بررسی شخصیت Jessica Jones – جسیکا جونز

بررسی شخصیت Jessica Jones – جسیکا جونز

امیر پورمحمد ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ نظرات

بررسی شخصیت جسیکا جونز از مجموعه سریال‌های شبکه نتفلیکس با توجه به کامیک و سریال. با گیمر همراه باشید.

 

بر اساس کامیک بوک:

شخصت جسیکا جونز برای اولین بار در نوامبر سال ۲۰۰۱ ذر کامیکALIAS#1 ظاهر شد. این شخصیت تازه خلق شده چندین بار به صورت آنگواینگ (Ongoing: اصطلاح کامیک که برای حضور کوتاه یک شخصیت در کامیک‌های متفرقه گفته می‌شود) در چندین کامیک مانند سری کامیک‌های The Plus و a;oas حضور داشت است تا اینکه در سال ۲۰۰۴ کمیک اختصاصی جسیکا جونز منتشر شد. و در آخر در سال ۲۰۱۰ حضور این شخصیت در کمیک مارول یونیورس (Marvel Universe) موفقیت این شخصیت را تائید کرد.

 

داستان کامیک:

جسیکا  در نوجوانی زمانی که با پیتر پارکر (شخصیت مرد عنکبوتی) توسط عنکبوت گزیده شد و نیروهای خاص خود را یافت هم کلاس بوده است. پدر جسیکا که از قرار معلوم برای تونی استارک (شخصیت ایرون من) کار می‌کرد.  روزی از خود تونی چندین بلیت برای تماشای مسابقه بسکتبال دریافت می‌کند. در مسیر رفتن به مسابقه خانواده جسیکا و خود وی با کامیونی که حاوی مواد شیمیایی بوده است (که به احتمال بالا ویلسون فیسک نیز مسئول این حادثه است) تصادف می‌کنند. در این حادثه والدین و برادر کوچک جسیکا فوت می‌کنند ولی جسیکا زنده می‌ماند. جسیکا که اکنون یتیم شده است توسط خانواده جونز به سرپرستی گرفته می‌شود. پس از مدتی او متوجه می‌شود قدرت‌های خاصی را پس از آن حادثه به دست اورده است. مثلاً قدرت فیزیکی بسیار بالا.

پس از گذراندن دوران دبیرستان و حضور وی در مبارزات بین مرد عنکبوتی و سند من (مرد شنی) نام نشانی برای خود به دست می‌آورد. در این دوره او در مبارزات بسیاری نقش فرقی را دارا بوده است او در مبارزاتی مانند مبارزه انتقام جویان و بیگانگان در نیویورک و البته مبارزات مردان ایکس شرکت می‌کند. ولی در آخر او تصمیم می‌گیرد که این مبارزات را رها کرده و شغل کارآگاه خصوصی را برای ادامه زندگی خود پیشه کند.

کمی پس از کناره گیری جسیکا از مبارزه و کنار گذاشتن لباس مخصوص قهرمانی‌اش او با مرد بنفش کیل‌گریو مواجه می‌شود. مرد بنفش با نام اصلی کیل‌گریو قدرت متقاعد کردن افراد را دارد (مانند شخصیت چارلز اگزاویر در مردان ایکس). مرد بنفش از جسیکا سو استفاده کرد و او را مجبور به انجام کار‌های خلاف از جمله دزدی و قتل می‌کند. در این زمان جسیکا پس از قتل همسر لوک‌کیج موفق به فرار از دست کیل‌گریو می‌شود.

پس از آن هدف اصلی جسیکا در زندگی پایان دادن به کار مرد بنفش و اثبات بی‌گناهی خود است. تا اینکه پس از درگیری‌های زیادی با کمک لوک‌کیج موفق به شکست مرد بنفش می‌شود. ابتدا لوک جسیکا را به خاطر قتل همسرش نمی‌بخشد ولی با گذشت زمان و متوجه شدن بی‌گناهی او لوک عاشق جسیکا می‌شود. این رابطه دوطرفه است و آن دو با هم ازدواج می‌کنند. آن‌ها پس از چند سال همکار با گروه دیفندرز و محافظت از شهر نیویورک صاحب فرزندی می‌شوند.

از سایر شخصیت‌های حاضر در سریال می‌توان به فرنک سیمپسون که در سری کامیک‌های جسیکا جونز، ایکس من و انتقام‌جویان حضور دارد اشاره کرد.

 

بررسی سریال

در مورد وفاداری سریال به کامیک باید گفت که شخصیت جسیکا در ابتدا یک شخصیت فیلر (filler: اصطلاحی کامیک به شخصیت‌هایی گفته می‌شود که کامیک اختصاصی ندارند و در کامیک‌های دیگر حاضر می‌شوند) بوده است. حضور او در خیل عظیمی از کامیک پوک‌ها مانند انتقام جویان، مردان ایکس، مرد عنکبوتی و حتی چهار شگفت‌انگیز باعث شده است که اصالت داستانی خاصی نداشته باشد. و اینکه در سریال بسیاری از شاخ برگ‌ها و گذشته داستانی وی حذف شده است به هیچ عنوان غیرعادی و غیرمنطقی نیست بلکه الزامی است.

کریستین ریتر (Krysten Ritter) بازیگر نقش جسیکا جونز (شاید او را از سریال بریکینگ بد به یاد داشته باشید) این نقش را خوب ایفا کرده است. بازیگری وی در نشان دادن خماری همیشگی جسیکا به علت استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی و بدخلقی‌های جسیکا به‌خوبی اجرا شده است.

از سوی دیگر بازیگری دیوید تانر (David Tennant) (شاید او را از قسمت سوم هری پاتر به یاد داشته باشید) در نقش مرد بنفش دیدن سریال را بسیار جذاب می‌کند.

کار به اینجا ختم نمی‌شود و این سریال دارای مهره دیگر درزمینهٔ بازیگران است حضور کری انه (Carrie Anne) (بازیگر نقش ترینیتی در مجموعه فیلم ماتریکس) در این فیلم باعث شده است سریال مجموعه‌ای کامل از ستارگان سینما را دارا باشد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات