۱۲+۱ نکته مخفی انیمیشن Toy Story 4 که به آن توجه نکردید

۱۲+۱ نکته مخفی انیمیشن Toy Story 4 که به آن توجه نکردید

امیر پورمحمد ۲۳ مهر ۱۳۹۸ نظرات

موشکافی تمام ایستر اگ‌ها، اشارات و نکات مخفی انیمیشن Toy Story 4 که امسال توانست تمام علاقه‌مندان این دنیای کارتونی را به وجد آورد. با گیمر همراه باشید.

 

۱۲+۱ نکته مخفی انیمیشن Toy Story 4 که به آن توجه نکرده اید

باید گفت اولین قسمت سری انیمیشن‌های داستان اسباب بازی (Toy Story) با اکرانش در سال ۱۹۵۵ یعنی نزدیک به یک ربع قرن پیش، به معنی واقعی انقلابی در صنعت انیمیشن سازی و به قول معروف کارتون سازی کلاسیک بر پا کرد. قبل از این انیمیشن، چندین اثر کوتاه با استفاده از جلوه‌های ویژه کامپیوتری توسط کمپانی‌های مطرحی همچون دیزنی (Disney) ساخته شده بودند که علی رقم پیش گام بودنشان بنا به ضعف در داستان و کمبود دانش گرافیکی در آن زمان نتوانسته بودند توجه چندانی را به خود جلب کنند.

نقد و بررسی انیمیشن Toy Story 4

نقد و بررسی انیمیشن Toy Story 4

اما انیمیشن داستان اسباب بازی، یک اثر بی نقص حتی با توجه به معیارهای امروزی سکوی پرتابی شد برای کمپانی تازه استقلال یافته پیکسار (Pixar) که پس از چندین سال همکاری با ابر شرکتی همچون لوکاس فیلم (Lucasfilm) آرزوی استقلال یافتن را در سر می پنداشت.

کمپانی لوکاس فیلم در آن زمان آثار بالا رده ای همچون سری فیلم‌های Star Wars را در کارنامه خود  داشت.

در ادامه، ساخت قسمت دوم انیمیشن داستان اسباب بازی بنا به فروش باور نکردنی قسمت اول باعث گردید داستان مجموعه که در قسمت اول حالت یک اثر بدون دنباله را داشت به سوی تبدیل شدن به یک فیلم دنباله دار حرکت کند.


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین فیلم های تابستان ۲۰۱۹


قسمت دوم علی رقم تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش، باز هم توانست دل اکثر طرفداران را به دست آورد، ولی این قسمت سوم بود که همه را عاشق این سری انیمیشن‌ها کرد. پایان فوق احساسی قسمت سوم به خوبی نشان داد، می توان برای چند عروسک انیمیشنی نیز همانند فیلم‌های درام و یا تراژیک اشک ریخت.

نکات مخفی انیمیشن Toy Story 4

نکات مخفی انیمیشن Toy Story 4

حال پس از گذشت ۱۰ سال از انتشار قسمت اول، خبر انتشار قسمت چهارم مجموعه همه گان را به فکر فرو برد. البته این حرکت کمپانی پیکسار دور از انتظار نبوده است. چند وقتی است که ساخت دنباله‌های انیمیشن‌های محبوب قدیمی همچون قسمت دوم انیمیشن به دنبال نمو (Finding Nemo) و یا قسمت دوم انیمیشن شگفت انگیزان (The Incredibles 2)، سیاست‌های جدید کمپانی پیکسار را بر همگان آشکار کرده است.

اما انیمیشن داستان اسباب بازی یک فرق اساسی با سایر آثار دارد، و آن هم بسته شدن کتاب روایتی داستان در قسمت سوم است. به قول گفتنی دیگر چیزی برای روایت کردن باقی نمانده است. اما اشتباه همگان نیز همین جا بود، این بار کمپانی پیکسار نشان داد بدون پرتاب کردن عروسک‌های محبوب همه به داخل کوره نیز می تواند اشک همه گان را در آورد.

ایستر اگ‌های انیمیشن Toy Story 4

ایستر اگ‌های انیمیشن Toy Story 4

علی رقم تصور منفی اکثر طرفداران از ادامه این سری انیمیشن‌ها پس از گذشت یک دهه، قسمت چهارم این مجموعه باری دیگر غوغایی بر پا کرد. این انیمیشن به معنی واقعی یک انفجار احساسی را در هر بیننده ای ایجاد می کند. هیچ گاه طرفداران این مجموعه پایانی بهتر از قسمت سوم را برای این شخصیت‌ها تصور نمی کردند ولی قسمت چهارم نشان داد کمپانی پیکسار باز هم سکان را در دست دارد و می داند باید چه زمانی چه کاری را انجام دهد.

لازم به ذکر است علاوه بر داستان اصلی روایت شده در انیمیشن که در این مقاله تا حد ممکن سعی در اسپویل نکردن (لو دادن) آن را داریم، همانند آثار قبلی کمپانی پیکسار یک خط داستانی فرعی به صورت نکات مخفی نیز روایت می شود. البته این بار این خط داستانی با قدرتی بیشتر و با یاری ۲۵ سال خاطره با آثار قبلی و صد البته آثار آینده کمپانی پیکسار در حال روایت است.

نقد انیمیشن Toy Story 4

نقد انیمیشن Toy Story 4

از همین رو با کمک گیری از بهترین چت روم‌های تئوری و فرضیه در مورد اثر پیکسار و نکات مخفی انیمیشن Toy Story 4 لیستی کامل از اشارات این انیمیشن به فیلم‌های و انیمیشن‌های دیگر، نکات سری و ایستر اگ‌های نهفته در انیمیشن را برایتان آماده کرده ایم تا در عین لذت از دستان فوق احساسی انیمیشن به این نکات مخفی و جاسازی شده در فیلم نیز توجه کنید.

امیدواریم این نکات ارائه شده لذت شما را از انیمیشن اصلی دو چندان کنند. نکات مخفی انیمیشن Toy Story 4 به شرح زیر است:

 

شخصیت بو پیپ در انیمیشن Toy Story 4

شخصیت بو پیپ در انیمیشن Toy Story 4

یک نقشه طولانی مدت

در قسمت سوم دستان اسباب بازی در اول‌های فیلم یک سکانس وجود دارد که در آن وودی در مورد سختی‌های پشت سر گذاشته‌اش با دوستانش سخن رانی می کند. در این میان یک دیالوگ بسیار جالب رد و بد می شود، وودی می گوید:

«ما دوستان بسیاری را تا کنون از دست داده ایم.»

و یکی از عروسک‌ها در جواب می گوید:

«بو پیپ؟»

و وودی با ناراحتی می گوید بله بو پیپ. ولی خوب بیایید منطقی باشیم اگر این کمپانی از همان ابتدا قصد ادامه این سری انیمیشن‌ها را پس از قسمت سوم نداشت چرا باید قضیه اهدای بو پیپ را آن هم یک دهه قبل تر به رخ می کشید. بی شک شالوده داستان روایت شده در قسمت سوم مجموعه از همان زمان توسط نویسندگان پایه گذاری شده و این سکانس پس زمینه ای از آن چه امروز شاهد آن هستیم بوده است.

حمله سایبری به سرور‌های پیکسار

حمله سایبری به سرور‌های پیکسار

کد دستوری RMR F97

در سال ۱۹۹۸ زمانی که قسمت دوم داستان اسباب بازی در میانه‌های راه ساخته شدنش قرار داشت یک خبر بسیار داغ از حمله سایبری به سرورهای شرکت پیکسار منتشر شد. در ادامه کمپانی پیکسار این خبر حمله سایبری را رد کرد و اعلام کرد یکی از کارمندان جدید مجموعه با اشتباه وارد کردن یک کد دستوری در حال رفرش کردن یکی از سرورهای شرکت که از قضا بخش‌های ساخته شدن قسمت دوم انیمیشن داستان اسباب بازی در آن ذخیره شده است بوده است.


بیشتر بدانید: صدا پیشگی Keanu Reeves در انیمیشن Toy Story 4 تائید شد


البته این اشتباه به سرعت توسط سر پرست بخش مربوطه شناسایی شده و سیستم مورد خطر به سرعت از برق کشیده شده است. این کد دستوری نیز چیزی نیست جز RMR F97، که بر روی پلاک ماشین حمل کننده بو پیپ در قسمت چهارم نیز وجود دارد.

بو در انیمیشن Toy Story 4

بو در انیمیشن Toy Story 4

اشاراتی چند به انیمیشن کارخانه هیولاها

شخصیت بو از انیمیشن Monsters  Inc در دو سکانس از این انیمیشن به صورت آنچه در انیمیشن اول دیده بودیم حضور دارد. این حضور یک سؤال اساسی را به وجود می آورد. آیا خط زمانی قسمت اول کارخانه هیولاها که در سال ۲۰۰۱ منتشر شده است با قسمت چهارم انیمیشن داستان اسباب بازی یکسان است؟ چرا که بو در قسمت چهارم داستان اسباب بازی دقیقاً هم سن زمانی است که در سال ۲۰۰۱ در انیمیشن کارخانه هیولاها حضور داشته است.

علاوه بر این بنر انیمیشن دانشگاه هیولاها که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است در قسمتی از انیمیشن دیده می شود.

لازم به ذکر است اکثر نکات مخفی انیمیشن Toy Story 4 همانند این ایستر اگ، اشاراتی به آثار خود شرکت پیکسار هستند.

پمپ بنزین انیمیشن Toy Story 1

پمپ بنزین انیمیشن Toy Story 1

باز گشت به نقطه اول

در بخشی از انیمیشن خانواده بانی به پمپ بنزینی که در قسمت اول داستان اسباب بازی، وودی و باز در آن گم شده بودند می روند.

ایستر اگ‌های انیمیشن Up

ایستر اگ‌های انیمیشن Up

اشاراتی چند به انیمیشن Up

در بخشی از کارناوال، درشکه ای همانند آنچه کارول در دوران جوانی با آن همان بادکنک‌های معروفش را می فروخت وجود دارد. از آنجایی که هیچ رفرنسی از خط  زمانی این آثار وجود ندارد، امکان دارد کارل در قسمت انیمیشن داستان اسباب بازی چهار هنوز در اوج جوانی خود بوده و داستان انیمیشن UP چندین دهه پس از اتفاقات این انیمیشن به وقع پیوسته باشد.

علاوه بر این در بخشی از انیمیشن گوسفندهای همراه بو پیپ برای وودی یک درب بطری را می آورند که مشابه هدیه الی به کارول در دوران کودکی شان است. این نشان در ادامه به راسل داده می شود.

در بخشی از انیمیشن نیز عصای کارول دیده شده است.

ماشین پلنت پیتزا در انیمیشن Toy Story 4

ماشین پلنت پیتزا در انیمیشن Toy Story 4

باز هم ماشین پیتزا پلنت

اگر از دنبال کنندگان دو تیشه ایستر اگ‌های همیشگی آثار کمپانی پیکسار باشید، می دانید که ماشین حمل پیتزای شرکت پیتزا پلنت بدون استثنا در همه آثار ساخته شده توسط  این کمپانی وجود دارد.

البته همیشه این ماشین به صورت آشکار در آثار مورد بررسی بوده است ولی این بار در انیمیشن داستان اسباب بازی چهار، این نماد همیشگی در قالب یک خالکوبی در پای یک جوان دیده می شود.

نماد انیمیشن Brave

نماد انیمیشن Brave

اشاراتی چند به انیمیشن Brave

نشان خانوادگی مریدا بر روی یکی از بشقاب‌های عتیقه فروشی.

اشتباهات انیمیشن Toy Story 4

اشتباهات انیمیشن Toy Story 4

خطا یا ایستر اگ

چند سال قبل بود که صحنه ای از انیمیشن Frozen که یکی دیگر از آثار محبوب شرکت پیکسار است، همه گان را به تعجب واداشت. در یکی از سکانس‌ها موهای شخصیت اصلی انیمیشن دقیقاً از وسط بدنش رد شد. در آن زمان برخی بر این باور بودند که کمپانی پیکسار باز هم در حال ریختن خورده نان‌ها و خلق سبک جدیدی از ایستر اگ‌ها است، چرا که اشتباه بزرگی مانند آنچه شاهد آن هستیم هیچ گاه از فیلتر این شرکت عبور نمی کند.


بیشتر بدانید:نقد و بررسی انیمیشن Incredibles 2


خوب این بار در انیمیشن داستان اسباب بازی می بینیم که سر باز پس از چندین بار لگد خوردن، وارد بخش پلاستیک بدنش که می دانیم از پلاستیک کاملاً سخت است می شود. آری این بار با اطمینان کامل می توانیم بگوییم که سبک جدید از ایستر اگ‌ها به نام کلیپینگ (اشتباهات گرافیکی) توسط پیکسار متولد شده است.

اشاره به گیتار معروف کوکو در Toy Story 4

اشاره به گیتار معروف کوکو در Toy Story 4

اشاراتی چند به انیمیشن کوکو

در بخشی از انیمیشن که باز در آن گیر افتاده است، عروسک‌های گیتاری دقیقاً شبیه آنچه در انیمیشن کو کو شاهد بوده ایم وجود دارد.

علاوه بر این مجسمه پلنگ پرنده، که نماد حیوان محافظ خانواده کوکو است در بخشی از انیمیشن دیده می شود.

ایستر اگ‌های انیمشین شگفت انگیزان

ایستر اگ‌های انیمشین شگفت انگیزان

اشاراتی چند به انیمیشن شگفت انگیزان

چند ماه قبل بود که قسمت دوم انیمیشن شگفت انگیزان منتشر شد. در طول این انیمیشن شاهد یک ایستر اگ مربوط به انیمیشن بعدی کمپانی پیکسار یعنی قسمت چهارم انیمیشن داستان اسباب بازی بودیم. حضور عروسک دوک در میان عروسک‌های جک جک، عروسکی که در انیمیشن داستان اسباب بازی چهار برای اولین بار معرفی شد.

این بار در تلافی این ایستر اگ، موتور سیکلت خانم الاستیک بر روی یکی از قفسه‌های عتیقه فروشی قرار داده شده است.

لیوان طرح وال ای

لیوان طرح وال ای

اشاراتی چند به انیمیشن والی

باتری‌های مورد استفاده در ماشین برقی بو پیپ دقیقاً مشابه کمپانی سازنده وال ای و صد البته نابود کننده زمین است. البته با توجه به اطلاعات انیمیشن وال ای این کمپانی با ساخت یک کشتی حامل انسان‌ها و ارسال آن به مسافرتی چند هزار ساله توانسته است نسل بشریت را نجات دهد.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass


علاوه بر این در بخشی از انیمیشن سه لیوان حاوی طرحی از شخصیت‌های انیمیشن وال ای در پس زمینه دیده می شود. این شخصیت‌های شامل خود وال ای، ایو و کامپیوتر کشتی حامل انسان‌ها است.

اشاره به انیمیشن به دنبال نمو

اشاره به انیمیشن به دنبال نمو

اشاراتی چند به انیمیشن نمو

عینک معروف انیمیشن به دنبال نمو که دوری با خواندن آدرس نوشته شده در کنار آن توانست به نمو برسد بر روی میز مغازه عتیقه فروشی ایستر اگی دیگر از سایر آثار کمپانی پیکسار.

توپ معروف پیکسار

توپ معروف پیکسار

اشاره آثار کوتاه گذشته

کمپانی پیکسار معروف به داشتن چندین انیمیشن کوتاه است که در زمان ارتقای سیستم‌هایش معمولاً آن را با هدف نشان دادن قدرت گرافیکی جدید اش می سازد. یکی از این انیمیشن‌ها، داستان دلقک و دیگر توپ معروف این شرکت است.

هر دو این انیمیشن‌ها اشاراتی چند در طول انیمیشن اسباب بازی را به خود اختصاص داده اند.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات