فیلم Star Wars: The Last Jedi وارد می شود

فیلم Star Wars: The Last Jedi وارد می شود

امیر پورمحمد ۰۴ دی ۱۳۹۶ نظرات

بررسی باکس آفیس هفته اول دی ماه. با گیمر همراه باشید.

 

باکس آفیس این هفته مانند روز موعودی است که ساحران و پیشگویان از قبل آن را پیش گویی کرده اند. از چند ماه گذشته و به نوعی از زمان اعلام تاریخ اکران قسمت جدید سری فیلم‌های جنگ ستارگان (Star Wars: The Last Jedi)، همه سایت های سینمایی جهان باکس آفیس یک هفته مانده به روز کریسمس را پیش گویی کرده بودند.

این پیش گویی با توجه به سابقه چند ساله این سری فیلم ها در جنون عمومی مردم و طرفداران آن کار زیاد سختی نیست.

دیگر تازه وارد این هفته، انیمیشن فردیناند (Ferdinand) با حضور رقیبی همچون لست جدای نتوانست خود را نشان دهد و در زیر سایه عظیم آخرین جدای مخفی ماند. البته سایر فیلم های باکس آفیس نیز به این سرنوشت دچار شدند و نتوانست در حضور فیلم آخرین جدای حتی صدای کوچکی نیز از خود در آورند.

لیگ عدالت (Justice League) نیز به سقوط خود در دره شکست ادامه داده و در این هفته رقم نا چیز چهار میلیون دلار فروش را توانست به دست آورد.

 

این هفته جنگ ستارگان به معنی واقعی باکس آفیس را فتح کرد. شروع طوفانی و افسانه ای تنها چیزی است که می توان در مورد آغاز اکران آن به کار برد.

این فیلم که ابتدا در سینما های آمریکا شمالی اکران گردید توانست در اولین هفته اکران خود ۲۲۰ میلیون دلار فروش داشته باشد.

این فروش فیلم آخرین جدای را در رتبه دوم فروش اولین هفته ی سری فیلم های جنگ ستارگان قرار داد. رتبه اول متعلق به قسمت نیرو برمی خزد (Star Wars: The Force Awakens) با رقم ۲۴۷.۹ میلیون دلار است که در سال ۲۰۱۵ اکران گردیده است.

نیرو برمی خزد در آخرین روز هفته اول اکران خود ۱۲۰ میلیون دلار فروش داشته است ولی آخرین جدای در آخرین روز خود ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشته است. این فروش نزدیک نشان از رقابت دوشادوش این دو قسمت دارد.

شروع افسانه ای آخرین جدای احتمال فروش بالای یک میلیارد دلار در آمریکای شمالی و عبور فروش جهانی این فیلم را از رقم پنج میلیارد دلار افزایش می دهد.

حال باید منتظر ماند تا دید این فیلم در هفته دوم خود چگونه عمل خواهد کرد.

اینِ هفته به طور کلی می توان گفت تمام سرمایه و در آمد سینمای جهانی بر روی فیلم آخرین جدای متمرکز شده است. از این رو رتبه دوم باکس آفیس با اختلاف باور نکردنی ۲۰۷ میلیون دلار به انیمیشن تازه اکران شده فردیناند تعلق دارد.

این انیمیشن که محصول کمپانی در حال تغییر و متزلزل فاکس (Fox) است در جدال با آخرین جدای شکستی خونین خورد. فروش ۱۳ میلیون دلاری این پویانمایی با توجه به بودجه ۱۱۱ میلیون دلاری آن در حکم تیر خلاصی برای بخش انیمیشن سازی فاکس با نام بلو اسکای (Blue Sky Studios) است.

با توجه به مشکلات کمپانی فاکس و خریداری این کمپانی توسط دیزنی (Disney) نزدیک به ۱۰۰۰۰ شغل از کمپانی فاکس در شرف از میان رفتن هستند و این شکست بخش انیمیشن سازی فاکس و صد البته افول کیفیت سری انیمیشن هایی عصر یخبندان (Ice Age) در چند ساله گذشته و الخصوص در قسمت آخر، این بخش شرکت فاکس را به بهترین کاندید برای حذف تبدیل کرده است.

یکی از معدود نقاط مثبت این انیمیشن حضور جان سینا (John Cena) در صدا پیشگی نقش اول این انیمیشن است.

رتبه سوم باکس آفیس این هفته به انیمیشن کوکو (Coco) ساخته سرکت پیکسار (Pixar) تعلق دارد. این انیمیشن که به صورت سه بعدی ساخته شده است در هفته چهارم خود توانست نه میلیون دلار فروش را کسب کند. فروش کلی این انمشن ۱۵۰ میلیون دلار است.

موفقیت این انیمیشن دلیلی دیگر برای حذف بخش انیمیشن سازی فاکس از دارایی های دیزنی است. به زبان ساده زمانی که شرکت انیمیشن سازی قوی مانند پیکسار را دارید چه نیازی به یک بخش شکست خورده انیمیشن سازی است. بیایید بودجه ها را بر روی سبد پر متمرکز کنیم.

رتبه چهارم جدول به درام توجه کن (Wonder) تعلق دارد. این فیلم که در هفته پنجم اکران خود به سر می برد با فروش پنج میلیون لاری خود توانست فروش جهانی ۱۰۹ میلیون دلار را کسب کند. توجه مردم به این فیلم علی رقم وجود فیلم های گردن کلفتی همانند لیگ عدالت و آخرین جدای نشان از روشن بودن آتش زیر خاکستر فیلم های درام و علاقه مندی عامه مردم به این ژانر دارد.

رتبه پنجم به فیلم کهنه کار و در حال سقوط لیگ عدالت تعلق دارد که درهفته پنجم اکران خود قرار داد. شروع نسبتاً خوب این فیلم در هفته ی اول اکران امید برای فروش بالای این فیلم را در دل ها روشن کرد ولی با گذشت زمان این فیلم در گل نشست تا اینکه در این هفته فروش نا چیز پنج میلیون را به سختی توانست به دست آورد.

فروش این فیلم در آمریکای شمالی پس از گذشت پنج هفته به رقم ۲۱۹ میلیون دلار رسیده است. هر چند این فیلم در بازار جهانی ۶۰۵ میلیون دلار فروش داشته است ولی به هیچ کدام از استاندارد های یک فیلم کامیک با بودجه کلان نرسیده است.

انتظار می ‌رود کمپانی دی سی (DC) پس از شکست این فیلم تغییری اساسی در سیاست های خود به وجود آورد.

به واقع قضیه ابر قهرمان های کامیک بسیار پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد. مثالی که چندین و چندین بار در دنیای سینما تکرار می شود.

گرد همایی قهرمان های مارول که منجر به پیروزی و در آمد زایی سرسام آور برا مارول می ‌شود و از سویی دیگر گرد همایی قهرمان های دی سی که چیزی جز ضرر برای این شرکت ندارد. ساخت سریال از روی قهرمان های مارول توسط شبکه نتفلیکس (Netflix) که موفقیتی تمام عیار است و منجر به تولد سبکی جدید در عرصه سریال ها می شود و تقلید همین کار و شکست آن توسط شرکت های دیگر.

گویی تمام فرمول ها و پیش بینی ها در این قضیه رنگ می بازند و معنی خود را از دست می دهند.

 

رتبه ۵ الی ۱۰ باکس آفیس هفته اول دی ماه به شرح زیر است.

Daddy’s Home 2

Thor: Ragnarok

The Disaster Artist

Murder on the Orient Express

Lady Bird

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات