نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Infinity War – انتقام جویان: جنگ بی نهایت (قسمت اول)

نگاهی نزدیک به فیلم Avengers: Infinity War – انتقام جویان: جنگ بی نهایت (قسمت اول)

امیر پورمحمد ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ نظرات

بررسی سری فیلم های کامیک مارول (Marvel) در ده سال گذشته و نگاه موشکافانه به فیلم انتقام جویان: جنگ بی نهایت (Avengers: Infinity War) به همراه بررسی ایستر اگ های فیلم. با گیمر همراه باشید.

 

داستان از ده سال پیش آغاز می شود. سال ۲۰۰۸ بود که دنیای سینمایی مارول وارد دوره ای جدید از فیلم ها و داستان سرایی شد. فیلم مرد آهنی یک (Iron Man) یک آغاز و دروازه ای به سوی داستان سرایی به سبک دنباله های کامیک بوکی بود که توسط کمپانی مارول طراحی شده بود. فقط این بار ماجراجویی های شخصیت های مارول بر روی کاغذ (کامیک بوک) نبودند، این بار ماجراجویی های دنباله دار و به قول معروف فرنچایز های کامیک پای بر روی پرده نقره ای سینما نهاده بودند. از همان ابتدا، یعنی از پایان فیلم هالک (Hulk) و تولد فیلم های کوتاه پس از فیلم که اکنون مختص سری فیلم های مارول شده است مشخص بود پروژه ای بزرگ و طولانی مدت در راه است. از همان لحظه ای که تونی استارک (مرد آهنی) با حضورش در انتهای فیلم هالک دیالوگ:

«ما داریم یه تیم بزرگ از قهرمانان می سازیم»

را گفت، مشخص بود چیزی فراتر از یک یا دو فیلم اختصاصی از شخصیت های دنیای کامیک مارول در راه است. در این ده سال شاهد حدوداً بیست اثر سینمایی بودیم که معرفی کننده شخصیت های بسیاری از دنیای کامیک مارول بودند. از خدای رعد وایکینگ ها ثور (Thor) تا جادوگری از بعد جهانی دیگر.

البته ذکر این نکته ضروری است که در دنیای کتاب های کامیک هیچ خط مرزی میان دنیای مردان ایکس (X-Men) و دنیای انتقام جویان وجود ندارد ولی در دنیای سینمایی که توسط مارول پایه گذاری شده است مشاهده می کنیم که این دو دنیا در تضاد بوده و هیچ گاه خط داستانی آن ها با یک دیگر برخورد نمی کند.


بیشتر بدانید: نقد داستان فیلم Star Wars: The Last Jedi


در واقع این دو دنیا به صورت مجزا و جدا از یک دیگر در حرکت اند. جالب است بدانید در دنیای کامیک بوک ها شخصیت هایی همچون ددپول (Deadpool) و مرد عنکبوتی (Spider-Man) دوستان صمیمی با لایه های پیچیده داستانی هستند و یا شخصیت هایی همچون هالک و ولورین (Wolverine) دشمنان خونی هم هستند. ولی متأسفانه تا به حال هیچ گاه شاهد برخورد این دو دنیا در سینما نبوده ایم.

هر بیننده ای در این ده ساله پس از معرفی این همه شخصیت از خود حتی یک بار هم شده باشد پرسیده است که این همه پیش چینی و پس زمینه سازی داستانی برای چه است؟ در واقع ثمره ی این ده سال تلاش و برنامه ریزی توسط بخش فیلم سازی مارول چه است؟

 

خوب این سؤال پس از ده سال چندی پیش پاسخ داده شد. آخرین فیلم های این دنیای سینمایی (البته به احتمال زیاد آخرین فیلم های فاز نخست برنامه طولانی مدت مارول) اکنون در حال پخش هستند و سازندگان هر آنچه در این ده ساله ساخته، پرداخته و جان بخشیده اند را بر روی میز ریخته اند. تمام شخصیت هایی که در این ده ساله معرفی شده اند در فیلم آخر مارول یعنی انتقام جویان جنگ بی نهایت حضور دارند.


بیشتر بدانید: بهترین فیلم ها و سریال های سال ۲۰۱۷ از نگاه گیمر


بیایید بدون پرده حرف بزنیم، از همان ابتدا مشخص بود که مارول به دنبال پیاده سازی یک نقشه تمام عیار است. افراد و سایت های بسیاری نیز از ابتدا در حال اسپویل کردن این نقشه عظیم بودند. حتی انیمیشن های معروفی همچون پارک شمالی (South Park) و سیمسون ها (The Simpsons) نیز با زبان کارتونی خود در صدد مشخص کردن آن نقشه بودند. مسیر این نقشه نیز از قرار زیر بوده است.

ابتدا یکی از شخصیت های محوری را که تا آخرین فیلم حضور خواهد داشت را معرفی می کنیم سپس فیلم های دنباله دار برای آن می سازیم. در این میان شروع به معرفی شخصیت های دیگر که شخصیت اصلی را همراهی خواهد کرد می کنیم. حال وقت آن رسیده است شخصیت اصلی و رهبر دوم فیلم را که تا انتهای فیلم حضور خواهد داشت را معرفی کنیم. حال وقت آن رسیده است که هم پیمان های شخصیت دوم اصلی معرفی گردند.

 

دو شخصیت اصلی به مبارزه با یک دیگر می پردازند. خوب تا اینجا فروشمان خوب بوده است ولی وقت آن رسیده است تا بد من اصلی فیلم را که قدرتی فرا تر از همه شخصیت های دیگر دارد را معرفی کنیم. همه به جز دو شخصیت اصلی و رهبر به دست بد من اصلی فیلم خواهند مرد. حال به انتهای فاز اول پروژه رسیده ایم.

پس از این بحث ها به سؤال اصلی مقاله می رسیم، آیا کمپانی مارول توانسته است به حد نساب کیفیتی که در این چند ساله برای آن پیش زمینه چینی کرده است برسد و طرفداران دنیای کامیک را این بار از آنچه در پرده نقره ای سینما دیده اند سر خوش کند؟ به زبان ساده آیا فیلم انتقام جویان جنگ بی نهایت و دنباله دوم آن که در چند سال آینده منتشر خواهد شد ارزش صبر ده ساله طرفداران را داشته است یا نه؟

جواب این سؤال در مقاله بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

 


بیشتر بخوانید:

زمان انتشار نسخه Blu-ray فیلم Avengers: Infinity War مشخص شد

صحنه ها پایانی فیلم Avengers: Infinity War اسپویل شد

ویدیو: جدیدترین تریلر فیلم Avengers: Infinity War

ویدیو: تریلر Avengers: Infinity War

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
نظرات