نگاهی نزدیک به فیلم Alien: Covenant  – بیگانه: پیمان (قسمت اول)

نگاهی نزدیک به فیلم Alien: Covenant – بیگانه: پیمان (قسمت اول)

امیر پورمحمد ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ نظرات

بررسی تمام جنبه‌های فیلم بیگانه. با گیمر همراه باشید.

 

سال ۱۹۷۹ زمانی که ردلی اسکات (Ridley Scott) اولین جرقه را بر مجموعه فضایی (Alien) زد تمام سینما دوستان و عاشقان ژانر وحشت را به چالش کشید. گفته می‌شود در آن زمان هنگام اکران فیلم فضایی یک فریادهای بینندگان از ترس به قدری شدید بوده است که برخی افراد منتظر در صف سینما را از دیدن این فیلم منصرف کرده است.

شاید علت موفقیت این فیلم را در کارگردانی بی نظیر اسکات و داستان سرایی فوق‌العاده وی باید یافت. ترکیب سه ژانر علمی تخیلی، ترسناک و اسلاشر (Slasher: ژانری در سینما که روایت کننده داستان یک قاتل که در جسته جوی مقتول‌ها و تکه‌پاره کردن آن‌ها است) از یک سو و البته طراحی جلوه‌های ویژه توسط کاریو رامبالدی نیز این فیلم را برای بیننده باورپذیر کرده است.

پس از این فیلم سه فیلم اصلی در سال‌های ۱۹۸۶ توسط جیمز کمرون، ۱۹۹۲ توسط دیوید فیچر و ۱۹۹۷ توسط جین جنت ساخته شدند ولی هیچ کدام موفقیت قسمت اول را کسب نکردند. هر چند این سه دنباله هر کدام به نوعی دارای خلاقیت به سبک خود بوده‌اند ولی هیچ کدام به خوش ساختی ساخته ردلی اسکات نرسیدند.

پس از این چهار قسمت فیلم اصلی خیل عظیمی از قسمت‌های فرعی، اسپیناف‌ها، فیلم‌های کوتاه، سریال‌ها و بازی‌های ویدیویی بر اساس داستان اصلی ساخته شدند. که بیشتر آن‌ها از حد معمول یک فیلم در این سبک نیز پایین‌تر بودند که البته چند اثر نسبتاً خوب مانند Predators 2010 در بین آن‌ها وجود دارد.

علت ناموفق بود تمام این قسمت‌ها آیا تکراری شدن داستان و نبود داستان برای روایت بود؟

شاید نه.

تا اینکه در سال ۲۰۱۰ ردلی اسکات به صورت رسمی اعلام کرد در حال ساخت فیلمی برای زمینه‌سازی قسمت یک فضایی است. سال ۲۰۱۲ این فیلم با نام Prometheus اکران گردید. فیلم دارای داستانی نسبتاً پیچیده و تا حدی برای بیشتر افراد جامعه نا گیرا بود ولی جلوه‌های ویژه دیدن این فیلم را برای همه افراد جالب می‌کردند.

داستان پیچیده فیلم باعث شد بینندگان این فیلم دو دسته شوند.

دسته اول کسانی بودند که به ژانر وحشت علاقه‌مند بودند و سری فیلم‌های فضایی را به خاطر عنصر وحشت نه داستان دوست داشتند ولی متأسفانه این قسمت حس وحشت آن‌ها را به درستی ارضا نکرده بود و حق با آنان بود هیچ صحنه‌ای که نفس آدم را در سینه حبس کند در فیلم طراحی نشده بود.

گروه دوم کسانی بودند که به دنبال پی بردن و رمزگشایی داستان و معماهای این سری فیلم بودند. که البته این حس کنجکاوی نیز به درسی ارضا نگردید. فیلم نه تنها به سؤالات گذشته پاسخ نمی‌داد بلکه سؤالات بیشتری را نیز مطرح می‌کرد. مانند اینکه بینندگان در یک باغ قرار داشته‌اند و فقط محیط داخل حیاط و محبوس شده توسط پرچین‌ها را می‌دیدند و فیلم فقط بینندگان را به بالای پرچین برد ولی به هیچ سؤالی پاسخ نداد.

ردلی اسکات نیز با علم به اینکه این چنین خواهد شد چندی پس از اکران فیلم اعلام کرد که حداقل دو دنباله برای فیلم ساخته می‌شود ولی چند سال بینندگان را در خماری ادامه داستان رها کرد.

از سال ۲۰۱۲ تا امسال که قسمت دوم این مجموعه  اکران گردید سؤالات بسیاری برای پی بردن سؤالات مطرح شده در گروه‌ها و انجمن‌های دوستداران این فیلم در جریان بوده است.

قسمت دوم پرومتئوس با تغییر نامی که نشان‌دهنده نزدیک شدن این مجموعه به قسمت یک فضایی است با نام Alien Covenant  اکران گردید. جلوه‌های ویژه با و گروه بازیگری خصوصاً مایکل فاسبندر (Michael Fassbender) عالی بودند ولی باز هم داستان نه تنها به سؤالات قبلی پاسخ کاملی نداد بلکه سؤالات بیشتری را مطرح کرد. این موضوع برخی از دوستداران این مجموعه را از کوره به در کرد آیا ردلی اسکات از ساختن اثری که چندین دهه پیش‌ساخته شده است عاجز گردیده است یا فقط در حال زمینه‌سازی برای شاهکاری دیگر است. در قسمت دوم این مقاله به برسی برخی از این سؤالات می‌پردازیم.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات