یادی از گذشته: Uncharted: Drake’s Fortune

یادی از گذشته: Uncharted: Drake’s Fortune

پویا سیف دوست ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ نظرات

یادی از گذشته قسمتی جدید در گیمر است که در آن در نظر داریم تا بازی‌های قدیمی و چند سال پیش را دوباره به زیر قلم ببریم. در تاریخ بازی‌های ویدیویی چنان بازی‌هایی وجود داشتند که ارزش تجربه دوباره را بعد از چندین سال و برای چندین بار داشته‌اند. حال می‌خواهیم حس نوستالژی این بازی‌ها را با بررسی آن‌ها به شما القا کنیم. با گیمر همراه و منتظر قسمت‌های بعدی باشید.

 

عده‌ای از عناوین هستند که به هیچ عنوان از یاد ما نمی‌روند و نخواهند رفت. بازی‌هایی که چنان احساس خوش را به یک بازیکن می‌دهند که گویا فرد به درون بازی رفته است. ما اهالی بازی‌های ویدیویی وقتی مشغول یک بازی خوب می‌شویم خود را درون بازی می‌بینیم و تجربه زیبای دنیای مجازی را با واقعیت ترکیب می‌کنیم، به این شکل که سعی می‌کنیم رفتارها، حرکات، سخنان، و اهداف خوب شخصیت بازی را با خود تطابق دهیم حتی رفتارهای بد! باور کنید که در این صنعیت شگفت‌انگیز کاراکترهایی را دیده‌ایم که بجای بزرگ ما بودند و آن‌ها را در زندگی برای خود الگو قرار می‌دادیم. یک گیمر تقریبا تمام شخصیت‌ها را در بازی دوست دارد اما شخصیت مثبت و منفی بازی بیشتر اولویت دارند و نیز اینکه مسلما هر بازیکن شخصیت منحصر به فرد خود را باتوجه به پارامترهای خود از یک بازی بین چند صد عنوان انتخاب می‌کند و ویژگی‌های او را در خود می‌بیند. این کاراکترها با اینکه بیشترشان تخیلی هستند بسیار واقعی به نظر می‌رسند، آن‌هایی که چنان حکمرانی کردن که گویا همه افسانه‌های تاریخ در قدیم وجود داشته‌اند و یا در آینده برای نجات اتفاق خواهد افتاد…

 

در این قسمت در نظر داریم تا به ۱۰ سال پیش بازگشته و یک بازی اکشن ماجراجویی را با شما در میان بگذاریم. این بازی که مطمئنا همه طرفداران بازی آن را می‌شناسند Uncharted نام دارد. سری بازی Uncharted همیشه دارای پسوند بوده است که نسخه اول به صورت Uncharted: Drake’s Fortune نامگداری شده است. کلمه Uncharted به معنی “کشف نشده” است چراکه قرار است شما در بازی بدنبال یک گنج پر ارزش رفته و آن را پیدا کنید. پسوند “Drake’s Fortune” نیز به معنی “بخت Drake” است، در واقع Nathan Drake شخصیت محبوب این سری است که با ماجراجویی‌اش به این پسوند معنی می‌دهد.

 

علاوه بر Nathan Drake در بازی Uncharted، کاراکترهای خارق‌العاده دیگری نیز هستند که می‌توان به Kratos در بازی God Of War، شخصیت Ezio در بازی Assassin’s Creed، شخصیت Lara Croft در سری Tomb Raider و… اشاره کرد. اما حال نوبت Nathan Drake بوده و اوست که در این میدان پیشقدم‌تر است. همانطور که گفتیم این مقاله ادامه خواهد داشت و سعی در آن دارد که همه بازی‌های خاص صنعت بازی را دوباره به یاد بیندازد.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

Uncharted: Drake’s Fortune طوری آغاز می‌شود که دو شخصیت محبوب این سری یعنی دریک و الینا، از اعماق دریا در حال برای بررسی گنج هستند. بعد از یک لحظه دزدان دریایی نه چندان دزد به آن‌ها حمله می‌کنند تا اشیای گران قیمت را از دست آن‌ها بگیرند. شما، به عنوان کنترل کننده نیتان دریک از همان ابتدا بر دشمنان چیره می‌شوید و به راه خود ادامه می‌دهید. داستان بازی را نمی‌توان بطور دقیق گفت اما سعی بر این است که داستان تمام مراحل را با تصویر و توضیحات به شما یادآور کنیم.

لازم به ذکر است که ما نسخه Remastered یا نوساز بازی را مورد بررسی قرار داده‌ایم که پیشرفت‌های خوبی را به ارمغان آورده است.

بازی می‌خواهد به خوبی انگیزه رفتن بدنبال گنج را در بازیکن ایجاد کند؛ اگر از شما درباره یافتن گنج سوالی پرسیده شود در جواب خواهید گفت این هدف دارای ماجراجویی عمیق بوده و دارای نقشه، دریا، جنگل‌های استوایی و… است. دقیقا سازنده‌های بازی Uncharted یعنی Naughty Dog و Sony Computer Entertainment با بررسی این جزئیات همراه با ذره‌بین، خواسته‌های یک جستجوگر گنج را در بازی گنجانده‌اند. کافیست به عکس پایین نظری کنید تا زیبایی جنگل‌ها و دیگر عناصر را دریابید.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

با نگاه به عکس زیر به فکر فرو می‌رویم و می‌بینیم که سازندگان چقدر سنگ تمام گذاشته‌اند! زیبایی و ادغام سنگ، نور خورشید، پرندگان و گیاهان به همه سوال‌های گرافیکی پاسخ می‌دهند. المان‌های بازی در تصویر زیر از پس القای مکانی شبیه به جزیره آمده و ناخودآگاه شما را به چالش می‌کشند. در این مرحله شما باید به بالای آن برج رفته و به نقاط غیر قابل عبور دسترسی پیدا کنید.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

شما در نسخه یک آنچارتد هدفی را همانند این مکان (تصویر پایین) دارید که در راهش دشمنان زیادی پدیدار خوهند شد. دشمنان در آنچارتد به صورت خوب هستند اما نه به اندازه‌ای که کلمه “عالی” را بکار ببریم. این را هم باید در نظر داشت که بازی مربوط به ده سال پیش است! هوش مصنوعی دشمنان تکراری بوده و نیاز تنوع در آن‌‌ها واقعا احساس می‌شود.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

در بند قبل گفتیم که دشمنان زیاد راضی کننده نیستند ولی این را هم‌اکنون می‌گوییم که جنگ در آنچارتد بسیار روان و لذت‌بخش است. تیراندازی بسیار حالت واقعی دارد و شما برای زدن یک هدشات باید دقت و مهارت خود را بیشتر به کار ببرید. با نگاه به عکس زیر با مرحله‌ای روبرو می‌شویم که در آن باید از چنگ دشمنان با یک وسیله فرار کنید چراکه تعداد دشمنان در این قسمت بسیار بیشتر از انتظار است. شخصیت الینا به راندن ماشین مشغول است و شما در حال منفجر کردن…

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

باور کنید بازی چنان طبیعتی داشت که نصف زمان خود را صرف گرفتن اسکرین‌شات از بازی کرده بودیم! به زلالی آب و طبیعت دوردست نگاه کنید؛ شما قرار است روزی در آن مکان‌ها حضور یابید. لازم به ذکر است که همه مکان‌ها دارای Collectibles یا همان اشیا جمع‌کردنی بوده و پیدا کردن آن‌ها از جاهای پیچیده باعث دریافت پاداش میشود.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

با اینکه نسخه معمولی در زمان خود عنوانی عالی محسوب می‌شد، در مقایسه با بازی‌های امروز طبیعی است که در برخی گزینه‌ها کم بیاورد اما به لطف سازندگان و نسخه Remastered همه چیز زیبا بنظر می‌رسد و این بازی با عناوین امروز برابری می‌کند. در عکس زیر جزئیات در ساختمان و اطراف آن به خوبی قابل درک هستند.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

تنوع در بازی بسیار زیاد است و این خود یک امتیاز برای یک بازی که ده سال پیش ساخته شده است، محسوب می‌شود. همین ویژگی تنوع باعث شده است که سازندگان شخصیت الینا را در برخی مراحل یار و همراه شما قرار دهند.

بیشتر مراحل آنچارتد روشن و دلنواز هستند اما در کنار آن‌ها مراحل تقریبا خوفناک و تاریکی هم دیده می‌شوند که برای تطبیق بازی با هر مجازی پیوند داده شده‌اند. در برخی موارد شما مجبور می‌شوید تا با روند داستان به مراحل قبلی بازگشته و عملیات جدیدی را به پیش ببرید.

یک دقیقه سکوت و نگاه…

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

گنجینه اصلی داستان بازی که شما را برای پیدا کردنش به پیش می‌برد در پایین قابل رویت است. عده زیادی در بازی عاشق این گنج هستند که باعث هرچه هیجان‌انگیزتر شدن داستان بازی می‌شود. در عکس زیر با چند دشمن اصلی روبرو هستید که هرکدام می‌خواهند جنگل‌های آمازون و جزیره را در اختیار گیرند و به تنهایی از ارزش‌های آن استفاده کنند. همین طمع باعث می‌شود که در هنگام باز کردن گنجینه موجود در عکس اتفاق ناهنجاری برای دشمن بیافتد که برای شما منفعت می‌آفریند. نکته خاصی که وجود آن باعث گفتار حتمی می‌شود این است که بازی در یکی از مراحل کمی تخیلی می‌شود و تعجب بازیکن را جلب می‌کند چراکه موجودات بیگانه از اعماق زمین بیرون زده و به همه حمله‌ور می‌شوند.

Uncharted, Nathan Drake, Drake, دریک, شخصیت, کاراکتر, آنچارتد

سری بازی Uncharted که تاکنون چهار نسخه از آن برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۳ و پلی‌استیشن ۴ منتشر شده است همیشه خارق‌العاده عمل کرده و شخصیت‌های دوست داشتنی بازی را در دل ما ماندگار کرده‌اند. نسخه‌های دیگر این سری را بزودی بررسی خواهیم کرد تا اینکه به نسخه آخر برسیم. امیدواریم که از این مقاله هرچه استفاده را کرده و مورد رضایت‌تان قرار گرفته باشد. منتظر بررسی‌های بیشتر در قسمت یادی از گذشته باشید.

نظر شما درباره این بازی ده سال پیش چیست؟

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات