معرفی و بررسی بازی موبایل بدو دهقان بدو

معرفی و بررسی بازی موبایل بدو دهقان بدو

احمد هاتفی ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ نظرات

«بدو دهقان بدو» یک بازی موبایل ایرانی است که درباره ریزعلی خاجوی ساخته شده است. با گیمر همراه معرفی و بررسی این بازی باشید.

 

چندین سال است که بازی های رانر (دونده) به یکی از ژانرهای محبوب و پرطرفدار تبدیل شده است و رفته رفته عناوین جالبی در این زمینه ساخته می شوند.

یکی از دلایل محبوبیت این نوع بازی ها این است که بازی باز خیلی زود بازی را از سر می گیرد و رابط کاربری چندان سختی ندارند و تنها بازی باز باید برای کنترل شخصیت بازی، دکمه های موجود را بزند و یا با لمس صفحه گوشی کاراکتر خود را به طرفین هدایت کند.

بازی های رانر (Runner) چنان پرطرفدار شده اند که امروزه شرکت های ایرانی زیادی هم دست به ساخت این سبک از بازی های موبایل زده اند. یکی از این عناوین، بازی «بدو دهقان بدو» است که در باب فداکاری ریزعلی خاجوی برای جلوگیری از حرکت قطار و ورود به تونلی است که با ریزش کوه پر شده بود.

حتما نام ریزعلی خاجوی را از کتاب های دبستان به یاد داریم. دهقان فداکاری که در راه بازگشت به سمت خانه خود بود ولی در مسیر خود مشاهده می کند تونلی که قطار از آن عبور می کند با ریزش کوه پر شده است و برای نجات جان افرادی که در داخل قطار بودند خود را به تونل رساند و با آتش زدن پیراهن خود و ساختن مشعلی به قطار علامت داد تا قطار بایستد.

حال تیمی خلاق از استودیو «تی تو تم» از این داستان به نحو احسن استفاده کرده اند و توانسته یک بازی قابل قبول بسازند که با نسخه های خارجی برابری می کند. این بازی می تواند الگویی باشد برای بسیاری از شرکت های بازی سازی ایرانی برای اینکه ببیند چگونه می توان از اساطیر و قهرمانان وطنی یک بازی عالی ساخت.

ریزعلی در قالب بازی

بازی از صدای دانش‌آموزی شروع می شود که انشایی را درباره ریزعلی خاجوی می خواند و در واقع دارد داستان بازی و اتفاقاتی را که در سر راه ما هستند را بازگو می کند.

بازی شروع می شود و ریزعلی را با قاطر خود می بینیم که به سرعت حرکت می کند و ما باید او را کنترل کنیم. بازی در ابتدا آسان به نظر می رسد اما با رسیدن به موانع و دشمنان خواهید دید که رد کردن آن ها چندان هم اسان نیست و باید دقیق تر از همیشه باشید تا بدون برخورد آن ها را رد کنید.

در بازی ریزعلی مشعلی را بدست دارد که مهم ترین بخش بازی است و نباید اجازه بدهید مشعل خاموش شود، در غیر این صورت بازی متوقف شده و خواهید باخت. همچنین در برخورد با موانع باید سعی کنید کمترین برخورد را داشته باشید زیرا در هر برخورد مقداری از روشنایی مشعل و همچنین جان ریزعلی کم می شود و در نهایت باخت.

ریزعلی ستاره بچین

در بیشتر بازی های رانر سکه قرار داده می شود تا بازی باز با جمع کردن هرچه بیشتر آن ها بتواند آیتم های بهتر و جدیدتری را بخرد و بازی را آسان تر ادامه دهد.

در بازی بدو دهقان بدو نیز ستاره هایی وجود دارند که باید هر چه می توانیم از آن ها جمع آوری کنیم تا با خرید آیتم های مختلف عمر مشعل، مقاومت ریزعلی و قاطرش در برابر دشمنان، سرعت ریزعلی را افزایش دهیم و همچنین می توان میزان صدمه را کاهش داد.

در کنار ستاره هایی که برای جمع آوری در بازی وجود دارند، آتش هایی وجود دارند که با خوردن آن ها مشعل پرنور تر می شود و اطراف را به شعاع بیشتری روشن می کند. باید دقت داشت تا جمع آوری سکه مانع از خوردن آتش نشود، زیرا در این صورت خیلی زود مشعل خاموش می شود و ریزعلی نخواهد توانست به تونل و نجات قطار برسد.

همچنین در بازی آهن رباهایی وجود دارند که با خوردن آن ها ریزعلی نیازی ندارد برای جمع آوری سکه به این طرف و آن طرف بپرد و فقط با ادامه در مسیر خود ستاره ها به طرفش خواهند آمد.

موانع بازی

در بازی موانع مختلفی وجود دارد که در زیر مشاهده می کنید:

  • خفاش ها
  • گرگ ها
  • درختان
  • بوته ها
  • رعد و برق
  • آب

البته باید به این نکته اشاره کرد که مشعل در عین این که بزرگترین کمک ریزعلی برای ادامه راه است می تواند بزرگترین مانع باشد و در واقع حکم جان ما را دارد و با کم نور شدن یا خاموش شدن آن بازی به پایان می رسد.

گیم‌پلی بازی

یکی از بخش های جالب این بازی که در بین بازی های ایرانی پیشتاز است نحوه کنترل و گیم‌پلی بازی است. در این بازی شما می توانید با استفاده از دکمه ها به ریزعلی کمک کنید تا به جلو یا عقب برود و سرعت خود را تنظیم کند و یا با لمس صفحه نمایش خود باعث پرش ریزعلی با قاطرش بشوید و حتی با زدن دو ضربه پشت سر هم می توانید پرش بلندتری داشته باشید.

حتی در بخش هایی از بازی که به موانع برخورد می کنید می توانید با لمس صفحه نمایش خود از روی مانع بعدی بپرید و این توانایی با ارتقا همراه است و می توان تا ۲ پرش را بعد از اصابت با مانع داشت.

صداگذاری بی‌نقص

در بیشتر بازی ها، موسیقی و صداگذاری بخش مهمی از بازی است. بازی بدو دهقان بدو خوشبختانه از موسیقی و صداگذاری بسیاری خوبی برخوردار است و صدای قطار، حیوانات، مشعل و حتی صدای قاطر ریزعلی با دقت تمام کار شده اند.

موسیقی متن این بازی با اینکه در ابتدا خوشایند است و نکته مثبتی به حساب می آید و به گونه ای است که هیجان را بالا می برد، اما رفته رفته موسیقی متن بازی تکراری می شود و شاید بهتر بود موسیقی های متنوعی در بازی تعبیه می شد تا بازی باز علاقه خود به بازی را از دست ندهد.

اما با این حال می توان ساعت ها بازی را ادامه داد و به موسیقی بی نظیرش گوش فرا داد.

ریزعلی بریم خرید!

بی شک هر بازی برای ادامه راحت و آسان نیاز به ارتقا ابزار دارد.

در بازی بدو دهقان بدو بخشی وجود دارد که با انجام ماموریت های مختلف آیتم های آن باز می شوند و کاربران با جمع آوری سکه کافی می توانند بخش هایی همچون مدت عمر مشعل، توانای پرش قاطر ریزعلی، روشنایی مشعل، سرعت ریزعلی، تعداد پرش های ریزعلی پس از برخورد به یک مانع را افزایش دهند.

محیط بازی و گرافیک

محیط بازی از خانه های قدیمی ایرانی الهام گرفته است و همچنین اگر بیشتر دقت کنید خواهید فهمید که در این بازی از تم انیمیشن شکرستان استفاده شده است که به نظر بنده تلفیقی بسیار هوشمندانه و جذاب به حساب می آید و در عین حال با نمکی خود را به همراه دارد.

داستان و اتفاقات دهقان فداکار در دنیای واقعی خیلی دست سازنده را برای اضافه سازی محیط های گوناگون باز نمی گذارد. با این وجود تی تو تم از همین محدودیت ها توانسته به بهترین نحو ممکن استفاده کند. پس زیادی نمی توان به یکنواخت بودن محیط اشکال بگیریم.

سخن آخر

بازی بدو دهقان بدو تا به حال نشان داده است که می توان به بازی های ایرانی اعتماد کرد و ساعت ها سرگرم شد. همچنین راهی را شروع کرده است تا از اساطیر و قهرمانان ملی خود در راستای ساخت همچنین عناوینی استفاده کنیم.

از نظر سایت گیمر بازی بدو دهقان بدو برترین عنوان سبک رانر در بین بازی های ایرانی می باشد و همچنین جزو سه بازی برتر ایرانی است که امسال برای تلفن های همراه عرضه شده است.

تنها امیدواریم که استودیو «تی تو تم» با انتشار بروزرسانی هایی معایب ریز و خرد بازی را برطرف کند و همچنین شاهد افزوده شدن محیط ها و موسیقی های بیشتری باشیم و در بخش ارتقا ابزار، تغییراتی را ببینیم.

 

دانلود این بازی برای اندروید:

بازی موبایل,Android,بدو دهقان بدو,بازی اندروید,IOS,معرفی و بررسی,معرفی و بررسی بازی بدو دهقان بدو,معرفی و بررسی بازی اندروید بدو دهقان بدو,معرفی و بررسی بازی اندروید ایرانی,بازی اندروید ایرانی,دانلود بازی بدو دهقان بدو,استودیو TeeToTum,بازی موبایل ایرانی,برترین بازی موبایل ایرانی,بازی رانر, Runner

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات