۱۰ مرد ثروتمند در دنیای فناوری

۱۰ مرد ثروتمند در دنیای فناوری

حسام نجاتی ۲۴ آبان ۱۳۹۶ نظرات

اگر به فهرست ثروتمندترین افراد در سال ۲۰۱۷ نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که بیشتر آنها این ثروت هنگفت خود را از تکنولوژی به دست آورده اند. حتی کارشناسان بر این باوراند که اگر این اشخاص تمام ثروت خود را ببخشند در عرض ۲ سال باز به همان ثروت خواهند رسید. همراه گیمر باشید.

۱ – جف بزوس (۹۰.۹ میلیارد دلار)

با اینکه بیل گیتس، موسس مایکروسافت چندین سال متوالی در رده اول لیست بود، جف بزوس چندی پیش جایگاه او را در ثروت گرفت و اول شد. به طوریکه با افزایش سهام کمپانی آمازون (Amazon)، ثروت این شخص معادل ۹۰.۹ میلیارد دلار شد. کمپانی آمازون از لحاظ میزان درآمد، بزرگترین کمپانی اینترنتی جهان و همچنین بزرگترین فروشگاه اینترنتی آنلاین است. این کمپانی توسط جف بزوس در سال ۱۹۹۴ تاسیس گردید و هم اکنون نیز در شهر سیاتل، واشینگتن ایالات متحده امریکا مستقر است. آمازون تجارت الکترونیک آمریکایی، نخست از فروش آنلاین و اینترنتی کتاب کار خود را آغاز کرد و بعد از آنکه در این عرصه به موفقیت های چشمگیری دست یافت، فروش سایر وسایل نظیر لوازم خانگی، پوشاک و غیره را نیز به لیست موجودی خود افزود. محبوبیت و طرفداران کمپانی آمازون در چند سال گذشته رشد روز افزونی داشته است، بگونه ای که سهام این کمپانی آمریکایی به طور ناگهانی به جایگاهی نجومی جهش یافت.

ثروت, مرد, فناوری, آمازون, بزوس, شرکت, لری, 10 مرد ثروتمند, دنیای فناوری, 10 مرد ثروتمند در دنیای فناوری, ثروتمند در دنیای فناوری, مرد ثروتمند در دنیای فناوری, ثروتمند در دنیا, 10 مرد ثروتمند در دنیا, جف بزوس

۲ – بیل گیتس (۹۰.۷ میلیارد دلار)

بیل گیتس به عنوان ثروتمند ترین شخص در دنیای فناوری می باشد، اما به تازگی با صرف هزینه های بسیار زیاد برای سرمایه گذاری و خیریه به مقام دوم لیست جهان نزول کرده است. بعضی از کارشناسان دارای این شخص را معادل سرمایه ۱۴۰ کشور می دانند! باید بدانید که مدیر عامل سابق کمپانی مایکروسافت که از سمت خود کناره‌گیری کرد و جای خود را به استیو بالمر داده بود، همچنان به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی و رئیس هیئت مدیره این مایکروسافت به فعالیت خود ادامه می دهد. وی از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۴ ریاست هیئت مدیره مایکروسافت را برعهده داشت و پس از ۳۹ سال، با کناره‌گیری گیتس، جان دبلیو تامسون بجای وی منصوب گردید. این کمپانی می توان گفت جهان را در دست خود دارد چون بیش از ۹۰ درصد کارهای اداری، نظامی و… به واسط ویندوز این کمپانی پابرجاست. گیتس در مدرسهٔ لیک ساید شروع به تحصیل کرد، سپس به سمت علاقه خود یعنی به نرم‌افزار پی برد و برنامه‌نویسی را در سن ۱۳ سالگی شروع کرد. در همین‌جا بود که هستهٔ اولیهٔ مایکروسافت شکل گرفت. در بهار سال ۱۹۶۸ میلادی مدرسه تصمیم گرفت که دانش آموزان را با پدیده‌ای جدید که به تازگی در دنیا شکل گرفته بود، یعنی کامپیوتر آشنا کند. کامپیوترها هنوز بزرگ‌تر و گران‌تر از آن بودند که مدرسه بتواند آن را خریداری کند. به همین منظور مدرسه صندوقی را برپا کرد و اعلام کرد که برای اجارهٔ یک سال کامپیوتر PDP-10 ساخت کمپانی DEC، کمک کنید. پول زیادی بیشتر از هزینهٔ اجاره یک سال جمع‌شد، اما مدرسه جذابیت این غول الکترونیکی را برای شاگردان دست کم گرفته بود… این شاگردان، بیل گیتس، پل آلن که دو سال از گیتس بزرگ‌تر بود و چند تای دیگر از دوستان بودند که همگی در حال حاضر از برنامه‌نویسان ارشد مایکروسافت هستند.

 

۳ – مارک زوکربرگ (۵۹.۴ میلیارد دلار)

مارک زوکربرگ بعنوان موسس و مدیر عامل شرکت فیس بوک (Facebook)، یکی از ثروتمند بزرگ در جهان است که توانسته از لحاظ میزان درآمد در جایگاه سوم این فهرست جای بگیرد. ثروت زوکربرگ معادل ۵۹.۴ میلیارد دلار تخمین زده شده است. وی شرکت فیس بوک را با یکی از همکلاسی هایش در دانشگاه هاروارد تاسیس کرد و عنوان جوان‌ترین ثروتمند و پیشگام در عرصه تکنولوژی و اینترنت را از آنِ خود کرد. زوکربرگ سهام و مالکیت تمامی سایت ها و اپلیکیشن های زیرمجموعه فیس بوک نظیر واتس آپ، اینستاگرام و فیس بوک مسنجر را نیز در اختیار دارد.

۴ – لری پیج (۴۹.۳ میلیارد دلار)

میزان ثروت لری پیج بعنوان مدیرعامل آلفابت (Alphabet)، کمپانی مادر گوگل (Google)، و یکی از موسسان کمپانی گوگل، ۴۹.۳ میلیارد دلار برآورد شده است. همانطور که می دانید کمپانی گوگل بدون شک یکی از بزرگترین غول‌های تکنولوژی در جهان به شمار می رود که یکی از منابع اصلی درآمد این کمپانی، از طریق تبلیغات و آگهی های آنلاین در وب سایت و اپلیکیشن های گوگل است.

۵ – سرگئی برین (۴۳.۱ میلیارد دلار)

ثروت سرگئی برین همانند لری پیج بعنوان یکی از شرکا و موسسان کمپانی آلفابت بوده و رقمی معادل ۴۳.۶ میلیارد دلار دارایی دارد. وی هم اکنون رئیس کمپانی آلفابت است و همراه با لری پیج، سهام این کمپانی را در اختیار دارند. هردوی آنها زمانی که در دانشگاه استنفورد آمریکا تحصیل می کردند، یک وب گاهی ایجاد کردند که وب سایتهای مختلف را بر اساس میزان محبوبیت آنها، فهرست می کرد. بعدها که توانستند از این ایده پول کسب کنند، موتور جست‌وجوی گوگل را در سال ۱۹۹۸ بنا نهادند. در حال حاضر، بزرگترین و بهترین موتور جستوجوی جهان محسوب می شود.

۶ – جک ما (۳۰.۹ میلیارد دلار)

ثروت جک ما بعنوان موسس و مدیرعامل کمپانی علی بابا (Alibaba) حدودا ۳۰.۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است. کمپانی علی بابا که ششمین کمپانی بزرگ خدمات اینترنتی در جهان است، در سال ۱۹۹۹ توسط جک ما و به منظور ایجاد ارتباط میان کارخانه ها و کمپانی های سازنده و مشتریان و خریداران آنها تاسیس گردید. طبق گزارش های منتشر شده، در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی، وب سایت و کمپانی علی بابا از آمازون و ای بی (eBay) هم سبقت گرفت و تبدیل به بزرگترین فروشگاه خرده فروشی جهان شد.

۷ – ما هوآتنگ (۲۴.۹ میلیارد دلار)

میزان ثروت ما هوآتنگ بعنوان دومین پیشگام تکنولوژی و اینترنت در چین بعد از جک ما، ۲۴.۹ میلیارد دلار است. ما هواتنگ موسس و مدیرعامل کمپانی تنسنت (Tencent) است که در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده و از بزرگترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و سرویس‌های اینترنتی همچون پرداخت‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و تفریح مجازی محسوب می شود.

۸ – رابین لی (۱۴.۳ میلیارد دلار)

بازهم یک استاد چینی دیگر! ثروت رابین لی بعنوان موسس کمپانی بایدو (Baidu) در حدود ۱۴.۳ میلیارد دلار برآورد شده است. این کمپانی که بزرگترین و موفق ترین موتور جستجوی چین است و کار گوگل را در این کشور می کند، از محبوبیت بیشتری نسبت به گوگل برخوردار است. این موتور جستجو دقیقا در همان سالی که گوگل تاسیس شد، برای کاربران چینی ایجاد شد و شاید علت محبوبیت و موفقیت آن نیز همین همزمانی تاسیس اش با گوگل باشد.

۹ – داستین موسکوویتز (۱۰.۴ میلیارد دلار)

همانطور که می دانید داستین موسکوویتز بعنوان یکی از موسسان و شرکای فیس بوک است که فعالیت قابل توجهی در این کمپانی داشته است. این جوان خلاق ۱۰.۴ میلیارد دلار دارایی دارد که باعث شده او را در مقام نهم قرار دهیم. او همکلاسی مارک زوکربرگ بود که در دانشگاه هاروارد رشته برنامه نویسی می خواندند. بعدها با همکاری و شراکت باهم، وب سایت فیس بوک را راه اندازی کردند. وی هم اکنون یکی از سهامداران شبکه اجتماعی و محبوب فیس بوک است.

۱۰ – جان کووم (۹.۷ میلیارد دلار)

ثروت جان کووم بعنوان مدیرعامل و یکی از موسسان پیامرسان واتس آپ (WhatsApp)، معادل ۹.۷ میلیارد دلار گزارش شده که برای صاحب یک پیامرسان مبل کمی نیست. از آن زمان که اپلیکیشن پیام رسان واتس آپ که از محبوب ترین و پرطرفدارترین پیام رسان های اینترنت به شمار می رود، به تصاحب و مالکیت کمپانی فیس بوک در آمد، سهامداران و مدیران واتس آپ میلیاردر شده و به ثروت بسیاری دست یافتند.

 

طبق آخرین آمار و گزارش‌های منتشر شده، جف بزوس، موسس و مدیرعامل کمپانی آمازون بعنوان ثروتمندترین میلیاردر جهان شناخته و معرفی شده است. البته بیشتر این افراد تنها با طرح یک ایده و کارآفرینی موفق به کسب میلیاردها دلار شده اند، پس به جای حسرت کمی تامل کرده و تلاش کنید؛ چه کسی می داند، شاید شما در آینده از افراد موجود در این لیست شدید!

منبع:

Vintaytime

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات