موشکافی سری فیلم های Pirates of the Caribbean (قسمت دوم)

موشکافی سری فیلم های Pirates of the Caribbean (قسمت دوم)

امیر پورمحمد ۱۴ مهر ۱۳۹۶ نظرات

نقد و تحلیل سری مجموعه فیلم های دزدان کارائیب (Pirates of the Caribbean) به همراه بررسی ایستر اگ ها. با گیمر همراه باشید.

 

بررسی ایستر اگ های سری فیلم های دزدان دریایی کارائیب به همراه تحلیل برخی اشکالات تصویری، گریم و جلوه های ویژه که در این سری مجموعه فیلم شاهد آن ها بوده ایم.

 

چرا کمپانی دیزنی؟ تا حالا فکر کرده اید که چرا کمپانی دیزنی این فیلم را ساخته است؟ کمپانی دیزنی چه سنخیتی با چندین دزد خشن که به غارت و قتل کشتار میزنند دارد؟

در واقع باید گفت که تمام موجودیت این سری فیلم وابسته به دیزنی است. در پارک دیزنی لند آمریکا ترن هوایی به همین نام یعنی دزدان دریایی کارائیب وجود دارد. در ابتدا دیزنی به دنبال فیلمی با درون مایع دزدان دریایی می گشت تا با تغییر نام آن فیلم به دزدان دریایی کارائیب به نوعی تبلیغ دیزنی لند را کند. اما انگار تبلیغی که در نظر داشته است بیشتر از سواری پارک برای کمپانی دیزنی پول ساز شده است.

شاید جوک “یه روز یه اسکلت میره به یه بار و یه لیوان نوشیدنی با یدونه طی سفارش می ده” برای شما هم بی معنی و بی سر و ته باشد. ولی این جوک دنباله دراز و جالبی دارد. در سال ۱۹۹۷ در هنگام فیلم برداری فیلم دانی براسکو (Donnie Brasco) الپاچینو در یکی از سکانس ها به صورت فی البداهه این جوک را برای جانی دپ تعریف می کند. دپ نیز که خود استاد فی البداهه است به صورتی مصنوعی به این جوک می خندد. بعد تر ها جانی در مصاحبه ای اعلام می کند که جوک را اصلا متوجه نشده است و خنده او مصنوعی بوده است. از آن زمان این جوک برای جانی به کابوس تبدیل شده است تا چندی پیش که او این جوک را در قسمت پنجم استفاده می کند ولی این بار خنده او واقعی بوده است.

یکی از معمای های این سری مجموعه ظاهر عجیب جک اسپارو است. کلاه، قطب نمای جادویی یا آن دولیوان آب جاودانگی از کجا به او رسیده است. خود او در چندین مصاحبه گفته است این ظاهر را از دوست راک استار خود کیت ریچارد الهام گرفته است.

خوشبختانه در قسمت پنجم مشخص شد او پس از شکست سالازار این وسایل را غنیمت گرفته است و نام جک گنجشکه نیز توسط سالازار به علت ریز اندام بودن جک و ایستادن او بر روی دکل کشتی به او داده شده است. حال فقط یک سوال در مورد ظاهر او باقی می ماند. زخم عجیب زیر چانه  که هیچ وقت بهبودی نمیابد.

 

در ادامه به بررسی برخی اشکالات تصویری در این سری مجموعه می پردازیم. هر چند اشکالات زیاد است ولی به بررسی واضح ترین وعجیب ترین آنان خواهیم پرداخت.

یکی از ویژگی های جک اسپارو خط چشمی است که همیشه در گریم او وجود دارد. شاید از یک فیم عادی انتظار چندانی در مورد گریم تمام افراد حاظر در صحنه نداشته باشیم ولی وقتی سخن از یک فیلم با بودجه کلان مانند دزدان دریایی است گریم تمام افراد الزامی است.

حال تصور کنید که گریم شخصیت های اصلی فیلم از یاد رفته باشد. از آن بد تر حتی پس از پایان تدوین، با جلوه های ویژه این اشکالات نیز رفع نشده باشند. از مهم ترین و واضح ترین اشکالات گریم می توان به نبود خط چشم جک در چندین صحنه و نبود دندان های مصنوعی باربوسا در فیلم اشاره کرد.

اورلاندو بولوم (Orlando Bloom) که در هنگام فیلم برداری قسمت یک در فیلم ارباب حلقه ها (The Lord of the Rings) نیز نقش الفی را بازی می کرد در یکی از صحنه های قسمت اول دزدان دریایی با گریم تاتو فیلم ارباب حلقه ها ظاهر می شود. حال جای شکر دارد که در فیلم ارباب حلقه ها با کلاه دزدان دریایی ظاهر نشده است.

مشکلات به گریم ختم نمی شود بلکه اشکالات لوکیشنی و جلوه های ویژه نیز در فیلم بیداد می کنند. به عنوان مثال این دو تصویر که در یک لوکیشن فیلم برداری شده اند.

در تصویر اول پشت کشتی با جلوه های ویژه یک دژ نزامی قرار داده شده است ولی در تصویر دوم خبری از این دژ نیست.

و اما بزرگ ترین مشکل فیلم که این سری فیلم را بیش از بیش شرمنده می کند. حضور یکی از خدمه فیلم برداری در صحنه پایانی و حماسی آخر فیلم. اگر به قسمت چپ تصویر توجه کنید یک مرد سفید پوست با تیشرت و کلاه کابویی در حال تماشای اقیانوس است. یعنی از تصور خارج است که تدوین گران، فیلم برداران و… این صحنه را از دست داده و اجازه اکران فیلم را داده اند.

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات