نقد و بررسی بازی DOOM – برو به جهنم!

نقد و بررسی بازی DOOM – برو به جهنم!

رحیم عباس زاده ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ دیدگاه ها
نقد و بررسی بازی DOOM - برو به جهنم!Reviewed by رحیم عباس زاده on Jan 30Rating:

امروز با بررسی بازی DOOM در خدمت شما هستیم. ۱۱ سال از آخرین تجربه ما از فضای DOOM می‌گذرد و خوشبختانه این انتظار به پایان رسید و شرکت Bethesda و استودیو ID Software نسخه امروزی و با کیفیت از خاطرات ما را زنده کردند. با گیمر همراه باشید.

 

سری DOOM یکی از اولین سری‌هایی بود که شوتینگ اول شخص و خشونت را به این شکل وارد دنیای بازی‌های اول شخص کرد، پس باید انتظار همین خط مشی را از آخرین بازی این سری داشت. DOOM یعنی حرکت بی‌وقفه، کشتن و کشتن هنرمندانه! اگر به دنبال بخش داستانی و صحنه‌های سینماتیک احساسی هستید بازی اشتباهی را انتخاب کرده‌اید. شخصیت اول بازی که کلا حرف نمی‌زند، یا می‌کشد یا کشته می‌شود! ماهیت ماموریت‌ها هم که چیز خاصی برای عرضه ندارند. می‌توان گفت اساسی‌ترین نقطه ضعف بازی نبود بخش داستانی قوی است ولی اگر اگر در این بازی به دنبال بخش داستانی نیستید، قوی بودن یا ضعیف بودن آن اهمیت خود را از دست می‌دهد. قطعا وجود قسمت داستانی خوب می‌توانست کیفیت بازی را افزایش دهد ولی مسئله این است که افرادی که DOOM را امتحان کردند به آن چه می‌خواستند رسیدند، و آن شوتینگ منحصر به فرد و سلاخی کردن هیولاها بود.

DOOM

ببخشید، ولی باید بگوییم که به جهنم خوش آمدید!

اگر دنبال بخش چند نفره و آنلاین هم باشید باز باید بگویم که آدرس را اشتباه آمده‌اید. بخش آنلاین بازی بیشتر شبیه یک جک است، چون فقط برای اولین بار و شاید دومین بار جذاب باشد و دفعات بعدی جذاب نیست. به همین دلیل طرفدار زیادی ندارد. بازی آنلاین گاها بی‌مزه‌تر هم می‌شود. قابلیت‌هایی در بازی آنلاین وجود دارد که یک شخص را برای مدت محدودی تبدیل به هیولا می‌کند ولی قدرت این هیولا بیش از اندازه زیاد است و بازی را از تناسب خود خارج می‌کند. همانطور که گفتم، شاید برای چند بار خوشایند باشد ولی بعد از مدتی این قابلیت هم برای استفاده کننده هم برای تیم مقابل آزاردهنده است.

DOOM

خون جاری…

اگر گیم‌پلی و روند بازی مد نظر شماست خبرهای خوبی برای شما داریم، گیم‌پلی بازی فوق‌العاده است. روند بازی بسیار سریع است یعنی برای اینکه بازی را پیش ببرید باید همیشه در حال حرکت باشید و یک لحظه درنگ نکنید چون در همان لحظه تمام موشک‌‌ها و فشنگ‌ها و گلوله‌های آتش بر سرتان آوار می‌شود و جانتان صفر هم نشود قطعا نصف می‌شود و با درنگ بعدی قطعا کارتان تمام است. الان با خود می‌گویید با این همه حرکت قطعا نصف بیشتر گلوله‌ها خطا می‌رود و کمبود گلوله عذاب‌آور خواهد بود. DOOM فکر این مورد را هم کرده است، تقریبا همه جا غرق در مهمات است و با پیش رفتن در بازی قادر خواهید بود با کشتن هیولاها گلوله و جان بگیرید. تمامی تفنگ‌ها هم به جز سوپر شاتگان نیازی به تعویض خشاب ندارند که با رساندن سوپر شاتگان به بالاترین حد ممکن با یک بار تعویض خشاب دو بار شلیک می‌کنید که به نظر مورد خاصی نمیاید ولی در روند بازی خیلی مهم است. تنها چیزی که در بازی نیاز به زمانی مثل تعویض خشاب دارد ویژگی‌های جانبی تفنگ‌ها است که آن هم می‌تواند به حداقل خود برسد و در مورد موشک‌های متصل به مسلسل به صفر می‌رسد که بسیار جذاب است و پیشنهاد می‌کنم حتما امتحان کنید.

DOOM

شاتگان دو لول، موسیقی متال و اوج سرعت

بازی از آنجایی شروع می‌شود که ما روی یک تخت هستیم و اسلحه یا زرهی نداریم. در ابتدای بازی یک اسلحه کوچک کلت مانند پیدا می‌کنیم و بعد از کشتن چند هیولای شبیه زامبی به زرهی می‌رسیم که تا انتها آن را می‌پوشیم و در راه با استفاده از زره افرادی که قبلا مرده‌اند زره خود را مجهزتر می‌کنیم. اسلحه کوچک ابتدای بازی برای شروع کار بد نیست ولی بعد از مدتی بیشتر شبیه یک شوخی است چون استفاده از آن در مراحل بالاتر مثل استفاده از مگس‌کش دربرابر گرگ است! با ادامه بازی بقیه اسلحه‌ها را هم پیدا می‌کنید که در مورد سوپر شاتگان باید به یک جای نسبتا مخفی بروید تا آن را پیدا کنید. در این بازی کلا نباید فقط به مسیر اصلی چسبید. گاها مکان‌ها و راه‌های فرعی داد می‌زنند که از این مسیر بروید! پس نگران نباشید، بسیار هم مخفی نیستند فقط باید کمی توجه کنید و آن‌ها را از دست ندهید. این مکان‌ها شامل مواردی هستند که کمک می‌کنند خود را مجهزتر کنید و می‌توان گفت بدون آن‌ها، بیشتر از نصف این موارد را از دست می‌دهید پس به دنبال آن‌ها رفتن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بازی ۶ اسلحه اصلی دارد: کلت کوچک، شاتگان، سوپر شاتگان، مسلسل، مسلسل بزرگ و موشک‌انداز. در کنار این‌ها دو نوع سلاح هم وجود دارد که مهمات خیلی خیلی کمتری دارند ولی بسیار مرگبارتر هستند. این دو نوع اسلحه اره برقی و BFG هستند. کشتن با اسلحه‌ها که ویژگی خاصی ندارد، کشتن معمولی به حساب می‌آیند که البته خالی از لذت هم نیستند. کشتن با BFG هم همینطور است چون با یک گلوله هر موجودی (به جز غول‌های بازی) را پودر می‌کند. اما کشتن با اره برقی کیف خاص خود را دارد چون در هر موجود متفاوت است و در هر موجود هم با عوض کردن زاویه ضربه نوع کشتن هم عوض می‌شود. کشتن با دست خالی هم ویژگی‌هایی شبیه کشتن با اره برقی را دارد و حتی از آن جذابت‌تر است. کشتن با دست خالی در دو حالت Glory Kill و Bresek اتفاق می‌افتد که حالت اول بسیار معمول‌تر است. وقتی به یک هیولا به حد کافی ضربه بزنید و هیولا در حال کشیدن نفس‌های آخرش باشد، اگر به حد کافی نزدیک باشید می‌توانید با حرکتی مثل شکستن گردنش یا بریدن گلویش با دندان خود کارش را یک سره کنید که این کار Glory Kill نام دارد. در حالت Bresek هم که برای مدت محدودی بسیار قدرتمند می‌شوید و با تفنگ را کنار می‌گذارید و با دست خالی به هیولاها حمله‌ور می‌شوید.

DOOM

شیطان‌های لایق مردن آن هم به این شکل

محیط بازی هم از جذابیت‌های خاص خود برخوردار است. بازی در دو فضا رخ می‌دهد که یکی شبیه یک مقر فضایی است که به دست انسان‌ها ساخته شده و دیگری خود جهنم است! هر یک از فضاها موارد خاص خود را دارد. یکی از مواردی که در مقر فضایی به نظر من جالب آمد حرف‌های ضبط شده‌ای بود که گاها مزحک به نظر می‌آمد. برای مثال می‌گفتند: “Weaponizing demons for a brighter tomorrow” که یعنی تبدیل کردن شیاطین به اسلحه برای فردایی روشن‌تر!

یکی از مواردی که بازی را شدیدا جذاب‌تر می‌کند موسیقی بازی است. موسیقی بازی دیوانه کننده است! در اوج بازی که در حال سلاخی کردن شیاطین جهنمی هستید موسیقی درخوری در متن بازی پخش می‌شود که ترکیبش با صدای اسلحه و شکستن استخوان یک آهنگ روح‌نواز برای هر بازیکنی است! موسیقی جز معدود چیزهایی است که باید حتما خودتان بشنوید تا آن حس را بچشید و این حس در قالب کلام نمی‌گنجد! پس حتما به آن توجه کنید و لذت ببرید.

در آخر هم Glory Killهای بازی را در ویدیو زیر برای شما به نمایش می‌گذاریم تا زیبایی آن‌ها را از نزدیک ببینید.

توجه: کشتن غول‌ها هم در ویدیو موجود است و ممکن است بازی برای شما اسپویل شود.

دانلود با کیفیت HD 720p | دانلود با کیفیت SD 360p

 

DOOM

بازی با داشتن محیطی فوق العاده همراه با تم خاص این نوع سبک، بسیار عالی بوده و بازیکن را به قعر نسخه های بیست ساله سری Doom خواهد برد. هرچیزی که از سازندگان بازی انتظار داشتیم، در این بازی گنجانده شده و حرفی برای گفتن نمی ماند.

8.5 از 10

منبع:

گیمر

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
دیدگاه ها