حواشی ساخت فیلم Quentin

حواشی ساخت فیلم Quentin

امیر پورمحمد ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ نظرات

بررسی حواشی حضور لئوناردو دیکاپریو (Leonardo DiCaprio) در فیلم جدید کوئنتین تارانتینو (Quentin). با گیمر همراه باشید.

 

یکی از حواشی داغ سینما امسال و به نوعی در چند ساله گذشته موضوع باز نشستگی کوئنتین تارانتینو است. سابقه کاری تورنتو برای هیچ عشق سینمایی پوشیده نیست ولی ذکر آن خالی از لطف نیست.

کارگردانی که تا کنون برنده اسکار بهترین نویسندگی و نخل طلایی بهترین کارگردانی شده است. البته لیست جوایز او بلند تر از آن است که در این مقاله توانست به آن ها اشاره کرد. برترین ساخته وی البته از دیدگان نویسنده این مقاله داستان عامه پسند (Pulp Fiction) است که تارانتینو را نامزد دریافت جایزه اسکار کرد و البته نخل طلایی جشنواره کن را نیز نصیبش کرد.

ولی برترین دست آورد تارانتینو علاوه جوایزی که به دست آورده است سبک خاص وی در ساخت فیلم است. لقبی که برای او در صنعت سینما انتخاب شده است کارگردان دی جی است. حال چرا دی جی؟

خلق صحنه های آمیخته با موسیقی که احساس بیننده را به اوج خود می رساند تخصص اوست. خود وی در مورد خلق این صحنه ها اینگونه می گوید:

«من این صحنه ها رو در حالی تو ذهنم طراحی می کنم که در اتاق خوابم به موسیقی گوش می دم و با ریتم آهنگ می نویسم»

 

ولی سبک تارانتینو محدود به تلفیق موسیقی با صحنه های سینمایی نمی شود. نشان دادن خشونت بدون خط قرمز، صحنه هایی خشن که محدودیت سنی آن ها حتی بالا تر از ۱۸ سال نیز هست در فیلم های تارانتینو عنصر اصلی هستند.

بهترین مثال برای درک صحنه های خشن در سبک تارانتینو سری فیلم بیل را بکش (Kill Bill) است. فیلم بیل را بکش یک فیلم ناب است فیلمی که تا به امروز مانند آن تکرار نشده است. اکشن آن بی طعنه است. موسیقی در تار و پود آن نهفته است. تمام عناصر سینما مانند کمدی، اکشن، درام در آن دیده می شوند.

حال که تصوری شفاف از تارانتینو در ذهن تان شکل گرفت زمان آن رسیده است که مقاله را به فاز دومش انتقال دهیم.

چندی پیش تارانتینو به صورت علنی و در طی بیانیه ای اعلام کرد که پس از ساخت ده فیلم از دنیای سینما خداحافظی خواهد کرد. علت این کارش را نیز افزایش کیفیت فیلم های خود اعلام کرد.

«اگر قرار باشد که فقط ده فیلم را بسازم یعنی برای خودم یک شمارش معکوس در نظر بگیرم در این صورت بیشترین تلاشم را خواهم کرد تا ساخته هایم بی نقص باشند.»

چند ماهی می شود که خبر ساخته شدن فیلمی از دنیای پیشتازان فضا (Star Trek) توسط تارانتینو ذهن دوست داران این کارگردان را مشغول کرده است. تا جایی که طرفداران از فیلم دوم او غافل شده اند. فیلم که تنها با نام بردن سه اسم شما را به وجد خواهد آورد. برد پیت (Brad Pitt)، مارگو رابی (Margot Robbie) و لئوناردو دیکاپریو.

البته نباید بیش از اندازه هیجان زده شد. حضور برد پیت در حال حاضر در حد یک شایعه است. شایعه ای که توسط هیچ کس تائید نشده است. البته رد نشدن آن توسط هیچ کسی واقعی بودن آن حتی در حد یک پیشنهاد را تصدیق می کند.

پیشنهاد برای حضور مارگو رابی در فیلم به صورت رسمی تائید شده است. حتی نقشی که وی در فیلم بازی خواهد کرد به صورت رسمی معرفی گردیده است. ولی در حال حاضر هیچ گونه قرار داد یا بیانیه ای مبنی بر حضور قطعی رابی در فیلم وجود ندارد. حضور رابی در نقش هارلی کوئین (Harley Quinn) در قسمت دوم جوخه انتحار (Suicide Squad) می تواند دلیلی بر دو دل بودن وی برای حضور در این فیلم باشد.

ولی حضور دیکاپریو که حواشی زیادی داشت به صورت رسمی تائید گردیده است. هفته پیش سایت ددلاین (Deadline) در طی مصاحبه ای که با دیکاپریو کرده بود اعلام کرد دیکاپریو در طی مذاکراتی که با تارانتینو کرده است قبول کرده در فیلم جدید او ایفای نقش کند. در این مقاله به صورت صریح اعلام شده بود که دیکاپریو در فیلم نقش یک فرد سالخورده را بازی خواهد کرد. از نوع و سبک گفت و گو این گونه به نظر می رسید که لئوناردو نقشی کوتاه و حتی شاید فرعی در فیلم داشته باشد.

ولی طی آخرین به روزرسانی ها معلوم گردید که نقش اول و اصلی فیلم به دیکاپریو سپرده شده است. به حر حال سؤال اصلی در این میان چیز دیگری است. دیکاپریو چه نقشی در فیلم خواهد داشت؟

مایک فلمینگ (Mike Fleming) نویسنده سایت ددلاین در این مورد اینگونه می گوید:

«اگه بخوام به صورت دقیق بگم، دیکاپریو نقش یک هنرپیشه را که مجری یک برنامه وسترن به نام جایزه بگیر هست را بازی خواهد کرد. این برنامه در بین سال های ۱۹۵۸ الی ۱۹۶۳ پخش می شود. او برای افزایش شهرت خود در برنامه های دیگران نیز به صورت مهمان حضور می یابد ولی بزرگ ترین بازی وی در فیلمی که در سال ۱۹۶۹ ساخته می شود است.»

 

با توجه به اینکه دیکاپریو در این فیلم در نقش یک آمریکایی گاوچران حضور پیدا خواهد کرد و با در نظر گرفتن اینکه دو فیلم اخیر تارانتینو فیلم های وسترن بوده اند. احتمالاً شاهد شباهت هایی میان این سه فیلم خواهیم بود. البته با توجه به گفته های سایت ددلاین در این فیلم شاهد بازگشت تارانتینو به سبک فیلم داستان عامه پسند خواهیم بود.

علاوه بر این داستان فیلم نیز تا حدی مشخص است. چون فیلم در مورد قتل های منسون است شکل کلی داستان را می توان حدس زد ولی خلاقیت بی حد و مرز تارانتینو بی شک می تواند فیلم را از حالت کلیشه وار نجات داده و اسپویل ذاتی فیلم (قتل های خانواده منسون یکی از اتفاقات تلخ تاریخ بشری است که در دهه ۶۰ در آمریکا رخ داده است با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید از جزئیات حادثه با خبر شوید) را خنثی کند.

این فیلم برای اکران در تاریخ ۹ آگوست ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است ولی تغییر تاریخ اکران آن دور از انتظار نیست.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات