بررسی شخصیت های فیلم Glass

بررسی شخصیت های فیلم Glass

امیر پورمحمد ۳۱ تیر ۱۳۹۷ نظرات

بررسی شخصیت های سری فیلم های کامیک آقای نایت شیامالان (M. Night Shyamalan). با گیمر همراه باشید.

 

با نزدیک شدن به تاریخ اکران آخرین فیلم از سری فیلم های کامیک آقای نایت شیامالان، یعنی فیلم شیشه (Glass) و از سویی نیز نگاهی خاص به این فیلم در نمایشگاه کامیک کان (Comic Con) سن دیاگو ۲۰۱۸ توسط طرفداران دنیای فیلم های کامیک بوکی، جای دارد نگاهی به شخصیت های معرفی شده در سری فیلم های نشکن (Unbreakable)، شکافته (Split) و شیشه بیندازیم. پس اگر از اسپویل داستانی دو فیلم نشکن و شکافته (این دو فیلم را ندیده اید) به همراه حدس گمان هایی در مورد فیلم شیشه لذت نمی برید ما را در ادامه این مقاله همراهی نکنید.

آقای نشکن

اولین حضور این شخصیت در فیلم نشکن محصول سال ۲۰۰۰ بود. آقای نشکن با نام واقعی دیوید دان (با بازی بروس ویلیس) اولین بار در تصادفی که در زمان روانی اش به وقوع پیوست به نیرو های فرا طبیعی خود پی برد. ولی بنا به دلایلی نا مشخص از سن جوانی تا میان سالگی این قابلیت های فرا انسانی خود را به فراموشی سپرد تا اینکه توسط آقای شیشه باری دیگر مورد آزمایش (حادثه تصادف قطار که وی تنها بازمانده آن بود) قرار گرفت.

 

نیرو های فرا انسانی:

حرکت و حمل وزن های بسیار بالا. در قسمتی از فیلم نشکن شاهد بالا بردن وزنه هایی با وزن نزدیک به ۲۰۰ کیلو توسط وی بودیم.

نفوذ نا پذیر بودن پوست. وی از دو تصادف که یکی از آن ها تصادف دو قطار بوده است جان به در برده است. اما تا کنون هیچ گونه سندی مبنی بر نفوذ نا پذیر بودن پوست وی به گلوله در فیلم ها مشاهده نشده است. در واقع این نکته جای بحث بسیاری دارد چرا که در فیلم نشکن آقای شیامالان از شلیک گلوله به سمت وی طفره رفته است.

احساسی فرا انسانی که به وی قدرت حرکت در خاطرات افراد مختلف را می دهد. در واقع این خاطر تمرکز بیشتری به انجام جرم و جنایت توسط افراد دارد. آقای شکست نا پذیر با ایستادن در یک مکان شلوغ و لمس افراد می تواند این قدرت خود را مورد استفاده قرار دهد.

محدودیت ها:

همان گونه که در فیلم نشکن به آن اشاره شد متابولیسم این افراد علی رقم نیرو های فرا طبیعی شان همانند انسان های دیگر است. یعنی می توان آن ها را با محدودیت های بدن انسان مانند قطع اکسیژن، کشنگی و… از پای در آورد. از آنجایی نیز که آقای نشکن هیچ گاه شنا کردن را یاد نگرفته است می توان گفت بزرگ ترین ضعف وی غرق شدن در آب است.

 

آقای شیشه

وی خود را نیروی مقابل آقای نشکن می داند. همان گونه که خود می گوید این جهان به قهرمانی مانند تو (آقای نشکن) و ضد قهرمانی مانند من نیاز دارد. وی از سندرم خاصی که با نام مرد شیشه ای یاد می شود رنج می برد. دور افتادگی وی از کودکی از سایر کودکان باعث ایجاد عقده در وی شده است از آنجایی که وی علاقه شدیدی به کامیک بوک ها دارد خود را نیرویی خلاف قهرمان می پندارد. وی دارای یک گالری کامیک بوک های نایاب است.

 

نیرو های فرا انسانی:

در واقع باید گفت وی دارای هیچ نیروی فرا انسانی خاصی نیست. تنها ویژگی وی برخورداری از ای کیو بسیار بالا و درت متقاعد کردن افراد است.

محدودیت ها:

همان گونه که اشاره شد وی از بیماری خاصی رنج می برد که باعث ضعیف شدن استخوان های وی شده است. استخوان های وی به قدری ضعیف هستند که تنها با یک فشار کوچک خرد می شوند. این ضعف در استخوان ها مانع ایستادن وی و فلج شدن او شده است.

 

هیولا

این شخصیت که در فاز دوم پروژه آقای شیامالان قرار دارد تا یک سال پیش از دیدگاه طرفداران به دور مانده است. در وقع می توان او را جذاب ترین شخصیت این سری فیلم ها دانست.

از آنجایی که وی دارای چندین شخصیت مختلف است و همان ‌گونه که در تریلر فیلم شیشه نیز به آن اشاره شد این شخصیت ها بیش از آن چیزی هستند که در فیلم شکافته به ما گفته شده است نیروی قوت و ضعف های وی نیز بسیار اند.

 

نیرو های فرا انسانی:

پوستی نفوذ ناپذیر. همان گونه که در فیلم شکافته شاهد آن بودیم پوست هیولا به ضربات چاقو و گلوله شاتگان مقاوم است. در بخشی از تریلر فیلم شیشه نیز شاهد اشاره ه نفوذ نا پذیری پوست هیولا به گلوله اسنایپر بودیم.

حرکت با سرعت فرا انسانی. همان گونه که در فیلم شکافته و تریلر شیشه شاهد آن بودیم هیولا می تواند با سرعتی بالا حرکت کند.همچنین صخره نوردی یکی از ویژگی هایی که در فیلم شکافته در مورد هیولا نشان داده شد قدرت بالا رفتن هیولا از هر سطحی است.

محدودیت ها:

محدودیت اصلی وی در جنگ داخلی است که در مغز وی در حال انجام است. قبیله وحشی (تمام شخصیت هایی که آقای کوین وندل دارد در حال جنگ جدا برای به دست آوردن صندلی پادشاهی و حضور در جسم وی هستند. از این شخصیت ها می توان به کودکی ده ساله که به سادگی فریب می خورد تا فردی میان سال که دیابت دارد اشاره کرد. برخی از این شخصیت ها خواستار حکومت هیولا بر جسم بوده و برخی خواستار آرامش و دوری از بعد حیوانی هستند.

تکرار نام کوین وندل. در فیلم شکافته شاهد آن بودیم که با تکرار نام کوین وندل در جلوی هیولا می توان او را از صندلی پادشاهی دور کرده و کوین وندل یعنی شخصیت اصلی قبیله وحشی را جایگزین آن کرد.

به احتمال زیاد همانند شخصیت آقای نشکن، هیولا نیز از محدودیت ها متابولیسمی انسانی رنج می برد.

نیاز هیولا به خوردن خود دختران جوان. از آنجایی که شخصیت هیولا یک حالت روانی برای آقای وندل است. او خود را متقاعد کرده است (تا جایی که ما میدانیم) که هیولا برای زنده ماندن نیاز به خورد خون دختران جوان است.

 

داستان فیلم شیشه از جایی آغاز می شود که کوین وندل یعنی هیولا در شهر متواری است و به دنبال نشان دادن نیرو های فرا طبیعی خود به بشریت است. آقای دیوید دان یعنی آقای نشکن نیز به عنوان محافظی شخصی در حال فعالیت است. وی این مأموریت را در پیش روی خود میابد که از انسان های بی گناه علیه هیولا محافظت کند. در این میان آقای شیشه در صدد هم تیم شدن با هیولا برای نابودی آقای نشکن است.

قضیه از جایی پیچیده می شود که هر سه این افراد توسط روان‌پزشکی که علاقه مند به کشف رمز به دست آوردن این نیرو های فرا انسانی است دستگیر و در مرکزی زندان گونه نگهداری می شوند. حال این سه شخصیت در مکانی بسته در کنار هم قرار دارند و همانند بمبی هر لحظه انتظار انفجار آن ها وجود دارد.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات