فیلم های Glass ،Split و Unbreakable متحد می شوند

فیلم های Glass ،Split و Unbreakable متحد می شوند

امیر پورمحمد ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ نظرات

اطلاعاتی جدید در مورد آخرین ساخته نایت شیامالان (M. Night Shyamalan). با گیمر همراه باشد.

 

چند وقتی است که صنعت سینما و طرفدارانش به این نتیجه رسیده اند که آقای نایت شیامالان همانند داوینچی در حال خلق آثاری است که سال ها و سال ها بعد مورد توجه سینما دوستان قرار خواهد گرفت. در واقع باید گفت آقای شیامالان داوینچی ژانر فرا طبیعی سینما است.

این هنرمند هندی تبار در عمر هنری اش دست بر روی هر فیلمی که گذاشته است آن فیلم دست کم یک موفقیت مالی برای کمپانی سازنده اش بوده است. اولین اثر موفق وی را می توان فیلم حس ششم (The Sixth Sense) دانست. جنبه فرا طبیعی در این فیلم به وفور یافت می شود. فیلم حس ششم با نامزد شدن برای شش جایزه اسکار نام آقای شیامالان را بر سر زبان ها انداخت. دست آورد دیگر این فیلم آشنایی آقای شیامالان با بروس ویلیس (Bruce Willis)  و استفاده از وی در فیلم دیگرش یعنی نشکن (Unbreakable) بود.

فیلم نشکن دومین اثر مورد بحث آقای شیامالان به علت دارا نبودن (البته از نظر برخی) انسجام داستانی (مخصوصاً بخش پایانی فیلم که به  صورت کاملاً آزاد رها می شود) و روایت عجیب و غریب داستانی اش از باز خورد متفاوتی نسبت به فیلم حس ششم برخوردار شد.

پس از باز خورد منفی این فیلم آقای شیامالان شروع به ساخت فیلم های فرا طبیعی با جلوه های ویژه بسیار و بودجه های سنگین کرد. فیلم نشانه ها (Signs) و اتفاق (The Happening) که به ترتیب در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ ساخته شدند یکی از بهترین فیلم های مرموز و فرا طبیعی سینما هستند، الخصوص فیلم نشانه ها که با بودجه ۷۲ میلیون دلاری توانست فروش باور نکردی ۱ میلیارد دلار را کسب کند.

آخرین باد افزار (The Last Airbender) و بعد از زمین (After Earth) فیلم های با جلوه های سینمایی بسیار زیبا هستند. هر دو این فیلم ها علی رقم بودجه های سنگین خود که به ترتیب ۱۵۰  و ۱۳۰ میلیون دلار است توانستند در حدود سه برابر بودجه خود فروش داشته باشند.

ولی تمام این فیلم ها علی رقم موفقیت های چشمگیرشان آن چه را که آقای شیامالان همیشه دوست داشت به تصویر بکشد را نداشت. آن هم دست به دهن رها کردن بیننده در انتها فیلم است.

خوب باید گفت آقای شیامالان زیاد هم بی برنامه کارنکرده است. سال ۲۰۱۶ زمانی که فیلم شکافته اکران گردید، کم تر کسی فکر می کرد که ساخته قدیمی آقای شیامالان که با نقد منفی روبرو شده بود باری دیگر قرار است زنده شود.

این فیلم که در لیست سه فیلم برتر ترسناک سال گذشته سایت گیمر است، به گونه ای طراحی شده بود که تماشا گر را ابتدا از داستانی که فیلم روایت می کند نا امید کند و سپس در انتها با ضربه ای کاری بیننده را دست در دهان در بهت رها کند. البته فیلم کوتاه پس از فیلم و ارتباط فیلم شکافته به فیلم نشکن دومین ضربه را به بیننده وارد کرده و یا آور این نکته می شود که در حال حاضر شما در حال تماشای فیلم از آقای شیامالان هستید.

کار به اینجا ختم نمی شود و آقای شیامالان در عین آینده نگری در حال گسترش این دنیای سینمایی است. استادی آقای شیامالان نیز هم در اینجا مشخص می شود. یک شکست که پس از ۱۶ سال تبدیل به یک موفقیت بی چون چرا شده و باز هم ادامه میابد.

فیلم شیشه (Glass) ادامه این سه گانه است روابط کننده هر سه شخصیت معرفی شده در این ۱۸ سال در دو فیلم نشکن و شکافته است. شخصیت دوین دان با بازی آقای بروس ویلیس که یک انسان شکست ناپذیر است، شخصیت الیجا پرایس معروف به آقای شیشه ای یک ویلن (شخصیت ضد قهرمان) با وضعیت بدنی برعکس دوین دان و در نهایت کوین وندل فردی با ۲۴ شخصت مجزا که یکی از آن مانند دوین شکست ناپذیر است.

حال باید صبر کرد و دید که آقای شیامالان در فیلم شیشه موفقیت فیلم شکافته را تکرار خواهد کرد یا همانند فیلم نشکن باری دیگر شکست خواهد خورد. فیلم شیشه برای اکران در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات