همه چیز درباره پروژه اسکورپیو

همه چیز درباره پروژه اسکورپیو

پویا سیف دوست ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ نظرات

چند روز پیش بود که اطلاعات خوبی در مورد ابر کنسول مایکروسافت یعنی پروژه اسکورپیو بدست آمد. اما باوجود اطلاعات بیشتر، شکل، نام نهایی و دیگر جزئیات فعلا در دسترس نیست و باید منتظر اطلاعیه‌های مایکروسافت در دیگر رویدادها باشیم. در این مقاله سعی می‌کنیم تا بیشترین مشخصات را از پروژه اسکورپیو در اختیار شما قرار دهیم. همراه گیمر باشید.

 

مایکروسافت این ادعا را دارد که همه توانش را به کار برده تا یک کنسول همه فن حریف را به ارمغان بیاورد، ابرکنسولی که بتواند ایکس‌باکس را دوباره توان بخشد. به این ترتیب همه راه‌های پیشرفت به گفته مایکروسافت در این کنسول گنجانده شده است. قابل یادآوری است که این کنسول تا به حال Xbox Scorpio نامگذاری شده است ولی ممکن است تغییر کند.

 

مایکروسافت به این صورت بیان کرده است که این کنسول قدرت رقابت با تمامی کنسول‌های فعلی را دارد حتی بیشتر از یک رقابت! این اطلاعات از وب‌سایت Digital Foundry که بعنوان بخشی از وب‌سایت Eurogamer محسوب می‌شود نشات گرفته است. به ادامه توجه کنید تا تمامی آنچه که ما می‌دانیم را با شما در میان بگذاریم.

 

ایکس‌باکس اسکورپیو چیست؟

این کنسول چیزی معادل رویه جدید از ایکس‌باکس است. کنسولی که پایه و اساس خاص خود را دارد و مشخصات فنی که در پایین اشاره خواهیم نمود را در خود جای داده است.

مایکروسافت این جرقه تغییر را در رویداد E3 2016 زده است که در سکوت به کار خود تا به امروز ادامه می‌دهد.

 

ایکس‌باکس اسکورپیو چه عملی دارد؟

پروژه اسکورپیو, ایکس‌باکس وان, پلی‌استیشن 4 پرو, مشخصات فنی, 4K, E3, مایکروسافت, ایکس‌باکس اسکورپیو, پروجکت اسکورپیو, Project Scorpio

مایکروسافت از همان ابتدای معرفی به ثابت بودن کیفیت ۴K در بازی‌ها و پشتیبانی این کنسول از واقعیت مجازی (VR) وعده داده است. این قول‌ها از سوی سازنده با مشخصات فنی ۶ ترافلاپ قدرت پردازش و سرعت پهنای باند حافظه با ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه مسلما قابل اجراست.

 

آیا اسکورپیو بازی‌های ایکس‌باکس وان را اجرا خواهد کرد؟

جوا این سوال “بله” است! علاوه بر بازی‌های ایکس‌باکس وان، اسکورپیو از قابلیت بازگشت به گذشته (Backwards Compatibility) بهره می‌برد. اما فعلا جزئیات زیادی در این مورد بدست نیامده است بجز یک بازی که روی این کنسول تست شده است و آن هم Forza Motorsport 6 است.

 

آیا بازی انحصاری برای ایکس‌باکس اسکورپیو عرضه خواهد شد؟

نه، اینطور نیست. مایکروسافت گفته است که ما نمیخواهیم چنین کاری را انجام دهیم چون قصد تنها گذاشتن دیگر بازیکنان را نداریم. اسکورپیو یک نسل جدید نیست، بلکه یک عرضه میان‌رده است.

 

آیا بازی‌ها در این کنسول با سرعت بیشتری اجرا خواهند شد؟

 

قطعا تمامی بازی‌ها بعد از معرفی اسکورپیو خاص آن پیکربندی خواهند شد و بازی‌ها عرضه شده در گذشته نیز از حالت Boost یا بالا بردن بهره خواهند برد. همچنین مایکروسافت به وب‌سایت Digital Foundry گفته است که هدف ما دربر داشتن همه بازی‌ها برای کنسول جدیدمان است. این بدین معنی است که اسکورپیو بازی‌ها را یک قدم بهتر از ایکس‌باکس وان خواهد کرد.

 

سرنوشت کینکت در راه ایکس‌باکس اسکورپیو چه می‌شود؟

باید بگوییم که اسکورپیو پورت اتصال کینکت را ندارد! شما می‌توانید این کار را با تبدیل خاص (همانند ایکس‌باکس وان) به آن متصل کنید. از زمانی که مایکروسافت عرضه آداپتور USB را برای کینکت از حالت مجانی درآورد دیگر کار کینکت هم کمرنگ‌تر شده است.

 

و بالاخره مشخصات فنی سیستم اسکورپیو؟

پروژه اسکورپیو, ایکس‌باکس وان, پلی‌استیشن 4 پرو, مشخصات فنی, 4K, E3, مایکروسافت, ایکس‌باکس اسکورپیو, پروجکت اسکورپیو, Project Scorpio

اسکورپیو دارای پردازنده ۸ هسته ۸۶ بیتی است که بازده ۲.۳ گیگاهرتزی را پس می‌دهد به اضافه پردازنده گرافیک که شامل ۴۰ عدد واحد محاسباتی می‌باشد جمعا ۱۱۷۲ مگاهرتز توان را به خود اختصاص داده‌اند. کنسول ۱۲ گیگابایت رم دارد که از نوع حافظه GDDR5 است. علاوه بر این قطعات، این کنسول حافظه جانبی ۱ ترابایتی دارد که از نوع ۲.۵ اینچی است و اینکه درایو نوری ایکس‌باکس اسکورپیو بلوری ۴K UHD می‌باشد.

 

سرانجام این کنسول قدرتمند…

باید بگوییم که واقعا این کنسول قدرتمند است و توانایی بیش از وصف دارد. این ابرکنسول از تکنولوژی صدای Dolby Atmos نیز استفاده می‌کند که به گفته مایکروسافت تمامی مدل‌های ایکس‌باکس وان نیز به این فناوری دست خواهند یافت.

 

تفاوت ایکس‌باکس اسکورپیو با پلی‌استیشن ۴ پرو

پروژه اسکورپیو, ایکس‌باکس وان, پلی‌استیشن 4 پرو, مشخصات فنی, 4K, E3, مایکروسافت, ایکس‌باکس اسکورپیو, پروجکت اسکورپیو, Project Scorpio

مایکروسافت از زمان معرفی پلی‌استیشن ۴ پرو در پاییز سال قبل اظهارات خود را در مورد قوی بودن کنسول خودش بیان می‌کرد و بسیار مطمئن بود. این کمپانی همواره به طور غیرمستقیم به کیفیت ۴K پلی‌استیشن ۴ پرو اشاره می‌کرد و حال که مشخصات اسکورپیو بدست آمده است می‌توانیم کیفیت ذکر شده را در آن ببینیم.

 

برای مقایسه هرچه دقیق‌تر مشخصات سه کنسول به جدول پایین توجه کنید:

ایکس‌باکس وان پلی‌استیشن ۴ پرو پروژه اسکورپیو سخت‌افزار
  ۸ هسته x86 با توان ۱.۷۵ گیگاهرتز   ۸ هسته x86 با توان ۲.۱ گیگاهرتز   ۸ هسته x86 با توان ۲.۳ گیگاهرتز  پردازنده
 ۱۲ واحد پردازشی با ۸۵۳ مگاهرتز توان  ۳۶ واحد پردازشی با ۹۱۱ مگاهرتز توان  ۴۰ واحد پردازشی با ۱۱۷۲ مگاهرتز توان پردازنده گرافیکی
 ۸ گیگابایت GDDR5 + 32 مگابایت ESRAM  ۸ گیگابایت GDDR5  ۱۲ گیگابایت GDDR5 حافظه رم
  ۶۸ گیگابایت بر ثانیه   ۲۱۸ گیگابایت بر ثانیه  ۳۲۶ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه
  ۵۰۰ گیگابایت – ۱ ترابایت – ۲ ترابایت ۲.۵ اینچی   ۱ ترابایت ۲.۵ اینچی  ۱ ترابایت ۲.۵ اینچی هارد
 بلوری  بلوری  بلوری ۴K UHD  درایو نوری

 

پس با اطلاعات بالا درمیابیم که ایکس‌باکس اسکورپیو در پردازنده اصلی، پردازنده گرافیکی و کیفیت ۴K از رقبای خود متفاوت است بجز در حافظه جانبی که به پلی‌استیشن ۴ پرو شبیه است.

 

آیا پلی‌استیشن ۴ پرو چیزی برای پیشی گرفتن از اسکورپیو دارد؟

فعلا نمی‌توان به این سوال جواب داد و تنها قیمت قابل مقایسه است. در ادامه به سوالات مربوط به قیمت خواهیم پرداخت.

 

قیمت اسکورپیو چقدر خواهد بود؟

در این باره مایکروسافت هیچ جوابی را نداده است ولی باتوجه به پیشبینی وب سایت Digital Foundry قرار است قیمت این کنسول حدود ۴۹۹ دلار باشد که با این رقم حدس وب‌سایت فوق منطقی به نظر می‌رسد. مطمئن باشید که قیمت ایکس‌باکس اسکورپیو بیشتر از پلی‌استیشن ۴ پرو خواهد بود.

 

آیا قیمت ۴۹۹ دلار قطعی است؟

باید بگوییم که این یک گمان است اما بسیار شفاف به نظر می‌رسد. اسکورپیو با داشتن سخت‌افزار قوی حس داشتن قیمت بالایی را می‌دهد. با این حال اسکورپیو یک کنسول فراتر از میان‌رده است و باید هم قیمت متفاوتی داشته باشد. یک کنسول با این مشخصات فنی مطمئنا ارزش خرید خوبی را خواهد داشت.

 

چه زمانی اطلاعات اسکورپیو به طور رسمی بدست می‌آید؟

پروژه اسکورپیو, ایکس‌باکس وان, پلی‌استیشن 4 پرو, مشخصات فنی, 4K, E3, مایکروسافت, ایکس‌باکس اسکورپیو, پروجکت اسکورپیو, Project Scorpio

اطلاعات دقیق از جمله نام، قیمت نهایی و… در رویداد E3 2017 در اواسط ماه June مصادف با خرداد ماه شمسی معلوم خواهد شد.

 

عرضه جهانی چه زمانی خواهد بود؟

در این مورد پیشبینی می‌شود که این کنسول قدرتمند ۶ ماه بعد یعنی در تعطیلات سال ۲۰۱۷ قابل خرید باشد.

 

باتوجه به اطلاعات بدست آمده بالا معلوم است که این کنسول جدید تنوع خوبی را برای پیشرفت خلق و ایجاد کرده است. شاید این نوع آی‌پی‌های جدید تغییرات زیادی را در فناوری ایجاد کنند و باعث شوند که بعضی از کمپانی‌ها کمی دست از اصول همیشگی برداشته و در مسیر دیگر رو به جلو حرکت کنند. باید صبر کرد و دید که این کنسول پر و پا قرص چه فرآیندی را در بین منتقدان و بازیکنان ایجاد خواهند کرد.

 

نظر شما در مورد ابر کنسول اسکورپیو چیست؟

منبع:

Polygon

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات