۳+۱ فیلم ماجراجویی که شما را به دل طبیعت میبرند

۳+۱ فیلم ماجراجویی که شما را به دل طبیعت میبرند

امیر پورمحمد ۲۸ مهر ۱۳۹۸ نظرات

معرفی چهار فیلم برتر تاریخ سینما در ژانر فیلم ماجراجویی طبیعت، به همراه نقدی کوتاه به آثار معرفی شده. با گیمر همراه باشید.

 

۳+۱ فیلم ماجراجویی که شما را به دل طبیعت میبرند

برخی از ژانرهای سینما که از طرفداران و صد البته آثار کمی برخوردار هستند، همیشه زیر سلطه آثاری هم گروه و حتی گاهی زیر شاخه قرار دارند. به عنوان مثال فیلم‌های کلاسیک ماجراجویی (Adventure film) علی رقم تعریفی همچون:

«ژانری شبیه به ژانر اکشن که در آن‌ها هیجان به جای خشونت و یا مبارزه، از طریق سفر و اکتشافات ایجاد می شود.»

امروزه به سبک و سیاقی دیگر تعریف می شود. اگر همین اکنون از گوگل بپرسید که چند فیلم ماجراجویی برایتان معرفی کند، بی شک چند فیلم صرفاً اکشن همچون سریع و خشن (Fast and the Furious) و یا انتقام جویان (Avengers) را برایتان خواهد آورد. در واقع این آثار معرفی شده فقط رگه‌هایی از ژانر ماجراجویی را در خود جای داده اند و خمیر مایع اصلی شان ژانر اکشن و یا ژانر علمی تخیلی است.

از همین رو سایت گیمر در صدد معرفی چهار فیلم های ماجراجویی برتر و صد البته اصیل این ژانر بر آمده است تا شما دوستان عزیز فیلم باز را به یک گشت و گذار تمام عیار در دل فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت دعوت کند.

لیست برترین فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت بر پایه سفرهایی به طبیعت وحشی به شرح زیر است:

 

در طبیعت وحشی (Into the Wild)

 • سال ساخت: ۲۰۰۷
 • امتیاز: ۸.۱
 • امتیاز مردمی: ۸۳%
 • بودجه ساخت: ۲۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۵۶.۸ میلیون دلار
 • بازیگران: Emile Hirsch، Marcia Gay Harden، William Hurt، Jena Malone و Catherine Keener
 • کارگردان: Sean Penn
 • نویسنده: بر اساس داستانی واقعی نوشته آقای Jon Krakauer

خلاصه داستان:

یک جوان هجده ساله به نام کریستوفر مک کندس پس از جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه اش بنا به مشکلات خانوادگی خود، تمام دارایی‌های خود را رها کرده و حتی هویت کنون خود را از بین می برد تا بتواند بدون داشتن هیچ دلبستگی شروع به ماجراجویی کند.

او با در نظر داشتن هدف اصلی خود یعنی سفر به آلاسکا، شروع به پیاده روی از یک سر قاره آمریکا به سمت دیگرش می کند و در این میان با افراد زیادی آشنا می شود که او را در بخشی از این سفر همراهی می کنند.

نقد و بررسی فیلم Into the Wild

نقد و بررسی فیلم Into the Wild

نقد کوتاه فیلم:

شاید اگر از همین ابتدا بگویم که این فیلم بر اساس رمانی نوشته جان کراکوئر (Jon Krakauer) از روی داستان زندگی یک فرد واقعی ساخته شده است، فکر کنید دارم شوخی می کنم. ولی باید گفت، بله در جهان انسان‌هایی ارمان گرا و جسوری همچون آقای کریستوفر مک کندس وجود دارد که علی رقم جریان اصلی رودخانه شنا کرده و پول و دارایی‌های مادی دنیا را به سخره می گیرند.

شاید با شست و شوی مغزی که امروزه توسط جوامع پیشرو بشری بر رویمان اعمال شده است، زندگی بدون امکانات پیشرفته رفاهی همچون موبایل، تلویزیون و… غیر ممکن به نظر برسد. ولی بیایید با هم صادق باشیم، حدود چند صد هزار سال پیش انسان چیزی به نام خانه را در میان دارایی‌هایش نداشت. از همین رو شاید ایده کلی فیلم که در واقع تصمیم زندگی یک فرد نیز هست آن قدر ها هم دیوانه وار به نظر نرسد.


بیشتر بدانید: نگاهی نزدیک به فیلم ترسناک In the Tall Grass


رمان نگارش شده که فیلم نیز از آن به عنوان یک فیلم نامه آماده استفاده کرده است، توسط یکی از پیروان و تحسین کنندگان شخصیت کریستوفر با هدف روشن سازی زوائد شخصیتی جالب و در عین حال غیر قابل لمس اش نوشته شده است. از همین رو فیلم را نیز می توان یک زندگی نامه دست و پا شکسته از زندگی واقعی آقای کندس دانست که سعی در قابل درک کردن این حرکت جسورانه آقای کریستوفر را دارد.

صحنه ای از فیلم Into the Wild

صحنه ای از فیلم Into the Wild

در این فیلم اتفاقات زیادی در جریان است. یک داستان احساسی در پس زمینه، به همراه تلاش برای بقا از سوی یک فرد نا آگاه و تازه کار در کنار جریانی از اتفاقات پشت سر همی که در میانه‌های راه به وقوع می پیوندند، زمان نزدیک به دوساعته فیلم را به خوبی پر کرده است. البته نباید منکر این قضیه شد که فیلم در برخی از سکانس‌های طولانی به مقدار بسیار کمی حوصله بر می شود.

علاوه بر این وجود لوکیشن‌های بی پایان و بسیار زیبا، به معنی واقعی فیلم را از نظر بصری به اوج خود رسانده اند. از همین رو تماشای این فیلم برای دوستداران طبیعت یک تجربه ناب و بی همتا خواهد بود.

چهار فیلم برتر تاریخ سینما در ژانر فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت

چهار فیلم برتر تاریخ سینما در ژانر فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت

در کلام آخر تنهاترین ایرادی که بر فیلم وارد است پایان تلخ و شوکه کننده ای است که می شد با بی توجهی به رمان اصلی اش، گونه ای دیگر روایت می شد. این نوع بی توجهی‌ها به داستان اصلی فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت، پروسه ای معمول در ساخت فیلم‌های سینمایی بر اساس داستان‌های واقعی است که سازندگان این اثر می توانستند از آن بهره بجویند.

 

ساحل (The Beach)

 • سال ساخت: ۲۰۰۰
 • امتیاز: ۶.۷
 • امتیاز مردمی: ۲۰%
 • بودجه ساخت: ۵۰ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۱۴۴.۱ میلیون دلار
 • بازیگران: Leonardo DiCaprio، Tilda Swinton، Virginie Ledoyen، Guillaume Canet و Robert Carlyle
 • کارگردان: Danny Boyle
 • نویسنده: بر اساس رمانی با نام The Beach نوشته آقای Alex Garland

خلاصه داستان:

ریچارد ماجراجویی که جهان را گشته است وارد کشور تایلند می شود تا جنون ماجراجویی خود را ارضا کند. چند روز گشت و گذار در محله‌های خطر ناک تایلند او را به هتلی در حاشیه شهر می کشاند. در این هتل مردی دیوانه که همسایه‌ی واحد کناری ریچارد است، از جزیره ای رویایی که پای کمتر انسانی به آن رسیده است سخن می گوید.

صحنه ای از فیلم The Beach

صحنه ای از فیلم The Beach

دقیقاً آن چیزی که ریچارد در تب تاب آن است، ولی دقیقاً همان روزی که قول دادن آدرس جزیره به ریچارد داده شده است، مرد دیوانه خود کشی می کند. ولی در عین نا باوری، ریچارد نقشه ای از محل جزیره را جلوی در اتاقش پیدا می کند. در ادامه ریچارد و دو دوست دیگرش که در هتل ساکن بوده اند به جزیره سفر کرده و در آن جا با جامعه ای محدود از جهانگردان روبرو می شوند که بخشی از جزیره را در اختیار دارند. این دهکده ساحلی علی رقم مخالفت برخی از اعضایش بنا به علت از دست دادن یکی از اعضای قبلی اش (مرد دیوانه) این سه مهمان ناخوانده را به شهروندی خود قبول می کند ولی…

نقد کوتاه فیلم:

کارگردان این مجموعه یعنی آقای دنی بویل (Danny Boyle) را که یک اثر دیگر در این لیست را نیز به خود اختصاص داده است را می توان استاد فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت در عصر حاضر دانست.

آقای بویل که این فیلم را بر اساس داستانی از رمانی با همین نام ساخته و پرداخته است در واقع در پی طراحی یک ارمان شهر ساحلی است که با قوانین خاص خود اداره می شود. در این ارمان شهر حرفی از پول و یا قدرت نیست، افراد جامعه همچون یک خانواده بخشی از نیاز کلی را رفع می کنند. در این شهر انسان‌ها خود را بهتر شناخته و اجازه ابراز خود را می یابند، حتی فرد کم رو و خجالتی همچون شخصیت ریچارد با چند ماه زندگی در این ارمان شهر تبدیل به یک قهرمان می شود. تمام این گفته‌ها به معنی پویا و سازندگی ایده پشت ساخت این ارمان شهر هستند.

Leonardo DiCaprio در فیلم The Beach

Leonardo DiCaprio در فیلم The Beach

خوب اینجا باید کمی مکث کنیم، چرا که فیلم به هیچ وجه در پی نشان دادن روی خوب این مدینه فاضله نیست. در واقع هدف اصلی فیلم نشان دادن خوی حیوانی نهفته در پس نقاب‌های انسان مدرن است. پس از ورود ریچارد به جامعه، این ارمان شهر به قدری متزلزل می شود که در لبه نابودی کامل قرار می گیرد. و این ترس از تباهی همه آن انسان‌های پاک را به موجوداتی جاه طلب و بی احساس تبدیل می کند.

نقد و بررسی فیلم The Beach

نقد و بررسی فیلم The Beach

علی رقم این داستان زیبا و فیلسوفانه باید به سبک فیلم برداری ناب فیلم در کنار بهره گیری از تمام پتانسیل‌های زیبای یک منطقه دور افتاده ساحلی نیز اشاره کرد. علاوه بر این حضور بازیگر محبوب سینما یعنی آقای لئوناردو دیکاپریو (Leonardo DiCaprio) در سنین جوانی فیلم را تبدیل به یک سند زنده برای عالی بودن بازیگر آقای دیکاپریو از همان ابتدای آغاز پیشه هنرمندانه اش تبدیل کرده است.

در کل می توان گفت این فیلم در سبک و سیاق خاص خود در تاریخ سینما بی همتی و یگانه است.

 

۱۲۷ ساعت (۱۲۷ Hours)

 • سال ساخت: ۲۰۱۰
 • امتیاز: ۷.۶
 • امتیاز مردمی: ۹۳%
 • بودجه ساخت: ۱۸ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۶۰.۷ میلیون دلار
 • بازیگران: James Franco، Kate Mara Amber و Tamblyn
 • کارگردان: Danny Boyle
 • نویسنده: بر اساس کتاب در میان صخره‌ها نوشته خود آقای Aron Ralston

خلاصه داستان:

آرون راستون یک کوه نورد نیمه حرفه ای همانند هر آخر هفته تصمیم می گیرد به کوه‌های کلرادو آمریکا سفر کند تا عطش ماجراجویی خود را سیراب کند. او در راه با چند نفر دیگر همراه شده و بخشی از مسافرت خود را با آن‌ها سپری می کند. ولی در بخشی از راه مسیر خود را با این تیم چند نفره تغییر داده و به پیاده روی تک تنها در میانه یک دره صخره ای کم عرض مشغول می شود.

نقد فیلم 127 Hours

نقد فیلم ۱۲۷ Hours

در ادامه این پیاده روی حادثه ای رخ می دهد و دست او در میان دو صخره گیر می کند. حال چندین هفته تا مشخص شدن جای خالی او در کارش باقی مانده است و او چاره ای جز زنده ماندن میان این دره کم عرض آن هم با دستی که به علت نرسیدن خون به آن در حال مرگ است را ندارد.

نقد کوتاه فیلم:

همان طوری که در مقاله قبلی نیز به آن اشاره شد، آقای دنی بویل علاقه شدیدی به ساخت فیلم‌های در سبک فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت دارد. از همین رو فیلم ۱۲۷ ساعت را می توان اوج کاری وی در این سبک از فیلم سازی نام برد، چرا که آقای بویل با این فیلم توانسته است نامزد شش جایزه اسکار شود.


بیشتر بدانید: بهترین و بدترین فیلم های تابستان ۲۰۱۹


جالب است بدانید آقای بویل چند سال قبل بالاخره با فیلم میلیونر زاغه نشین توانست به آرزوی دیرینه خود، یعنی موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شود. فیلم میلیونر زاغه نشین نیز دارای رگه‌های از فیلم‌های ماجراجویی است.

صحنه ای از فیلم 127 Hours

صحنه ای از فیلم ۱۲۷ Hours

در فیلم ۱۲۷ ساعت آقای بویل با کمک گیری از تجربه‌های قبلی خود از فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت به خوبی کمک جسته و فیلم را همانند آثار قدیمی خود، با یک شروع دل چسب و شاد به همراه نشان دادن محیط‌های طبیعی بکر و وحشی آغاز می شود.

ولی بر حسب عادت همیشگی، چند ده دقیقه ای نمی گذرد که این بهشت زیبا تبدیل به جهنمی مرگبار می شود. پس از گذشت یک پنجم از کل اثر، تمام لوکیشن فیلم محدود به یک مکان می شود. این عمر در نوبه خود منجر به کند شدن ریتم فیلم و تا حدی حوصله بر شدن اش می شود، ولی آقای بویل با بهره گیری از برخی ترفندها این تعلیق را به نفع خود مصادره کرده است.

نقد و بررسی فیلم 127 Hours

نقد و بررسی فیلم ۱۲۷ Hours

درست است اکثر لحظات فیلم در یک لوکیشن ثابت به وقوع می پیوندد و در طول فیلم تنها چند شخصیت انگشت شمار نشان داده می شود، ولی روند روایتی فیلم به قدری جذاب طراحی شده است که بیننده را در جای خود میخکوب می کند.


بیشتر بدانید: ۱۲+۱ نکته مخفی انیمیشن Toy Story 4 که به آن توجه نکرده اید


در کل می توان گفت این فیلم که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است به خوبی توانسته تمام ابعاد شخصیتی آقای راستون را به زیبایی به تصویر بکشد. در واقع تمام سرمایه گذاری فیلم از نظر خلق پس زمینه شخصیتی بر روی این شخصیت است و سایر شخصیت‌های فیلم در همان حد سطحی رها شده اند. این عمر نه یک ضعف بلکه باید یک نقطه مثبت تلقی شود چرا که می توان آن را ایجاد زمینه ای تاریک برای بهتر دیده شدن شخصیت قدرتمند آرون راستون دانست.

 

طبیعت وحشی (Wild)

 • سال ساخت: ۲۰۱۴
 • امتیاز: ۷.۱
 • امتیاز مردمی: ۸۹%
 • بودجه ساخت: ۱۵ میلیون دلار
 • فروش جهانی: ۵۲.۵ میلیون دلار
 • بازیگران: Reese Witherspoon و Laura Dern
 • کارگردان: Jean-Marc Vallée
 • نویسنده: بر اساس داستانی واقعی نوشته John Mac McMurphy

خلاصه داستان:

یک پیش خدمت ساده در یکی از رستوران‌های شهر مینو سودا آمریکا پس از مرگ مادرش به مرز یک انقلاب روحی و شخصیتی می رسد. حال او در عملی نمادین به پیاده روی ای ۳۰۰۰ کیلومتری از مینو سودا تا لبه اقیانوس آرام پای می گذارد.

بهترین فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت

بهترین فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت

فقدان تجربه از یک سو او را مجاب به یاد گیری تمام آنچه نیازمند زنده ماندن در طبیعت وحشی است وا می دارد و از سویی دیگر غم از دست دادن مادرش در کنار احساس وجدان برای هدر دادن کل زندگی اش او را به سمت یک انفجار احساسی سوق می دهد.

در این پیاده روی ۳۰۰۰ کیلو متری، سختی راه او را آزرده نمی کند، بلکه عذاب وجدان و غم روانی است که او را در این مسیر تراش می دهد تا خود ر بهتر بشناسد.

نقد کوتاه فیلم:

این فیلم نیز همانند چند فیلم دیگر نام برده شده در این لیست بر اساس رمانی پرفروش که بر اساس یک دستان واقعی نوشته شده است ساخته و پرداخته شده. این فیلم را تقریباً می توان هم رده و هم تراز فیلم‌هایی همچون در طبیعت وحشی دانست، چرا که اشتراک بسیار عمیقی میان این دو اثر وجود دارد.

صحنه ای از فیلم Wild

صحنه ای از فیلم Wild

کارگردان مجموعه یعنی آقای مارک ولی (Marc Vallée) که آثار محبوب و برنده اسکاری همچون Dallas Buyers Club را در کارنامه خود دارد، داستان فیلم را به نوعی از کتاب اصلی الهام گرفته است که به محتوای اصلی کتاب لطمه ای نخورده ولی در عین حال آن چنان به فیلم شاخ و برگ داده است که در خورد یک فیلم دو ساعته شود.

نقد فیلم Wild

نقد فیلم Wild

ریتم کند سایر فیلم‌های سبک فیلم‌های ماجراجویی در طبیعت به هیچ وجه در این فیلم وجود ندارد و فیلم در تمام لحظات در حرکت و تکاپو است. محتوای اصلی فیلم نیز علاوه بر تکیه بر یک سفر ماجراجویانه در طبیعت همچون سایر آثار این ژانر، از رگه‌های داستانی متفاوت‌تری همچون مشکلات روحی و روانی و شناخت بشری بهره می جوید.

در این فیلم علاوه بر دنبال کردن یک مسیر ۳۰۰۰ کیلومتری، یک مسیر داستان به سوی خود شناسی نیز در حال روایت است.

 

شما چه فیلم ماجراجویی را پیشنهاد می دهید؟

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات