موشکافی سری فیلم های Pirates of the Caribbean (قسمت اول)

موشکافی سری فیلم های Pirates of the Caribbean (قسمت اول)

امیر پورمحمد ۱۳ مهر ۱۳۹۶ نظرات

نقد و تحلیل سری مجموعه فیلم های دزدان کارائیب (Pirates of the Caribbean) به همراه بررسی ایستر اگ ها. با گیمر همراه باشید.

 

پس از گذشت شش سال از اکران آخرین قسمت مجموعه فیلم های دزدان دریایی کارائیب در سال ۲۰۱۱ بالاخره قسمت جدیدی از این سری مجموعه فیلم امسال بر روی پرده سینما رفت. در این پنج سال کمپانی سرمایه گذار یعنی دیزنی (disney) در تلاش بوده است تا با بازنگری و حل مشکلات نسخه های قبلی به دوران طلایی دزدان دریایی بازگردد.

اولین قسمت این مجموعه که تا کنون و پس از اکران چهار قسمت دیگر باز هم پر فروش ترین و محبوب ترین قسمت این سری مجموعه است توانست نام دزدان دریایی کارائیب را بر سر زبان ها به اندازد ولی متأسفانه با اکران قسمت های جدید تر، محبوبیت و فروش این سری فیلم ها کاهش یافت تا جایی که قسمت چهارم مجموعه شکستی تمام عیار برای سازندگانش بود.

از همین رو شش سال صرف نکته سنجی و رفع مشکلات گردید تا قسمت پنجم این مجموعه ساخته و اکران گردد.

کارگردانی این قسمت به دست دو کارگردان نروژی به نام های اسپن سندبرگ (Espen Sandberg) و یواخیم رانینگ (JoachimRønning) سپرده شد. این دو کارگردان را می توان در دو لغت خلاصه کرد خلاق و تازه کار.

موفق ترین اثر این دو کارگردان فیلمی به نام کن تیکی (Kon-Tiki) است که در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان در جشنواره اسکار نامزد دریافت اسکار گردیده است. هر چند این فیلم نسبتاً خوش ساخت جلوه می کند ولی پر از مشکلات ریز و درشت است که نشان از بی تجربگی و خامی این دو کارگردان در کنار خلاقیت آن ها است.

قسمت پنجم دزدان دریایی نیز علی رقم وجود صحنه های جالب و خلاق دارای مشکلات بسیاری بود که حکایت از بی تجربگی سازندگانش دارد.

این فیلم که در هفته اول اکران بسیار خوب ظاهر شد و امید بازگشت این فیلم به لیست فیلم های برتر را در دل ها روشن کرد. ولی پس از اولین هفته اکران فروش این فیلم سقوط کرد و در هفته سوم این فیلم از لیست ده فیلم برتر باکس آفیس خارج شد.

هر چند این فیلم بسیار خوب تلقی نمی شود ولی بد نیز برای این فیلم بیش از اندازه اغراق‌آمیز است. اگر کل این مجموعه را در کل یک فیلم دنباله دار در نظر بگیریم باید گفت نمره ای در حد عالی نصیب آن می گردد. فیلمی پر از صحنه های حماسی با موسیقی ناب و بازی گری بی نظیر جانی دپ که سرشار از معما ها و ایستر اگ هاست.

در ادامه این مقاله به برسی برخی ایستر اگ ها و نکات جالبی از این سری فیلم می ‌پردازیم:

 

نام قسمت پنجم مجموعه از همان ابتدا انتخاب شده بود. در بخشی از قسمت اول طوطی معروف دزدان دریایی کارائیب در هنگام فرار از کشی جمله مردان مرده قصه نمی گویند را تکرار می کند.

بازیگر نقش اول زن کی را نایتلی (Keira Knightley) که در قسمت های اول، دوم، سوم و در بخش پایانی قسمت پنجم نیز حضور داشت در اولین حضور خود در این سری فیلم یعنی در قسمت اول تنها ۱۷ سال داشت. او برای بازی در این فیلم به رضایت نامه والدینش نیاز داشت زیرا هنوز به سن قانون نرسیده بود. ولی اکنون پس از گذشت سال ها از اولین قسمت مجموعه و حضور دوباره وی در قسمت پنج او به سن ۳۲ سالگی رسیده است.

سه دزد دریایی راک استار. جانی دپ که خود را یک راک استار کامل تلقی می کند و در بسیاری از بن های راک آمریکایی برای خود بروبیایی دارد در طی این پنج قسمت از دو راک استار برای بازی در این مجموعه فیلم دعوت کرده است. اولین راک استار کیت ریچارد (keith richard) که در قسمت سوم و چهارم مجموعه به عنوان پدر جک اسپارو حضور داشت و بالاخره پول مک کارتی (paul mccartney) در نقش عموی جک اسپارو که در قسمت پنجم حضور داشت.

 

ادامه در قسمت دوم مقاله…

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات