یادی از گذشته: God of War 2

یادی از گذشته: God of War 2

احمد هاتفی ۲۶ مهر ۱۳۹۶ نظرات

کریتوس، خدایی که هیچ چیز و هیچ کس دیگر برایش مهم نیست و تنها انتقام را راه چاره می داند. با گیمر همراه باشید تا باری دیگر به یونان و مبارزات کریتوس بازگردیم.

 

کریتوس، نامی که با خشم و غرور و مبارزات خونین در هم آمیخته شده است.

بازی God of War 2 در سال ۲۰۰۷ به دنبال نسخه اول این مجموعه منتشر شد. کریتوس این بار قدرتمند شده و به مقام خدایی رسیده است و هرج و مرج بی پایانی را به راه انداخته است.

بگذارید بازی را در ذهنتان باری دیگر یاد آوری کنم. کریتوس بر تخت نشسته است و تمامی مبارزات و هرج و مرج هایی را که به راه انداخته از درون گویی مشاهده می کند. او حال به شهر Rhodes رسیده و شهرهای یونان را یکی پس از دیگری از بین می برد. زئوس برای این که جلوی کریتوس بایستد دست به حیله و نیرنگ می زند و حتی خدای خدایان هم از رویارویی با کریتوس جاه طلب، ترس و وحشت دارد.

زئوس در شکل عقابی ظاهر می شود و به مجسمه ای که در شهر Rhodes در حال ساخت و به گونه ای می توان گفت سمبل این شهر است نیرویی می دهد تا از جای خود برخیزد و شروع به تار و مار ارتش کریتوس کند.

کریتوس که این صحنه را می بیند خود پا به میدان جنگ می گذارد اما آتنا ابتدا مانع او می شود، ولی از آن جایی که کریتوس را می شناسیم هیچ حرفی برایش اهمیتی ندارد و خود برای مبارزه به میدان جنگ می رود و شاید اولین اشتباه کریتوس همین باشد و همچنین آخرینش!

چر آخرین اشتباه کریتوس گفتیم؟!

کریتوس با پس زدن آتنا آینده شومی را برای خود رقم می زند و خود را در دامن حیله زئوس می اندازد.

کریتوس تمام قدرت خود را برای بدست آوردن شمشیری که زئوس از آسمان برای او می فرستد خرج می کند اما بی خبر از آن که راه برگشتی نیست. حال شمشیر Blade of Olympus در دستان زئوس است و کریتوس بیشتر شبیه زنده متحرک است تا خدایی قدرتمند.

زئوس با فشردن شمشیر در جسم کریتوس از او میخواهد که به سمتش برود و برای او کار بکند اما کریتوس مغرور تر از این ها است و در جواب می گوید:

“من نه تنها به تو بلکه به هیچکسی خدمت نمی کنم.”

کریتوس به دنیای مردگان تبعید می شود و شاید به جد می توانم بگویم لحظه ای که دستان سیاه در دنیای زیرین به سمت کریتوس می آمدند تا او را به پیش خود ببرند، جالب ترین صحنه ی زندگی ام بود و همان ترس از جهنم و دوزخ برایم القا می شد.

گایا حامی کریتوس است!

اما این بار هم گایا؛ تایتانی که پرورش دهنده زئوس بود، به کمک کریتوس آمده است تا باری دیگر راه را برای رسیدن به زئوس هموار کند، چرا که می داند کسی جز کریتوس نمی تواند عجین شده های زئوس را نابود کند. گایا زخمی را که زئوس بوسیله شمشیر Blade of Olympus بر کریتوس وارد کرده بود را التیام می بخشد و به او می گوید که با تایتان ها متحد شود تا المپ نشینان و خدایان را از بین ببرند.

 God of War,God of War 2,Kratos,Zeus,PS2,PS4,خدای جنگ 2,خدای جنگ,کریتوس,زئوس,نقد و بررسی بازی خدای جنگ 2,داستان بازی خدای جنگ 2,داستان بازی God of War 2,یادی از گذشته,بازی God of War 2,سونی,سانتا مونیکا,Sony,Santa Monica

کریتوس باری دیگر به دنیای رویین و به محلی که توسط زئوس کشته شده بود باز می گردد و حال به گفته گایا به دنبال خواهران تقدیر راهی جزیره خلقت می شود تا زمان را به هنگامی که توسط پدرش کشته می شود برگرداند و زئوس را برای همیشه نابود کند.

کریتوس به دنبال خواهران تقدیر

خواهران تقدیر سه نفر هستند.

خواهر اولی Atropos نام داشت که در واقع نخ عمر آدم ها را می برید و همان عزرائیل خودمان بود. Lakhesis خواهر وسطی بود و در به نوعی رئیس دو خواهر دیگر که کارهای آنان را برنامه ریزی می کرد. خواهر آخری Clotho نام داشت و مهم ترین کار یعنی تنیدن نخ های سرنوشت انسان ها را بر عهده داشت.

پگاسوس اسب پرنده ای است که کریتوس توسط آن به جزیره خلقت سفر می کند اما در بین راه موجودات عجیبی که نصف عقاب هستند و نصف دیگر شیر، به او و اسبش حمله می کنند و کریتوس در وسط راه به دام تایتانی بنام تایفون می افتد.

کریتوس برای نجات اسبش که زیر انگشتان تایفون گیر کرده است به گشت و گذار می پردازد و در آن جا Prothemus (پروتمئوس) را می بیند که طعمه پرنده ای شده است.

پروتمئوس به او می گوید که جان او را بگیرد. کریتوس دلیل این وضعیت را از او جویا می شود و او در جواب می گوید به دلیل اعطا کردن آتش المپ به مردم عادی زئوس او را به این عذاب دچار ساخته به این صورت که او فانی است و هر روز این پرنده گوشتخوار او را می خورد و مجددا روز بعد زنده می شود و عذاب می کشد.

کریتوس با یافتن کمانی که در چشم تایفون قرار داشت او را کور می کند و هم Prothemus (پروتمئوس) را از عذاب زئوس نجات می دهد و در عوض قدرتی از کشتن پروتمئوس به او می رسد که Rage of Titan نام دارد و با این قدرت می تواند انگشتان تایفون را تحریک کند و اسبش را از زیر آن ها بیرون بکشد.

چیزی که در بازی خدای جنگ همیشه وجود داشته است ارتباط اتفاقات با هم می باشد و نباید هیچ اتفاقی را حتی کوچکترینشان را بی اهمیت شمرد، زیرا که تا کاری را به خوبی و بطور تمام کمال انجام ندهید هیچ اجازه برای گریز به مرحله بعد به شما داده نمی شود.

نبرد بر سر مقام بهترین مبارز یونان

کریتوس پس از آزاد کردن پگاسوس به Theseus (تسئوس) برخورد می کند که پسر پوزئیدون (خدای دریاها) است و از او می خواهد تا با او بجنگد و تکلیف بزرگترین جنگجوی یونان را مشخص سازد. اما این جنگ، جنگی ناعادلانه بود چرا که انواع و اقسام از سربازان خدایان در این جنگ به تسئوس کمک می کردند اما باز هم با وجود این شرایط شکست تسئوس برای کریتوس کار چندان سختی نبود.

البته ناگفته نمامند کریتوس برای ورود به یک در و ادامه ی راه چاره ای جز کشتن تسئوس نداشت چرا که کلید این در، نزد تسئوس بود.

دشمنان سنگی!

کریتوس پس از پس از کشتن Theseus به Euryale خواهر Medusa که او را در قسمت اول بازی کشته بود برخورد می کند که برای انتقام خواهرش سعی در کشتن کریتوس می کند اما به سرنوشتی مشابه با خواهرش روبرو می شود و سرش از تنش جدا می شود تا دوباره قدرت Head of Euryale را برای کریتوس به ارمغان بیاورد که توسط آن قادر خواهد بود تا دشمنان را به سنگ تبدیل کند.

کریتوس در راه رسیدن به جزیره خلقت بسیاری را نابود می کند، از جمله آن ها پادشاه بربرها است. کریتوس زمانی که تنها انسان بود ارتش اسپارتا را رهبری می کرد ولی در جنگ با بربرها شکست خورد و هنگامی که پادشاه بربرها در حال بریدن سر او بود، کریتوس از خدای جنگ قبلی (اریس) درخواست می کند تا به او کمک کند و او هم قول می دهد تا هرکاری که اریس می خواهد برایش انجام دهد.

اریس شمشیرهای هرج و مرج یا همان شمشیرهای معروف را به کریتوس می دهد و سر پادشاه بربرها توسط آن ها بریده می شود اما در نسخه دوم او باز هم از دنیای مردگان بازگشته تا مانع پیشروی کریتوس شود اما چه بسا که لقمه ای کوچک برای کریتوس دیوانه خواهد بود.

بال های سرنوشت

کریتوس در میانه پلی به پیرمرد دیوانه ای بر می خورد که بال هایی را بر پشت خود دارد و کریتوس می داند که تنها راه عبورش به کمک آن بال ها خواهد بود پس با Icarus وارد مبارزه می شود و کریتوس با بی رحمی هر چه تمام بال ها را از پشت او می کند و در دستان تایتانی بنام Atlas (اطلس) فرود می آید.

اطلس یکی از تایتان هایی است که توسط زئوس محکوم شده بود بر اینکه آسمان ها را بر دوش بکشد. اطلس به کریتوس کمک میکند تا باری دیگر به روی زمین بازگردد و همچنین نیروی Atlas Quake را به اومی دهد که توسط آن می تواند زلزله ای وحشتناک ایجاد کند و همه دشمنان را از بین ببرد.

هشت پای غول آسا

هشت پای بزرگ را می توان آخرین باس قبل از رویارویی با خواهران تقدیر نامید اما کریتوس قبل از آن شنیده بود که زئوس و خواهران تقدیر با هم دست به یکی کرده اند و به همین خاطر کریتوس در برابر Kraken (هشت پای افسانه ای در یونان باستان) هیچ واکنشی را از خود نشان نمی داد و در این حین باز هم گایا به کمک او می آید و به او الهام می کند که او تسلیم ناپذیر است و وعده ی نابودی زئوس را به او می دهد و به کریتوس می گوید این تازه آغاز جنگی بسیار بزرگ است.

سپس کریتوس به خود می آید و با استفاده از شمشیر های آشوبش و فنون منحصر به فرد و مرگبارش کراکن را از پای در می آورد و وارد قصر خواهران سرنوشت می شود.

خواهران تقدیر اسیر در زمان

کریتوس سرانجام به خواهران تقدیر می رسد و یکی پس از دیگری آن ها را از بین می برد و آن ها را در آینه های زمان فرو می برد و برای همیشه آن ها را اسیر زمان می کند.

حال کریتوس به زمانی که زئوس شمشیر را به پیکر او وارد می کند بازگشته است تا زندگی خود را نجات دهد و همین کار را هم می کند ولی در هنگامی که فرصت کشتن زئوس را بدست می آورد آتنا مانع از این کار می شود و زئوس پا به فرار می گذارد و آتنا تنها قربانی نزاع بین پدر و پسر می شود.

کریتوس باز هم به کارگاه ریسندگی باز میگردد و به زمان جنگ بزرگ بین تایتان ها باز می گردد و علاوه بر جلوگیری از شکست تایتان ها انتقام خود را با همکاری آن ها از المپ نشینان بگیرد.

لحظه آخر بازی صحنه ای است که کریتوس سوار بر پشت گایا از کوه المپ به بالا می رود و فریاد می زند: زئوس، پسرت بازگشته تا تو و تمامی المپ را نابود کند.

 God of War,God of War 2,Kratos,Zeus,PS2,PS4,خدای جنگ 2,خدای جنگ,کریتوس,زئوس,نقد و بررسی بازی خدای جنگ 2,داستان بازی خدای جنگ 2,داستان بازی God of War 2,یادی از گذشته,بازی God of War 2,سونی,سانتا مونیکا,Sony,Santa Monica

بدون شک بازی خدای جنگ (God of War) از عناوین برتر دنیای بازی است و به هیچ عنوان نباید تجربه این مجموعه بازی را از دست داد زیر که بازی فراتر از مبارزات است و سعی دارد نکته ای را به بازی باز منتقل کند. بازی God of War از ابتدا که آغاز می شود و تانقطه پایانش سراسر نبرد و خونریزی است و هیجان در این بازی بیداد می کند.

یکی از بخش های موفقی که در بازی God of War 2 وجود داشت صداگذاری و موزیک های بی نظیری بود که بادقت تمام کار شده بودند و مناسب با حال و هوای بازی و اتمسفر بازی تغییر می کردند و همچنین ملودی های حماسی شوق برای ادامه بازی را در هر بازیکنی ایجاد می کند.

با این که ۱۰ سال از انتشار این عنوان گذشته است اما بی اغراق می گویم که اگر این بازی را شروع کنید بدون هیچ وقفه ای آن را ادامه خواهید تا سرنوشت کریتوس را مشاهده کنید.

جدیدترین عنوان سری خدای جنگ قرار است در سال ۲۰۱۸ برای کنسول PS4 عرضه شود.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات