موشکافی سریال Rick And Morty (قسمت اول)

موشکافی سریال Rick And Morty (قسمت اول)

امیر پورمحمد ۰۹ آبان ۱۳۹۶ نظرات

نقد و بررسی تمام جنبه های سریال ریک و مورتی (Rick And Morty). با گیمر همراه باشید.

 

امروز به نقد بررسی سریال ریک و مورتی (Rick And Morty) می پردازیم. انیمیشن علمی تخیلی محصول آمریکا که توسط جاستین رویلن (Justin Roiland) و دن هارمون (Dan Harmon) برای شبکه ادالت سویم (Adult Swim) ساخته شده…

واقعاً مسخره است. می گویید چه؟

توضیح و تفسیر این سریال به روش عادی و معقول. مثلاً مانند اینکه چه کسی آن را ساخته، کیفیت انیمیشن آن چگونه است. بررسی آن مانند توضیح فلسفه یا عرفان است نمی توان گفت این سریال این است و آن نیست. مفهوم این سریال به معنی واقعی عظیم و به نوعی نا محدود است.

به جرئت می توان گفت یکی از پر معنی ترین ساخته های دست بشر این انیمیشن کودکوار است. شاید مسخره و ابلهانه به نظر برسد که این سریال را به فلسفه تشبیه کرده ام. اما بهترین سند تائید را برای این تشبیه دارم. زیبایی فلسفه نیز در این است. تمام سؤالات فلسفه به اندازه عمر انسان قدمت دارند. سؤالاتی بنیادی مانند:

حقیقت زمان چیست؟

آیا عالم هدفی دارد؟

واقعیت به چه معنی است؟

آیا سر نوشت انسان در دست خود است؟

آیا در جهان هستی تنها هستیم؟

پس از مرگ چه اتفاقی می افتد؟

این سؤالات برایتان آشنا نیستند؟ انیمیشن های مشابهی همچون سیمپسونز (The Simpsons) و پارک جنوبی (South Park) نیز دست به توضیح عامیانه فلسفه زده اند. در یکی از قسمت های پارک جنوبی استن این سه سؤال بنیادی فلسفه را مطرح می کند.

ما که هستیم (انسان ها)؟

در کجا هستیم (در جهان هستی چه نقشی داریم)؟

به کجا می رویم (هدف زندگی چیست)؟

اما تا کنون هیچ کدام از این دو سریال تا این حد به این هدف نزدیک نشده است. سریال پارک جنوبی با پرداختن به مسائل دیگر مانند سیاست و سیمپسونز با کش دادن موضوع از این هدف دور مانده اند. اما ریک و مورتی با استادی کامل این مسائل را مطرح می کند.

همان طور که بلر پاسکال می گوید:

“از اونجایی که ما نمی تونیم همه چیزو راجب هر چیزی هست بدونیم پس بهتره کمی در مورد هر چیزی کمی بدونیم.”

یه مثال می زنم. در حال حاضر داغ ترین موضوع سیاسی در جهان آقای ترامپ هست. باید چندین ساعت و یا چندین هفته بنشینید سر بحث های شبکه خبر در مورد سیاست های آمریکا و آقای ترامپ. ولی باز هم نمی توانید بگویید که نظر یک شهروند آمریکایی در مورد آقای ترامپ چی هستش.

توجه کنید که نمی گویم نمی شود و غیر ممکن هست بلکه می گویم وقت زیادی از شما می گیرد.

اما با نگاه کردن به یک قسمت بیست دقیقه ای از سریال پارک جنوبی خیلی از چیز ها دست گیرتان می شود.

حالا یک سوال مهم تر. چرا انیمیشن؟

چرا سریال های مفهومی از این قبیل در قالب انیمیشن های کم کیفیت و کودکانه ساخته می شوند.

هیچ وقت نگذارید ظاهر کودکانه این انیمیشن ها شما رو فریب بدهد. این سریال ها انیمیشنی با این نوع ساخت در حال حاضر رتبه های زیر ۲۰ ای ام دی بی (IMDb) رو در زمینه بر ترین سریال های جهان دارند. ولی چرا انیمیشن؟

در جواب باید گفت اگر از شما خواسته شود مرگ پدر دوستتان را به او بگویید چگونه عمل می کنید. مسلماً ابتدا طفره می روید. به سخن اصلی زوائد و انحرافات زیادی اضافه می کنید تا از تلخی حرف کم کنید. در زبان عامیانه حرف رو تو حرف می گویید.

به همین علت نیز مسائلی فلسفی همچون واقعیت زمان (حداقل نظریه هایی در این مورد که احتمال درست بودن دارند) یا وحشت کیهانی به صورت انیمیشن و با چاشنی کمدی گفته می شوند.

پس از این مقاله در چندین مقاله دیگر به بررسی مسائل، سؤالات و راز های گفته شده در سریال ریک و مورتی می پردازیم. با سایت گیمر همراه باشید.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات