نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain – خشونت در عین زیبایی

نقد و بررسی بازی Metal Gear Solid V: The Phantom Pain – خشونت در عین زیبایی

رحیم عباس زاده ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ دیدگاه ها

قطعا بازی MGSV: TPP یکی از بهترین بازی‌هایی است که صنعت گیمینگ تا به حال به خود دیده است و ممکن است تا مدت‌ها شاهد چنین بازی محشری در این سبک نباشیم. با Gam3r همراه باشید.

!Now go! Let the legend come back to life

این جمله‌ایست که قبل از شروع بازی می‌شنویم و می‌توان گفت کلیت بازی را به نحو احسنت بیان می‌کند! شما کنترل شخصیت یک افسانه تمام عیار را بر عهده دارید نه یک راست کلیک چپ کلیک اساسینس کریدی! پدر این اثر را همه می‌شناسید،هیدئو کوجیما. بهترین ویژگی هیدئو کوجیما به نظر من این است که اهل کپی نیست، خلق می‌کند. کوجیما اولین کسی بود که روایت داستانی را به بازی های اضافه کرد، آن هم زمانی که گرافیک بازی‌ها در حد پیکسل بود. ترکیب مخفی‌کاری با روایت داستانی هم کاریست که تا به حال به این کیفیت از شخص دیگری دیده نشده است.

سری متال گیر  احتمالا از شما مخاطب عزیز مسن‌تر است! اولین بازی از این سری در سال ۱۹۸۷ تولید و عرضه شد. سری متال گیر روی تمامی پلتفرم‌های معروف وبسیاری از پلتفرم‌های غیر معروف عرضه شده مثل game boy color! سری متال گیر همواره جز بهترین ها بوده. با این قدمت و با این خالق هم لایق و هم نیازمند پایانی افسانه‌‌ای است تا مخاطبان خود را راضی کند. خوشبختانه تمامی جزییات MGSV: TPP مثل محیط هوش مصنوعی و… به زیبایی طراحی شده است.

به این افسانه محیط درخور خودش اعطا شده. بازی در افغانستان شروع می‌شود  و درست قبل از این که خسته شوید روند داستان شما را به آفریقا می‌برد. در افغانستان محیطی بیابانی و در آفریقا فضایی سرسبز در انتظار شماست. تغییرات آب‌وهوا هم فضای بازی را بسیار جذاب‌تر می‌کند.

mgsvtpp-2016-07-26-18-15-10-16-1024x576

هدف، شرایط و جاسوسی سه پارامتر اصلی بازی

در تصویر پایین می‌توانید نمائی از مکان دوم بازی که مربوط به آفریقا می شود را مشاهده کنید.

mgsvtpp-2016-07-26-20-07-33-86-1024x576

با تغییر شرایط جوی آب و هوا شما هم باید سبک حمله خود را عوض کنید

اگر هم شرایط جوی یا زمانی فضای بازی مطلوب شما نبود (برای مثال می‌خواهید شب به مقر دشمن نفوذ کنید) می‌توانید به کناری نشسته و دودی به اعصابتان بدهید! بازی این قابلیت را دارد که با استفاده از Phantom Cigar چند ساعتی به جلو برود.

mgsvtpp-2016-07-28-22-37-01-76-1024x576

سیگار بکشید تا روز را شب و شب را روز کنید. بله درست شنیده‌اید!

MGSV: TPP جزو معدود بازی‌هایست که شما را “مجبور” به مخفی کاری می‌کند. اگر لو بروید سربازان همیشه حاضر در صحنه با تیربار و مرتار و اسنایپر و هلیکوپتر و تانک به سرتان آوار می‌شوند.البته می‌توان بزرگترین مقرها را هم به طور کامل پاکسازی کرد ولی به آرامی و قدم به قدم.

MGSV: TPP توانسته معجون جالبی از گستردگی و پیچیدگی ارائه کند. امور مربوط به MOTHER BASE برای خود دنیای جداگانه‌ای دارد و مهمترین و پیچیده‌ترین عنصر بازیست. برای نشان دادن جزئیات جالب پایگاه مادر این مثال کافیست که اگر دو سرباز دردسر ساز در یک جوخه باشند منتظر خوش و بش دوستانه آن‌ها باشید! با استفاده درست از MOTHER BASE می‌توانید دشمنان را تا حد قابل توجهی تضعیف کرد! فقط کافیست به سربازان خود دستور دهید تا به کاروان‌های دشمن حمله کنند و از رسیدن تجهیزات(مثل کلاهخود،شاتگان و…) به دشمن جلوگیری کنند. اهمیت این موضوع را زمانی می‌فهمید که دشمن به جای این که با اولین گلوله هدشات شود، کله اش به خارش می‌افتد و به دنبال شما می‌گردد! همه می‌دانیم که زندگی خرج دارد پایگاه مادر هم از این قضیه مستثنا نیست! منابع حرف اول را در هر کاری می‌زنند. ارتقا اسلحه ها، ساخت پلتفورم جدید، حتی رفت و آمد به مناطق عملیاتی هم خرج دارد! همه‌ی امور مربوط به پایگاه را می‌توانید با استفاده از iDroid و در هرجایی کنترل کنید.  تقریبا تمامی دستورها با استفاده از این دستگاه داده می‌شود. دستور‌هایی مثل جا‌به‌جا کردن سرباز‌ها از جوخه‌ای به جوخه‌ای دیگر،درخواست پشتیبانی،فروش غنائم و…

mgsvtpp-2016-07-26-17-52-09-11-1024x576

سفارش‌سازی‌های بسیار گوناگون و متنوعی برای رفتن به سوی دشمن وجود دارند

MGSV: TPP فضای بسیار وسیعی دارد پس اگر رفیقی هم داشته باشید جایتان تنگ نمی‌شود! داشتن Buddy   یا همراه را می‌توان یکی از بهترین امکانات قابل استفاده در بازی دانست. در کل بازی ۴ همراه وجود دارد، D-horse، D-dog، D-walker و Quiet. هر یک از همراهان شما دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که هر یک از آن‌ها را مناسب شرایط خاصی می‌کند. همراهان خود را می‌توانید از ۲ لحاظ ارتقاء ببخشید: ۱-فرمان‌هایی که می‌پذیرند ۲-تجهیزات. هرچقدر که از این همراهان بیشتر استفاده کنید بیشتر با شما اخت می‌گیرند و می‌توانید فرمان‌های بیشتری به آن‌ها بدهید. البته D-walker یک روبات است و زبان نفهم پس دستوری نمی‌شود به آن داد! ارتقاء تجهیزات هم به طور کلی به پول، سطح سربازان، منابع و در این مورد به‌خصوص، به میزان نزدیکی شما به رفیق مورد نظر بستگی دارد. به نظر من بهترین همراه، بدون شک Quiet است. به دستور شما جهنمی به پا می‌کند و دانه دانه سرباز‌های دشمن را به درک واصل می‌کند! پول‌هایتان را روی لباس‌هایش حرام نکنید چون بیشتر جنبه تزئیینی دارد. ۲ تیپ اسلحه کشنده و بیهوش کننده دارد که می‌توانید بسته به نوع ماموریت از آنها بهره ببرید که در حین بازی هم می‌توانید با درخواست supply drop همراه خود را به تجهیزاتی که می‌خواهید مجهز کنید.

mgsvtpp-2016-07-26-17-55-32-65-1024x576

حیوانات در این بازی یار و همکار شما هستند…

سعی کردم در حد امکان اطلاعات مربوط به خود بازی را بررسی کنم نه چیز‌هایی که دوست به دوستش نمی‌گوید! همان طور که انتظار داشتم این بازی یکی از بهترین هایی بود که تا به حال تجربه کرده بودم. به شما هم توصیه می‌کنم که در اصرع وقت این بازی را تهیه کنید و لذت ببرید.

MGSV: The Phantom Pain

می توان گفت یکی از بهترین عناوین اوایل نسل هشت همین بازی می باشد. بازی با داشتن همه فاکتورهای جنگ همراه با رازهای موجود، راه خود را خوب پیشرفته است. اگر آرزوی رفتن به جنگ های چریکی را دارید این بازی از پس برآورده کردن آرزویتان خواهد آمد. سخت بودن مراحل بازی یکی از جذابیت های این عنوان می باشد!

8.5 از 10

منبع:

Gam3r

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط
دیدگاه ها