موشکافی سریال Rick And Morty (قسمت دوم)

موشکافی سریال Rick And Morty (قسمت دوم)

امیر پورمحمد ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ۲
موشکافی سریال Rick And Morty (قسمت دوم)Reviewed by امیر پورمحمد on Nov 18Rating:

در این مقاله به بررسی ایستر اگ های کشف شده در سریال انمیشینی ریک و مورتی (Rick And Morty) می پردازیم. با گیمر همراه باشید.

 

از همان ابتدا و آغاز این انیمیشن و از قسمت اول اولین فصل آن، سازندگان این مجموعه شروع به ذکر نکات، دیالوگ های خاص از سایر فیلم ها و سریال ها و پنهان کردن ایستر اگ ها کردند.

از آنجایی که تمام فرم های این سریال در فضای مجازی به صورت دقیق و موشکافانه ای بررسی می ‌شود سازندگان با استادی تمام و با طراحی معما هایی استاد گونه ایستر اگ ها را در میان داستان و تصاویر می ‌گنجانند.

در واقع می توان گفت این انیمیشن حاوی ابر ایستر اگ است. در فیلم ها و سریال ها عادی ایستر اگ ها فقط به صورت ساده در حد اشارات و رفرنس هایی عادی طراحی می شوند ولی گویی در این انیمیشن باید همانند شرلوک هلمز عمل کنیم. ابتدا ایستر اگ ها را یافته با سایر مدارک و شواهد مقایسه و بررسی کنیم و در انتها در مورد آن ها نظر دهیم. البته قابل ذکر است که تمام این مدارک به صورت تک فرم هایی در پس زمینه نمایش داده می شوند.

مثلاً در فیلمی عادی یک وسیله خاص را می بینیم که در دست شخصیت اصلی است. به فرض این وسیله مربوط به فیلم قبلی کارگردان است. ایستر اگ همان بود و بس. ولی در این سریال معمایی بسیار پیچیده و فلسفی و جنجالی مانند جعل سفر به ماه توسط آمریکا در جنگ سرد بیان می شود و جواب و رفرنس های استر اگ آن در اعداد خاصی بیان می شود.

در آخر نیز بدون شک فردی دیگر در نقطه ای دیگر از دنیا پیدا می شود که نظریه ای بر خلاف نظریه شما ارائه می دهد. در حالی که دو نظریه درست به نظر می رسند.

در این مقاله و مقاله های بعدی به بررسی ایستر اگ های فصل های یک، دو و سه می ‌پردازیم. با ما همراه باشید تا پرده از راز های مخفی این انیمیشن فلسفی باز کنیم.

ایستر اگ های فصل سوم:

 

شاید خانه ای که ریک در خاطرات خود به آن اشاره کرد بسیار عادی به نظر اید. ولی در یکی از صحنه ها که در حد پنج یا شش فرم است پلاک خانه مشاهده می شود.

۶۹۱۰- این به چه معناست؟

سریال بریکینگ بد (Breaking Bad) را به خاطر دارید؟

این همان خانه ای است که والتر در آن زندگی می کند. خوب که چه؟

اگر می ‌دانستیم که این خانه در واقع یک رفرنس است از همان ابتدا می‌ دانستیم که ریک در حال جعل خاطرات خود است. شاید ریک قبل از تعریف این خاطره سریال بریکینگ بد را تماشا کرده است.

ریک یا مورتی مسئله این است!

قبل از این  ایستر اگ نیز تئوری های زیادی مبنی بر این که ریک و مورتی در واقع یک نفر هستند و مورتی پس از بزرگ شدن به ریک تبدیل می شود وجود داشتند. (این قضیه را در مقاله ای جداگانه بررسی خواهیم کرد)

در سیاره ریک، ریک ها و مورتی های متفاوتی مشاهده می‌ شوند. ریک سیاه پوست، ریک دوزیست و… اما در میان آن ها یک دو رگه ریک و مورتی نیز وجود دارد. آیا او حد واسط سنی میان ریک پیر و مورتی کودک است؟

یا شاید هم در یکی از جهان های موازی تمام انسان ها این ‌گونه اند.

باز هم دیزنی.

کمپانی دیزنی (Disney) یکی از پیشگامان مخفی کننده ایستر اگ در انیمیشن ها است. ولی این انیمیشن که توسط دیزنی ساخته نشده است! پس دیزنی چه ربطی به این انمیشن دارد.

در اینجا باید گفت که دیزنی و سازندگان ریک مورتی را علارقم تناقضات و انکار های بسیار این دو شرکت، یکی در نظر بگیرید.

انیمیشن گراویتی فال (Gravity Falls) ساخته دیزنی در ارتباط تنگاتنگ با ریک و مورتی است. به عنوان مثال کتاب جورنال معروف انیمیشن گراویتی فال در این صحنه در دست مورتی است.

همان طور که در پاراگراف قبلی اشاره شد سریال ریک و مورتی در ارتباط خیلی نزدیکی با سریال گراویتی فال است. به عنوان مثال دو مورتی شبیه میبل و دیپر در شهر ریک دیده می شوند.

یک لحظه صبر کنید دیپر و میبل دیگر چه کسی هستند؟

شخصیت های اصلی سریال گراویتی فال.

حال هر چقدر که سازندگان این دو انیمیشن می خواهد در مورد ارتباط نداشتن این دو سریال بیانیه دهند.

زمانی که لوگوی سازندگان نیز ایستر اگ می شود.

در فصل های یک و دو زمانی که دن هارمن متأهل بود لگوی شرکت او نشان دهنده دن و زنش بود. ولی بعد از فصل دوم و در هنگام ساخت فصل سوم دن از زنش طلاق گرفت.

حال لگوی فصل سوم تغییر کرده است.

ریک ها مختلف نشان دهنده شخصیت های متفاوت.

حضور ریک در قیافه سویروس اسنیپ (معلم جادوی سیاه از مجموعه فیلم های هری پاتر) در مدسه مورتی ها.

علاوه بر آن حضور ویلی وانکا، استیو جابز، دکتر هو و ورژن ساوت پارکی (South Park) مورتی در پس زمینه و حاشیه انیمیشن.

در حالی که قسمت دوم فصل سوم به خودی خود ایستر اگ و رفرنسی به فیلم مکس دیوانه (Mad Max) است. حرکت دست بیگانه مورتی هنگام برنده شدن در رینگ یک حرکت نمادین واقعی از شخصیت معروف کشتی کج جان سینا (John Cena) است.

قسمت چهارم نیز رفرنسی به فیلم جان ویک (John Wick) است. اما ایستر اگ هایی ریز تر نیز در آن گنجانده شده اند. مانند دیالوگ مرد روسی در فیلم جان ویک که به جان ویک لقب Babayoga به معنی هیولا کش را می دهد. در انیمیشن نیز در صحنه ای تقریباً مشابه مردی روسی به ریک تغییر شکل یافته به خیار می گوید تو همان Slenia هستی. این کلمه در روسی یعنی مرد خیار نما.

لیست در گذشتگان گروه وندیکرز که ریک از آن ها متنفر است در نگاه اول شاید خیلی عادی و راندوم به نظر برسد. Lady Calyps ,Diablo و Lady Katana خیلی خاص به نظر نمی ‌رسد. شاید هم نه!

زمانی که سامر (خواهر مورتی) تبدیل به یک غول با پوست برعکس می شود زیاد به نظر نمی رسد که اشاره ای خاص در آن وجود داشته باشد و بیشتر صحنه و فکری راندوم است. حتی اگر انیمه ای به نام حمله تایتان ها (Attack on Titan) وجود داشته باشد؟

مانند بسیاری از لوکیشن ها در انیمیشن غذا خوری Den Cuso واقعی است. از قرار معلوم در کنار استودیو ساخت انیمیشن نیز قرار دارد.

و باز هم اشاره به سریال گراویتی فال. نام Bill.C بر روی خاطرات پاک شده مورتی. برای اطلاع بیل سایفر شخصیت منفی انیمیشن گراویتی فال است.

لاک‌ پشت دانایی: اگر می ‌خواهی از راز بزرگ با خبر شوی به چشمان او نگاه کن.

اما مورتی به چشمان لاک ‌پشت خیره شد و فقط صدا هایی بی معنی شنیده شد. یک لحظه صبر کنید این سریال به این سادگی راز خود را آشکار نمی ‌کند.

اگر این صدا های نا مفهوم را از آخر به اول پخش کنیم جمله ی زیر شنیده می شود.

I am bettle. Paul is dead

که اشاره به تئوری توطئه مرگ اسرار آمیز paul mccartney دارد.

حضور شخصیت مرد شنی (Sandman) از کامیک های دی سی در صحنه تعقیب و گریز سریال.

شخصیت جری نمادی از بدبختی و بیچارگی در این مجموعه سریال است. اما نشان دادن جری در لباس راحتی و خانه ای مناسب بر خلاف این است. مگر اینکه بر پشت جری به زبان چینی باستانی نوشته شده باشد: من یک بدبخت هستم.

به نظر شخصی من بهترین شوخی و معمای قابل حل به سبک استنتاج شرلوک هولمزی در این این فصل معمای خودکشی مشاور مدرسه مورتی است.

او به خاطر اتهامات مورتی مبنی بر این که مورتی او را بر روی کره ماه دیده است خودکشی می‌کند. ولی در انتها مورتی متوجه می‌شود که لکه ای برو روی تلسکوپ شبیه مشاور باعث خطای دید او شده است. مورتی خود را به خاطر این اشتباه هیچ وقت نمی ‌بخشد. اما ماجرا به این سادگی نیست.

پلاک ماشین مشاور SAFIV3 است. نام اسنادی و مأموریتی آپولو. اولین سفینه ای که به کره ماه رفت.

یا پلاک ۲۳۷ برای خانه مشاور عجیب نیست؟

نه! حتی اگر بگویم فاصله زمین تا ماه ۲۳۷۰۰۰ مایل است؟

اشاره به بازی وارکرفت در این سریال حاوی سه نکته بسیار اساسی بود.

اولاً اشاره ای به قسمتی از سریال پارک جنوبی با همین موضوع بود.

دوم در این قسمت دروازه زمانی که توسط دولت برای تقلید از ریک باز شد توسط یک فندک راه اندازی گردید. این دقیقاً راز باز کردن دروازه های زمانی بازی وارکرفت است که مدت طولانی ذهن بازی دوستان را مشغول کرده بود و در نهایت توسط خود کمپانی اعلام گردید.

و سوم بازی کردن وارکرفت توسط عینک های واقعیت مجازی اشاره ای به بازی واقعیت مجازی ریک و مورتی دارد.

اشاره به برخی از نظریه های توطئه در قسمت هشتم این فصل.

فرمی کوچک که نشان دهنده جسد توپک شکور در کاخ سفید است. همچنین ماکت فیلم برداری بر خی از حوادث مهم مشکوک سیاسی مانند ماکت سفر به ماه، برج های دوقلو و … در کاخ سفید.

و در نهایت شاهکار این قسمت. کادیلاکی سیاه به همراه جعبه هایی که بر رویشان نوشته شده است گلوله هایی با حرکت جادویی!

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
دیدگاه ها
 1. m_e گفت:

  سلام واقعا یکم شوکه شدم وقتی دیدم این همه موشکافانه برسی کردید اما اینکه فقط بخواهیم سوال رو از داخل یک مطلب بکشیم بیرون یک ذره کلیشه ای اینکه بخواهیم سوالی ر مطرح کنیم ولی جوابش رو ندیم ,همون بهتر که اصلا سوالی اصلا پرسیده نشه یک وقتایی باید داخل جزییات نرفت برای مثال چرا داخل دنیای ریک و مورتی ها از بین همه مورتی ها اونی متفاوته که ریک رو قبلا کنترل میکرد اما با این حال حد اقل یک مطلبی بود که ارزش خوندن در سبک خودش رو داشت

  • امیر پورمحمد گفت:

   خوب باید گفت جواب سوالی که پرسیدین شدیدا وارد بخش جواب های گنگ و تئوری های بی حد و مرز فضای مجازی میشه. تا حالا شاید بیش از هزار جواب تو روم های بحث این سریال به این سوال داده شده باشه و هر کدوم در جای خودشون درست به نظر اومده باشن و در حال حاضرم طرفداران خودشونو داشته باشن.
   ولی اون جوابی که نظر منو به خودش جلب کرده و در خور چنین انمیشن پیچیده ای هستش اینه:
   مورتی همون ریک هستش. یعنی مورتی بعد از بزرگ شدن تبدیل به ریک میشه. اسنادی هم برای ثابت کردن این تئوری تو قسمت ابر فضای هستش. زمانی که ابر فضایی شروع به خواندن میکنه و به نوعی موزیک ویدیو ها پخش میشن مدام شاهد تبدیل شدن اجسام و چهره ها مورتی به ریک هستیم. در واقع باید گفت مثل فیلم Predestination و یا لوپر، سریال نشان دهنده یک لوپ (حلقه) زمانی است (باید گفت خط اصلی داستانی هم حول قضیه زمان و مکان و جهان های موازی هستش). هیچ پدر یا مادری برای بث وجود نداره (علت وجود نداشتن هیچ نشانه ای از مادر بث، حتی یک قطعه عکس). درست است هیچ وقت واقعیت فیلم های Predestination و لوپر هم برای بینندگان روشن نشده است (در واقع به پیچدگی خود این سریال هستن) ولی با دیدن این فیلم ها به اصل این تئوری پی خواهید برد.
   اون مورتی هم که شما بهش اشاره کردین در واقع اولین مورتی از این نسل هستش که در حال بلوغ و تبدیل شدن به ریک هستش. وقتی میگم از این نسل به این علته که این یک حلقه است به قول معروف مثل ماری که دم خودشو گاز گرفته هیچ شروع یا پایانی نداره. البته همون طور که ابتدا اشاره کردم تمام این ها چیزی جر تئوری نیستن…