معرفی و بررسی بازی موبایل SnappQ

معرفی و بررسی بازی موبایل SnappQ

علیرضا زمانی ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ نظرات

اسنپ کیو یک برنامه‌ی مسابقه‌ای است که در آن به سؤالاتی پاسخ می‌دهید و در پایان جایزه‌ی نقدی به دست می‌آورید. بااینکه این ایده بسیار جالب به نظر می‌رسد اما اینگونه نیست. با گیمر همراه باشید تا نگاهی به این مسابقه بیندازیم.

 

معرفی و بررسی بازی موبایل SnappQ

مسابقه‌ی SnappQ ساخته‌ی SnappHitt است که در مدت بسیار کوتاهی توانست مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. بازی به این‌گونه است که شما و بازیکنان دیگر وارد یک مسابقه‌ی دوازده سؤالی می‌شوید و هر کس تا آخر بتواند به همه‌ی این سؤالات پاسخ درست دهد برنده می‌شود.

 

البته در مسابقه معمولی همیشه بیشتر از یک نفر برنده می‌شوند که جایزه‌ی نقدی بین همه‌ی برندگان تقسیم می‌شود. مسابقه‌ی اسنپ کوی هرروز در ساعاتی از قبل اعلام ‌شده برگزار می‌شود؛ و در روزهایی از هفت نیز سؤالات مسابقه به خود حالت اختصاصی می‌گیرند مثلاً روزی از هر هفته مختص سؤالات ورزشی است.

 

نوع دیگری از مسابقه‌ها نیز مسابقات ماراتن است که جایزه‌ی بیشتری نیز دارند. در این مسابقه‌ها فقط یک برنده وجود دارد و شرکت‌کنندگان تا زمانی که فقط یک نفر باقی‌مانده است به مسابقه ادامه می‌دهند.

SnappQ همچنین قلب یا جون که سیستمی برای بازگرداندن شما به مسابقه بعد از اشتباه جواب دادن یک سؤال است را هم دارد این قلب‌ها را می‌توانید با دعوت دوستان خود به بازی یا پرداخت پول به دست آورید. البته در هر مسابقه می‌توانید فقط یک‌بار از جون استفاده کنید و به مسابقه برگردید.

 

و این تقریباً کل مسابقه‌ی SnappQ است. البته SnappQ در فضای مجازی نیز بسیار فعال است و کاربران خود را در هر مسابقه به اینستاگرام خود دعوت می‌کند. SnappQ برای هر مسابقه نیز اشاره‌ای کوچک به هدف راهنمایی برای یکی از سؤال‌های آن شب در فضای مجازی خود پست می‌کند که دلیل اصلی جذب شدن کاربران آنها به اینستاگرام SnappQ است.


بیشتر بدانید: معرفی و بررسی بازی ارباب جنگ


هر مسابقه تقریباً ده تا پانزده دقیقه طول می‌کنند که همراه با یک مجری نیز هستند. مجریگری مسابقه‌ها تقریباً خیلی استاندارد است، نه خیلی بد ولی نه خیلی خوب.

 

متأسفانه سؤالات SnappQ با استانداردهای مسابقات این‌چنینی هم‌خوانی ندارند. تقریباً سه سؤال اول به‌طور طنزآمیزی خیلی ساده هستند. ولی بعدازاین سه سؤال، بقیه‌ی سؤالات هیچ الگویی را دنبال نمی‌کنند. معمولاً در این‌گونه مسابقات سؤالات بازی از راحت به خیلی سخت پیشرفت می‌کنند اما در SnappQ هیچ الگوی خاصی مشاهده نمی‌شود.

همچنین سؤالات بازی خیلی هم سؤالات عمومی نیستند. مسابقه سؤالاتی از قبیل سؤالات آماری تا سؤالاتی از معابدی در مصر می‌پرسد که کمتر کسی این موارد را اطلاعات عمومی می‌شمارد و اکثر سؤالات این‌گونه را باید شانسی جواب داد. بااینکه این نوع سؤالات فقط یک یا دو بار در طول هر مسابقه مشاهده می‌شوند باز همان یکی دو بار تجربه‌ی یک مسابقه‌ی خوب را خراب می‌کنند.

 

مشکل دیگری که من با SnappQ داشتم پا پایین بودن کیفیت تصویر استریم شده بود. در مدتی که از SnappQ استفاده می‌کردم آن را بر روی چهار گوشی مختلف نصب کردم و مستقل از سرعت و نوع اینترنت، چه وای فای و چه ۴G، تصویر استریم شده به‌هیچ‌عنوان کیفیت قابل قبولی نداشت.

 

همچنین وقتی دو گوشی را کنار هم گذاشتم متوجه شدم که تصویر روی یکی از گوشی‌ها تأخیر دارد ولی خوشبختانه سؤالات بازی هم‌زمان ظاهر می‌شدند. در این مدت یک هفته ای، یک بار هم تصویر مجری به کلی قطع شد ولی مسابقه ادامه داشت. همچنین بعضی از مواقع، وقتی سوالات روی صفحه ظاهر می شدند صدای مجری برای دو یا سه ثانیه قطع می شد.

 

مسابقه‌ی SnappQ هرروز تقریباً شاهد حضور ۵۰ هزار نفر شرکت‌کننده است و به‌نوعی موفقیت خود را کسب کرده است و حتماً بودجه‌ی خوبی نیز دارد که هر هفته چیزی حدود بیست میلیون جایزه می‌دهد ولی بااین‌حال این رفتار خوبی از تیم سازنده‌ی SnappQ نیست که قرارداد حریم خصوصی یا Privacy Policy خود را از اینترنت بدون کوچک‌ترین تغییرات کپی کرده باشند.

تصاویری از Privacy Policy برنامه در تاریخ ۱۳۹۸/۱/۲۷

این متن را می‌توانید با استفاده از این سایت بازسازی کنید.

خب من به‌عنوان یک کاربری که شماره تلفن خود را نیز به این برنامه داده‌ام حداقل می‌خواهم که این برنامه قرارداد حریم خصوصی خوبی داشته باشد ولی تیم SnappQ حتی به خود زحمت نداده‌اند که این قوانین را بنویسند. و مستقیم آن را از اینترنت کپی کرده‌اند.

 

به‌طورکلی مشخص است که بازی SnappQ از بازی معروف HQ، که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده و اولین نوع از این مسابقات برای موبایل بوده است الگوبرداری شده است. بااینکه من خودم با الگوبرداری از برنامه‌های دیگر مشکلی ندارم ولی SnappQ با بودجه‌ای بسیار بالا تم رنگی آبی HQ را هم کپی کرده‌ است. SnappQ که برندی به بزرگی اسنپ پشتش هست که حتی تبلیغات SnappQ را می توانید در برنامه های این برند نیز ببینید، چرا سعی نکرده است که استایل خود را به بازی بدهد؟

تصویری از بازی HQ برای معرفی و بررسی بازی SnappQ

تصاویری از برنامه‌ی مسابقه HQ

من کاربران SnappQ را افرادی می‌بینم که باهدف برنده شدن وارد این مسابقات می‌شوند ولی متأسفانه شانس در برنده شدن این مسابقه نقشی خیلی پررنگ را بازی می‌کند. شاید در ابتدا بازی SnappQ جالب به نظر بیاید، به خصوص اگر برنده شوید. ولی بعد از مدت بسیار کوتاهی یکنواختی و مشکلات خود را نشان می‌دهد.

 

ولی درنهایت بااینکه بازی از روی HQ که مسابقه‌ای با میلیون‌ها شرکت‌کننده است الگوبرداری شده، این الگوبرداری کاملاً ناقص و بسیار استخوانی است. ساختار SnappQ خیلی ضعیف و تنبلان ساخته‌شده است؛ و تنها دلیلی که من برای موفقیت این برنامه دارم عدم وجود رقیبی خوب برای این نوع بازی‌ بود. یک مسابقه این چنینی باید دارای ایده‌هایی جالب و لحظاتی پر استرس و هیجانی باشد ولی اسنپ کیو هیچ کدام از این ها را ندارد. و بعد از چند مسابقه، بازی به شدت یک نواخت می شود.

 

هدف ما از بیان این اشکالات و انتقادات بهبود بازی SnappQ است. امیدواریم که تیم اسنپ کیو این مشکلات را حل کند تا بازی ایرانی SnappQ تبدیل به یکی از بهترین بازی های مسابقه ای شود.

 

دریافت بازی SnappQ برای Android:

 

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات