موشکافی فیلم Wonder Woman

موشکافی فیلم Wonder Woman

امیر پورمحمد ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ نظرات

بررسی ایستر اگ‌های فیلم زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman). با گیمر همراه باشید.

 

چندی ماه پیش چهارمین عنوان از سری فیلم‌های دنیای دی سی (DC) اکران گردید. این فیلم که به کارگردانی پتی جنکینز (Patty Jenkins) و نویسندگی آلن هاینبرگ ساخته شده است در اکران تمام چهارچوب‌های فروش قبلی را شکست. شخصیت زن شگفت‌انگیز که برای اولین بار در فیلم سوپرمن علیه بتمن ظاهر شده بود در فیلم اختصاصی خود توانست ۸۱۶ میلیون دلار فروش جهانی را کسب کند. موفقیت بالای این فیلم در قبال هزینه اولیه و بودجه هنگفت ۱۴۹ میلیون دلاری آن بوده است. به جرئت می‌توان گفت که تا این لحظه این فیلم در میان چهار اثر قبلی بهترین فیلم است.

چندی قبل نسخه بلو‌ری این فیلم انتشار یافت و تاکنون افراد زیادی این فیلم را تماشا کرده‌اند ولی طبق عادت و سنت سینما نکات بسیار ریزی در این نوع فیلم‌ها نهفته است که بسیاری آن‌ها را نادیده می‌گیرند. در این مقاله به بررسی این نکات می‌پردازیم.

 

صحنه درگیری دایانا در کوچه و گرفتن گلوله توسط دایانا اشاره مستقیمی به فیلم سوپرمن ۱۹۷۸ است. در این فیلم لویس از برخورد گلوله توسط کلارک محافظت می‌شود و کلارک گلوله را در دست خود می‌گیرد. این صحنه به صورت عیناً در فیلم تکرار می‌گردد و دایانا از برخورد گلوله به استیو جلوگیری کرده و گلوله را در دست می‌گیرد.

در فیلم زمانی که استیو خود را خلبان معرفی می‌کند شماره پرسنلی خود را ۸۱۴۱۹۲۱ اعلام می‌کند. این شماره به دو کامیکی که شخصیت‌های استیو و دایانا برای اولین بار در آن‌ها ظاهر شده‌اند اشاره دارد. سال ۱۹۴۱ الی سال ۱۹۴۲ و ماه‌های اول سال و هشتم سال.

در فیلم زمانی که  از زن شگفت‌انگیز پرسیده می‌شود او چه کسی است استیو او را دایانا پرینس معرفی می‌کند. دایانا پرینس نام شخصیتی کامیک است که در سری کامیک‌های زن شگفت‌انگیز در سال‌ها ۱۹۵۰ حضورداشته است. دایانا پرینس زنی شبیه به زن شگفت‌انگیز است با این تفاوت که عینکی به چشم دارد. در قسمتی از کامیک زن شگفت‌انگیز با پوشیدن لباس‌های دایانا پرینس هویت خود را مخفی می‌کند. همان‌گونه که دایانا با پوشیدن لباس‌های عادی و زدن عینک هویت خود را در فیلم پنهان کرد.

اتا کندی (Etta Candy) در فیلم به عنوان منشی استیو معرفی می‌شود ولی در سری کامیک‌های زن شگفت‌انگیز کندی لباس قهرمانی خود را دارد و به نوعی همراه زن شکفت انگیز مبارزه می‌کند. رابطه اتا و زن شگفت‌انگیز به نوعی مشابه رابطه بتمن و رابین است و اتا دستیار زن شگفت‌انگیز به حساب می‌آید. نکته جالب دیگر در مورد شخصیت اتا این است که او به خوردن شکلات اعتیاد دارد و در فیلم چندین بار به این نکته اشاره می‌شود.

با نزدیک شدن به اکران فیلم لیگ عدالت (Justice League) و اکران چندی فیلم که پیش‌زمینه حضور قهرمانان در این فیلم است. ایستر‌ اگ‌های مربوط به فیلم لیگ عدالت افزایش میابند. مانند پلاک ماشینی که در ابتدای فیلم زن شگفت‌انگیز وجود دارد.

ارتباط زن شگفت‌انگیز و سوپرمن بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که دیده می‌شود. هر دو خدایانی در زمین هستند که برای محافظت از آن مبارزه می‌کنند. هر دو چندین بار توسط نیروهای شیطانی برای حکومت بر زمین وسوسه می‌شوند ولی هردو آنان در این امتحان پیروز می‌گردند. هم سوپرمن و هم زن شگفت‌انگیز تنهاترین از نوع خود هستند سوپرمن آخرین کریپتونی و زن شگفت‌انگیز آخرین خدای رومی بر روی زمین.

شاید صحنه بلند کردن تانک توسط دایانا صحنه‌ای حماسی باشد ولی بیشتر از این‌ها ارزشمند است. در یکی از سری کامیک‌ها که به همکاری سوپرمن و زن شگفت‌انگیز اشاره دارد، زن شگفت‌انگیز از بلند کردن تانکی عاجز می‌ماند و سوپرمن به او کمک می‌کند. در واقع بالا بردن تانک در فیلم توسط دایانا نشان‌دهنده هم رده و هم قدرت بودن دایانا و سوپرمن در سری فیلم‌های دی سی است.

نیزه پوسایدون همان نیزه‌ای که در دست اکوآمن قرار دارد در فیلم نشان داده می‌شود. حال سؤال اینجاست که آیا همان خدایی که در فیلم نیزه را در دست دارد همان اکو من است یا بعداً این نیزه به اکوآمن ارث رسیده است؟

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات