شدن گونر توسط هلا

شکسته شدن گونر توسط هلا

علاوه بر این اگر ثور آن را بر روی جسمی قرار دهد می توان آن را متوقف کند. دقیقاً همان اتفاقی که در مبارزه هالک و ثور رخ داد. یا مبارزه اژدهای آتش جاودان با ثور.

تنها علتی که این سلاح بی نظیر این قدر در لیست عقب افتاده است، نابود شدن و تیکه تیکه شدنش توسط هلا است.

 

 • شمشیر دولبه تانوس (Double-Edged Sword)

موجود در فیلم: Avengers: Endgame

شمشیر دولبه تانوس

شمشیر دولبه تانوس

این شمشیر دولبه که در فیلم آخرین بازی توسط تانوس استفاده شد بی شک قدرتمندترین شمشیری است که در دنیای سینمایی مارول وجود دارد. چراکه این شمشیر نه تنها در مقابل چکش و تبر ثور مقاومت کرد بلکه توانست سپر کاپیتان آمریکا را که جنسش وایبریوم است را تیکه تیکه کند.


بیشتر بدانید: یک عمر شاهکار سینما؛ چگونه شروع به تماشای سری فیلم های مارول کنیم؟


در سکانسی از فیلم آخرین بازی تانوس به کمک این شمشیر ثور، کاپیتان آمریکا و مرد آهنی را شکست داد. این شمشیر فاقد هیچ گونه قدرت خاصی است ولی در یک سکانس که توسط تانوس پرتاب شد همانند بومرنگ به سمت تانوس باز گشت. تنها قدرت خاص این شمشیر استحکام آن است.

کامیک بوک تانوس

کامیک بوک تانوس

لازم است بدانید در کامیک بوک‌ها این شمشیر از یک هلیکوپتر موسوم به تانوسکوپتر سرچشمه می گیرد. البته کامیک بوکی که روایت کننده این داستان است مربوط به سال ۱۹۸۴ می باشد. یعنی زمانی که هلیکوپترها در بورس توجه عموم مردم بودند.

 

 • طوفان شکن (Stormbreaker)

موجود در فیلم‌های: Avengers: Endgame و Avengers: Infinity War

طوفان شکن

طوفان شکن

این سلاح که به عنوان چکش دوم ثور شناخته می شود، قوی‌ترین سلاح آزگارد می باشد. این سلاح نیز همانند دستکش بی نهایت و چکش اولیه ثور، توسط کوتوله‌های سلطنتی آزگارد ساخته شده است. این سلاح علاوه بر تمام توانایی‌های گونر، از استحکام بسیار بالایی برخورد دار است. در واقع تنها‌ترین سلاحی است که توانسته است در مقابل دستکش بی نهایت مقاومت کند.

چکش ثور در فیلم انتقام جویان: آخرین بازی

چکش ثور در فیلم انتقام جویان: آخرین بازی

علاوه بر این در فیلم آخرین بازی دیدیم که ثور به وسیله این سلاح سر تانوس را به راحتی از تنش جدا کرد (البته باید متذکر شد که در این سکانس دیگر قدرت دستکش بر تانوس حکم فرما نبود).


بیشتر بدانید: ویدیو: تریلر Avengers: Infinity War


جالب است بدانید در کامیک بوک‌ها کاپیتان آمریکا قادر به استفاده از این سلاح نیست. علاوه بر این دسته چوبی این سلاح به وسیله گروت (Groot) موجود درخت مانند سری کامیک‌های محافظین کهکشان ساخته شده است.

 

 • دستکش بی نهایت (Infinity Gauntlet)

موجود در فیلم‌های: Avengers: Endgame و Avengers: Infinity War

دستکش بی نهایت

دستکش بی نهایت

بی شک قوی‌رین سلاحی که تا کنون در دنیای سینمایی مارول معرفی شده است این دستکش است. سنگ‌ها بی نهایت که از زمان شروع جهان هستی وجود داشته اند و در واقع انرژی لازم برای ایجاد جهان را به وجود آورده اند، دارای قدرت‌های بی پایانی هستند.


بیشتر بدانید: حضور شخصیت Mysterio در فیلم Spider Man


سنگ زمان که قادر به کند کردن، توقف یا عقب جلو کردن زمان است. علاوه بر آن می توان به وسیله آن تمام احتمالات پیش رو را سنجید و به زبان ساده آینده را پیش بینی کرد. سنگ مکان، که قادر به باز کردن پورتال به تمام نقاط جهان هستی است. حتی مکان‌هایی که به وسیله حلقه‌های قدرت نمی توان به آن‌ها رفت. سنگ واقعیت که قادر به تغییر هر ماده ای است. سنگ ذهن یا دانش که قدرتی فرا طبیعی به دارنده اش می دهد. همانند بینشی که ویژن در زمان تصاحب آن پیدا کرد. سنگ قدرت که قادر به نابود کردن یک سیاره در یک چشم به هم زدن است و در آخر سنگ روح که امکان زنده کردن هر کسی را دارد.

سنگ های بی نهایت

سنگ های بی نهایت

حال فرض کنید تمام این سنگ‌ها با قدرت‌های خاصشان به وسیله یک دستکش رام شوند. خوب نتیجه سلاحی می شود که با یک بشکن ساده می تواند همه موجودان جهان هستی را از بین ببرد و یا زنده کند.

جالب است بدانید در دنیای کامیک تانوس پس از شکست خورد در سنگ روح زندانی می شود و دستکش توسط فردی به نام وارلاک به جهانی موازی برده می شود تا هیچ کس قادر به سو استفاده از آن نباشد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات
 1. ارمین جان نثار گفت:

  کاش میگفتین کلی اسپویل داره شاید هنوز کسی اند گیم ندیده باشه

 2. امیر گفت:

  اسم چکش ثور ، گونر نیست آقا ، نمیدونم از کجا درآوردید ولی با یه سرچ کوچیک هم میشه تلفظ درستش رو پیدا کرد
  Mjolnir – میولنیر !!!!!!

  • امیر پورمحمد گفت:

   چکش اسم های زیادی داره
   میولنیر در واقع تلفظ صحیح چکش باستانی و اسم افسانه ای هستش
   میولنار چکشی هستش که تو کامیک های ثور دی سی استفاده شده
   او دو اسم چکشی هست که در نسخه های اولیه کامیک‌های مارول استفاده شده
   و گونر چکشی هست که بعد ها و نسخه های بعدی نام گذاری شده
   در واقع میولنیر اسم واقعی افسانه ای چکش است و گونر یکی از اسم های نسبت داده شده در کامیک بوک ها