نقد و بررسی بازی Grand Theft Auto V – لذتی بدون پایان

نقد و بررسی بازی Grand Theft Auto V – لذتی بدون پایان

علی بهجتی ۰۵ شهریور ۱۳۹۵ نظرات

Grand Theft Auto V یک بازی جهان باز است که توسط سازنده معروف Rockstar North خلق شده است که به سبک اکشن ماجراجویی می باشد که در سال‌های ۲۰۱۳/۲۰۱۴ برای کنسول‌ها و رایانه های شخصی منتشر شد. ساختن این بازی درست پس از GTA IV شروع شد و تیم سازنده از طرح های قبلی خویش همانند Red Dead Redemption و Maxpayne 3 الهام گرفت که سبب نوآوری در هسته مرکزی بازی و داستان سه محوری که باعث خلق نوع جدیدی از سبک اول شخص شد. با گیمر همراه باشید.

در ابتدا داستان بازی به ۹ سال قبل بر می‌گردد که سه دوست با نام های ترور، مایکل و برد (Brad) دست به سرقت یک بانک می‌زنند اما همه چیز بر طبق نقشه پیش نمی‌رود و به هنگام فرار برد کشته شده و مایکل با کمک پلیس فرار می‌کند و مرده جازده می‌شود. اکنون به زمان حال بر می‌گردیم جایی که مایکل صاحب یک خانواده شده است اما خانواده‌ای نه چندان گرم و صمیمی! او که همیشه در حال جنگ و دعوا با همسرش است و دخترش قصد دارد که به یک ستاره سینما تبدیل شود. پسرش جیمی که تمام استعداد او در دود و دم و بازی‌های ویدیویی است و بهتر است که اصلا به وسیله شیشه‌ای او در اتاقش دست نزنید‍!

gtavreviewheader

سه شخصیت بسیار باادب!

در همین حین است که اولین برخورد مایکل یا فرانکلین رخ می‌دهد به طوری که فرانکلین که برای دزدیدن ماشین پسر مایکل آمده بود گیر می‌افتد و به همین سبب شغل خود را از دست می‌دهد. اما سریعا رابطه به یک رابطه دوستانه تبدیل می‌شود و با یکدیگر همکاری میکنند. در روال بازی مایکل سبب تخریب یک عمارت می‌شود که از شانس بد او این خانه متعلق به یک فرد بسیار ثروتمند که رهبری یک گروه قاچاقچی را بر عهده دارد است و او مایکل را تهدید می‌کند که سریعا خسارت وارده را پرداخت کند. مایکل برای پرداخت این مبلغ از فرانکلین و لستر (که انیشتین گروه است) برای سرقت از یک جواهر فروشی کمک می‌گیرد و این کار را به نحو احسنت انجام می‌دهد.

کمی دورتر در اطراف شهر لوس‌سانتوس، ترور کسب و کار خودش را راه انداخته‌است و شاهد خبر سرقت از جواهر فروشی می‌شود. او که میداند این کار بی عیب و نقص از کسی جز مایکل ساخته نیست، تمام توانش را برای پیدا کردن او به کار می‌گیرد. در همین حین روابط مایکل با خانواده‌اش روز به روز سرد تر می‌شود و خانواده او تصمیم به ترک خانه را می‌گیرند. حال اوضاع که از این بدتر نمی‌شد سرو کله ترور پیدا می‌شود. برخلاف اینکه ترور از مایکل بسیار خشمگین است شروع به همکاری با او می‌کند و ماموریت‌های مختلفی برای پیش بردن اهداف خویش انجام می‌دهند.

شهر لوس سانتوس با جزییات فراوان  هرگیمری را شیفته خود می‌کند و ممکن است ساعت‌ها به مشغول گردش در شهر شوید. بدون شک یکی از بهترین لحظات بازی غروب‌های بسیار زیباست که چشم بیننده را نوازش می‌دهد. طبیعت اطراف شهر نیز بسیار عالی است که شامل: جنگل‌ها، رود‌ها، دریاها، دریاچه‌ها و رشته کوه‌های بسیار مرتفع است که تماشا کردن شهر از قله در نیمه شب بسیار زیباست که می‌توانید چراغ‌های خیابان‌ها و ساختمان‌ها و ماشین‌ها را مشاهده کنید. مواظب باشید که به هنگام رانندگی با سرعت بالا در اطراف شهر با حیوانات برخورد نکنید! برگردیم به داخل شهر جایی که همه چیز در حال حرکت است و زندگی جاریست. در محله های پایین شهر ‌میتوان چند تا از نیگا (سیاه پوستان) امریکایی را دید که در حال پرسه زدن هستند. مراقب باشید که با آنها درگیر نشوید! در مرکز شهر می‌توانید افرادی را که صبح زود مشغول ورزش هستند مشاهده کنید که در حال دویدن با سگ خود هستند. شاید هم به کسانی بر بخورید خواستار کمک هستند و شما در قبال کمک به آنها پولی ناچیز (ولی در مواردی بسیار نادر پول کلانی) را دریافت می‌کنید.

gta5-2016-08-26-16-20-22-46-1024x576

این شهر واقعی نیست!؟

کمپین بازی یک شاهکار  +۳۰ ساعتی همراه با فراز و نشیب‌ها همراه با ریزه کاری های فوق‌العاده است. این بازی دارای شیوه‌ای جدید از یک سبک بازی است که هر لحظه امکان سوئیچ بین سه شخصیت متفاوت است که هرکدام دارای کشمکش‌های خود است ولی  دارای یک محور آن هم داستان اصلی بازی است. مراحل بازی تلفیقی از ماموریت‌های بزرگ و کوچک و کارهای ریز و درشت است که از کارهای مخفیانه گرفته تا غارت کردن بزرگترین بانک دنیا با کشیدن نقشه‌ای بسیار هوشمندانه و دقیق که برای ثمر رسیدن سرقت‌های اصلی باید تکه‌های کوچک آن‌را به درستی کنار هم چید، از تهیه لباس گرفته تا خرید ماسک و سرقت ماشین پلیس و تهیه ماشین برای گریز از محل سرقت. باستثنای مراحل نخستین بازی که بیشتر برای آشنایی برای روند بازی طراحی شده‌اند هر یک از ماموریت‌ها مملو از صحنه های ناب است که هرگیمری را به وجد می‌آورد. تعقیب و گریزهای نمایشی و مهیج همراه با درگیری‌های جذاب و بدلکاری‌ها همانند سرقت‌های هوایی با استفاده از هواپیما و هلیکوپتر که به بازیکن حسی سینمایی منتقل می‌کند.

gta5-2016-08-26-15-51-37-13-1024x576

همه چیز دست شماست

بازی GTA V یک بازی جهان باز با سرگرمی‌های متعدد که غیر ممکن است از این بازی خسته شوید! اگر هوس شرطبندی کرده‌اید سری به مسابقات خارج از شهر بزنید این مسابقه‌ها شامل مسابقه با ماشین‌های Off Road و قایق موتوری در دریا و دریاچه‌ها است.

gta5-2016-08-26-16-37-16-24-1024x576

سبقت ممنوع <<

برخلاف نسخه قبلی یعنی GTA IV در شهر کارهای بیشماری می‌توانید انجام دهید که چندی از آنها نظیر: تنیس، یوگا، خالکوبی، شهربازی، تله کابین و چندی دیگر است. بدون شک یکی از محبوب‌ترین مکانهای دوستداران این بازی Los Santos Customs است که می‌توان اتومبیل دلخواه را با تنوعی از تغییرات اسپرت کرد. اگر در شهر در حال رانندگی هستید و به رادیو گوش می‌دهید ممکن است که در اخبار دسته گل‌هایی را که به آب دادید را بشنوید!

gta5-2016-08-26-15-28-17-78-1024x576

این ماشین، اینم پارکینگ، هرکاری دوست داری بکن…

از لحاظ گرافیکی بازی GTA V با توجه به سطح جزییات و وسعت بازی بسیار حیرت انگیز است. نور پردازی در سطح فوق‌العاده‌ای قرار دارد به طوریکه که یکی از بهترین دریا‌ها در بازی Grand Theft Auto V خلاصه می‌شود. همچنین بازتاب نور بسیار عالی است که ‌می‌توان بازتاب محیط را در بدنه  ماشین دید. اگرچه بعضی باگ‌های جزئی در بازی دیده می‌شود ولی با توجه به این همه عظمت بسیار ناچیز است.

gta5-2016-08-26-15-19-59-51-1024x576

غروب چنان زیباست که آدمو مجبور به گرفتن اسکرین‌شات میکنه

موسیقی بازی نیز بسیار زیباست و ۱۷ ایستگاه رادیویی از راک اند رول گرفته تا موسیقی کلاسیک که ‌می‌توان از بین آن‌ها یکی را با سلیقه خود انتخاب کنید و از آن لذت ببرید. در بیشتر اوقات در مواقع تعقیب و گریز و درگیری‌ها آهنگ‌های به سبک راک اند رول پخش می‌شود که به هیجان بازی می‌افزاید.

با اینکه حال ۳ سال از انتشار این بازی می‌گذرد اما همچنان پیشتاز است و تا به حال چندین هفته در صدر جدول و بین ۱۰ بازی برتر و پرفروش در سراسر دنیا قرار گرفته است. بدون شک نمی‌توان در چند جمله این بازی را خلاصه کرد و مورد بررسی قرار داد. بازی Grand Theft Auto V نه تنها یک اثر به یاد ماندنی است بلکه الگویی است برای بازی‎‌هایی که در  آینده منتشر خواهند شد.

Grand Theft Auto V

واقعا باید از کمپانی Rockstar بابت این بازی فوق العاده زیبا تشکر کنیم. نمره ای که برای این بازی داده شده تقریبا همه چیز را توصیف می کند. نقشه بزرگ، وجود سه شخصیت قابل هدایت، گرافیک بی نقص و... از شکوه GTA V هستند. ساختار عالی بازی زحمات چند ساله توسعه دهندگان بعد از نسخه قبلی را نشان می دهد. GTA V را حتما تجربه کنید.

9.7 از 10

منبع:

Gam3r

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات