بررسی شخصیت Punisher – پانیشر

بررسی شخصیت Punisher – پانیشر

امیر پورمحمد ۲۶ آذر ۱۳۹۶ نظرات

برای بررسی شخصیت پانیشر (Punisher) از مجموعه سریال‌ های شبکه نتفلیکس (Netflix) با توجه به کامیک و سریال این شخصیت، با گیمر همراه باشید.

 

با توجه به انتشار سریال اختصاصی پانیشر از شبکه نتفلیکس و محبوبیت بیشتر این شخصیت در میان طرفداران کامیک های مارول (Marvel)، زمان آن رسیده است که به بررسی این شخصیت خشن با توجه به کامیک بوک ها و سریال بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

بر اساس کامیک بوک ها:

این شخصیت برای اولین بار توسط گری کانوی (Gerry Conway) خلق گردید. اولین طراح بصری نیز که این شخصیت را برای اولین بار بر اساس نوشته های کانوی به تصویر کشید کسی نبود جز جان رومیتا (John Romita). از اثار مهم رومیتا می توان به خلق اولین کامیک مرد عنکبوتی و پانیشر اشاره کرد.

 

خود کانوی در مورد خلق این شخصیت این گونه می گوید:

«من در اون زمان در حال نوشتن کامیک بوک هایی برای دی سی (DC) و مارول بودم. در اون زمان من نقاشی های بسیار زیادی می کشیدم، بعضی وقت ها هم این نقاشی ها را تبدیل به شخصیت های کامیک می کردم. در مورد شخصیت پانیشر نیز همین اتفاق افتاد.»

البته لازم به ذکر است که ستاره افسانه ای مارول استن لی (Stan Lee) نیز در خلق این شخصیت تاثییر بسزایی داشته است (احتمالا چهره استن لی را در فیلم های مارول دیده اید).

اولین حضور شخصیت پانیشر در یک کامیک بوک، در شماره ۱۲۹ کامیک بوک مرد عنکبوتی شگفت انگیز (The Amazing Spider-Man #129) بوده است. در این کامیک پانیشر شخصیتی بی رحم ولی مثبت نشان داده شده است. شخصیتی که حاضر بود خلافکاران را به شکل بی رحمانه ای بکشد کاری که بسیاری از قهرمانان کامیک در آن زمان به علت خشونت بیش از اندازه برای مخاطبان کم سن و سال از انجام آن سر باز می زدند.

در این کامیک بوک او را بیشتر شبیه ماشینی قتل عام کننده نشان داده بودند که عطشی سیری نا پذیر برای قتل عام کردن خلافکاران دارد. اما در کنار خشونت و بی رحمی باریکه ای خوبی در او وجود داشت مانند آن که او می دانست باید کار خوب را انجام دهد.

در این کامیک چیز زیادی از گذشته فرانک به مخاطب داده نشده بود تنها چیزی که خوانندگان از گذشته او می دانستند این بود که او در نیروی دریایی خدمت کرده است.

پس از آن در چند کامیک متفاوت پانیشر با مرد عنکبوتی و کاپیتان آمریکا هم تیم می شود ولی باز هم نقشی کامل به او داده نمی شود و بیشتر به عنوان یار کمکی در کامیک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ولی چندی نگذشت که این شخصیت تاریک و خشن طرفداران خود را جذب کرد و دو سال پس از حضور او در کامیک مرد عنکبوتی این شخصیت نه تنها یک بلکه دو کامیک بوک اختصاصی برای خود یافت.

The Punisher War Zone و The Punisher Armory دو کامیک بوکی هستند که پانیشر در آن ها دارای نقش اصلی بوده است.

به صورت عمده داستان هر دو این کامیک ها در مورد مبارزات فرانک با مافیا های ایتالیایی، بارتوا های روسی، یاکوزا های ژاپنی، کارتل های مکزیکی، یاردیز های جامائیکایی و گنگ ها آمریکایی است.

این دو کامیک بوک در زمان انتشار خود یکی از برترین کامیک های مارول بوده اند. به گونه ای که  هم تراز و شاید برتر از کامیک های مرد عنکبوتی نیز تلقی می شوند.

در این میان شخصیت های بسیاری در این دو کامیک خلق شدند. یکی از این شخصیت ها میکروچیپ (Microchip) است که در سریال پانیشر نیز حضور به سزایی دارد.

علاوه بر این دو کامک بوک پانیشر در چندین کامیک بوک دیگر مانند کامیک بوک های دردویل (Daredevil) نیز حضور داشته است.

آخرین حضور پانیشر مربوط به کامیک The Punisher هست که در سال ۲۰۱۴ توسط مارول (Marvel) منتشر شده است.

 

داستان بر اساس کامیک:

شخصیتی پارتیزان که به علت مرگ دو فرزند و همسر خود در یک درگیری مسلحانه میان خلفکاران در پارک مرکزی نیویورک به جنون رسیده است و به مبارزه علیه خلفکاران بر خاسته است. شخصیتی خشن که از تمام اصول و خط قرمز ها رها است.

او طی چندین و چندین مرحله با کسانی که منجر به کشته شدن خانواده اش شده اند مبارزه می کند و آن ها را نابود می کند. ولی دست آخر متوجه می شود در گیری میان کارتل های مواد مخدر در پارک فقط سرپوشی بوده است برای قتل او.

در پشت تمام قضایا هم تیمی خود و تک تیر انداز سابق نیروی دریایی، بیلی روسو (Billy Russo) بوده است. فرانک بالاخره با کمک های بسیاری که از طرف میکروچیپ دریافت می کند موفق به کشتن روسو می شود.

پس از آن او به آرامش روانی که می خواست می رسد. ولی مبارزات برای او تمامی ندارد. او دوشا دوش دردویل در چندین مبارزه علیه مادام گائو حضور پیدا می کند. همچنین در سرکوب و شکست ویلسون فیسک (Wilson Fisk) نیز نقش به سزایی را ایفا می کند.

 

بررسی سریال:

در مورد خط داستانی و وفاداری به داستان کامیک باید گفت یکی از وفادار ترین سریال هایی که در طی این چند ساله توسط شبکه نتفلیکس از روی کامیک های مارول ساخته شده است این سریال است.

زیرا که بسیار دقیق و مو به مو و در موازات کامیک حرکت می کند. حتی چندین نقاشی نیز دقیقا مانند کامیک در سریال باز سازی شده اند.

باید گفت سازندگان سریال بسیار خوب و در حد عالی این سریال را مدیریت کرده اند.

تمام صحنه های اکشن به زیبایی ساخته شده اند و احساس خشونت را به درستی به مخاطب منتقل می کنند. بی رحمی و خوشت جنون وار پانیشر به زیابیی در قاب تصوی گنجانده شده است. به گونه ای که نه تنها صحنه های قتل عام و خون ریزی مسخره و چندش آور به نظر نمی رسد بلکه حس تنفر فرانک را نیز به درستی و شیوایی منتقل می کند.

تنها ترین ایرادی که به داستان سریال می توان گرفت حرکت کند داستان است. برخی از دیالوگ ها و گفت گو ها واقعا بیهوده و بی مصرف هستند.

این حاشیه ها باعث می شود در میانه های سریال حوصله بیننده سر رفته و از ادامه ی سریال دل سرد شود. به راستی حرکت آرام و کند داستان آزار دهنده است و تنها ترین راه خلاصی از آن هم فوروارد کردن فیلم در صحنه های گفت و گو های تکراری و خسته کننده است که باعث آسیب دیدن محتوای داستان و صد البته خود سریال می شود.

گذشته از سایر جنبه های مثبت سریال مانند موسیقی و فیلم برداری مناسب، حضور یک شخصیت ایرانی و فارسی زبان در فیلم تماشای فیلم را حداقل برای ما ایرانیان جذاب تر می کند.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات