بررسی هدست واقعیت مجازی Oculus Rift

بررسی هدست واقعیت مجازی Oculus Rift

پویا سیف دوست ۱۷ آذر ۱۳۹۵ دیدگاه ها

هدست‌های واقعیت مجازی امروزه یکی از بهترین سرگرمی‌های تکنولوژی واقع شده‌اند و قدرت ذهن بشر را در این گجت‌ها می‌توان بخوبی مشاهده کرد. از همان ابتدا که اهل فناوری این موضوع را یافتند که با هدست‌های واقعیت مجازی می‌توان وارد دنیای دیگر شد عاشق آن شدند. در گیمر امروز قصد داریم تا یکی از هدست‌ واقعیت مجازی معروف را بررسی کنیم، این هدست Oculus Rift نام دارد. با ما همراه باشید.

 

هدست واقعیت مجازی Oculus Rift از آن دسته ساخته‌های عالی محسوب می‌شود. در هنگام عرضه این هدست رقبای زیادی همچون هدست واقعیت مجازی HTC Vive در کنار خود داشت. هدست کمپانی HTC بدلیل داشتن دسته یا کنترلر و نیز دقت بیشتر در محیط کمی به آکیولوس برتری داشت اما کمپانی Oculus Touch هیچ کمی از HTC نداشته و همین هم باعث شد که اکنون دقت هدست واقعیت مجازی خود را بالا برده و دسته هم به آن اضافه کند.

 

چه چیز در داخل جعبه است؟

وقتی این گجت را به قیمت منصفانه ۱۹۹ دلار خریدید بعد از باز کردن جعبه می‌توانید دو عدد دسته که برای قرار گرفتن در دستان شما طراحی شده‌اند را مشاهده کنید. همچنین درون جعبه می‌توانید سنسور دوم را دریابید، سنسوری که برای باندل دیگر این گجت که با صفحه نمایش متصل به سر خواهد آمد مناسب است. سنسور دوم سیستم دنبال کردن که دارای معماری صورت فلکی است را برای دید وسیع افزایش می‌دهد. این باندل هدست واقعیت مجازی دارای یک دانگل برای بازی Rock Band VR خواهد بود که به شما اجازه این را خواهد داد تا مسیر گیتار (بصورت جداگانه بفروش می‌رسد) را که در این بازی تنظیم کنید. در آخر هم این را بگوییم که دو عدد باطری شارژ نشدنی برای دسته‌های بازی درون جعبه تعبیه شده است.

 

طراحی

هدست واقعیت مجازی

 

دسته‌های کوچک هدست واقعیت مجازی آکیولوس ریفت شاید در ابتدا برای استفاده کردن عجیب بنظر بیایند. چراکه طراحی آن‌ها کمی متفاوت و عجیب بوده و معلوم نیست که هرکدام برای کدام دست بازی‌کننده است. همچنین این دسته‌ها بسیار سبک بوده و تنها ۱۳۶ گرم وزن دارند، طراحی آن‌ها نیز راحت و آرگونومیک است.

 

کنترلرها دگمه‌های زیادی دارند و برای استفاده سخت بنظر می‌رسند، مخصوصا زمانی که شما از دنیای فعلی به دنیای واقعیت مجازی پا به عرصه می‌گذارید. این کنترلرها در بیشتر بازی‌ها نمی‌توانند در ساخت دست مجازی بازیکن اثربخش باشند. خوشبختانه هدست مجازی آکیولوس ریفت به شما تمرین‌های استفاده را می‌دهد که شامل توانایی‌های متنوعی است که برای استفاده بعنوان تازه‌کار بسیار مفید هستند.

هدست واقعیت مجازی

 

همچنین دسته یا کنترلرهای این گجت قسمت‌های چندگانه بصورت خازنی دارد، که شامل: کلید فهرست، استیک آنالوگ، استراحت انگشت و دگمه‌های پهن هستند. کمپانی آکیولوس سیستمی را برای لمس ایفا کرده است که به شما این اجازه را می‌دهد تا انگشت خود را از کنترلر برداشته تا این حرکت را درون بازی به ارمغان بیاورید. بطور ساده وقتی شما انگشت خود را برمی‌دارید انگشت مجازی شما به جایی اشاره خواهد کرد. این حرکات زمانی مفید است که شما می‌خواهید به چیزی اشاره کنید.

 

راه‌اندازی

هدست واقعیت مجازی

راه‌اندازی این هدست واقعیت مجازی بسیار سرراست است و یک آموزش تصویری برای شروع تعبیه شده است. برخلاف هدست واقعیت مجازی HTC Vive که پیشنهاد می‌دهد تا سنسور را در آخر اتاق بصورت برعکس قرار دهید، هدست آکیولوس ریفت پیشنهاد می‌دهد که دو سنسور را سه تا هفت فوت دورتر از خودتان قرار دهید.

 

بعد از اینکه همه چیز را به هم وصل کردید، باید محافظ را نصب کنید. درحالت کلی به هدست واقعیت مجازی SteamVR شبیه است و به شما اجازه تعیین سرحد برای محدوده پاگذاشتن را می‌دهد.

 

در راه‌اندازی عادی، آکیولوس می‌گوید که یک محیط بازی ۲×۲ متر فراهم کنید اما یک راه‌اندازی ۳۶۰ درجه نیز وجود دارد که به شما این اجازه را می‌دهد یکی از سنسورها را در عقب قرار دهید تا از مسدود شدن کنترلر جلوگیری شود. راه‌اندازی‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. برای افزایش محیط بازی بازی شما می‌توانید سنسور سوم را بصورت جداگانه بخرید که علاوه بر این سنسور باید یک پورت USB 2.0 نیز داشته باشید تا محیط را افزایش دهید. ایرادات گسترش محیط حتی در دیگر هدست‌های واقعیت مجازی همچون HTC Vive نیز وجود دارند. سیستم وسعت محیط چنان هم عالی نیست و باید بگوییم که در هنگام استفاده بعضی نکات را باید رعایت کرد.

 

شروع به کار

هدست واقعیت مجازی

با توجه به تست‌های انجام شده توسط منابع معتبر، بعد از راه‌اندازی این هدست واقعیت مجازی متوجه عملکرد عالی این گجت می‌شویم. کنترلرهای بازی خیلی کم دچار ابهام می‌شوند و تنها زمانی که سنسورها به کاربر نزدیک باشند شاید شاهد مسدود شدن آن‌ها شویم. مسریابی نیز بطرز شگفت‌انگیزی عالی کار می‌کند. بااینکه این هدست کلیدهای زیادی در دسته‌ها دارد اما بعد از اینکه طرز استفاده از آن‌های را بخوبی یاد گیرفتید بسیار لذت‌بخش خواهد بود…

هدست واقعیت مجازی

با تجربه انجام بازی‌ها روی هدست واقعیت مجازی Oculus Rift توسط افراد شاهد دقت آن می‌شویم که در حساس‌ترین شرایط بخوبی از پس کار برمی‌آیند. در بازی‌های اکشن حرکات دست‌ها و سر براحتی هماهنگ هم شده و با توجه به سبک بازی می‌توان نهایت لذت را برد. در بازی‌های شوتر نیز دسته‌ها حس یک سلاح را بطور طبیعی به ارمغان می‌آورند. کمپانی‌های زیادی شروع به ساخت بازی برای هدست‌های واقعیت مجازی شده‌اند و می‌توان گفت که آینده این اختراع بسیار روشن خواهد بود اما استفاده و نظر کاربران نیز مفید است!

 

جمع‌بندی

هدست واقعیت مجازی Oculus Rift با قیمت ۱۹۹ دلار چندان ارزان نیست اما ارزش آن را دارد که دست به کار شده، به دنیای مجازی پا بگذارید و با آن تعامل کنید. این هدست‌های واقعیت مجازی حس طبیعی بازی کردن را می‌خواهند با ترکیب فعالیت فیزیکی لذت‌بخش‌تر کنند درحالی که شیوه قدیمی بازی کردن با دسته‌های نوع عادی این حس را به هیچ عنوان نخواهند داد. اگر شما بدنبال خرید هدست واقعیت مجازی هستید بدون شک Oculus Rift یکی از بهترین‌هاست.

منبع:

GameSpot

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
دیدگاه ها