ژانر بازی های رایانه ای در سینما متولد شد

ژانر بازی های رایانه ای در سینما متولد شد

امیر پورمحمد ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ نظرات

نگاهی به ژانر نوظهور بازی های رایانه ای در سینما. با گیمر همراه باشید.

 

همان گونه که در چند مقاله دیگر گفته شد در چند ساله گذشته خط و مرز صنعت سینما در حال برخورد با خط و مرز صنعت بازی سازی است. از همان ابتدای تولد صنعت بازی سازی که مسلماً پس از تولد صنعت هنری فیلم سازی اتفاق افتاده است، کم و بیش و هر از چند گاهی چندین تبادل میان فیلم و بازی صورت می گرفت. این تبادلات که به صورت سنتی تر اش به صورت اقتباس فیلم نامه از رمان صورت می گرفت پس از تولد صنعت بازی سازی به صورت اقتباس داستان و ایده از فیلم به بازی رایانه ای انجام می شد. ولی متأسفانه این تبادلات کار را به جایی نرساند و منجر به چیزی جز ساخته شدن کوهی از بازی های نا موفق از روی فیلم ها نشد.

اما گذر زمان چرخ دنده های این ماشین تبادل را بر عکس کرد. این بار به جای این که بازی رایانه ای از یک فیلم اقتباس شود داستان یک فیلم از یک بازی اقتباس گردید. همان گونه که در چند مقاله دیگر نیز گفته شد این صنعت نو پا در حال بست و گسترش است. استارت کار (البته به نوعی جدی شدن قضیه) از فیلم وارکرفت (Warcraft) صورت گرفت. این فیلم که در سال ۲۰۱۶ اکران گردید تمام دوست داران و عاشقان دنیای وارکرفت را به هیجان آورد. حضور شخصیت محبوب گولدن که به جرئت می توان گفت جزء ۵۰ شخصیت محبوب و معروف کمپانی بیلزارد (Blizzard) است در فیلم، باعث شد اشک در چشمان بازیکنان حرفه ای و وفا دار بازی دنیای وارکرفت حلقه بزند.

 

در ادامه این جنبش سینمایی بازی سازی، فیلمی بر اساس مجموعه بازی های معروف یوبیسافت (Ubisoft) یعنی Assassin’s Creed ساخته و منتشر گردید. ولی متأسفانه این فیلم علا رقم داستان نسبتاً موجه و صحنه های بسیار زیبای گرافیکی موفق به کسب نظر مساعد منتقدان و عمده مردم نگردید. ولی همه ی مردم به صورت حرفه ای بازی های رایانه ای بازی نمی کنند. ظرافت و زیبایی این فیلم را کسی درک می کند که با بازی های یوبی سافت بزرگ شده است، جوانی و پیری اتزیو (یکی از شخصیت های محبوب بازی های اسسنز کرید) را دیده است.

ولی متأسفانه مساعدت نظر قلیلی از عشقان دنیای بازی های رایانه ای برای موفقیت این فیلم کافی نیست. این گونه فیلم ها باید به اوج هنر خود برسند تا عموم مردم علا رقم نداشتن آگاهی از بازی رایانه ای که از روی آن ساخته شده اند از آن ها لذت ببرند.

ولی باید منصف بود و به قول معروف شمشیر را از رو نبست. ژانر هایی مانند درام، ترسناک و یا عاشقانه از همان ابتدای تولد صنعت سینما وجود داشته اند. ولی ژانری نو ظهور مانند ژانر اقتباس شده از دنیای بازی های رایانه ای تنها چند سال است که به وجود آمده است. ژانر و سبکی که تنها دو فیلم در لیستش قرار دارد. حال به نظر من مردم باید مهربان و رئوف باشند. این ژانر جای بسیاری برای سخن گفتن و پیشرفت دارد. نباید فیلم هایش را بدون آگاهی بازی هایش نقد کرد.

حال در چند سال آینده فیلم های بسیاری ساخته می شوند که می توانند طلسم بد گمانی را نسبت به نظر منفی عموم مردم بشکنند از این فیلم ها می توان به فیلم Tomb Raider – God of War و Uncharted اشاره کرد.

حال باید منتظر بود و دید که آیا این فیلم ها با انتشار خود این بد گمانی را نسبت به ژانر بازی های رایانه ای تغییر می دهند.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات