Stan Lee قهرمان واقعی دنیای کامیک در سن ۹۵ سالگی در گذشت

Stan Lee قهرمان واقعی دنیای کامیک در سن ۹۵ سالگی در گذشت

امیر پورمحمد ۲۲ آبان ۱۳۹۷ دیدگاه ها

نگاهی به زندگی نامه شگفت انگیز آقای استن لی (Stan Lee) یکی از خالقین دنیای کامیک مارول (Marvel). با گیمر همراه باشید. شما می توانید اخبار فیلم یا نقد و برسی فیلم و همچنین تریلر فیلم را همیشه در سایت ما دنبال کنید.

 

آقای استن لی یکی از خالقین دنیای مدرن کامیک بوک ها شب گذشته در اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت. با توجه به اخبار منتشره از سایت TMZ، آقای لی روز گذشته در خانه خود دچار حمله قلبی شده و پس از انتقال به بیمارستانی در نزدیکی خانه شان پس از معاینات اولیه به علت کهولت سن و سکته قلبی در سن ۹۵ فوت کرد.

وی که یکی از خالقین دنیای مدرن سینمایی و کامیک بوکی مارول است اثری مشخص در صنعت کامیک بوکی و سینمایی جهان به جای گذاشته  است. می توان به جرئت گفت تمام آثاری که از دست آقای لی رد شده اند و وی در ساخت و پرداخت آن ها از همان بدو تولدشان حضور داشته است هم اکنون تبدیل به آثاری بلند بالا با طرفدارانی میلیاردی شده اند.

 

به عنوان مثال چند گانه مرد عنکبوتی (Spider-Man) که تا به حال چندین و چندین بار ریبوت شده است، و در هر بار ریبوت طرفداران خود را حفظ کرده است. و یا سری فیلم های مرد آهنی (Iron Man) که پس از گذشت ده سال ثمره این سرمایه گذاری سینمایی را در فیلم هایی همچون اونجر: جنگ بی نهایت (Avengers: Infinity War) مشاهده می کنیم. و یا حتی تک فیلم پلنگ سیاه (Black Panther) که چندی پیش باکس آفیس فروش جهانی را متحول کرد و توانست به فروش هایی ورای باور سازندگانش دست یابد.

البته همان گونه که گفت شد آقای استن لی اسطوره ای در صنعت کامیک بوکی بودند و نیاز به ذکر نیست شخصیت های سینمایی همچون هالک (Hulk) و ثور (Thor) نیز از مخلوقات وی هستند. علاوه بر شخصیت های ذکر شده دنیای سینمایی ایکس من ها (X-Men) نیز که تا کنون بیش از ده فیلم و سریال از آن مشتق شده است هیچ وقت بدون حضور آقای لی وجود نداشتند.

شاید حضور وی در تمام فیلم های کامیک بوکی مارول که از سال ۲۰۱۰ منتشر شده اند برای شما نیز یک سؤال بوده است.

 

خوب در پاسخ باید گفت آقای لی آخرین بازمانده از نسل خالقین دنیای مدرن کامیک بوک های مارول بود. وی در زمان اوج خود در محوریت کمپانی کامیک بوکی مارول بود و به قولی، تمام شخصیت های کامیک بوکی که ما امروز آن ها را با نام دنیای کامیک مارول می شناسیم از زیر دست آقای لی رد شده اند. از همین رو چند سال بود که آقای لی به نماد دوره طلایی مارول و ساخت و پرداخت شخصیت های مدر تبدیل شده بود.

 

برخی بر این باورند که آنچه از مارول امروزه وجود دارد و دوره طلایی و سینمایی مارول نامیده می شود همه و همه نقشه بلد پروازانه آقای لی بوده است و هیچ کدام از این اتفاقات بدون حضور وی امکان پذیر نمی شدند. برخی نیز وی را آورده درون مایع طنز یعنی همان چیزی که در فیلم هایی همچون ددپول (Deadpool) و مرد آهنی شاهد آن هستیم خطاب می کنند. خود آقای استن لی در طی مصاحبه ای که در سال ۱۹۹۲ با وی صورت گرفت این گونه در مورد بار طنز کامیک بوک ها گفتند:

«درون مایع طنز چیزیست که هر داستانی به آن نیاز دارد. اما متأسفانه صنعت کامیک بوک تا به حال از این اصل پیروی نکرده است. شخصیت های قهرمانی کامیک تا به امروز چیزی جز عروسک های خیمه شب بازی نبوده اند.»

در این بخش نیاز به ذکر بیوگرافی (زندگی نامه) شگفت انگیز آقای لی با توجه به گفته های روزنامه نیویورک تایمز (The New York Times) احساس می شود، تا زندگی این نابغه داستان نویسی بیش از پیش برای خوانندگان این مقاله مشخص شود.

آقای لی در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۲۲ در منهتن چشم به جهان گشود. نام اصلی وی استن لیبر بود که بعد ها وی آن را به استن لی تغییر داد. چندی پس از تولد وی خانواده لی به شهر برونک مهاجرت کردند.

وی از همان سن ده سالگی استعداد ادبی خود را با خواندن اشعار شکسپیر نمایان ساخت. وی در کنار خواندن این اشعار از همان سن کودکی شروع به مطالعه فیلم نامه ها و رمان ها کرده بود. در واقع وی در حال ساخت سبک بی نظیر نویسندگی خود از همان درون کودکی بود.

 

وی در سن ۱۷ سالگی از مدرسه دیوت فارغ التحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی وی به نوشتن کتاب و رمان های کوتاه مشغول بود تا اینکه در مجله تایملی شروع به کار کرد. این مجله که به ریاست یکی از فامیل های دور آقای استن لی اداره می شد در حال پیمودن راه های اولیه پیشرفت و محبوبیت بود. از همین رو سکویی پرتاب برای آقای لی محسوب می شد.

 

البته جالب است بدانید آقای لی در هر هفته فقط ۸ دلار از این مجله حقوق دریافت می کرد. وی در طول چند سال کار در این مجله بیش از ۱۰۰ نوشته را تکمیل کرد. همانگونه که خود وی گفته است:

«شاید من بهترین نویسنده جهان نباشم، ولی مسلماً سریع ترین نویسنده خواهم بود.»

پس از آن، زمانی که آقای لی در اوج جوانی خود بود جنگ جهانی دوم رخ دد. وی در این دوران مشغول به نوشتن کتاب های راهنمای جنگی از قبیل چگونه از ماسک های ضد بمب های شیمایی استفاده کنیم بود. وی در این دوران پس از ازدواج صاحب دختری به نام جون لی شد. فرزند دوم وی به علت نامناسب بودن وضعیت در دوران جنگ پس از گذشت سه روز از تولدش جان خود را از دست داد. لازم به ذکر است همسر آقای لی نیز سال گذشته یعنی در سال ۲۰۱۷ دار فانی را وداع گفت.

پس از پایان جنگ، در سال ۱۹۵۰ کمپانی مارول دست به استخدام این اسطوره نویسندگی زد. در همین دوره بود که آقای لی تمام شاهکار های خود را به نمایش گذاشت. وی با ساخت و پرداخت بسیاری از شخصیت های کامیک همچون مرد عنکبوتی، ثور، هالک و اکثر شخصیت های دنیای مردان ایکس و صد البته زنده کردن برخی از شخصیت های کامیکی همچون فلش (Flash) که به فراموشی سپرده شده بودند کمپانی مارول را از نو طراحی کرد.

 

پس از کسب تمام این موفقیت های در دهه گذشته آقای لی تبدیل به یک چهره جهانی در صنعت کامیک بوکی شده بود. گویی تمام کامیک بوک ها با نام وی تعریف می شدند. درست است وی در چند ساله اخیر نوشته های چندانی منتشر نکرده اند ولی تصاویری ناب از وی در فیلم های کامیک بوکی مارول ثبت شده اند که نشان دهنده عظمت و تأثیر ژرف وی در صنعت کامیک بوکی است. به راستی باید وی را پدر دوره نوین کامیک بوک ها نامید.

 

 


بیشتر بخوانید:

ارزش دنیای Marvel از مرز ۵ میلیارد دلار گذشت

نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Infinity War – انتقام جویان: جنگ بی نهایت (قسمت اول)

لباس جدید شخصیت Hulk معرفی شد

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
دیدگاه ها